Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 118130 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
supremenothing
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #300 : Aralık 25, 2018, 09:09:14 ÖÖ »

Meguiars Plastx her evde olmalı !!! Kahkaha

muhteşem olmasa da kılcal çizikleri yok ediyor.
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #301 : Aralık 25, 2018, 10:55:12 ÖÖ »

Hergün şu sayfaya heyecanla bakıyorum. Çok sessizdi buralar, bu proje harika oldu. Ellerine sağlık Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #302 : Aralık 25, 2018, 18:45:06 ÖS »

İnsan ne diyeceğini şaşırıyor...

Düşünülmesi gereken birçok nokta ve özen gösterilen birçok detay var. Demek severek yapınca böyle oluyor.

Fotoğraflı anlatım için de çok teşekkürler.

sevgili @ilkerficicilar, aynen öyle, el atmadığım tek bir parça çıkmadı henüz (şöyle tozunu alıp silmek el atmak saymıyorum bu arada )...

Bu pinball sanırım yenisini yapmak mı yoksa adam edilmeli mi sınırındaymış maalesef.

Severek yapmak konusuna gelirsek, zaman zaman sabır sınırlarımı zorlamıyor değil fazla naz aşık usandırırmış derler ya

Ortalama bir pinball'da 3500 - 5000 arası "parça" olduğu söyleniyor Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Üstad senin bi yerlerden başlaman lazim, iyi bir başlık ile tüm bu restorasyon , tamir ve tadilat yaptığın tüm bu işleri bir

çatıı  altinda toplayip flim fotograf, klip video ile zenginleştirip belgesel yada  flim tadında yapıp farkedilmen lazim  bunu ciddiye al

sponsorun ben olabilirim  Kahkaha eline koluna sağlik ustad...

@heroman, "yapmak" mı "yazmak" mı arasında çok kalıyorum bazen. İnan şu yazıları bile sizlerle paylaşabilmek için sadece fotoğraf çekmek bile yaptığım işin çok daha uzamasına sebep oluyor, video falan çekmek işine girsek çıkamayız o işin içinden

Bir de gerçek hayat, iş güç vs var biliyorsun, her gün sabah 07:00 de kalkıyorum gece kaçta yattığımdan veya ne kadar bu "hobi" işleriyle uğraşmış olmamdan bağımsız.

Kısaca, bu yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye vurmadığı sürece prodüksüyon bu seviyede (Daha bilet de almadık bak Kahkaha )

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #303 : Aralık 25, 2018, 23:15:32 ÖS »

Heyoo Ankara'da lapa lapa kar yağıyor, araba kar altında, okullar tatil

Yarın ben de kendime tatil ilan ettim. Arabayı o karın altından çıkartmaya hiç niyetim yok. Zaten bizim evin yolu da sabah açılmaz, bahaneler bahaneler

Yorgunluktan midem bulandı artık. Hani lisede beden öğretmeni mideniz bulanıncaya kadar koştururdu ya (en azından bizimki öyle yapardı) hah aynen o duygu Kahkaha

Biraz yorgunluk atayım hem de yazıya devam edeyim bari dedim...

Evet. Jeton kapısında kalmıştık en son.

Jeton kapısının boyası yeterince kurudu ve artık elden geçen aksamlarının geri monte edilme işlemine başlayabilirim.

Ancak öncelikle yeni elektronik jeton mekanizmalarını bu kapıya göre uyarlamam gerektiğini anladım. Bu mekanizmalar teorik olarak mekanik olan eski kardeşleri ile aynı fiziksel montaj karakteristiğine sahip olsa da içerdikleri elektronik aksam ve bir çok güvenlik unsurundan ötürü (örn elektromıknatıs) biraz daha tombullar...

Yan yana üç tanesini monte edebilmek için elektronik devre kartını koruyan plastik koruyucyu sökmek zorunda kaldım.

Ayrıca kapının duvarına yaslanacak kenarlarında bulunan montaj vidalarından da kurtulmak gerekti.

Bir de kablo kalabığı yapmaya gerek yok, kutudan çıkan devre şemasına göre çalışması için sadece 3 kabloya ihtiyaç var;

Kırmızı: +12V
Siyah: GND
Yeşil: Open Collector sinyal çıkışı

Yani pinball'un CPU kartından gelen 3 adet para sinyal girişine yeşil kabloları bağlayacağız. Sadece +12V DC voltaja ihtiyacım var ve pinball'da regüle edilmiş +12V DC voltaj yok Neyse bunu ek bir güç kaynağıyla hallederiz, sorun değil...

Şimdilik bu haliyle jeton mekanizmalarını kapıya monte edebildim. Masaüstü güç kaynağım ile 1 TL, 50 kuruş ve 25 kuruş testlerimi de yaptım mükemmel çalışıyor

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #304 : Aralık 25, 2018, 23:43:06 ÖS »

Jeton mekanizmalarından sonra jeton iade butonlarının arkasındaki ampülleri kapının kablo soketindeki ilgili GI pinlerine 6V DC vererek test ediyorum.

Heyoo Kahkaha pek güzel oldu

Bir de ışıkları kısalım öyle bakalım

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #305 : Aralık 25, 2018, 23:52:25 ÖS »

üstad eline sağlık, süper olmuş gerçekten
bu arada 12v işi için step up regülatör kullanabilirsin
çok küçük bir devre yer de kaplamaz
lambalara gelen 6v dc yi 12v a çevirip kullanabilirsin

https://urun.n11.com/diger/mt3608-2a-ayarlanabilir-voltaj-yukseltici-kart-P306724735?gclid=CjwKCAiAx4fhBRB6EiwA3cV4KrPFZ-pGLVX6vV4nKfs532DMdTYDcaNbabWACC9RL7rzgFVAgTqDsRoCWaQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

kolay gelsin.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #306 : Aralık 25, 2018, 23:55:24 ÖS »

Parçalar yeniden bir araya geliyor yavaş yavaş...

Şimdi de servis tuş takımına geldi sıra. Bu servis panelinin butonları tamamen paslanmış ve erimişti. Orijinal anahtarların birebir aynılarından iki tane ne hikmetse malzeme kutumdan çıktı. Diğerini Ulus Konya Sokak'dan eski emektar elektronikçilerden sorarak buldum. Bu butonlardan iki push buton dediğimiz türden diğeri anahtar, yani basınca on bir daha basınca off olan cinsten.

Hangisinin görevi ne, hangi kabloya bağlanacak sorusunun cevabını da Elvira'nın servis kitapçığındaki ilgili kablolama şemasından bakarak buldum.

Butonlar;

High Score Reset (Skorları sıfırlama)
Advance (Sanırım operatör menülerinde bir sonraki menü seçeneğine gitmemizi sağlayan buton)

Auto/Manual: Şimdilik bunun görevi nedir henüz bilmiyorum zamanı gelince anlarız...

Çürümüş olan etiketini de yeniledikten sonra bunun da montajını tamamlıyorum.

Artık gerçek anlamda jeton kapısının bütün işleri bitti ve kabine monte edilme aşamasına geldi. Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #307 : Aralık 26, 2018, 00:00:58 ÖÖ »

üstad eline sağlık, süper olmuş gerçekten
bu arada 12v işi için step up regülatör kullanabilirsin
çok küçük bir devre yer de kaplamaz
lambalara gelen 6v dc yi 12v a çevirip kullanabilirsin

https://urun.n11.com/diger/mt3608-2a-ayarlanabilir-voltaj-yukseltici-kart-P306724735?gclid=CjwKCAiAx4fhBRB6EiwA3cV4KrPFZ-pGLVX6vV4nKfs532DMdTYDcaNbabWACC9RL7rzgFVAgTqDsRoCWaQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

kolay gelsin.

@evreno, maalesef bu pinball'daki tek regüle DC CPU boardundaki (taaa backbox'da) 5V...

Lambalar 5.9 V AC ile çalışıyor. DC değil maalesef...

Yine de o düşündüğünü ben de düşündüm, 6V AC den 12V DC üretilir bir şekilde,  ancak 12V DC veren kasalı bir standart SMPS güç kaynağı kullandım (ilerleyen bölümlerde göreceksin). Belki ileride LED aydınlatma, ışıklı flipper butonları vs gibi fantazilere girince kabinde güçlü bir regüle 12V olması iyi olur diye düşündüm aynı zamanda...

Evde o tür güç kaynakları birbirini şeyediyor afedersin birini çaktım pinball'a, değerlendirmiş oldum işte...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #308 : Aralık 26, 2018, 00:04:27 ÖÖ »

ben lambalar dc sandım
led dönüşümü düşüncen varsa ayrı güç kaynağı dediğin gibi daha mantıklı
eline sağlık yazının devamını bekliyoruz,
her gece bizi de sabahlatıyorsun walla Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #309 : Aralık 26, 2018, 00:12:05 ÖÖ »

Sonunda restore edilmiş jeton kapısı ve tüm aksamlarını pinball kabinine monte etmeyi başardım. Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Bu parça ana kabinin restorasyonundan sonra kabine eklenen ilk parça oldu. Yavaş yavaş dallandığım ve mekan ve zaman elverdikçe diğer alt işler böyle böyle tamamlanıp yerlerine yerleşecek.

Proje henüz pinball'a benzeyemedi hala, ancak haliyle de fena durmuyor. En azından 1 haftamı alan jeton kapısı restorasyon işini tamamladığıma seviniyorum...

Şimdilik bu kadar, arkası yarın

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #310 : Aralık 26, 2018, 00:17:25 ÖÖ »

ben lambalar dc sandım
led dönüşümü düşüncen varsa ayrı güç kaynağı dediğin gibi daha mantıklı
eline sağlık yazının devamını bekliyoruz,
her gece bizi de sabahlatıyorsun walla Kahkaha

Ya öyleymiş. 5.9V direk trafodan geliyor. Gerçi trafodan önce backbox'daki interconnect board'a oradan kabine dağılıyor ama sonuçta bildiğin AC işte...

Sabahlamaya gelince, sorma, ben neredeyse 3 aydır sabahlıyorum. Şu anki fotoğrafların tarihine baktım 30 Kasım. Yani kabini garajda tekrar ele alışımdan bu yana 45 gün geçmiş

Zor işmiş bu

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #311 : Aralık 26, 2018, 00:36:09 ÖÖ »

pinball operatörleri çok açgözlüymüş. bir jeton/para holü neyinize yetmedi kardeşim 

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #312 : Aralık 26, 2018, 00:36:33 ÖÖ »

Sabahlamaya gelince, sorma, ben neredeyse 3 aydır sabahlıyorum. Şu anki fotoğrafların tarihine baktım 30 Kasım. Yani kabini garajda tekrar ele alışımdan bu yana 45 gün geçmiş

Zor işmiş bu

oooo o zaman proje gördüğümüzden çok ilerde
sen zor işlerin adamısın üstad, kolay olsaydı sana keyif vermezdi Kahkaha
e bize de okuyacak yazı çıkmazdı
yani kimse mutlu olmazdı Kahkaha
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #313 : Aralık 26, 2018, 00:38:13 ÖÖ »

pinball operatörleri çok açgözlüymüş. bir jeton/para holü neyinize yetmedi kardeşim 

cebinizdeki son kuruşa kadar alırız mantığı galiba
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #314 : Aralık 26, 2018, 01:09:26 ÖÖ »

abi o konuya gelecektim aslında (ilerlerde) ama madem açtın anlatayım.

ben önce 3 tane jeton/para yolunun 3 oyuncu için falan olduğunu sanmıştım saf saf. halbuki o zamanlar para cinsi tanıyan meknizma olmadığından 3 ayrı para cinsi için 3 mekanizma yapmışlar.

Amerikan ayarlarında orta mekanizma kullanılmıyor zaten. Diğer ülke ayarlarında farklı paralarla çalışan düzenler daha çok var...

E ne peki farklı para, at parayı oyna değil mi? yok abicim, aynen senin dediğin gibi, pinball tamamen seni tırtıklamak üzerine kurulu bir iş modeline sahip. mesela 50 cent attın oynadın toplar gitti alet sana soruyor bi 25 cent'e 2 top daha vereyim mi? şeklinde...

Bu sebeplerle farklı tür para kullanımı pinball'da yaygınmış...

Sayfa: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: