Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetSpace Ace ve Dragon's Lair Hakkında Düşünceleriniz
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Space Ace ve Dragon's Lair Hakkında Düşünceleriniz  (Okunma Sayısı 371 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Astalavista Retro Gaming
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 04, 2020, 00:45:54 ÖÖ »

Disney Animations çizeri Don Bluth'ın oyun dünyası için mihenk taşı niteliğinde ki oyunları Space Ace ve Dragon's Lair hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.Oyun tarihi açısından önemlerini bir kenara koyarsak benim açımdan bu iki oyun korku dolabımın en karanlık köşesinde yerini sağlamlaştırmış durumda.Hala açmaya oynamaya cesaret edemiyorum.Neden bilmiyorum ama korku oyunlarını saymazsak bir türlü alışamadığım arada iki durup dinlenmek nedir bilmeyen temposu ve bitmeyen tuzaklardan ibaret gameplayi ile şimdilik uzak durduğum oyunlar bunlar benim için.

https://i.hizliresim.com/RgaMPj.jpg
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2020, 00:48:20 ÖÖ Gönderen: Astalavista Retro Gaming » Logged

Amiga 500-1702 Monitor
C64-Breadbin-Irqhack64
Atari 800-Vestel MSX
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 04, 2020, 09:49:07 ÖÖ »

Zamanında aklımı yerinden oynatan Amiga versiyonu dışında hiçbir versiyonunu oynamadım ama oyun olarka çok vasat olduğunu hatırlıyorum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 04, 2020, 09:53:58 ÖÖ »

Dragon's layer veya Space Ace'i oyun salonunda tecrübe etmesem de lazer disk teknolojisinin, bu oyunların çıktığı dönemde çok etkileyici olduğunu tahmin ediyorum. Oynanış tarzının ezbere dayalı olması yeninden oynanabilirliği bitiriyor. Favorilerim arasındaki Time Traveler (SEGA) da yine bu tarz bir oyundur. Bu tarzı oyundan çok çizgi film olarak düşünüyorum.

@Appiah4: Amiga versiyonu nu bilmiyordum. CD üzerinden mi çalışıyor yoksa klasik disket oyunu mu?

« Son Düzenleme: Şubat 04, 2020, 10:04:29 ÖÖ Gönderen: wizofwor » Logged

hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 04, 2020, 09:55:04 ÖÖ »

Grafik olarak muhteşem ancak oynanabilirlik olarak biraz tek düze ve standart bir oyundu. Ben grafik kalitesini sevdiğimi için bu oyunlara da bayıldım ama öldükten sonra aynı olayları bire bir aynen yaşamak da bir süre sonra sıkıcı oluyordu.

Commodore 64, Amiga ve PC tüm versiyonlarını oynadım...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 04, 2020, 10:02:52 ÖÖ »

Gözümde efsane oyunlar ama oynanabilirlik o zamanlar için Amiga'da sıfıra yakındı. Orijinalinde laserdisc oyunları oldukları için Amiga'da çoklu disketten sürekli yükleme yapması ızdırap vericiydi. Harddiskte muhtemelen daha zevklidirler.

Don Bluth ve bu seriyi seviyorsanız Titan A.E.'yi de mutlaka izleyin.

Titan A.E. Trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=njRH_EDfLpA

Titan A.E. OST: Electrasy - Cosmic Castaway
https://www.youtube.com/watch?v=i0lgJqti_7Y
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Şubat 04, 2020, 10:42:10 ÖÖ »

Space Ace'e denk gelmedim. Ama Amiga'da Dragon's Lair vardı bende. Çok disketliydi daha kaleden içeri girerken ızdırap başlıyordu Öl öl ama sırf bir sonraki çizimleri Amiga'da görmek için kasıyodum. Sonuç çok oynayamadım Ama çizimler beni benden alıyordu. Klasik çizgifilm tekniğinin hayranıyım. Bu serilerin posterlerini edinmek, belki arşivimde oyunlarının olması hoşuma gider. Ama oturup oynar mıyım ? Pek emin değilim.

@witchdoktor Titan A.E. ilk çıktığında da 3d animasyonlu çizgi filmleri sevmiyordum hala sevmiyorum. Toy Story hariç. Ya da Karınca Z. Titan A.E. yede o zaman ön yargılı bakmıştım ve gitmemiştim. Ama şimdi bakınca 3d'lerde retro geldi gözüme Kahkaha bu aralar izleyebilirim. Klasik teknikle karışık yapmışlardı hatırlıyorum fragmanda da gördüm şimdi. O zamanlar beni 3d'de heyecanlandıran proje 2001 yılında çıkan Final Fantasy'di. Oda gittiğimde kararsız duygularla çıktığım bir animasyon oldu. Hala ne hissettiğimi tam kestiremiyorum

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 04, 2020, 10:56:24 ÖÖ »

Titan A.E. 3D animasyon değildi, 2D çizimler bazı sahnelerdeki 3D fon ve objelerle destekleniyordu. Disney çatısı altında çıksa çok daha fazla bilinir olacak bir film.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Şubat 04, 2020, 11:19:10 ÖÖ »

Titan A.E. 3D animasyon değildi, 2D çizimler bazı sahnelerdeki 3D fon ve objelerle destekleniyordu. Disney çatısı altında çıksa çok daha fazla bilinir olacak bir film.
Doğrudur abi ama o yıllarda da şimdi de fragmana baktığımda çok 3d sahne görüyorum. Sanki 3d üzerine 2d gibi. Tabi film 1 saat 34 dk'imiş izlemeden de böyle bir yorum yapmak doğru değil. Disney zaten animasyon dünyasının tartışmasız en önemli markası dediğine katılıyorum. Disney koleksiyonerleri için iyi bir çizgifilm olabilirdi.

* fragman.jpg (55.96 KB, 1240x575 - Görüntüleme: 40 kez.)

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 04, 2020, 12:47:29 ÖS »

@Appiah4: Amiga versiyonu nu bilmiyordum. CD üzerinden mi çalışıyor yoksa klasik disket oyunu mu?

http://hol.abime.net/415

8 disketti.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Devastator
Uzman

mov ax,si

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 04, 2020, 13:05:58 ÖS »

Bu tarz dönemin bazı laser disc oyunlarda amigalar kontrolcü olarak çalışıyordu;

https://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=1
Astalavista Retro Gaming
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 05, 2020, 02:01:18 ÖÖ »

Ayrı başlık açmayayım.Film-animasyon gibi oyunlar dendiğinde bir oyun var ki konu açılmışken söylemezsem ayıp olur.Phantasmagoria desem karşı ki dağlar yıkılır Hocam.Yaşıtlarıma oynatsam psikolojileri bozulur.Yeterince popüler olmaması halk sağlığı açısından çok yerinde olan bir oyun.Konusu gelmişken özellikle belirtmek gerekiyor. Kahkaha Kahkaha

https://i.hizliresim.com/492YqY.jpg

Amiga 500-1702 Monitor
C64-Breadbin-Irqhack64
Atari 800-Vestel MSX
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Şubat 05, 2020, 14:25:54 ÖS »

Phantasmagoria'yı sırf 7 CD olduğu için meraktan almıştım. Final Fantasy VII'yi de aynı sebepten edinmiş olabilirim.

Eğer 3D furyası ortalığı kasıp kavurmasaydı, dijitize grafiklerle yapılabilecek film tadında oyunların öncüsüydü. Maalesef teknoloji o yönde ilerlemedi.

Dragon's Lair ile türdeş gibi görünse de aslında oynanış olarak tamamen farklı bir oyun. Phantasmagoria, The Beast Within gibi bu tarz oyunları Windows 10 altında çalıştırabiliyor muyuz?

Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Şubat 05, 2020, 15:35:48 ÖS »

Komple "quick time event" olan oyunlar pek tat vermiyor bana

320x240
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 05, 2020, 16:54:31 ÖS »

Komple "quick time event" olan oyunlar pek tat vermiyor bana

O dengeyi Sony Santa Monica stüdyoları God of War serisinde çok iyi kurdu.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: