Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 118876 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #660 : Şubat 14, 2019, 22:01:50 ÖS »

Çektirmeli patlangaç

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #661 : Şubat 14, 2019, 22:17:10 ÖS »

Kusura bakmayın, bugün bir ara boşluk oluştu yazı yazayım dedim akabinde ardarda işlerim çıktı yarım kaldı yazı...

Nerde kalmıştık? Hah, bobin sarıyorduk

410 ... yolu yarıladık, mola verirken bu anı fotoğraflayalım... elim kasıldı

Molalar artık her katmanda verdim zira elim yoruldu. Sonunda 800 turu tamamladım. Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Solenoid'İn çapı diğer 800'lerden 1-2 mm kadar daha tombul oldu Sebebi Amerikan standardına göre 23 AWG telin çapı 0.57 mm, biz 0.60 tel kullandık, arada %5 civarı bir fark var. Ayrıca bunu elle sardım, diğerleri makine sargısı. İster istemez makine ile aynı gerginlikle saramıyorsunuz...

Neyse, direncini ölçtüm 3.78 ohm civarında. Diğer 23-800'leirn direnci 3.85 civarı. Az da olsa bir fark var ancak o da %5'in altında bir fark ki aksiyona pek etkisi olmayacaktır...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #662 : Şubat 14, 2019, 22:19:56 ÖS »

Çektirmeli patlangaç

patlangaçlı tampongaç Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #663 : Şubat 14, 2019, 22:25:59 ÖS »

Ya aslında Türkçe'si yoksa bunların biz koyalım. Biz koymaksak kimsenin koyacağı yok, kaldı ki birisi zamanında pinball'un verdiği hata mesajına binaen "Tilt" demiş koca alete Kahkaha

Türkçesi bulunacak pinball terimleri;

1) Pinball Bunun yerine bir şey bulmak zor. Artık maalesef "Tilt" oturmuş. Ama denemekte sakınca yok...

2) Shooter
3) Flipper
4) Pop Bumper: Fırlatgaç diyenler?
5) Flip-up Target: Ney
6) Drop Target: Düşen Hedef fena değil.
7) Stand-up Target: Duran Hedef
8 ) Insert: Ney
9) Playfield: Oyun tahtası, Oyun alanı ?
10) Backbox: Kafa?

v.s.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #664 : Şubat 14, 2019, 22:36:53 ÖS »

Flip Up Target : Fırıldak hedef Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #665 : Şubat 14, 2019, 22:37:21 ÖS »

Pop bumper'ların, pardon "fırlatgaç" ların paslanmış bazı siyah boyalı demir parçaları vardı. Onları zımparalayıp Hammerite ile yeniden boyadım bir kaç gün önce.

Onlar kuruken ben de bunları söküp bakımlarını yapmaya koyudum.

Yaptığım testler sırasında dikkat ettiğim "kaşık" denilen, eteğin uzantısının içine oturduğu bu plastik parçaların aşırı derece aşındığını hatta delindiğini farkettim.

Bu sorun sadece kozmetik değil çok ciddi teknik sıkıntılar oluşturacak bir şey. Şimdi, paralelde marco'da bir sepetim var. Bakımlar sırasında gözüme çarpan eksikler veya elimde yedek parça bulunsun diye bazen malzeme atıyorum bu sepete. Bakımlar bitince siparişi geçeceğim. Bu sepete bu kaşıklardan da ekledim. Tanesi 0.5 dolar.

Ama şu an test yapmak ve hatta bir süre idare edecek şekilde bir şözüm bulmam lazım bu deliklere.

Peki bu delikler neden tehlike arzediyor?

Şimdi, eteğin uzantısı bu deliklere takıldığında veya deliğin içine girerse switch kapalı konumda kalır. Bu pop bumperlardaki switch direk solenoid'e bağlı değil ancak MPU'ya pop bumper'a top çarptığını bildiriyor ve MPU gerekli sinyali logic seviyede veriyor ve ilgili solenoid'e DC 30V verecek olan transistörü (aslında iki tane transistörü) ateşliyor. Eğer switch devamlı ON pozisyonda kalırsa solenoid çok akım çeker, ısınır ve transistör(ler) yanar.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #666 : Şubat 14, 2019, 22:48:32 ÖS »

Bu kaşıklar maalesef naylon dediğimiz (PVC) yani pek bir yapıştırıcının işe yaramadığı türden bir plastik malzeme. Dolayısıyla bu deliği basitçe epoksi veya japon tutkalı ile kapatamam. Onun yerine etrafa bakınırken kalın aluminyum tape gözüme ilişti. Bu hem yeterince sağlam hem de arkasındaki yapıştırıcı hemen her yüzeye güzelce tutunmasını sağlıyor. Isıya ve soğuğa da dayanıklı ki zaten izolasyon, ısıtma ve havalandırma sistemlerinde kullanılıyor normalde  bu tape

Gayet de güzel oturdu eteğin uzantısı kaşığımıza

Bu arada bir pop bumper ince ayar detayını paylaşayım. Bu eteğin uzantısı kaşığın tam ortasına oturması gerekiyor. Sağa sola kayık durumda olursa pop bumper o taraflarların aksi yönünden gelen toplara tepki vermeyecektir. Bu da daha az puan ve daha yavaş bir oyuna sebep olacaktır.

Yanlış:

Doğru:

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #667 : Şubat 14, 2019, 22:55:46 ÖS »

Bu şekilde ilk pop bumper'In tüm parçalarının bakımını yapıp tamamen geri toparladım.

Önce ampul testi...

Ampul ve ilgili kablolama çalışıyor

Şimdi bir de çalışma testi. Ancak bunun için masamda bir System 11 MPU board'u yok. Dolayısıyle ben çok yapılmaması gereken bir şeyi yapıp switch'i direk solenoid'i besleyen 30V'a bağlayacağım. Bu riskli zira herhangi bir takılma durumunda eğer uyursam solenoid yanar. O yüzden testi yaparken bir elim güç kaynağının power düğmesinde

E diyeceksiniz ki biz bu testten bişey anlamadık. Doğru. Anlık aksiyonu gösteremiyorum tabii sabit foto ile. O yüzden üşenmedim kısa bir videosunu da çektim testin Kahkaha

Buyrun...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #668 : Şubat 14, 2019, 23:01:28 ÖS »

O testi yaparken kaşıkların üzerindeki delik sebebiyle etek zor tepki veriyordu. Delikleri kapatmam gerektiğini bu testler sonrasında anladım

Şimdi eteğe parmağımın ucuyla dokununca bile çalışıyor pop bumperlar Kahkaha Bu arada çok şiddetli çekiyor namussuz, bir defa parmağıma geldi tırnağım sızladı Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Neyse, bu son testler ile de tüm pop bumperların işi tamamlanmış oldu. Son olarak da kapaklarına Novus 2 ile cila attım cillop gibi oldular

Şu an itibariyle çalışmalarımla yazdıklarım senkronize oldu. Yani bundan sonra yazacaklarım o gün veya bir önceki gün yaptıklarım olacak...

Hepinize iyi geceler

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #669 : Şubat 14, 2019, 23:07:58 ÖS »

Yep yeni olmuşlar
Pırıl pırıl , eline sağlık üstad
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #670 : Şubat 15, 2019, 07:27:07 ÖÖ »

Üstad, bobini sararken, şarjlı tornavidaya bir aparat uydurup, onunla sarsaydın olur muydu ?
Öyle olsaydı, daha sıkı ve pratik olurdu sanırım.

Nerde kalmıştık? Hah, bobin sarıyorduk

410 ... yolu yarıladık, mola verirken bu anı fotoğraflayalım... elim kasıldı

Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #671 : Şubat 15, 2019, 07:31:15 ÖÖ »

Harika görünüyorlar.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #672 : Şubat 15, 2019, 12:04:12 ÖS »

Üstad, bobini sararken, şarjlı tornavidaya bir aparat uydurup, onunla sarsaydın olur muydu ?

Ama o zaman 4 saat boyunca bobini sararken hayatın anlamını sorgulayamazdım Kahkaha Kahkaha Kahkaha

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #673 : Şubat 15, 2019, 14:52:30 ÖS »

Ama o zaman 4 saat boyunca bobini sararken hayatın anlamını sorgulayamazdım Kahkaha Kahkaha Kahkaha

alemsin yavuz ha Kahkaha Kahkaha

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #674 : Şubat 15, 2019, 17:32:31 ÖS »

Kahkaha

Sayfa: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: