Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Nintendo Switch Geliyor...  (Okunma Sayısı 6391 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 20, 2016, 19:16:34 ÖS »

Konsol akşam saatlerinde duyuruldu nihayet. Ben ümitliydim, videodan sonra biraz daha ümitlendim. Fazla bir bilgi yok henüz. Ufak ufak ortaya çıkar.

EmuMaster
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2016, 19:25:01 ÖS »

Tahminim dock dediğimiz yani ev konsolu modunda konsol daha yüksek kapasitede çalışacak.Çünkü ekranı tv'ye bağlamak istersek o derece kalın bir dock'un gereksiz olacağı kanaatindeyim.

Yani olay el konsolu olarak kullandığınızda daha düşük gpu ve işlemci gücü ev konsolu olarak kullanmak istediğimizde ise biraz daha güçlü olacak diye düşünüyorum.Yok eğer yanılıyorsam neden o kadar kalın bir dock yapsınlar ki?

Konsol söylentilerdeki gibi çıktı.Ps4 ve XO donanımını bırakalım ps3 x360 ile aynı yada wii U ile aynı güçte olacak galiba görüntülerin verdiği izlenim itibariyle.

Konsoldan diğer beklediğim özellik ise ayrılan kontrolcülerde motion desteği olması.Yani wii'deki remote ve nunchuck özelliği gibi.Diğer türlü eğer yoksa umarım geriye uyumluluk açısından wii kontrolcülerine yer verirler diye düşünüyorum.

Birde ilk defa bunca nesil sonra bir masa üstü konsolda tekrar kartuş kullanılıyor ve disk kullanılmayacak, ne youtube da nede diğer platformlarda bunu tartışan kişiler görmedim Kahkaha
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 20, 2016, 19:31:31 ÖS »

O kartuş memory card gibi birşeydir inşallah. Yoksa bu devirde kim güncellemeyen bir oyunu alır ben bilmiyorum.

june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 20, 2016, 20:35:35 ÖS »

güncelleme ve save için ayrı bir partisyon vardır belki.
kartuşlar vita kartuşu gibi değilde biraz daha büyük olda daha iyi olurdu rafta sergilemek için

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
Laptop:486, Pentium200mmx, Pentium2
prospektüs
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 20, 2016, 20:49:32 ÖS »

Kartuşun boyutu videonun 0:52 saniyesinde gözüküyor. Vita kartuşunun kalını gibi.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 20, 2016, 22:11:07 ÖS »

Bence iş yapar...Nintendo'nun hep akıllıca işler yaptığına ama karşılığını tam görmediğine inanıyorum.. Bu seferde tasarım olarak iyi bir ürün ortaya koyduklarına inanıyorum...Hayırlısı...

Devastator
Uzman

mov ax,si

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 20, 2016, 22:22:56 ÖS »

Handheld işi gençler arasında öldü. Sadece bizim gibi fosiller ilgileniyor. Malesef nintendo tabuta son çiviyi çakmış.
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ekim 20, 2016, 22:35:45 ÖS »

Bu cihaz sıradan bir handheld değil...Oyunlarıyla zaten olamaz... Vita'yı gömen, DS serisini hala ayakta tutan oyunlar, bu cihaz içinde geçerli olacaktır...Iphone'a yayınlayınca, hisseleri tavan yaptıran türden oyunlardan bahsediyoruz...

Öte yandan PS4, XBOX One zaten bilgisayar...Oyun konsolu değiller artık...Switch ben farklıyım diyor...ya da demeye çalışıyor diyelim...Bu farklı bir yaklaşım...Fiyat ne olur henüz bilmiyorum, ama yaklaşım bence hem handheld'den hem standart oyun konsollarından kendini farklılaştırma yönünde...

Arstechnica'nın konuyla alakalı çözümlemesi...
http://arstechnica.com/gaming/2016/10/how-big-is-the-nintendo-switch-an-ars-visual-analysis/

sokomato
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 20, 2016, 23:11:50 ÖS »

O kartuş memory card gibi birşeydir inşallah. Yoksa bu devirde kim güncellemeyen bir oyunu alır ben bilmiyorum.

O kartuşu görünce benim de yeni oyunlara kartuş fikrine ek olarak acaba DS/3DS oyunlarını da desteklemek mi düşünülmüş gibi bir şey geldi. Geriye dönük destek konusunda Nintendo hep güzellik yapıyor.

Hem @LW3D'ye hem de @hsm_ayz'ye katılıyorum sanırım. Nintendo'nun ürettiği her cihazda "Ben farklıyım." anlayışı var, sıradanlığın dışına çıkan tasarımların peşindeler. Ancak donanımsal olarak yeterince güçlü olmayışı ve gençliğin peşinde koştuğu oyunları ayartamaması (aslında ilki diğerini tetikliyor gibi) yüzünden istediğini Wii U'da yakalayamadı. Wii U için şöyle uzunca bir yazı var:

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-secret-developers-wii-u-the-inside-story

Yine farklı bir tasarım var, insanı merak ettiriyor. Türkiye'ye nasıl gelir, kaça gelir bunlar işin bizim için sıkıntılı boyutu tabii. Daha Mart'a çok var, bekleyelim görelim bakalım.
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2016, 23:18:24 ÖS Gönderen: sokomato » Logged
ogün
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 21, 2016, 00:21:40 ÖÖ »

Ben çok beğendim. EmuMaster'inde dediği gibi kumandalarda motion destegi olursa çok iyi olur.
Videoda 2 kişi aynı anda eksta kumandaya ihtiyaç duymadan Mario Kart oynuyor, özellikle bu hoşuma gitti.
Bence tutacaktır.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 21, 2016, 01:54:01 ÖÖ »

Nintendo'nun hep bu Japon kültürüne elleşme çabası olmuştu. İnsanlar doğru düzgün bir araya gelmiyorlar, bir araya getirelim falan şeklinde. Toğrağı bol olsun Satoru Iwata'nın Iwata Asks bölümünde hangi konuydu bilmiyorum buraya derin bir şekilde girdiklerini hatırlıyorum.

Bu da biraz öyle, tanıtımda zorlama bir şekilde multiplayer'a vurgu yapılmış. Nintendo'dan sebep o insanlar öyle bir araya zor gelir bence. Bir de ayrılabilir kolları her yerde şakırt ses efekti ile sök tak yapmışlar ama o işin öyle olmayacağını biraz fizik bilen okumuş insan az çok anlar. Özellikle de uçakta alet tablanın üstündeyken öyle sadece kolu çekip ayıramazsın o şekilde. Kablosuz kontrolcü yeni bir şey mi? Değil. Kontrolcünün konsola biraz daha sıkı sıkıya bağlılığı bana biraz Famicom ve atari öncesi zamanlarda kabloyla konsola bağlı kontrolcüleri hatırlattı.

Şimdi ben bunu alsam benim 4 yaşındaki çocuğa versem ilk yapacağı iş o ekranı bir kere tablet gibi eliyle kontrol etmeye çalışır. Tanıtımda dokunmatik ile ilgili herhangi bir şey var mı? Yok. Nintendo bu ürünü kime satacak, bu kesime satacak.

Nintendo 3DS'lerini alınca multiplayer anlamında aynı olay zaten yaşanmıyor muydu? 3DS'in üstündeki kontrolleri alıp ayrılabilir yaptın, 3d özelliğini de yok ettin, totalde ne kazandırdı?

Üründeki en büyük yenilik aynı cihazı hem dışarıda hem de tv'ye bağlı olarak kullanabilme ve son zamanların revaçta olan konusu sürekliliği sağlama. İş yaparsa buradan yapar, burada da genç kitleden çok biraz daha yaşlı kesimi yakalar.

Uzun zamandır ilk defa çıkışta yoğun bir üçüncü parti geliştirme desteği alacakmış, bu ciddi fark yaratır.

Şu videoya bakıp heyecanlandın mı dersen yeterince değil derim. Özellikle de tak çıkarların sahteliği hoşuma gitmedi. Yapılan seçimden dolayı da ergonomi anlamında ciddi sıkıntı olacağını düşünüyorum.

Nintendo oyun satışı yapmasa da sattığı konsollardan para kazanmayı amaçlayan bir firma. O yüzden konsolun gücü konusundan yüksek beklenti olmaması lazım. O dock istasyonu da hakikaten dock istasyonudur ve üstünde ikinci bir tam kapsite cpu / gpu falan beklememek lazım. Konsolun hemen hemen neyi var neyi yoksa o tablet şeklindeki halindedir. Yine aynı  şekilde sürpriz olmadıkça Nintendo Türkiye pazarından çıkmış bir firma ve öyle devam edecek gibi gözüküyor. Türkiyede durum pek değişmeyecektir ve bize sunumu her türlü pahalı olacaktır.

Ben nintendo'nun bu konsolunu biraz deneysel bir şekilde piyasaya sunduğunu düşünüyorum. Zaten mevcut konsolların yerini alma amacı olmadığı söylenmiş. Ama devamı nasıl gider orasını bilemem.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 21, 2016, 12:06:46 ÖS »

Çinliler yapmış zaten
https://www.youtube.com/watch?v=sr8SbLgHkzI

EmuMaster
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ekim 21, 2016, 12:31:11 ÖS »

Nintendoya dava açsalar büyük ihtimalle kazanırlar.
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ekim 21, 2016, 15:58:27 ÖS »

Bu arada Videoda yer alan Dock, sadece Dock diyorlar...Yani TV'ye görüntü veren, charge falan yapan... İçerisinde anakart, işlemci vs. bekliyorsanız yanılıyorsunuz diyorlar. Eğer öyleyse, bu pek iç açıcı bir haber olmaz doğrusu...

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ekim 21, 2016, 16:24:10 ÖS »

dikkat etmek lazım 

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: