Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore GenelCommodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar
Sayfa: 1 ... 16 17 [18]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Commodore Amiga oyun çeken eski dükkanlar  (Okunma Sayısı 111710 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Falcon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #255 : Ekim 11, 2021, 20:26:40 ÖS »

Şimdi anlatılanlar gibi AMIGA ve ATARI dükkanı İstanbul da açılsa iş yapar mı?

Atari 1040STFM
Atari Falcon 030
RetroOneGamer
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #256 : Ekim 28, 2021, 13:12:41 ÖS »

arkadaşlar Commodore 64 ve oyunları ile büyüyen biri olarak İstanbul Avrupa yakasında 90'lı yılların ortalarına kadar C64 oyunları satan dükkanlardan hatırladıklarım:

Merter Compushop (Commodore dünyasının janjanlı, kuşe kapaklı oyun kasetleri bu dükkanda satılırdı ve gördüğüm en kaliteli C64 bilgisayarcısıydı. oyunlar diğer C64 dükkanlarından pahalıydı ama ürün sunumları çok iyiydi. Dükkan vitrinine baktığınızda C64 oyun kasetleri görsel sunumlarıyla bir hazine gibi parlardı. o oyunları satın alabilmek ve sahip olmak için heyecandan ağzımızın suyu akardı. A.M.C. Astro Marine Corps isimli bir oyun görmüştüm ve kapaktaki silah tutan cyborg askeri görünce dibim düşmüştü. oyun içeriği hakkında tam bir fikrimiz olmadığı için hayal gücü devreye girerdi, ve o oyunla ilgili muhteşem hayaller kurardık heyecan tavan yapardı. efsane olan belki de buydu. (internet çağında olduğumuz için bu tatlı heyecan malesef artık yok).  neyseki rahmetli babam 8-10'lu yaşlarımda bana oyunlarımı bu mağazadan alırdı ve hala hatırası olan bu oyunları saklıyorum. Antiriad, Side-Wize, Cybernoid 2, Darkman, Gremlins 2, Final Fight, Shaolin, Ninja Spirit, Blues Brothers, Space Harrier 2, Golden Axe, Thing Bounces Back, Crack Down, Adams Family, Hudson Hawk, Ghouls'n Ghosts, BMX Ninja, Dick Tracy, Captain America, Thundercats, Turrican, MYTH bunlardan bazıları)   

Merter Entay Bilgisayar (aslında X-Copy ile Amiga oyunları çeken bir oyun dükkanıydı, sahibi maykıl abi diye anılan bir ağabeydi ama bildiğim bir yer olduğu için bu bilgisayarcıdan da bahsetmemek olmazdı) 

Merter Peyk Bilgisayar (Double Dragon 3 ve Terminatör 2 C64 kasetlerimi bu dükkandan satın almıştım. fakat Terminatör kısmen bozuktu. 2inci bölüme geçtiğimde yükleme esnasında hata vermişti. kaset hala hatıra olarak elimde)

Bakırköy Bilgisayar (Hatboyu caddesi üzerindeydi, dükkanı Kemal isminde kısa boylu güler yüzlü bir ağabeyimiz çalıştırırdı. dükkanda adını hatırlamadığım kibar bir bayan da bulunurdu. oyunlar, resimsiz mavi, sarı, gri ve yeşil çizgili ve ortası düz beyaz kuşe kaset kapaklı sıfır kasetlere çekilir ve öyle satılırdı. kaset kapak kuşesinin yan kısmında ve kaset üzerinde oyun isimleri yazardı. dükkanda bir oyun listesi vardı fakat kararsız kalırsak Kemal abinin tavsiyesiyle güzel oyunları belirler satın alırdık. Commodore 64 datasette'imin ve joystick'imin tamirini de Kemal abi yapmıştı. elimde hala 30'dan fazla Bakırköy Bilgisayar'a ait C64 oyunları hatıra olarak duruyor)

Bakırköy Ebuzziya Caddesi Marmara Çarşısı 1. Kat (ismini hatırlamadığım bu bilgisayarcıda C64'ün daha düşük profilli paket oyun kasetleri satıldırdı)

Bil&Aks Bilgisayar, Bildak Bilgisayar, Datek Bilgisayar fiziki olarak dükkanlarına hiç gitmediğim fakat isimlerini hatırladığım diğer kaliteli C64 oyun bilgisayarcılarıydı. Ayrıca hatırladığım diğer bir konu Commodore 64'ün teknik servisi olan Teleteknik'in yeri Karaköy Tersane caddesi üzerinde bir hanın içindeydi. C64 tamiri için rahmetli babamla gitmiştik. Eminönü ve Karaköy'ü ilk o yıllarda görmüştüm. C64'ün bende çok özel bir yeri var ve hayatımda çok güzel anılar bıraktı arkadaşlar. C64 Forever!
Musti82
Üye
**

Death from Above

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #257 : Ekim 28, 2021, 16:07:55 ÖS »

Ben de Bahçelieveler de bir bilgisayar oyun/program satan bir dükkan hatırlıyorum.Eskiden Pazartesi pazarı olduğu caddede şimdi sonunda Polis Karakolu,karşısında Öğretmenevi olan yerde bir apartman altında dükkanda idi.
Hem Amiga hemde PC oyunlarını/programlarını diskete çeker satardı. Başka bir yerde hiç görmediğim makinaları vardı disket çekmek için. Eğer disketiniz biterse diskette satıyorlardı(Amiga/Commodore yada PC) ve disketlere çok hızlı kayıt yapıyorlardı.Macintosh içinde yanlış hatırlamıyorsam bir şeyler vardı. Ayrıca oyun konsolları için kaset de satarlardı hatta Sega/8/16-Bit tipte konsol da satıyorlardı.
Sonra Playstation çıkınca çip falan takıyorlardı,PC için CD oyun ve program falan ne arasanız vardı.Maalesef o dükkan 2000 lerde kapandı ve apartmanda kensel dönüşüm kapsamında yıkıldı.
Varyemez Amca
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #258 : Ekim 28, 2021, 17:04:29 ÖS »

Merhabalar,

Ben de diğer bir yıkılma vakasıyla konuyu devam ettireyim: Ülkemizin ilk AVM'si ve şu an yıkım aşamasında olan, Ataköy Galleria'da bulunan bilgisayarcıdan bahsedeceğim.
Referans: https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/istanbulun-ilk-avmsi-galeria-yikiliyor-1875248

Ataköy Galeria'da, Galeria Computer isimli mağaza vardı; Amiga ve Commdodore 64 oyunları çekiyorlardı. 90'lı yılların sonlarına gelmeden bu mağaza kapanmıştı diye hatırlıyorum. Bu mağazanın sahibi de Ataköy 5. Kısım'daki Ataköy Computer'ın sahibi Ekrem Abi'nin bir akrabasıydı diye hatırlıyorum; zaten fenotipleri çok benziyordu. Tahminimce bu bilgisayarcıyı pek az kişi biliyordu.

Ekrem Abi'nin dükkanı da yukarıda belirttiğim üzere Ataköy 5. Kısım Çarşısı'nda idi. Burada, bir yazıcıdan çıktı halinde alınmış ve güzel klasörlenmiş Amiga ve Commodore oyunlarını seçebiliyordunuz. Joystick, bilgisayar tamiratı, Commodore için kafa ayarı gibi işlemleri de yaptırabiliyordunuz. Bazen eşi, az da olsa oğlu ve ender olarak da kızı da çalışmıştı dükkanda.

Lütfen bu iki bilgisayarcı ile anıları olanların paylaşmasını ve beni/bizleri mutlu etmesini isterim.

Herkese selamlar
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2021, 17:06:47 ÖS Gönderen: Varyemez Amca » Logged
Musti82
Üye
**

Death from Above

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #259 : Ekim 28, 2021, 19:33:47 ÖS »

Merhaba Sevgili Varyemez Amca(çocukluğumda çizgi filmini kaçırmazdım, Duk Tales )
Evet ben Ataköy 5nci kısımdaki çarşıdaki bilgisayarcıyı hatırlıyorum. Birkaç kez gittim,pasajın içindeydi sanki.Birde kedisi vardı kapının önünde beni ısırmıştı bir defa. Sene 1990ların başı.
Benim dayımın oğlu büyük kuzenim Ömer abi oradan Amiga 500 ü için oyun alırdı,sonra 486 PC si içinde alıyordu.Kendisi Ataköy Lisesinden mezun, evleri de karşı bloklardaydı.Yani çok yakındılar. Biz onlara gittiğimizde çarşıya uğrayınca önünden geçerdim hep. Sadece oyun değil yanlış hatırlamıyorsam tam çözüm de verirdi fotokopileyip,dergi de bulunurdu.Oyun/program amiga/commodore ve pc için (disketli olanlar özellikle) hep bulunurdu.
Zaten resim falan yoktu disketli oyun satanlarda,bir klasörde liste olurdu,kaç disket ve oyunun adı,türü yazardı.Sen de seçip alırdın. Gençler genelde tavsiye ederdi,şunu al bunu al diye. Birde sorarlardı senin bilgisayarın ne diye,ona göre de oyun sunarlardı,güzel zamanlardı.
Şu an Ataköy 5nci Etap çarşısı hala var ama o eski güzelliği yok maalesef yada bana artık öyle gelmiyor.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #260 : Ekim 28, 2021, 20:19:31 ÖS »

Varyemez Amca hoş geldin. Tanışma bölümümüzde kendini tanıtırsan memnun oluruz. Hem mesaj sayını biraz arttırarak yeni üyeler için özel mesaj limitlerinden kısmen kurtulmuş olursun.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?board=4.0

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
hüseyinc64
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #261 : Ekim 29, 2021, 01:57:10 ÖÖ »

ben ilk c64 ü topkapıdan bit pazarından almıştım askere gitmeden önce ah topkapı ah ne nurlu bir yerdi ne arasan bulunuyordu c64 data set atari ya 540 yada 1040 st de almıştım ordan tarihi tam hatırlamıyorum galiba 2000 lerin başları olabilir sonra gidip internet cafe demi araştırmıştım internetten ne küçükçekmece sefaköy inönü mahallesinde bir bilgisayarcının adresini buldum gittim kaset sordum c64 için bir yerden tozlu küçük bir kutu çıkardı hepsini saydım 30 yada 40 galiba tam hatırlamıyorum kaset vardı vardı pazarlık yaptım fiyatı düşürsün diye elimde sadece onlar kaldı dedi bende ozaman hepsini aldım okadar utiliy vardıki kasetlerde anlatılmaz ve o programları ben hala internette ve hiç bir yerde görmedim türlü çeşit oyunlar bağzı kasetlerde basic de yazılmış program yada oyunlar birde önemli : "international soccer " galiba bir futbol oyunu vardı hayalmeyal o olduğunu hatırlıyorum run/stop a basınca oyun kırılıyor ve basic dökümü çıkıyordu bir gün sirkeci doğubank iş hanında geziyordum baktım bir dükkanda amiga satılıyor çok ilgimi çekti çok hoşuma gitti biraz birikmiş param vardı ertesi gün gidip aldım tam hatırlamıyorum ama bahçelievlerde bir bilgisayarcının yeriydi zannedersem öyleliklede bahçeli evlerdeki bilgisayarcınında yerini öğrendim bir disketin üzerinde adresi vardı sonra oraya gidip diskete oyun çektirirdim birkerede yine disketlerin üzerindeki adreslerden sirkecide galiba meydana yakın bir handan gidip amiga 500 için oyun çektirmiştim bunlar benim hazinemdi karyolamın altında saklardım ama askere gidip gelince bizimkiler sağolsun amiga ve atari st leri evde fazlalık yapıyor deyip babamın bir arkadaşına ver miş küçük çocukları olan kızmıştım ama commodore duruyordu daha sonrada onunda başına birşeyler geldi oda benim hatam idi ama daha sonra tekrar aldım emulator hikaye orjinal c64 olmadan olmuyor
tkdeniz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #262 : Ekim 29, 2021, 23:12:48 ÖS »

Ben de Merter Compushop'un üst sokağında otururdum. Hatta ilk iş deneyimim oradadır. Ortaokul 2. sınıf bitince yaz tatilinde 2 ay Compushop'da çalışmıştım. Dükkanın sahibi Turgay Bey'di sanırım, sokaktan bir arkadaşımın eniştesiydi. O dükkanda sürekli Commodore oyunları çekerdim gelen müşterilere, bir de her sabah paspas yapar, etrafı toparlardım Yaşça benden bayağı büyük abiler olurdu hep, bilmezdim o zamanlar ama meğerse onlar crack oyun camiasının bilinen isimleri imiş.
Sayfa: 1 ... 16 17 [18]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: