Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi  (Okunma Sayısı 202965 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Temmuz 28, 2016, 15:29:41 ÖS »

tabanı sök tak yapmayı düşünürsen iki yan yüzeye gerekli konumdan çıta sabitlersin çıtanın üzerinde de bahsettiğim dübeller olur
tabanı yerine koyunca çıtalara dayanır ve çıtalara vidalayabilirsin

yada tabanın kontrol panelin altına gelen kısmını ayrı kesip menteşe ile açılır da yapabilirsin
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Temmuz 28, 2016, 23:28:09 ÖS »

Deli mavi tasarım çok şık duruyor ,yalnız bartop kabının altına herhangı bıryere sabıtlıyici koymayı dusunuyormusun.zira bir shoryuken çekerken kabın elinden kacmasın Kahkaha

Merhabalar. Açıkçası shoryuken yada abuuuket çekmeyi bilmiyorum. Kahkaha Metal Slug oynayacağım bol bol. Konuya gelecek olursak, alta sağlam 4 tane kauçuk ayak/takoz koyacağım ama sabitleme yapma gibi bir niyetim yok.

delimawi, açılışa geliriz Kahkaha

Her zaman beklerim. Açılıştan önce de gelin, uzay montajı kurar oynarız...

Joysticklerin bakımı için panelin altına nasıl ulaşacağına da düşündün mü? Paneli daha uzun ömürlü olması için MDF yerine masif ahşap yapmanı önerebilirim. Ufak bir parça olacağı fazla ek masraf çıkarmayacaktır.

Yeni tasarımda yanlış görmediysem panelinin en altında aluminyum desteksiz kalıyor. O biraz sorun olabilir.

Kontrol panelini oluşturan alükobalt levhayı komple söküp, ahşap desteğin altına elimi sokarım diye düşündüm. Bu levhayı vidalar ile sabitleyeceğim.

Altta kalan desteksiz bölüm var evet, ama tam bu noktada levha kıvrım yaptığı için mukavemeti çok yüksek olacaktır. Özellikle köşe kısmından hayatta ezilmez, bükülmez bence. Alt kısıma gelince de burada kabin yönüne doğru herhangi bir kuvvet olmayacak. Ayrıca bu levhayının şeklini koruması ve destek olması açısından sağ ve solda profil şeklinde ahşap flanş tarzı bir yapı olacak. Birazdan atacağım fotolarda daha net görünüyor.

Bu mini Neo Geo kabin bittiğinde açılış Metal Slug oyunuyla yapılmalı bence  Kahkaha

Katılıyorum...

tek kontrol olduğu için masif ahşap olmadan mdf de iş görür ama denildiği gibi masif ahşap olursa daha uzun ömürlü olur
birde kontrol panelin bakım işleri falan için taban kısmı sökülebilir olarak yaparsan iyi olabilir, ahşaba giren dübeller var onun üzerine de vida yapılıyor o şekilde yaparsan defalarca sök tak yapabilirsin sıkıntı olmadan

Alt kısmı hiç sökülebilir yapasım yok aslında. Bir kere bu kabini temel olarak ayakta tutan 5 bileşen var. Taban, kenarlar, tepedeki kiriş ve monitor mount kısmı. Bunların hiçbiri oynak yada sökülür takılır olmamalı bence. HEpsini vida + ahşap tutkalı ile sağlam ağlam sabitlemekten yanayım.

Ben aslında tamamını ahşap yapayım diyorum. Ama masif zamanla dönme yapabiliyor. Şu bauhauslarda satılan "do it wood" marka ahşap birleştirilmiş paneller var. Daha önce kullandım, biraz pahalı ama bu proje kaldırabilir o maliyetleri. Daha net karar vermedim ya mdf yada ahşap olacak bakalım.

Neyse lafı çok uzatmadan bu gece neredeyse tasarımı finalize ettim gibi. Son halini adım adım paylaşayım.

1. Öncelikle monitor mount yapılacak. Monitor LCD paneli bu kutunun içine giriyor. Panel arkasındaki 10cm x 10cm 4 adet M4 vida ile sabitleniyor. Daha sonra bu aşamada yada son aşamada pleksi bezel yerleştiriliyor. Bezel görüntü kirliliği olmaması açısından vida ile değil çift taraflı bant ile sabitlenecek.

2. Taban kenarlar ve üst kiriş montajı yapılacak.

3. Kontrol paneli profil flanşları monte edilecek. Ve destek kirişi takılacak.

4. Monitor mount ve diğer kalan parçalar takılıyor.

5. Arka alükobalt kıvrılacak ve monte edilecek.

6. Kontrol paneli kaplaması.

7. Son olarak üst banner pleksiglass ve ışık kutusu bölümü.

Kısmet olursa bu haftasonu başlıyorum kesimlere ...

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Temmuz 29, 2016, 09:58:49 ÖÖ »

plan çok güzel bu plan ile bence sıkıntı çıkmaz
kolay gelsin
Samurai
Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : Temmuz 29, 2016, 11:39:39 ÖÖ »

Yukarıdaki çizimler mükemmel olmuş..Bunların hepsi galiba bilgisayar üzerinde çiziliyor...Hiç anlamam bu işlerden ama hep heves etmisimdir...

Bu çizim programlarının Android tablet için olanları varmı basit çizimler ve planlar için ?

Ben pek PC kullanmıyorum o yüzden sorayim dedim tablet için varmı diye...

Tam olarak anlatabildimmi bilmiyorum umarım anlaşılmıştır  Kahkaha
varol
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Temmuz 29, 2016, 13:17:55 ÖS »

Android 3d cad diye arama yaparsanız bişeyler bulma ihtimaliniz var Autocad'ın hatırladığım kadarıyla bazı yazılımları vardı. Fakat ücretsiz olacağını ve kullanışlı olacağını düşünmüyorum hiç.

Bu tarz çizimlere giriş için en basit makul program bence SketchUp Pc için, tavsiye ederim.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #65 : Temmuz 29, 2016, 13:18:08 ÖS »

@delimawi: Abi süper gidiyor ellerine, gözlerine, emeğine sağlık. Bunun CNC'cide falan kestirilebilecek tabaka halinde görünüşünü de paylaşırsan senin izinden gitmek isteyen ama benim gibi tasarım becerisi olmayanlar için süper olur bence. Masum

Sonraki aşamalar için heyecanla takipteyim.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Temmuz 29, 2016, 18:57:26 ÖS »

plan çok güzel bu plan ile bence sıkıntı çıkmaz
kolay gelsin

Teşekkürler. Tabiki başlayınca ufak ufak plandan sapmalar olacak. Hiç bilgisayarda tasarlandığı gibi bitmiyor malesef projeler. Kahkaha

Bu çizim programlarının Android tablet için olanları varmı basit çizimler ve planlar için ?

Android ile ilgili olarak hiçbir fikrim yok malesef. Ben önce 2D olarak Autocad LT ile çiziyorum. Aslında üretim için 2D çizimler yeterli.

Sadece bitmiş ürünü görmek için sadece görsel olarak 3D'ye alıyorum. Hem fikir veriyor hem de 3D ye geçince 2D ile çizerken atlanan noktalar yada hatalar varsa ortaya çıkıyor.

3D için Autodesk Fusion 360 kullanıyorum. Belli şartlar altında kullanımı ücretsiz.

Varol'un söylediği gibi sketch up bu işler için ideal. Ama ben nedense alışamadım gitti o programa. Ama tavsiye ederim.

@delimawi: Abi süper gidiyor ellerine, gözlerine, emeğine sağlık. Bunun CNC'cide falan kestirilebilecek tabaka halinde görünüşünü de paylaşırsan senin izinden gitmek isteyen ama benim gibi tasarım becerisi olmayanlar için süper olur bence. Masum

Sonraki aşamalar için heyecanla takipteyim.

Teşekkürler, tabiki paylaşırım. 2D çizimlerde proje ilerledikçe bazı değişiklikler oluyor. Tamamı bitince son hallerini paylaşırım.

Neyse, haftasonu başlayacaktım ama bugün öğleden sonra bir boşluk oldu kendimi bauhaus da buluverdim. Kahkaha

Evet parçaları çam plakalar şeklinde aldım. Biliyorum çok uygun değil bu iş için ama sanayiye gidip incik boncuk kesimler için malzemecilere dil dökmeye çok üşendim. Biraz da tembelliğime geldi, bauhausda ne bulabildiysem ona göre birşeyler aldım. Sadece çam ve sunta lam plakalar vardı malesef.

Bu arada bir müsibet bin nasihattan iyidir derler ya, daha önce yavuzg söylemişti. Parçalarınızı tam kesitrmeyin daha büyük kestirin diye. Şimdi ben de tam dikdörtgen olan parçaları nasıl olsa ben dekopajla bu adamın elindeki koca döner testereden daha iyi kesemem düşüncesi ile tam diktörgen olan olanları ölçülerinde sipariş ettim ve kestirdim.

Adam o tehcizatla nasıl yamuk yumuk kesmeyi başardı bilemiyorum ama geldiğimde bir baktım ki parçalarda +-3 mm ye kadar kaçıklıklar var. Hatta aynı parça 0 da başlıyor bir uçtan öbür uca gelene kadar 3 mm sapıyor. Neyse bir çözüm bulacaz artık. Çok kötü olanları dekopajla ben elde yeniden keseceğim yada planda ufak değişiklikler olacak.

Allahtan ana ölçü olan 46cm yani kabinin iç genişliğini doğru kesmiş. Yani çöp olmayacak parçalar.

İlk olarak monitör mount parçasını yapıyorum. Yarım saat ile 1 saat arasında biter düşüncesi ile giriştim. Tam 2 saat 30 dk sürmüş. Bu iş tahminimden uzun sürecek anlaşılan.

Bu arada bu parça için 56mm kalınlığında ahşap parçalar kesmem gerekiyordu. Ben buna da üşendim, 40mm hazır kayın çıta buldum. Malesef 50 yada 55 mm olanı yoktu. 40mm alıp, üserine bir de 15mm ek kat çıkacağım.

Bakalım üşene üşene bu proje nerede bitecek...

Yapımdan bir kaça foto:

Yüksekliği 55 mm ye getirmek için ikinci katı çıkıyoruz:

Neredeyse bitiyor. Son parça hazır:

Ve kabinin ilk parçası tamamlandı, monitör evine yerleşti:

Yarın muhtemelen yan panellere girişiceğim.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Temmuz 29, 2016, 22:10:56 ÖS »

Delimavi heyecanla beklıyoruZ son halını senın  gibi bartop kabın yapmak isteyenler için bence süper olur çizim olçu ve planınıda paylaşırsan tadından yenmez ben bile bazen evdeki  kabinin yerini değiştirirken aklıma gelmiyo değil  bartop kolay gelsinn...
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Temmuz 30, 2016, 11:59:50 ÖÖ »

Bu sabah yan panellere girişeceğim için erkenden heyecanla işe koyuldum. Yan paneller kesilip kaba montaj yapılınca haftalardır tasarladığım kabin, somut olarak ortaya çıkacak ve benim için projeye devam motivasyonu olacak.

Öncelikle dün yaptığım monitor mount parçasını çizimlerde güncelliyorum. İstediğim parçaları bulamadığım için bazı ufak değişiklikler yapmak zorunda kalmıştım.

Çizimden kesilecek olan panelin son halini ayıklıyorum. Bu arada paneller arasına takılacak olan tüm parçalar için yan panellerde delik yerlerini işaretliyorum. Buralara 3mm lik delikler açacağım bu sayede montaj esnasında hem kolaylık sağlayacak hem de tüm ara parçalar tam olmaları gerektiği yere kendiğinden hizalanmış olacak.

Panelleri dekopaj ile kesmeye üşeniyorum zaten çok sabırlı bir insan değilim, bir yerde muhtemelen kesim bozulacak yada dekopaj eğimli kesmeye başlayacak vb. Ayrıca bu tasarımı ahşap üzerine aktarmak da ayrı dert. Neyse kesimleri gene geçtiğimiz yıllarda kendi yaptığım CNC de keseceğim. Başlangıç seviyesi bir CN olduğu için 18mm ahşap 3 seferde kesilecek. Kesmek için 5mm iki ağızlı bıçak kullanacağım. Delikler için de 3mm lik tek ağız bıçak var elimde kullanabileceğim.

Öncelikle çizimi G-Code haline çevirdikten sonra, plakayı CN ye yerleştirip hizalıyoruz.

Öncelikle 3mm uç ile delikler deliniyor:

Delikler delindi, şimdi uç değiştirip kesime başlıyoruz. Şu anda ikinci katı kesiyor. Her seferinde yaklaşık 6.5mm derinliğe iniyor. Kabaca profil ortaya çıkmaya başladı:

İlk panelin kesimi bitiyor. Malesef kötü bir sürpriz ile karşılaştım. Ağaç kendi içindeki damarın olduğu yerden çatladı. Neyse bunu tamir edeceğiz. (Çam bu iş için hiç uygun değilmiş.)

CNC Diğer paneli keserken bu paneli tamir etmeye başlıyorum. Ağaç tutkalı ile yapıştırıp mengene ile sabitliyorum. Bu arada farkediyorum ki zaten bu kırılan yere kontrol paneli destek parçası geleceğinden çok sorun olmayacak:

Evet bu arkadaş iyice yapışırken diğer panel kesimi bitiyor. Bu panelde bir sıkıntı yok. Panellerin kaba zımparalarını yapıyorum ve bir kaç kiriş parçasını monte ederek kabini ayağa kaldırıyorum:

Aslında oldukça iyi oldu. Panellere açtığım delikler işimi çok kolaylaştırdı. Tabiki ağacı çatlatmamak için kirişlere vidayı atmadan önce kılavuz delikleri deliyorum. Az mitarda ağaç tutkalı ile vidaları elle sıkıyorum. Ağaç çok yumuşak olduğu için şarjlı kullanmadım. Ayrıca havşa açamaya hiç gerek yok çünkü yumuşak olduğu için iyice sıkınca zaten vida tamamen gömülüyor.

Dün hazırladığım monitor mount da yerini alıyor. Bu parça aynı zamanda taşıyıcı eleman olduğundan çok geciktirmeden şimdi takmak istedim. Kasanın terazisi şu aşamadan itibaren tam yerinde olmalı. Sonra takarsam belki bükülmeye vb sebep olabilir.

Şimdilik bu kadar. Biraz daha vakit bulabilirsem speaker ve ışık kutusu bölümünü yada kontrol paneli bölümüne devam edebilirim. Son duruma ait birkaç foto:

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #69 : Temmuz 30, 2016, 12:09:34 ÖS »

İşi bilen adamların hali başka oluyor... Nazar değmesin...

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #70 : Temmuz 30, 2016, 12:10:36 ÖS »

Ekleme yapayım... Sizleri okudukça gördükçe, insan ne kadar beceriksiz olduğunu anlıyor Helal olsun...

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Temmuz 30, 2016, 12:12:54 ÖS »

İşi bilen adamların hali başka oluyor... Nazar değmesin...

Bunu düzeltmem gerekiyor. Yazılım yada elektronik için biraz birşeyler bildiğimi söyleyebilirim ama bu işlere aslında çok yabancıyım vede el işleri için çok sabırsızım. Bu işi bildiğimi söyleyemeceğim. Sadece heves işte...

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #72 : Temmuz 30, 2016, 12:19:32 ÖS »

Planlı programlı, disiplinli adamın hali başka oluyor... Burada proje paylaşan arkadaşların çoğu aslında bu tür işlere yabancılar... Ama projeyi yapış şekillerinden kalitelerini belli ediyorlar (kanımca).

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Temmuz 30, 2016, 13:25:41 ÖS »

Speaker mount bölümü ile devam ediyoruz.

Elimde daha önce kullandığım home theatre siseminden çıkma speakerlar var. Onları kullanacağım. İki speaker takacağım ama mono olacak. Elimdeki speakerlar 4ohm, neo geo için 8ohm olması gerekiyor. İki speaker'ı seri bağlayacağım. Bu arada ufak bir not. Speakerları seri yada paralel kullanacaksanız mutlaka kutuplarına dikkat edin. Eğer ters olurlarsa, sesler ters fazlı çıkacak ve kabin içerisinde birbirlerini zayıflatacaklardır.

Neyse, speaker paneline freze ile cep açıp speaker boyutunda daire deleceğiz. Gene CNC de yapacağım. Çizimi tamamlıyoruz:

Kesim tamalandı, hiç fena olmadı:

Gayet güzel oturdu yerine:

Hemen paneli yerine sokup vidalıyorum. Bu önceden planlama işi çok iyi oldu. Sanki ikea mobilyası yapar gibi her delik olması gereken yere oturuyor. Hızlıca bitiyor montaj:

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Temmuz 30, 2016, 16:09:03 ÖS »

Ve bugünün son adımı zira artık yorulmaya başladım.
Kontrol paneline başlıyoruz.

Öncelikle panel destek profillerini kesiyoruz, bunlardan iki tane lazım;

Yerlerine yapıştırıp, vidalıyoruz.

Kontrol paneli destek ahşabını yerine yerleştirip kontrol ediyoruz. Fena olmadı. Ama daha freze işleri var.

Hemen kontrol paneli çizmine geçiyoruz. Kabin bire bir replika olmadığı için kontrol paneli tasarımını da kendi zevkime uygun yapıyorum. Bu çizimde sol üst köşede oyun seçme ekranı olacak.

Bu çizimi baz alarak panelde kesilmesi ve oyulması gereken yerleri belirleyip kesime geçiyoruz. Sonunda çıkan panel bu. Fena değil:

Şimdi yerine yerleştirip bakıyoruz. Kabin iyice ortaya çıkmaya başladı. Bir kaç ahşap parça daha takılacak ve sonrasında alüminyum kaplama işlerine sıra gelecek.

Bugünlük hatta bu haftalık bu kadar ...

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: