Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga YazılımAmiga Türkçe Q Klavye Beta Test
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga Türkçe Q Klavye Beta Test  (Okunma Sayısı 288 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Blasterreal
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 28, 2019, 14:43:40 ÖS »

Arkadaşlar Merhaba,

Uzun zamandır Amiga Üzerindeki Türkçe klavyenin düzgün çalışmamasından dolayı arayış içerisinde idim en sonunda aradığım çözümü buldum ve Türkçe klavyeyi yeniden yazdım. Daha önce Aros ve Morphos üzerindeki Türkçe klavyede benim tarafımdan yeniden yazılmıştı bunun ile 68K pratformu'da  dahil olmak üzere tüm patformlar'da tek bir klavye düzeni oluşacak.

Öncelikle Ekteki klavye düzeni klasik Amigalar için olup WinUAE tarafında numpad tarafı düzgün çalışmamaktadır bir takım farklılıklardan dolayı PC için düzgün klavyeyi daha sonra ayrı yeten yeniden yazıp derlemeyi düşünüyorum. Eğer numpad kullanmıyor iseniz gönül rahatlığı ile winuae üzerinde'de kullanabilirsiniz.

Klavye düzeni nasıl der iseniz;
Windows tarafındaki ekran klavyesi ile aynı hale getirerek bir standart'a gitmeye çalıştım ekteki resimde görebilirsiniz

Sizden ricam klavye sürücüsünü sys:/DEVS/keymaps klasörüne atın ardından da Prefs/input altından türkçe_q klavyeyi şeçip test etmeniz ve gördüğünüz problem var ise bu başlık altında bildirmeniz

Bu klavye düzeni Düzgün ise ilerleyen zaman içerisinde hızlıca ;

Klasik Amiga üzerinde : Türkçe_Q  ve Türkçe_F klavye derleyebilirim
WinUAE, Amithlon, Amibian, Vampire SA üzerinde Tam bir : 105 Tuş destekli Türkçe_Q ve Tükçe_F klavye derleyebiliriz.

Not : € ve ₺ işaretleri için ttf tabanlı font kullanmalısınız

Derleme SASC üzerinden ASM olarak derlenmiştir.

Saygılar

*  (31.07 KB, 1287x339 - Görüntüleme: 66 kez.)
* turkce_q.lha (2.18 KB - Yükleme: 28 kez.)

Amiga 1200
ACA 1221 28 MHz 64 MB RAM Maprom
Amiga OS 3.9
------------
Mac Mini 1.42 GHZ 1GB RAM ATİ 9200 32MB 160GB HDD
Morphos 3.9
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 28, 2019, 16:29:50 ÖS »

Çok güzel Kahkaha, aklına sağlık.

En kısa zamanda a500 üzerinde deneyeceğim, hatta PS/2 klavye adaptör ve PS/2 Q-Türkçe Klavye ile de denerim.

Teşekkürler.

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 28, 2019, 18:56:05 ÖS »

Bunu yapan programlar var. Keymaped, kme gibi. Orijinal Amiga klavyeleri farklı olabiliyor. Örneğin bendeki British İngiliz klavye ona göre türkçe harfleri ekledim.

UAE'nin sapıtması ise default olarak joystik ayarlarını numerik kalavyeden yapılmasıdır.

Hatta Remus programı ile oluşturulan klavye Kickstarta atılmakta Amigamız bu klavye düzeni ile açılmaktadır.
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2019, 18:59:20 ÖS Gönderen: haydar_abi » Logged

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 128 GB Sandisk SSD + PCMCIA CFDisk Adapter+32GB Sandisk CF+ SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 + 512 K
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604     1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: