Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore GenelCommodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar  (Okunma Sayısı 71931 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #210 : Şubat 14, 2020, 11:12:38 ÖÖ »

Oğuz Abiyi tek geçerim oyun çekme konusunda

Amiga 1200 Acatune 1230 OS 3.9, Commodore 64, Commodore 1541,SD2IEC,Play station II Slim kasa,Raspberry Pi 2 Model B,Chamelon Cartridge,atari 2600 X 2,Raspberry Pi 3,1541a (Bozuk) Amiga 1200 3.9 Rom  160 gb hdd ACA 1221ec 17Mhz & 9mb Ram
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #211 : Şubat 14, 2020, 14:35:47 ÖS »

O dönemlerde yurt dışında yaşayan var mı? Türkiye'de oldukça yaygın olan bu durumun benzeri yabancı ülkelerde de var mıydı yoksa herkes orijinal oyun mu kullanıyordu acaba?
muhendis
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #212 : Şubat 14, 2020, 14:36:59 ÖS »

O dönemlerde yurt dışında yaşayan var mı? Türkiye'de oldukça yaygın olan bu durumun benzeri yabancı ülkelerde de var mıydı yoksa herkes orijinal oyun mu kullanıyordu acaba?
1988 1990 arası ingilteredeydim orjinal oyun alıyordum Londradan oldukça iyi paraydı o zamanlar oyunlar bu arada kaplarınıdan seçiyordun adamdan içlerini (disketleri istiyordun) parasını ödeyince adam getirip veriyordu

Amiga 1200 Acatune 1230 OS 3.9, Commodore 64, Commodore 1541,SD2IEC,Play station II Slim kasa,Raspberry Pi 2 Model B,Chamelon Cartridge,atari 2600 X 2,Raspberry Pi 3,1541a (Bozuk) Amiga 1200 3.9 Rom  160 gb hdd ACA 1221ec 17Mhz & 9mb Ram
agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #213 : Nisan 08, 2020, 17:24:22 ÖS »

O dönemler İzmir Karşıyaka'da yaşıyordum. Pinokom'dan bahsedilmiş. Abinin ismini unuttum (Gökay?) ama biraz ters bir adamdı O yüzden pek tercih etmezdim.

Favori yerim Tamer Kırtasiye/Bilgisayar idi. Bir dönem Tamer Abi'nin oğulları, sonrasında muhtemelen birkaç üni öğrencisi bilgisayar reyonuna bakıyordu. Yaşıma daha yakın oldukları için herhalde sohbetlerini severdim. Standart cuma günü ritüelim. Okuldan çıkılır. Tamer'e gidilir. Listedeki ya da dergilerden beğenilen oyunlardan ayak üstü sohbet edilir. Orada bir oyun oynanıyorsa izlenir. Harçlıktan arttırılan para yettiği kadar disket kopyalatılır. Cips ve kola alınıp dev eğlence için eve gidilir şeklindeydi.

Çamlık tarafında Batı Bilgisayar ve Deniz Sineması pasajında Karşıyaka Bilgisayar (?) da hatırladığım diğer mekanlar.

EMREZ
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #214 : Nisan 08, 2020, 23:28:00 ÖS »

Ben 90 lı yıllarda a500 kullanırken ilk Bakırköy de oyun çektirirdim, öncesi zaten c64 avm de orjinal oyun satılıyordu öyle çeken yer pek yoktu. Bakırköy de istasyondan inince hemen ileride sağ tarafta garanti nin olduğu yerdeydi. bir ara Eminönü  Şafakta oradaydı oyun çektirmek için sıra olurdu. Bir abla vardı yanında çok güzel keyifli günlerdi. Ama teleteknik daha eski diye biliyorum. ben orada şimdi müze olan değerlerimiz arasında işbankası yenicami şubede çalışıyordum. Maaşı alır almaz direk oyun çektirmeye. A1200 de o sırda almıştım 95-96 yılları. Sıfır cihaz. PC ler yaygınlaşırken a1200 ü verip şafaktan 486dx almıştım takasla. Monitör kasa eve zor taşıdım. Sistem çökünce öyle çok anlayan yer yok kasa monitör yine Eminönü 😂 hey gidi günler hey

this is amiga speaking.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #215 : Nisan 08, 2020, 23:54:43 ÖS »

Sizde hiç bir oyun fazla yüklemek için dolmusa para vermeyip yürüyerek gittinizmi bilgisayarcıya.

Hep yürüyerek :')

+1

C64 ve A500 gerisi teferruat
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #216 : Nisan 09, 2020, 19:26:01 ÖS »

O günlerde 10 km mesafe, yürümek için gayet makuldü.
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #217 : Nisan 09, 2020, 20:32:15 ÖS »

üsküdar Kadri amcadan oyun çeken birini bulana kadar Hortlatırım   . Enis , Barış formda mısınız ?

Üsküdarda  kanaat lokantasını yukarısında caprazdaydı galiba o pasaj.Pasajda amiga oyunları çeken birisi vardı.birde yine oralarda balıkcılar çarşısına yakın  bir yerde iş hanı galiba amiga-pc oyun çekimi yapan bir yer vardı.yada pasajdaki yermiyidi hatırlayamadım.Hatta oralarda atari salon vardı.çok iyi  hatırlıyorum. içerde orjnal arcade makinalar vardı.NINJA WARIRORS oyunun arcade makinası  görmüştüm.

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #218 : Nisan 09, 2020, 20:45:57 ÖS »

üsküdar Kadri amcadan oyun çeken birini bulana kadar Hortlatırım  . Enis , Barış formda mısınız ?

Üsküdarda  kanaat lokantasını yukarısında caprazdaydı galiba o pasaj.Pasajda amiga oyunları çeken birisi vardı.birde yine oralarda balıkcılar çarşısına yakın  bir yerde iş hanı galiba amiga-pc oyun çekimi yapan bir yer vardı.yada pasajdaki yermiyidi hatırlayamadım.Hatta oralarda atari salon vardı.çok iyi  hatırlıyorum. içerde orjnal arcade makinalar vardı.NINJA WARIRORS oyunun arcade makinası  görmüştüm.

Benim dediğim Kadri amca farklı Ayazma tarafindaydi . ama senin dediğin kanaat lokantası karşı yolundan öbür ara sokaktaki pasajlar vardı onun için de oyun çekimi ve hazır çekilmiş oyun kasetleri satan dukkan vardı oraya da giderdim . Balıkçılar pazarının dibinde hem bakliyat gibi şeyler satan hem de amiga oyunu çeken bir küçük dükkan da vardı resim ekte. Belki karşılaşmışızdır Blackturk

* IMG_20180115_194606-1728x2304.jpg (622.31 KB, 1728x2304 - Görüntüleme: 116 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2020, 20:49:19 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #219 : Nisan 10, 2020, 00:09:46 ÖÖ »

O zamanlar İzmit'te yaşıyordum.
Harçlıkları biriktirip İzmit tren istasyonunun yolunu tutardık. İki üç ayda bir... Haydarpaşa'ya bir-bir buçuk saat arası zaman zaman ayakta yolculukla ulaşıp hemen önce Yazıcıoğlu'na giderdik. Bende Amstrad CPC464 vardı bunu ilk yaptığımda. Amstrad filan kalmamıştı artık piyasada. Amiga dönemiydi. Ama ben daha hiç hazır bir yazılım almamıştım, çünkü İzmit'te yoktu. FD1 disket sürücüm de vardı, ama hiç disketim yoktu. Boş disketim bile yoktu. Beraber yolculuk ettiğim arkadaş hunharca Amiga 500 üne oyunlar, programlar, demolar çektirir, kutu kutu disket alırdı. Hatta MIDI kablosu, sound sampler filan da almıştı. Yazıcıoğlu'nun hareketin az olduğu üst katlarında dağbim diye bir yer olduğunu farketmiştim sonra. Oradan Pascal compiler filan gibi yazılımlar almıştım.
Bir de pyhton1 joystick aldım.

Amiga1200 e geçince trenden inince ilk durak Oğuz Abi/Joy Bilgisayar olmaya başladı. Başka birkaç dükkana daha girmişliğim var ama o Oğuz Abinin hem bilgisi, karakteri, konuşması filan bambaşkaydı. Amiga disketi için başka bir yere bir daha hiç gitmedim daha sonrasında.
Bu arada ben A1200 alabildiğimde artık Amiga fırtınası da dinmişti. Multimedia PC'lerde ilk makul fiyatlı image capture kartları filan piyasaya çıkmıştı.
AmigaMania
Deneyimli

Guru Meditation

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #220 : Nisan 10, 2020, 00:54:48 ÖÖ »

Oğuz Abiyi tek geçerim oyun çekme konusunda
Kesinlikle... Geçenlerde aradım Amiga 1200 klavye sormak için. A1200 Tower'ı hala kurulu duruyor.. Joy Bilgisayar efsanesi... O yıllarda dükkana yürürken yol bitmek bilmezdi, oyunu aldıktan sonra da eve dönüş yolu bitmek bilmezdi.   

C= Amiga 1200 Rev. 1d4 /ACA 1233-40 Mhz 128Mb /ClassicWB OS 3.9/RTC/ Kickstart 3.1.4/ Gotek F.E./ 16GB SD-IDE HDD /HP slim DVD-RW IDE /AGA mk2cr/ PCMCIA 512MB CF/ CompactFlash Wi-fi Card
fth
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #221 : Nisan 10, 2020, 03:42:14 ÖÖ »

80 li yıllarda C64 kullanırken Bakırköy Tren istasyonunun karşısında şimdiki Garanti Bankasının olduğu yerde oyun kasetleri alır, yine kasetlere orada oyun çektirirdim.Çok dar ve üst katıda olan bi yerdi.C64 ü BAkırköy Teleteknik'ten almıştım.Onun dışında B.Evler Yayla'da bir bilgisayarcı vardı yine oradan c64 için oyun çektirirdim.

Çift kaset çalarlı sony müzik seti vardı arkadaşımın orada kasetleri çoğaltırdık kendimiz için.

90 yıllarda Amiga kullanmaya başlayınca B.Evler' de Bil&Aks bilgisayarda genelde çektirirdik oyunları.Oyun çektirmeye gittiğimize ayak üstü muhabbetler,hangi oun alınabilir muhabbetleri yapardık.
Yine B.Evler'de Pusula bilgisayar  diye biryer vardı.
Şirinevler HT bilgisayardan arkadaşlarım epey oyun çektirmiştik.

Yine son olarak arkadaşlarımın 2 3 sene kadar işlettikleri B.Evler basınsitesi,bizim sokakta olan Public bilgisayarda daha çok program almışlığım vardır onun dışında en son oyunlar hemen gelirdi , bende kendim alırdım.
Arkadaşlarıma yardım eder gelenlere oyun çekerdik.

Beraber değişik Amiga programlarını kurcalar öğrenmeye çalışırdık.File master gibi..
Bir arkadaşımın dükkanda amiga600 ü ,diğerinin a500 ü,bi diğerinin amiga 1200 ü dururdu.

Sabahlara kadar dynablaster 4 kişilik kapışırdık.Yine Sensible Soccer turnuvası yapardık saatlerce.

Daha sonra 1996 idi sanırım dükkanı kapattı arkadaşlarım.

Ben daha sonra yine o dükkanda ortak olan bir arkadaşım ve diğer bir arkadaşımla daha aynı yerde 2002-2006 arası bilgisayar dükkanı açtım.İçine Bilgisayar ve 2 3 tane ps 2 koyduk.Gelenlere hem bilgisayar malzemese hem oyun sattık.Hemde ps2 oynadılar.Bizde arkadaşlarla sabahlara kadar pes turnuvaları yaptık.

Çok güzel günlerdi gerçekten.
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2020, 03:51:26 ÖÖ Gönderen: fth » Logged
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #222 : Nisan 10, 2020, 04:31:41 ÖÖ »

Bakırköy'de Hat Boyu'ndaki bilgisayarcının ne çok müşterisi varmış Ben de 80'ler sonu, 90'lar başında çocuk halimle oradan Amstrad 464'üm için kaset alırdım. Herhalde Bakırköy civarında Amstrad kasedi satan tek yer orasıydı. Camekanlarında çeşit çeşit oyunların güzel illüstrasyonlarla süslü posterleri vardı; posterleri gösterip "Amstrad için var mı bu oyun?" diye sorar, olumsuz yanıt alıp üzülürdüm.

Orada çalışan uzun siyah saçlı ablayı da hatırlıyorum. Bir gün Amstrad'a özel bir joystick olduğunu öğrendim; tabanı üzerindeki joystick portuna ikinci bir joystick takılarak oyunlar iki joystick ile oynanabiliyordu (Amstrad üzerinde malum tek port var). Hemen bu bilgisayarcıya gidip bu joystick var mı diye sordum. Fakat adam bir türlü anlamıyor ne istediğimi. O sırada kadın araya girdi: "Amsoft joystick istiyor çocuk, yok ablacım ondan bizde, bulamazsın onu". İlk bilgisayarım Amstrad olmasına rağmen bunlar gibi buruk hatıralar nedeniyle çok sevgiyle anmam kendisini
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #223 : Nisan 10, 2020, 11:02:38 ÖÖ »

@egemenk

Erotik göndermeli olmuş yanıt
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #224 : Nisan 10, 2020, 14:23:47 ÖS »

@egemenk
Erotik göndermeli olmuş yanıt