Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 57 58 [59] 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 124913 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #870 : Mart 28, 2019, 01:19:42 ÖÖ »

Bu konuyu başından beri adım adım takip edip bittiğinde gözleri yaşarmayan yoktur herhalde. Arşiv niteliğinde bir konu oldu şahsen gelecekteki pek çok projede bu konuya başvuracağımı düşünüyorum, bu projeler pinball olmasa bile. Yavuz hocam eline yüreğine sağlık biz fanilere bu eseri bıraktığın için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim @eemiroglu84...

Konunun ilk sayfalarına yeniden baktığımda benim de kalbim sıkışıyor ama sonra yerimden kalkıp kafamı oyun odasına uzattığımda Elvira'yı ışıl ışıl gördüğümde içimde büyük bir mutluluk yüzümde bir tebessüm oluşuyor.

Pinball olmasa bile hayatınızdaki/aklınızdaki tüm projelerde sabır ve başarılar diliyorum (Kimbilir belki bir çılgınlık yapıp bir pinball'la da uğraşıyor bulabilirsiniz kendinizi )
Hocam aslında kanımda bu zehir yok değil çocukluğumda ve gençliğimde gittiğim bir arcade salonunda pinball vardı, ama teması neydi hiç hatırlamıyorum ama çok oynardım. Kim bilir belki benimde karşıma çıkarda bir delilik yaparım.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #871 : Mart 28, 2019, 12:34:10 ÖS »

Daha önce @Oğuzhan sormuştu, partilerde de ara ara konusu açılmıştı, proje maliyeti nedir diye. Hazır proje bitmişken, sıcağı sıcağına proje istatistiklerini de paylaşayım sizlerle...

Elimdeki kayıtlara dayanarak bu pinball'un evin garajına giriş tarihi 11 Nisan 2016

Nisan ayından Haziran sonuna kadar (Temmuz ortasına kadar devam etmişti aslında) süreç genel temizlik, sökme, eksik envanter çıkarma/sipariş ve oyun alanının restorasyonu çalışmaları ile devam etti.

Proje:
---------------
1) Faz 1: Satın alma, nakliye, genel kontrol/temizlik, sökme, eksik envanter tespiti/sipariş, oyun tahtasının restorasyonu. [2016 Nisan-Temmuz * 3 Ay * ~180 adam-saat]
2) Faz 2: Backbox imalatı ve ana kabin restorasyonu [2018 Ekim - Aralık * 2.5 Ay * ~150 adam-saat]
3) Faz 3: Oyun tahtası restorasyonu - devam. Oyun alanı bileşenlerinin (rampalar, solenoidler, ampul soketleri v.s.) restorasyonu. Oyun alanının yeniden birleştirilmesi. [2019 Ocak - Mart * 2.5 Ay * ~150 adam-saat]

Proje süresince çeşitli cihaz yatırımı ve malzeme harcamalarım da oldu malum. Bunların belli başlı olanları;

Cihaz:

1) Hava kompresörü
2) Airbrush seti
3) Kaynak makinesi
Ara Toplam: ~1000 TL (2016 fiyatları ile)

Malzeme: ~$1.500 (1.300 USD x 3 + 200 USD x 5.5 = ~5000 TL)
Not1: 2016 döviz kuru 2.5-3 TL

Sonuç
=================

Proje Süresi: 8 Ay
Kaynak Maliyeti: ~480 adam-saat (60 Adam-gün)

Malzeme: 5000 TL
Pinball : 750 TL
Diğer: 250 TL
Toplam: ~6000 TL

Not2: Alet ve cihazları proje maliyeti olarak değil atölye yatırımı olarak düşündüm ki bu proje dışında birçok işte de kullandım/kullanıyorum.

Özetle, bu kondüsyonda bir pinball'u bu detayda restore etmek istediğinizde cebinizden çıkması gereken para 10.000 TL civarında. Dikkatinizi çekerim, ben pinball malzemelerini 2016 yılında satın almıştım. Dolar kuru o zaman 2.85 idi. Şimdi aynı malzemeleri almaya kalksam yaklaşık 3000-3500 TL daha fazla maliyeti olacaktı....

Bu maliyete işçilik dahil değil

Projede, özellikle 2018-2019 döneminde, hiç abartmıyorum, yılbaşı ve bir kaç hafta sonu arkadaşlarla/ailecek gece dışarı çıktığımız günler dışında HER GÜN çalıştım. Kimi zaman günde 1-2 saat kimi zaman 8-10 saat. Dolayısıyla belirttiğim 480 adam-saat işçilik maliyeti bile "konservatif" bir rakam.

Çalışmalar sırasında çektiğim fotoların düzenlenmesi, gruplanması, ilgili yazıların yazılarak sizlerle paylaşılması bu maliyete dahil değil Kahkaha

Ona da kısaca değinmek gerekirse, kayıtlarıma bakınca kabaca 200 forum postu yapmışım. Her post için ortalama 15 dakikamı harcamış olsam (ki daha fazladır ön hazırlıklarıyla birlikte) 3000 dakika, yani 50 saat, yani 6.25 adam-gün projenin sizlerle paylaşılmasının maliyeti  

İşgücü maliyetini de "TL" olarak fiyatlandırmak istersek de, yani bu işi kendiniz değil de başka birisine yaptırdığınız senaryoda, adam-saati "enayi" tarifesi, 20 TL/saat desek (ki böyle bir yevmiyeye çalıştıracak adam bulamazsınız ama ) 10.000 TL eder.

Özetle, konuyla ilgilenenler, pinball satın almayı düşünenler için piyasada 100% çalışan bir pinball için istenen 10.000 - 20.000 TL çok da uçuk değil gördüğünüz üzere. Yeter ki hakkıyla her parçası ve fonksiyonu çalışıyor olsun, temiz olsun. Elbette ki Türkiye'de bu temizlikte (sıfır olarak yeni üretilenler dışında örn. Pirates of Carribean, Spiderman, Lord of the rings v.s. dışında) bir pinball bulabilir misiniz bilemem Kahkaha

"Yavuz yanılıyorsun, bi pinball tamir ettin diye bişey mi sanıyorsun kendini. bak ben de pinball restorasyonu yapıyorum" diyen olabilir, saygı duyarım. O zaman onları da bekleriz forumumuza, yaptıkları işleri paylaşmaları için  

Neyse, umarım merak edilen bu konuya da bir açıklık getirebilmişimdir...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #872 : Mart 28, 2019, 13:23:09 ÖS »

İş bitiminde ki mutluluğa paha biçilemez
onu unutmuşsun üstad Kahkaha

uğraşmaktan keyif almayacak insanın yapabileceği şeyler değil bunlar zaten
çok emek ve zaman harcanması gerekiyor
hobi olarak uğraşıp zamana yayıp keyif alarak proje ile ilgilenmek lazım
ticari olarak bu iş yapıldığında ortaya çok yüksek maliyetler çıkacaktır
maliyetleri düşürmek isterseniz o zaman işçilikden çalınacak ve bu temizlik de bir iş ortaya çıkamayacak
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #873 : Mart 28, 2019, 14:31:53 ÖS »

İş bitiminde ki mutluluğa paha biçilemez
onu unutmuşsun üstad Kahkaha

Orası çok doğru... Hala seneler önce yaptığım Neo Geo kabinin bile yanından geçerken suratımda bir tebessüm oluşuyor. Bunun yanından geçerken kalp atışlarım hızlanıyor Kahkaha

... ticari olarak bu iş yapıldığında ortaya çok yüksek maliyetler çıkacaktır
maliyetleri düşürmek isterseniz o zaman işçilikden çalınacak ve bu temizlik de bir iş ortaya çıkamayacak

Zaten bu kadar kötü kondüsyondaki bir pinball'un bu detayda bir restorasyonunun ticari bir değeri, özellikle Türkiye'de, pek olamaz gibi zira oluşan maliyet ve ticari kar marjını verebilecek müşteriyi bulmak zor olacaktır.

Ha bu işin kağıt üzerindeki maliyeti bu... Benim o maliyetleri nasıl finanse ettiğimi sorarsan yine retro'dan kazandığım parayla bu işe bütçe ayırmıştım (tamir edip ebay'de sattığım arcade oyun kartları sağolsun - gerçi güzel bir konami kolleksiyonuna mal oldu ama olsun )

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #874 : Mart 28, 2019, 14:41:46 ÖS »

Emek herşeyin üstünde. Bunu senin gibi kimse tamir etmekle uğraşmaz, uğraşsa bile bu derece başarılı olamazdı diye düşünüyorum... Hele bizimle paylaşmak için zaman ayırman ve yaklaşık en az 50 saat sadece foruma ayırmış olman bizim için bu projeyi ve emeğini çok daha özel ve değerli kılıyor... Çok ama çok teşekkürler..

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #875 : Mart 28, 2019, 16:24:59 ÖS »

Daha önce @Oğuzhan sormuştu, partilerde de ara ara konusu açılmıştı, proje maliyeti nedir diye. Hazır proje bitmişken, sıcağı sıcağına proje istatistiklerini de paylaşayım sizlerle...

teşekkürler

"Yavuz yanılıyorsun, bi pinball tamir ettin diye bişey mi sanıyorsun kendini. bak ben de pinball restorasyonu yapıyorum" diyen olabilir, saygı duyarım. O zaman onları da bekleriz forumumuza, yaptıkları işleri paylaşmaları için  

Daha ne yapacaksın. Bence bir sonraki level sıfırdan Nuh'un Gemisi olur artık senin için

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
2-)Lensi Bozuk Dreamcast.VA1 Anakart.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #876 : Mart 29, 2019, 23:43:36 ÖS »

Çok alışmıştık, nasıl geçecek günlerimiz bilemedim şimdi 

Merakla ve heyecanla oynanış videonuzuda bekliyoruz hocam.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #877 : Mart 30, 2019, 14:33:37 ÖS »

Çok alışmıştık, nasıl geçecek günlerimiz bilemedim şimdi 

Merakla ve heyecanla oynanış videonuzuda bekliyoruz hocam.

Kızımın tripodunu ödünç alıp bi video çekeceğim de oyun oynamaktan bir türlü vakit bulamıyoruz Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Proje bittiğinden beri bir üşengeçlik sardı sormayın

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #878 : Mart 31, 2019, 23:40:46 ÖS »

Kızımın tripodunu ödünç alıp bi video çekeceğim de oyun oynamaktan bir türlü vakit bulamıyoruz Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Proje bittiğinden beri bir üşengeçlik sardı sormayın

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #879 : Nisan 07, 2019, 04:11:09 ÖÖ »

150 Kilo'luk bir pinball'u tek başınıza taşımak için...

Adım 1: Önce ayakta paketlemelisiniz (Backbox'ı kapatmadan önce kabinin üstüne koruyucular koymayı unutmayın. Yoksa "siderail" lara zarar verirsiniz)

Adım 2: Sonra arka ayakları söküp kütleyi yere indirirsiniz. Bunu yapmadan önce kabinin altına destek koymayı unutmayın.

Adım 3: Ön ayakları da söktükten sonra taşıyıcı el arabasına kayışlarla yerleştirirsiniz

Elvira partiye hazır... Ankara tayfası, sizler de hazır mısınız?

3 oyun 1 TL. Kısıtlı zamanda herkezin eğlenebilmesi için 1 TL ile 3 kişilik turnuvaları tavsiye ediyorum

Not: Eşref, xtir et işi gücü, atla gel turnuvaya bekliyoruz seni Kahkaha Kahkaha Kahkaha

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #880 : Nisan 07, 2019, 09:26:10 ÖÖ »

Yazıyı geç gördüm
Kızın kumbarasını patlatırdım tüh Kahkaha
Bekle bizi geliyoruz Elvira Kahkaha
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #881 : Nisan 08, 2019, 10:37:03 ÖÖ »

Skorları alalım. Ben 2 defa oynadım. İlk oyunda 1.752.000 yaptım İkinci oyun hüsran

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #882 : Nisan 08, 2019, 11:12:38 ÖÖ »

rüyamda 5.000.000 yapmıştım

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #883 : Nisan 08, 2019, 11:32:31 ÖÖ »

Satıcı çok dürüst ve iyi bir insan, yıllarını atariciliğe vermiş birisi. Tüm aksamının yerli yerinde olduğunu görünce hiç pazarlık yapmadan 750 TL'ye anlaştık.

Pinball nasıl sökülür, taşınır konularını araştırıp, detaylı videolar izledikten sonra bir sabah benim Citroen'in arka koltuklarını yatırdım erkenden atladım arabaya gittim Gemlik'e...

Satıcı konum atmıştı, elimle koymuş gibi buldum adresi. Sözleştiğimiz gibi aleti paketledim attım arabanın arkasına getirdim Ankara'ya

Burayı yeni gördüm, Bu pinball makinesi Gemlik'ten geldiyse 1990,91,92 senelerinde hayatımda ilk Pinball deneyimi yaptığım alet olma ihtimali yüksek. Sonrada zaten pinball minball hiç görmedim. Gemlik İskelesi karşısında ana konsepti Bilardo salonu olan bir mekan vardı. Mekan 86-90 arası Sırf Bilardo salonu iken sonra iki, üç Atari 2600'lü kabin, ve normal Arcade kabin ile 1 adet Pinball koydular. Pinball fazla iş yapmadı 1 sene sonra görmez olduk, o yıllarda Gemlik-Kumla düzleminde ne kadar Atari salonu varsa gidiyorduk. Civardaki gördüğüm tek pinball oydu.

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #884 : Nisan 08, 2019, 11:35:02 ÖÖ »

o yıllarda Gemlik-Kumla düzleminde ne kadar Atari salonu varsa gidiyorduk.

Kumlada Abracadabra isminde bir adamın ATARI salonu vardı. Anımsar mısınız?

Sene tahmini 88-91 arası

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
Sayfa: 1 ... 57 58 [59] 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: