Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 129253 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #435 : Ocak 10, 2019, 21:50:06 ÖS »

Bu fotonun posterini isteriz Kahkaha. Ciddiyim

Backbox'da solenoid tarzı birşey vardı sanki.Onu koymaktan vaz mı geçtin yoksa ben mi kaçırdım ?

Backbox'da daha insert board var, elektronik devre kartları var, göstergeler v.s. daha oraya var, sabır

perpetual_007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #436 : Ocak 10, 2019, 22:23:10 ÖS »

Birden kaçırdım diye panik yaptım .
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #437 : Ocak 11, 2019, 00:18:36 ÖÖ »

Bakmaya doyamaz insan, elinize sağlık hocam.
Astalavista Retro Gaming
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #438 : Ocak 11, 2019, 04:23:49 ÖÖ »

Renklere bayıldım.Kırmızı siyah uyumu iştah açıcı

🕹
Oğuzhan
Uzman

Belirsiz süreliğine yokum. Saygılar

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #439 : Ocak 12, 2019, 10:16:04 ÖÖ »

İlk davetsiz misafirin ben olacağım (davet bekleyemem walla) 😂😂😂

Şu yaptığın işler peygamber sabrı gerektirir. Bravo! Bitene kadar yazmayacaktım ama tutamadım artık kendimi
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #440 : Ocak 12, 2019, 20:20:54 ÖS »

İlk davetsiz misafirin ben olacağım (davet bekleyemem walla) 😂😂😂

Gel abi yarın, davet mi bekliyorsun

Alıntı
Şu yaptığın işler peygamber sabrı gerektirir. Bravo! Bitene kadar yazmayacaktım ama tutamadım artık kendimi

Sabır bir yana da, bu projede her gün hiza mesafe ince ayar yapmaktan artık mesela vakumlu ambalajı içindeki sosisleri çizmeden ambalajını açmak veya yoğurt kabının kapağının altındaki jelatini yırtmadan tek parça halinde çıkartmak gibi gerçek hayatta da bazı psikozlara girmeye başladım sonumuz iyi değil Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #441 : Ocak 12, 2019, 20:28:21 ÖS »

Backbox'ı daha fazla ağırlaşmadan kabine monte ettikten sonra artık diğer işlevsel yani elektronik ve mekanik parçaları da eklemeye başladım.

Bunlardan ilki "knocker" denilen solenoid. Bunu 2 sene önce elden geçirmiştim. Ancak görülen o ki, eğer metal zamanında paslanmaya başlamışsa (ki bu parça çok su yemişti) pası giderseniz bile durdurmazsanız yeniden geri geliyor...

Dolayısıyla bunun metal parçalarını da baktım yeniden paslanmışlar, Hammerite ile boyadım ve çürümüş olan geri tepme lastiğini de bir kablo tutucudan kauçuk parça keserek değiştirdim...

Backbox devre kartları ve kablolar ile iyice  kalabalıklaşmadan da onu yerine monte ettim...

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #442 : Ocak 12, 2019, 20:44:58 ÖS »

@ yavuzg ;mesela vakumlu ambalajı içindeki sosisleri çizmeden ambalajını açmak veya yoğurt kabının kapağının altındaki jelatini yırtmadan tek parça halinde çıkartmak gibi gerçek hayatta da bazı psikozlara girmeye başladım  sonumuz iyi değil ....

Üstad ruyalarina da giriyorsa o  iş tamamdır..

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #443 : Ocak 12, 2019, 20:46:26 ÖS »

Yeniden geldik insert board'a...

Hatırlarsanız en son ampul soketlerini ve genel aydınlatma kablolarını monte etmiştik. Şimdi artık ampulleri devre kartına bağlayan ana kablo yumağını (cable harness) geri monte etmeye geldi sıra...

Kabloları 2 sene önce sakladığım yerden çıkartıp çalışma masamın üzerine alıyorum.

Genel aydınlatma ampullerini kontrol eden röleye giden konnektör dikkatimi çekiyor. Onca yıllık çalışma ısısına dayanamamış ve gevrek simit gibi kavrularak iki yerden kırılmış...

Bu konnektörden elimde yok. Zaten piyasada da birebir aynısı bulmak zor. O yüzden bu konnektörleri takım halinde değiştirmeye karar verdim. Aynı miktarda akımı karşılayabilecek şekilde benzer kalınlıkta konnektörlerim var malzeme çekmecemde.

Kablo tarafını değiştirdikten sonra ...

Röle tarafını da değiştiriyorum...

... ve röleyi insert board'a geri monte ediyorum.

Sonra kabloları 2 sene önce etiketlediğim yerlere geri lehimliyorum ve orijinal kablo tutucu plastiklerini de geri monte ediyorum...

Insert board'umuz da backbox'a geri monte edilmek için hazır hale geldi sonunda

2 sene boyunca çok alışmıştım onlara  :'( ama etiketler görevini tamamladı Kahkaha

Insert board'u da daha önce prova yaptığım deliklerden vidalayarak montajını tamamlıyorum.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #444 : Ocak 12, 2019, 20:47:13 ÖS »

Şu, kredi kazanınca TAKKK TAAAK diye ses çıkaran şey bu muymuş?
Bu arada eline sağlık anca okuyup yetişebildim. Ne desem az. Bir gün mutlaka gelip görmek isterim..

Kolay gelsin.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #445 : Ocak 12, 2019, 20:49:01 ÖS »

Üstad ruyalarina da giriyorsa o  iş tamamdır..

Evet abi, rüyamda pinball tamir ediyorum. Gerçekten. Geçen hafta biraz üşütmüş hafif de ateşlenmiştim. Kaç gece kabuş gördüm, pinball ile uğraşıyordum kabuslarda.

Kabusta bir yere takılıyorum, olmadı bir daha yapıyorum olmadı bir daha bir daha... derken kan ter içinde uyanıyorum... Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #446 : Ocak 12, 2019, 20:51:44 ÖS »

Şu, kredi kazanınca TAKKK TAAAK diye ses çıkaran şey bu muymuş?
Bu arada eline sağlık anca okuyup yetişebildim. Ne desem az. Bir gün mutlaka gelip görmek isterim..

Kolay gelsin.

Aynen abi... Solenoid'in içindeki metal ağır bir pim var. Elektriği verince pim yukarıdaki metal parçaya çarpıp TAK diye ses çıkarıp geri düşüyor. Geri düşerken de o kauçuk parça durduruyor onu.

Ankara'ya yolun düşerse muhakkak beklerim

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #447 : Ocak 12, 2019, 21:03:47 ÖS »

Sonunda devre kartlarını da 2 sene önce baloncuklu ile ambalajlayıp kaldırdığım yerden çıkartıp yerlerine monte ediyorum. Yavaş yavaş backbox birşeye benzemeye başladı

Ancak gösterge panellerini tutan orijinal plastik distanslar maalesef geri çıkan cinsten değildi. Yani yamulmuş orijinal insert board üzerindeki deliklerine tek yönlü girebilen tırtıkları vardı, bir ok ucu gibi düşünün, geri çıkmadılar...

Ben de malzeme çekmecemde bir miktar plastik distans buldum, onları orijinal distansın boyunda kestim...

... ve maalesef orijinal distanslardan çok daha karmaşık bir mekanizma ile (yani vida, somun, pul v.s.) destekleyerek gösterge panellerini de monte ediyorum yerlerine.

Acaba backglass'ı da yerine takınca gösterge panelleri translite görselinin ilgili boşluğuna oturacak mı?

Vay arkadaş, ne hassas ayar yapmışım

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #448 : Ocak 12, 2019, 21:17:40 ÖS »

Devre kartlarını monte ettik ancak pinball'un çalışabilmesi için kartlar arasında da bir yumak kablo var monte edilmesi gereken... Bu kablolar tüm devre kartlarını "interconnect board" a bağlıyor.

Ayrıca ana kabindeki güç trafosundan, hoparlör, jeton kapısı ve diğer kontrollerden gelen bir kablo yumağımız daha var. Bu kablolar da interconnect board'daki, CPU kartı amfi kartı ve ana power kartındaki ilgili konnektörlere bağlanacak...

Tüm bu kabloları ve konnektörleri etiketlediğim yerlerine geri takıyorum. Arada eski çektiğim sayısız fotoğraflara da bakıyorum bazen emin olmak için...

Kaos Kahkaha Kahkaha Kahkaha

... ve sonunda sanırım 1-2 saatlik dikkatli bir uğraş ve kablo bağlama işlemlerinden sonra sonunda tüm etiketler görevini tamamlıyor ...

... ve kaos artık "kontrollü kaos" haline dönüşüyor

Garip ama gerçek, şu an pinball'u fişe takabilecek aşamaya geldik

Ama takmayacaaaam

Arkası yarın

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #449 : Ocak 12, 2019, 21:25:17 ÖS »

Üstad testleri video olarak bekliyoruz
Ham hali ile telefonda çek YouTube a yükle üstad
Üzerinde çalışma yapmasan da olur
Ben çektiğim gibi paylaşıyorum mesela Kahkaha