Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 128801 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #345 : Aralık 31, 2018, 01:54:35 ÖÖ »

sifir kokusu gelmeye basladi fabrikadan ilk gunku cikmis hali gibi

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #346 : Ocak 02, 2019, 19:16:25 ÖS »

Yılbaşı molasından sonra projeye devam edelim bakalım

Backbox'ın ahşap kasasını temiz temiz imal ettik.

Şimdi hemen kolları sıvayıp oldu bu iş deyip boyamaya girişmiyoruz. Önce tüm mekanik parçaları içine monte edip, hareketli parçalar tam açılıp kapanıyor mu, ince ayar kesmek biçmek gerekiyormu diye kontrol etmemiz lazım ki sonra iş tamam deyip boyaya geçebiliriz.

Ancaaak

İş anlattığım gibi o kadar basit değil. Önce backbox'ın iç aksamını oluşturan parçaları elden geçirmemiz lazım. Daha önce de dediğim gibi, bu projede ana konunun etrafında dallandığımız alt konular var hep. Uğraştığın alet ne kadar hurdaysa bir yola saptın mı dallanıp budaklanıp tüm ara yolları da dolaştıktan sonra anca dönebiliyoruz ana yola... Kahkaha

Bu yüzden irili ufaklı bu alt bileşenlere el atmamız lazım. Nedir bunlar;

1) Backbox hinge: Backbox'ı arkadan sabitlemek için kullanılan kilit.
2) Translite: Backbox'ın önündeki yarı ışık geçiren görsel.
3) Hoparlör paneli
4) Devre kartlarının monte edildiği metal panle
5) Havalandırma mazgalı
6) Insert Board: Translite'ın arkasındaki ampülleri ve skor panellerini monte ettiğimiz pano.
7) Hoparlör ön paneli ve logo

Bi başlayalım bakalım arkası gelir nasılsa

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #347 : Ocak 02, 2019, 19:24:19 ÖS »

Backbox'ı arkasından tutan bir tür ayarlı sandık kilidi var. Orijinal kilit sağlam ancak yer yer paslanmış ve bir zaman bir sprey boya faciası yaşamış...

Dremel metal fırçası ve yer yer zımpara ve eğeyle kaba pasından kurtuluyorum.

Ancak bir kez paslanmış bir metali anti-pas özelliği olan bir boya ile boyamak lazım zira sıradan boyanın altından da pas yürür.

Bunun için hem sağlam/sert hem de paslanmaya karşı etkili olduğunu tecrübe ettiğim (2 sene önce boyadığım paslı parçalarda herhangi bir yeniden paslanma görmedim) Hammerite ile boyuyorum bu parçayı.

Çok muhteşem, öyle krom gibi parlayan bir boya değil hammerite ancak iş görüyor, yeterince şık görünümlü ve bu parça kabinin arkasında olduğundan çok da göze batan bir yer değil. Bence gayet temiz oldu

Bu arada, hem görsel hem de sağlam metalik boya testlerime ise daha sonra geleceğim. Piyasadaki mevcut hemen hemen her metalik boyayı denedim diyebilirim bu proje sayesinde

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #348 : Ocak 02, 2019, 21:12:31 ÖS »

Translite'ı tutması için orijinalde sanırım cam kullanılmış ancak ben plexiglass kullanmakta bir sakınca görmüyorum. Tek problem ısı olabilir ancak orijinalde plastik bir translite kullandıklarına göre ısı pek bir problem olmayacaktır diye düşünüyorum.

Neyse elimdeki 3mm kalınlığındaki tabaka şeffaf plexiglassı kullanacağım. Eski yazılarımda bahsetmiştim ancak onları okumamış olanlar için evde plexiglass kesimini anlatayım kısaca...

Plexiglass'ı kesmek için dekupaj testere kullanabilirsiniz. Bunun için ince sık uçlu temiz sunta ve metal kesen uçlar var, onları tercih edin.

Kesim yapacağınız ölçünüzü ayarlayın ve düzgün kesim için mutlaka bir destek kullanın. Ben kısa kesimlerde masanın bu iş için olan aparatını daha uzun kesimler için de bu duvar rafını kullanıyorum.

Plexiglass ile testerenin ucunun buluştuğu yer sıkı sıkı sabit olmalı. Plexiglas ileri geri testere sarsıntısından titreyecek olursa çatlar.

Çok acele etmeden, çok da ağırdan almadan normal bir hızda dikkatli bir şekilde plexiglass'ın kesimini bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bu pinball'un translite tutan cam/plexiglass ölçüleri 27" X 23 1/2 " (27 inç x 23.5 inç)

Translite'ın nihayi işleri daha bitmedi, ona daha sonra geleceğim ancak yine de kabaca bizim yeni backbox'a uyuyormu diye bir deneme yapıyorum...

Bu haliyle bile fena durmadı. Evde gelen geçenin bi gözü takılmaya başladı artık

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #349 : Ocak 02, 2019, 21:43:50 ÖS »

Renklendikçe bizim gözümüz de daha çok takılmaya başladı.

onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #350 : Ocak 02, 2019, 21:49:38 ÖS »

Yetenek gercekten dogustan ya. Kendimden utanıyorum  Kahkaha

C64 ve A500 gerisi teferruat
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #351 : Ocak 02, 2019, 22:42:29 ÖS »

Şimdi sırada backbox hoparlörlerinin monte edileceği panel var.

Yeri gelmişken kısaca bu dönemin pinball'larının ses düzeneğinden bahsedeyim;

Pinball'u etkileyici kılan unsurların başında hiç süphesiz o muhteşem ışık gösterisi var. Ancak başarılı pinball'lar da bu görsel şöleni ses ve müzikle destekleyebilmiş olanları. İlk 10^'a giren pinball'ların içinde Metallica, Iron Maiden ve AC/DC temalı pinball'ların olması bir sürpriz değil

Bu sebeple klasik SS (Solid State) pinball'larda klasik arcade kabinlerdeki mono ses sisteminin aksine mid, tiz ve bass sesler için üç ayrı hoparlör bulunmakta.

Benim aletin bu hoparlörleri tamamen çürümüştü. İlk denemelerimde ses geliyordu hala ancak onları restore etmek anlamsız zira hoparlörü hoparlör yapan ses konisi oluşturan malzeme. O da bu pinball'dakiler gibi kağıt olunca ve bolca su yiyince tuvalet kağıdına dönmüşlerdi

İşin iyi tarafı pinball'larda araba ses sistemlerindeki gibi 4 Ohm'luk hoparlörler kullanılmış. Bu yüzden ben de eski "vasat" hoparlörler yerine modern ama ultra pahalı olmayan bir çift coaxsiyel kapı hoparlör takımı ve bir de bass hoparlör aldım.

Aldığım coaxiel hoparlör takımı bu;

JBL olduğuna bakmayın. JBL eskisi gibi pahalı, aranan bir hoparlör markası değil günümüzde. Sadece pratik ve uzun ömürlü olması ve de vasatın üzerinde ses vermesi benim için yeterli. Normalde mid frekans için sola bir mid hoparlör, tizler için de sağa bir tweeter koyabilirdim ancak takip ettiğim yabancı forumlarda da birbirinin aynı kapı hoparlörünün de aynı kapıya çıktığını söylüyorlardı, ben de o şekilde ilerledim...

Neyse, bu hoparlörü bu ölçüde ahşap bir panele monte etmek için kutusunda da belirtildiği üzere panelde 120 mm'Lik delikler açmam gerekiyor. Bu hoparlörler piyasada 5.25" yani 13.5 cm lik hoparlör olarak biliniyor. Hoparlörleri panele arkadan monte edebileceğim kadar yer yok panelde (O zaman deliği daha büyük açmam gerekiyor). O yüzden önden monte edebiliyorum.

Önce delik yerlerini belirliyorum. Sonra pergelle 120 mm'Lik deliği çiziyorum...

Dekupajla dikkatli bir şekilde delikleri açıyorum...

... ve hoparlörleri yerlerine monte ediyorum...

Bu şekilde hoparlör panelini de prova için backbox'a geçici olarak monte ediyorum. Pinball yavaş yavaş detaylanıyor

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #352 : Ocak 03, 2019, 15:42:01 ÖS »

Listede pinball'un beynini oluşturan elektronik devre kartlarının monte edildiği büyük metal plaka var.

Bu metal plaka da sudan ve pastan nasibini fazlasıyla almış.

Önce bunu çöpe sallayıp yeni bir metal plaka mı kestirsem diye düşündüm. Sonra dur bakalım dedim, nice derin paslanmış metal aksamını adam edebildik, belki bunda da bir umut vardır

Plakanın metali oldukça kalın, detaylı incelediğimde paslanarak delinen bir kısım da görmedim. Bu iğrenç pas metalin bir kısmını yemiş, evet, ancak sağlamlığından pek bir şey kaybetmemiş gibi...

Bu plakayı elektroliz ile pasından arındırabileceğim büyüklükte bir düzeneğim yok. Bu yüzden matkap ucuna takılan kaba metal fırça ve zımpara ile çalışacağım. Ama zımpara işine girişmeden önce devre kartlarını tutmaya yarayan bu ufak metal parçaları sökmem lazım.

Bazıları biraz zorlansa da (pastan metal panele yapışmış bazıları) pense ile sıkınca yerlerinden çıkıyorlar. Bu şekilde bütün bu yükseltme aparatlarını söküyorum.

... ve pasından kurtarmak için sirkede bekletiyorum. Hayır, o sıvı sütlü kahve değil, paslı sirke

Bu Starbucks kahve şişesini bu iş için kullanmak ne kadar akıl karı tartışılır, dalgınlıkla o ne güzel sütlü kahve diye birisi dikse Kahkaha

Sirke ve pas tadını hayal edemiyorum

Neyse, bu şişeyi yakınlarımda tutuyorum zira arada bir (1 saatte bir mesela) çalkalarsanız parçaların birbirlerine vurmasından ötürü sirke ile gevşeyen pas daha çabuk temizlenmiş oluyor

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #353 : Ocak 03, 2019, 15:51:44 ÖS »

Bu tür paslı malzeme ile çalışırken önlem almayı unutmamanız lazım. Özellikle nefes almak için filtre ve kalın iş eldiveni tatsız kazaları önleyecektir.

Önce panelin aşırı paslı arka tarafına elektrikli zımpara ve 40'lık kağıt ile girişerek pasın kabasını alıyorum.

Panelin ön tarafını da aynı muameleden geçiriyorum, ki bu taraf arkaya nazaran çok daha iyi durumda. Kolayca pasın belki %75'i gidiyor...

Bu operasyondan sonra garajın haline bakın... Maske kullanmadığınız taktirde ciğerlerinize yerleşek pas şu an havada asılı. Maske ile bile ara vermek zorunda kaldım, öyle söyliyeyim

maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #354 : Ocak 03, 2019, 15:56:20 ÖS »

Nazar değmesin hocam, vidalarına kadar özene bezene yapıyorsunuz. Elinize sağlık.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #355 : Ocak 03, 2019, 15:59:05 ÖS »

Daha işimiz bitmedi. Bu öncü saldırıydı şimdilik sırada ağır topumuz var; Metal fırçası

Matkabın ucuna takılan bu kaba metal fırçalar özellikle düz yüzeylerden pası temizlemek için ideal. Ancak temizleyeceğiniz yüzeyi sabitlemeniz lazım yoksa fırlayıp gidiyor

Masaya sabitlediğim panelle matkaplı zımpara seansı sonrası ...

Pasın geri kalan belki %10'u da bu şekilde temizleniyor. Ön yüzeyde hiç kalmadı ancak arka tarafta derin oksitlenme ile oluşmuş çukurların dibinde fırçanın erişemeyeceği yerlerde az da olsa pas mevcut. Bu operasyonla pasın %95'inden kurtulduk diyebilirim...

Şimdi garajın hızlı temizliği ve hemen anti-pas boya işimiz var...

Arka tarafta Hammerite kullandım. Ön tarafın boyasını metal boya denemelerim sırasında aldığım inox boya ile boyadım (fotosunu sonra paylaşacağım).

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #356 : Ocak 03, 2019, 16:23:13 ÖS »

Hazır ağır zımpara işine girişmişken backbox'ın havalandırma deliklerinin önünde bulunan metal menfezi de elden geçiriyorum.

Matkaplı zımparadan sonra...

Bu metalde de kalan inox spreyi değerlendiriyorum. Sonuçta pastan tamamen arındırdığım için Hammerite kullanmaya gerek görmüyorum.

Bu boya da korozyona karşı etkili sağlam bir boya. Çizilme ve darbelere karşı dayanıklı.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #357 : Ocak 03, 2019, 16:24:24 ÖS »

Üstad bu restorasyondan sonra garaja sağlam bir temizlik gerekecek sanırım Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #358 : Ocak 03, 2019, 16:32:26 ÖS »

Üstad bu restorasyondan sonra garaja sağlam bir temizlik gerekecek sanırım Kahkaha

Garajı her gece temizliyorum evren, başka türlü zımpara ve boya işlerini yapamazsın zaten. Hele sprey boya çok acımasız. O toz taneleri yok mu...

Yav elimde minik parçanın zımparasını yapıyorum, garajın diğer ucunda katlar arası kurumaya bıraktığım sprey boya yaptığım parçanın üzeri pütür pütür toz olmuş. Hadi parça "kozmetik" gerekliliği olan bir parça değilse idare ediyorsun ama göz önünde bir parçaysa fitil oluyorum

Dün akşam garajı baya bi elden geçirdim. Hem yer açtım hem döküntüleri attım hem de ekstra temizlik. Çok daha steril ortam isteyen bir aşamadayım şu an

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #359 : Ocak 03, 2019, 16:44:00 ÖS »

Madem başladık şu kir pas ve sirkeli işi bitirelim bari

Nerde kalmıştık, diğer işlerin paralelinde sirkede turşuladığım elektronik devre yükseltici ayaklarına geri dönüyorum. Sanırım 4-5 saat (belki de daha fazla, net hatırlamıyorum) ara ara çalkalayarak pasından arındırmaya çalıştım bunların.

Durumları hiç de fena değil. O yoğun paslı halleri ile kıyasla bunlar gayet iyi durumda. Yine de pasın %95'i gitmiş olsa da bazı girintili yerlerde hala pas kalmış. Bir 4 saat daha çalkalama yapabilirdim ama o kadar ilgi alaka gösterecek enerjim kalmadı

Bu yüzden önce WD40 benzeri bir "pas giderici" sprey ile parçaları korumaya alıyorum. Pastan arınmış yüzeyleri yeniden paslanmasın diye...

Sonra tek tek parçaların girintili yerlerinde kalmış pası Dremel ve minik metal fırçası ile temizliyorum.

Bu işte maalesef hazır hızlı çözüm yok. Sabır 31 adet minik metal parça ile olan seansım meditasyon gibi geldi bana

Parçaların pası tamamen temizlenince IPA (Isopropil Alkol) ile çalkalıyarak yağlı pas çözücüden kurtuluyorum ve boya sehpasına diziyorum kerataları...

Inox sprey ile her iki taraflarını 2-3 kat kaplıyorum...

Ertesi gün, parçaların boyası tam olarak kürlendikten sonra.

Sayfa: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: