Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga Disketleri İçin Etiket Projesi
Sayfa: [1] 2 3 ... 28   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga Disketleri İçin Etiket Projesi  (Okunma Sayısı 50844 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Decypher
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 25, 2016, 16:37:05 ÖS »

ÜST EDİT: Şimdiye kadar hazırladığım etiketlerin tümüne Google Drive klasöründen ulaşabilirsiniz.

Uzun zamandır aklımda olan bir projeyi bir süre önce hayata geçirmeye başlamışken sizlerle de paylaşmak istedim: Amiga disketleri için etiket projesi

Tamam artık çoğumuzda Gotek var, ben de seviyorum kendisini ama eski floppy disketlerden de vazgeçemiyorum. Ben de Amiga'da benim için anlamı olan, en sevdiğim oyunlar için disket etiketi tasarlamaya ve bu şekilde şık görünen ufak bir arşiv oluşturmaya karar verdim. Tabi burada amacım yalnızca boş disketlere etiket yapıştırmak değil; disketlerde ilgili oyunlar da mutlaka bulunacak ve çalışır durumda olacaklar. Bu noktada sevgili Agony'e teşekkür ediyorum, kendisi bana yaklaşık 20 tane oyun çekti ve bu sayede bastırdığım etiketleri disketler üzerinde de görebilmiş oldum.

Etiket tasarlarken şu üç özelliğin olmasını istedim:

1) Disketin ön kısmında kalan kısım en önemli kısım ve burada oyunla ilgili güzel bir görsel bulunmalıydı.

2) Disketin üst kısmında kalan kısım mutlaka düz renkli olmalı ve farklı oyunlar farklı renklere sahip olmalıydı. Küçükken de renkli etiketleri severdim, bu sayede oyunların içinde durduğu kutuya yukarıdan bakınca bile renk grupları sayesinde hangi oyunun nerede olduğu anlaşılabiliyordu. Mesela Civilization benim için her zaman "açık mavi renkli etiketi olan 4 gri disket" olmuştur

3) Disketin arka kısmında kalan kısım boş olmamalıydı, disketlere tersten bakınca bile hangi oyuna ait oldukları belli olmalıydı.

Başlıktaki tüm resimlere tıklayarak orijinal boyutlarını görebileceğinizi hatırlatıp anlatım kısmına geçeyim.

Etiketin ön kısmı için bazı oyunlarda kapak görsellerini (ör: Lion King), bazılarında oyunun açılış ekranlarını (ör: Superfrog) kullandım; bazılarını ise farklı görsellerle logoyu birleştirip kendim hazırladım (ör: Turrican II).

Etiketin arka kısmı ise biraz daha fazla uğraştırdı. Burada hem mümkünse oyunun logosunun, hem de oyundan spritelar olmasını istedim. Spriteların bazılarını netten buldum, diğer spriteları ve logoların çoğunu ise ekran görüntülerini temizleyerek kendim oluşturdum.

Etiketlerin aynı disketlerde olduğu gibi hafif yuvarlak köşelere sahip olması gerekiyordu. Bunun için de Photoshop'un maskeleme özelliğini kullanarak disketlere tam oturacak şekilde hafif bir yuvarlatma yaptım. Ayrıca çok disketli oyunlar için de disket numarasını sağ alt köşeye ekledim. Sonuç olarak etiketler şu şekilde oldu:

Sıradaki işlem bunları diskete yapıştırılabilecek hale getirmekti tabi. Bir A4 sayfasına 8, A3 sayfasına ise bu boyutlarda 20 tane etiket yerleştirilebiliyor. Çıktıyı kopyalama merkezinde sticker kağıdına bastırdım.

Bu etiketleri düzgün biçimde kesmek de en az hazırlamak kadar zaman alıcı bir işmiş

Ve böylece ilk 10 oyunu etiketlemiş oldum. Kaldı 51 oyun 
Ben sonuçtan gayet memnun kaldım, disket kutusunun içinde rengarenk çok tatlı görünüyorlar.

Eğer siz de kendi etiketlerinizi tasarlamak isterseniz kolaylık olsun diye hazırladığım 454x454 boyutundaki şablonu şuradan indirebilirsiniz.

1 numaralı alan disketin ön yüzünde kalan kısım, buraya 454x340 boyutunda bir resim yerleştirebiliyoruz.

2 numaralı alan disketin sırt kısmında kalacak düz renkli kısım.

3 numaralı alan ise disketin arka kısmına kıvrılan kısım, buraya yerleştireceğimiz görselleri ters olarak koymalıyız ki düzgün görünsün. Her ne kadar alanımız 454x82 boyutlarında olsa da ben eklediğim resimlerin yüksekliğinin 72 pikseli geçmemesine özen gösterdim, katlamadan oluşan hatalar olursa resimli kısma bir şey olmasını istemedim çünkü.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2017, 15:12:53 ÖS Gönderen: Decypher » Logged
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2016, 16:53:35 ÖS »

Güzel bir çalışma olmuş. Retro'da işler kolaylaştıkça (Gotek, WHDLoad vb) alınan zevk daha bir azalıyor sanki, retro demek biraz da emek ve sürünmek demek...
hsm_ayz
Uzman

Into the wonderful.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2016, 16:58:09 ÖS »

Zamanında bende böyle bir seri yapmıştım kendime ama şu anda o disketlerin hiçbiri çalışmıyor .. Rafa süs oldu..
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2016, 17:06:59 ÖS »

Emeğine sağlık, şablonun yanı sıra yaptığın etiketleri de paylaşabilir misin?

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Nisan 25, 2016, 17:12:10 ÖS »

eline sağlık bende yaptığın etiketleri isterim hani güzel olmuşlar

Eşim ve yengemin videolarını çektiği benimde teknik konularda destek olduğum youtube yemek kanalımız
http://www.youtube.com/misgibiyemektarifleri
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2016, 17:21:25 ÖS »

Harika görünüyorlar... Ellerine sağlık...

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 25, 2016, 17:26:18 ÖS »

@Decypher, eline emeğine sağlık. Bana hediye ettiğin etiketler içinde ben teşekkür ederim. Gerçekten çok kaliteli bir çalışma.

Etiketler, öyle uyduruk değil arkadaşlar. Bilgisayar dergisi kapağı gibi. (Benzetmeye gel )

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Nisan 25, 2016, 17:36:30 ÖS »

Gotekleri sökün makinalardan

fakcakaya
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2016, 18:30:13 ÖS »

güzel çalışma kardeşim bravo...peki bu yaptığın etiketleri paylaşırmısınız?bizimde sanırım reklamcıdan yapışkanlı sticker şeklinde çıktı almamız gerekecek sanırım...

Amiga 1200 3.9rom+aca1221ec+cf+Aga mk2cr+wifi
Amiga m1438s
zanpinoz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 25, 2016, 18:40:18 ÖS »

Elinize sağlık orjinal disketler bile bu kadar güzel değil.
Decypher
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 25, 2016, 19:27:18 ÖS »

Beğendiğinize çok sevindim arkadaşlar. Makinelerimizi modifiye ediyoruz, forumdaki süperötesi projelerle güçlendiriyoruz, disketlerimizin/kasetlerimizin başı kel mi diye düşününce ortaya böyle bir şey çıktı

Güzel bir çalışma olmuş. Retro'da işler kolaylaştıkça (Gotek, WHDLoad vb) alınan zevk daha bir azalıyor sanki, retro demek biraz da emek ve sürünmek demek...

Aynen böyle düşünüyorum ben de. Amiga ile nispeten sonradan tanışanlar için elbette floppy disketler pek bir şey ifade etmiyor ve Gotek bu bakımdan süper bir yardımcı. Ama işte bu tıkırt tıkırt disket okuma seslerinin veya elde floppy disket tutmanın verdiği nostaljik his bence çok ayrı. Ha ben de her Amiga oyunun disketten, her C64 oyununu kasetten yüklemiyorum elbette, ama yüklemek istediğimde de bunu yapabilmek ayrı bir keyif.

Emeğine sağlık, şablonun yanı sıra yaptığın etiketleri de paylaşabilir misin?

Bundan yıllar önce başka bir alanda buna benzer bir dijital çalışmam olmuştu, bir süre sonra aynı dosyaların yabancı bir forumda paylaşıldığını görünce resmen yaptığım işten soğumuştum Bunların şimdilik bu forumdaki arkadaşlarımla aramızda kalmasını istediğim için aklımda şöyle bir fikir var, etiketleri tek tek paylaşmak yerine isteyen arkadaşlara bir veya iki A3 PDF (ya da A4) yapıp hazırlanmış halde göndereceğim, sticker kağıda çıktı almak yeterli olacak. Böylece Photoshop veya benzeri programlarla arası iyi olmayan veya etiketleri hizalamak, yerleştirmek vs gibi detaylarla uğraşmak istemeyenler bile çıktı işini kolayca halledebilecekler.

@Decypher, eline emeğine sağlık. Bana hediye ettiğin etiketler içinde ben teşekkür ederim. Gerçekten çok kaliteli bir çalışma.

Valla senin jestinin yanında lafı bile olmaz, son resimler yarı yarıya senin eserin

güzel çalışma kardeşim bravo...peki bu yaptığın etiketleri paylaşırmısınız?bizimde sanırım reklamcıdan yapışkanlı sticker şeklinde çıktı almamız gerekecek sanırım...

Evet aynen öyle, PDF'leri uygun biçimde ayarladığım için dosyanın düz çıktısını almak yeterli oluyor. Yalnız kullanılan yazıcının ayarlarıyla da bağlantılı olarak renkler umduğumuzdan daha koyu veya açık çıkarsa parlaklık ayarını değiştirmelerini istemek gerekebilir, bunu minik bir not düşmüş olayım.
byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Nisan 25, 2016, 20:06:34 ÖS »

Gerçekten çok güzel çalışmalar, emeklerinize sağlık. Göndereceğiniz listeye beni de eklerseniz sevinirim.
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 25, 2016, 22:46:31 ÖS »

ellerine sağlık

Amiga 1200 Acatune 1230 OS 3.9,Amiga 600 hd workbench 3.1 2mb ram,Commodore 64,Commodore 1541,SD2IEC,Play station II Slim kasa,Raspberry Pi 2 Model B,Chamelon Cartridge,atari 2600 X 2,Raspberry Pi 3,1541a (Bozuk) Amiga1200 3.9 Rom OS3.9 Whload full yüklü ACA 1221ec 28Mhz & 16mb of Ram
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Nisan 28, 2016, 09:55:14 ÖÖ »

Güzel çalışma olmuş. Emeğine sağlık. Eski Amiga günlerimizi tekrar hatırladık...

Ayak Takımı Organizasyon Ekibi
www.ayaktakimi.org
Decypher
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2017, 01:08:00 ÖÖ »

Vay be, başlığın üzerinden neredeyse 1 yıl geçmiş. Güzel bir sebeple hortlatayım

Başlığı açtıktan sonra vakit buldukça aklımdaki oyunlar için etiket hazırlamaya devam ediyordum, ta ki uğursuz 2 Ağustos'a kadar. Windows 10 Anniversary güncellemesini yaptıktan sonra sistemimdeki iki partition uçuverdi (Microsoft güncellemedeki hatayı sonradan giderdi ama olan oldu bir kere), dosya kurtarma programları bile işe yaramadı ve haliyle hevesim büyük ölçüde kaçtı.

Bundan bir ay kadar önce rafları düzenlerken henüz etiketlemediğim disketlerce karşılaştım. O şekilde kalmalarına gönlüm elvermedi ve yine zaman buldukça tek tük de olsa tasarım olayına girmeye karar verdim, işi yarım bırakmak olmazdı. A harfinden başlayarak bir kez daha gözüme çarpan oyunlar için etiketler hazırlamaya başladım. İlk mesajda anlattıklarımın aynısını uyguladım, etiketin arka yüzünde yine logo ve bir iki sprite olacak şekilde çalıştım. Neyse ki ilk mesaja birkaç etiket ve şablonu eklemişim, en azından onları kurtarabilmiş olduk.

Neyse sadede gelelim. Hazırlamaya devam ettiğim etiketleri düzenli olarak paylaşacağım ve bunları kullanmak isterseniz tek yapmanız gereken parlak sticker kağıdına kaliteli çıktı almak olacak. Resimlerin büyük görünmesi sizi yanıltmasın, alacağınız çıktıda 7,1cm x 7,1cm boyutunda olacaklar. Tabi bunlar Amiga oyunlarının gerçek etiketine benzemiyor; ben daha renkli, daha göz alıcı olmalarını tercih ediyorum kendi adıma. Siz isterseniz renklerle de oynayabilirsiniz.

Eğer sizin de görmek istediğiniz oyunlar varsa söylemeniz yeter, içime sinen materyaller bulabilirsem onlar için de bir şeyler hazırlamaya çalışırım

İlk etiketlerimiz Agony, Alien Breed Tower Assault, Another World, Arabian Nights, Blues Brothers ve Bubba 'n' Stix oldu.

Sayfa: [1] 2 3 ... 28   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: