Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Harddisk hakkında  (Okunma Sayısı 12941 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 14, 2016, 09:01:09 ÖÖ »

Uzun bir süre sorun çıkarmayan bilgisayarım son zamanlarda daha yavaş açılmaya başlamıştı. win7 120GB'lık SSD'de kurulu. Ayrıca 2'ye bölünmüş 160GB sata ve tek partition 1TB sata mevcut. Açılma süresi 3-4 dk olmaya başlamıştı. ilk başlarda windows şişmeye başladı-format gerekiyor diye düşünüyordum. Meğerse sorun 160'lık hard diskten kaynaklanıyormuş. HDD'yi ayırınca 20 saniyede bilgisayar açılmaya başladı.
sataların kablolarının yerini değiştirdim geç açılma yine devam etti. windoz hdd'Yi görmüyor. daha öncede başıma gelmişti böyle durumlar. İşin kötüsü hdd biosda gözükmüyor.
İçinde genelde kurduğum programların yedekleri, bir kaç oyun ve Z80 kodlarım vardı. Bitsector için Z80 köşesi  düşünüyordum
Sözün özü bu harddisk kesin ölmüşmüdür yoksa bir şekilde kurtarmak mümkünmüdür.
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2016, 09:21:12 ÖÖ »

Virüs ihtimalini değerlendirdin mi hiç?
Disk gitmişse kafa atması sesleri geliyor olabilir. Tık tık tık tık diye vuruntu oluyor kafa gidince.
Low level format atmayı da deneyebilirsin. Diski üreten firmanın sitelerinde araçlar oluyor. Belki firmware güncellemesi filan da vardır.

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.bananapi.gen.tr
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 14, 2016, 09:36:17 ÖÖ »

Virüs olmadığına eminim ama o tık-tık sesine dikkat etmedim. Akşam eve gidince araştırayım.
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Haziran 14, 2016, 09:51:49 ÖÖ »

160 lık hdd de problem var muhtemelen bad sector ve böyle bir sisteme eski bir 160 lık  hdd takmayın derim.

Amiga Repair Service
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 14, 2016, 12:21:10 ÖS »

Size data kurtarma konusunda bişey diyemem ama kendi harddisk kullanma tarzım şu şekilde,
Gönül isterdi ki ssd lerin fiyatları uygun seviyelere gelsin GB GB takalım ama ne mümkün, genelde sadece işletim sistemi yüklü olan ssd oluyor, benim şahsi düşüncem bir insan gb gb verinin elinin altında olmasını isteyebilir ama ne zaman işine yarar ki ayda yılda belki.

Benim kasada 1 tane 120 ssd, bir tanede 2.5" 500 gb var, sessiz olduğu için 2.5 kullanıyorum. Kasadakiler haricinde de usb hd kutusunda 2 adet 500gb var, hem ses açısında, hem ısı açısından işime yaramayacak dataların harddiskini fıldır fıldır döndürmenin bi anlamı yok bence, ayrıca kullanılmasa bile sizin başınıza gelen olay gibi harddisk bi yerde son nefesini verebiliyor. Genelde ısınmaktan, nemden, tozdan gidiyor, internetin belkemiği server odaları var klimalı falan laboratuvar ortamı gibi pırıl pırıl, bozulan harddisk çok nadir görülür.
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2016, 12:24:32 ÖS Gönderen: hakanats » Logged
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Haziran 14, 2016, 13:15:43 ÖS »

Böyle sorunlar bazen sata kablosundan dolayı bile oluyor. Yeni sata kablosu ve farklı port ile deneyin , ayrıca HDtune veya hirenboot ile bad sektör taraması yapın

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Haziran 14, 2016, 13:23:56 ÖS »

Ben bazı sabit diskleri hdparm -S parametresi yoluyla duracak şekilde ayarladım. Bir nevi cold storage. Nadiren gerekenler o disklerde.

İlk hard diskimse 20MB'tı, floppy kablosu girişliydi, ISA kartıyla takılıyordu ve doğasında o takırtılar vardı... Sonraki diskim ses çıkarmadığı için bozuk sanmıştım asıl

Not: HD s.m.a.r.t çıktısına bir bakmakta yarar var. Pending count vb. sayısı bir fikir verebilir.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 14, 2016, 16:00:28 ÖS »

HDD recovery konusu açılmışken bu konudaki en beğendiğiniz yazılım hangisi?

Benim de canımı sıkan 1 TB'lik 2.5 inç harddiskim var. Normalde çocuklara ait filmleri arşivlediğim bir harddisk bu. Bir şekilde eşim TV'nin USB 1 portundaki TV kayıt için kullandığım harddiski söküp bu yuvaya (USB 2 ve 3 portları boşken) bağlayıp üzerine de TV kaydı yapmışlar yarım saatlik, bu nedenle tüm partisyon verileri vb uçup gitmiş. Denediğim birkaç recovery programından iyi bir sonuç alamadım ve canım da sıkkın olduğu için daha fazla uğraşmadan HDD'yi bir kenara ayırdım 1 yıl kadar önce. Var mı iyi bir öneriniz?
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 14, 2016, 16:30:43 ÖS »

@witchdoktor, Active File Recovery denemişmiydiniz ?

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 14, 2016, 16:37:54 ÖS »

Mbr tekrar düzenlenmişse recovery programlarında raw olarak kurtarılabilir, mbr gidince çok bişey geri gelmiyor. Kurtarılanlar dosyalarıda programlar %100 kurtardım desede çoğunda hash'ı bozuk olarak geliyor. Denemek lazım harddiske göre değişebilir.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Haziran 14, 2016, 23:08:36 ÖS »

Bir arkadaş getdataback kullanıyordu

Use the brute force, Luke
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Haziran 14, 2016, 23:31:39 ÖS »

Ben de o programlardan kullanmıştım zamanında 4 gün sürdü sadece resim dosyalarını kurtar diye filtre etmiştim şanslıydım belki ama kurtardığı bazı resim dosyalarında bozulmalar vardı elbet. Çözümü birkaç yedek harddiskte yedeklemek ile çözüyorum bir kısımda bulut üzerinde.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Haziran 15, 2016, 16:49:17 ÖS »

Ben birkaç kez hard diskten dosya kurtarmak amacıyla File Scavenger adlı programı kullanmıştım, memnun kalmıştım.

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
Aya-Fix-Center
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Haziran 16, 2016, 03:05:50 ÖÖ »

Hardiskin Markası Seagate ise Nokia dku5 kablo ve hyper terminal aracılıgı ile bios gözükmeyen hdd nin motorunda sorun olan diskler kurtarılıyor  maxtor marka ve bazı samsung markalarda da aynı yötem uyglunanıyor eğer içindekiler çok önemli ise gerekli linkleri göndereyim zamanında benimde başıma geldi bu yötemle çok hdd kurtaran oldu diski taktıgınızda diskde elektrik varmı motor dönüyormu

Amiga 500+
Sega Mega Drive 2
Nintendo Wii Mini [Softmode]
8bit Snes Klon Atari
X-Box Classic
Playstation 1 SCHP 7002
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Haziran 16, 2016, 07:42:39 ÖÖ »

Harddisk Samsung marka HD161HJ . Motorun dönüp dönmediğini hatırlamıyorum ama bir ısınma olduğunu biliyorum. İçinde çizimlerim, kod çalışmalarım , fotoğraflar ve oyun ve programların yedekleri vardı. Oyunlar ve program yedekleri önemli değil.
Daha önce başıma gelen durumlarda biosta gözüküp windowsta gözükmüyordu. GetDataBack ile kurtarmıştım bilgileri. Ama bu sefer biosta gözükmediği için durum epeyce kötü gibi gözüküyor.
Linkleri gönderirseniz iyi olur. Denemek lazım.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: