Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[PROJE] Taito Vewlix Diamond Arcade Cabinet
Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [PROJE] Taito Vewlix Diamond Arcade Cabinet  (Okunma Sayısı 4264 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Eylül 15, 2017, 15:59:48 ÖS »

Şimdiden güzel durmaya başladı. Kabinde ince modern bir hava var. : )

Bu stil hoşuma gitti doğrusu, duvara dayasan bile herhalde fazla bir yer kaplamaz :  ) 
Çok güzel gözüküyor...
Şahane olacak bence
Harika bir işçilik, ellerine sağlık

teşekkürler
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Eylül 15, 2017, 16:41:52 ÖS »

muhteşem!

gerçi dönemsel olarak benim zevkime göre çok yeni bir model arcade sistemi ancak bu projenin muhteşem olmadığı anlamına gelmez

@hursit, kabinin plastik/metal görünüm ve hissi yaratması için nasıl bir macun, boya düşünüyorsun?

Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Eylül 15, 2017, 17:34:28 ÖS »

muhteşem!

gerçi dönemsel olarak benim zevkime göre çok yeni bir model arcade sistemi ancak bu projenin muhteşem olmadığı anlamına gelmez

@hursit, kabinin plastik/metal görünüm ve hissi yaratması için nasıl bir macun, boya düşünüyorsun?

Yavuz abi boya konusu acayip canımı sıkan bir mevzu aslında.
Birincisi bu büyüklükte bir şeyi boyamak için yeterli yerim yok ( artık yok)
ikincisi çok fazla vaktim olmadığı için proje zaten yavaş ilerliyor. Ama boya işini de tek seferede bitirmem gerekiyor ki benim o kadar vaktim yok.

Bu sebeplerden dolayı boya işini bu işleri yapan birine vermek gibi bir niyetim yok değil. Bir kaç kişi ile görüştüm. Sadece bir tanesi tatmin etti beni. Tabi tam kesin birşey yok.

Boyacı eleman parlak lake attığını söyledi. Daha önce yaptığı numuneler gayet başarılı ki adamın çok sağlam teçhizatı var bu işler için. Ana kasa beyaz mat olacak şekilde, yan ve kafa parçalar ise ( mavi olacak yüzeyler) parlak mavi olacak şekilde boyatmayı düşünüyorum.

Lake şimdilik iş görüyor gibi. Tabi bazı parçaları boya sonrası çatlama yapmaması açısından çelik macun ile kapatmam gerekiyor. Boyacı arkadaş öyle dedi ki, doğru söylüyor. Birleşim yeri olan parçaları çok iyi macunlamak gerekiyor. Yoksa zamanla çatlama yapıyor. İlk yaptığım vewlix de başıma gelmişti

Bu arada bir kaç kişiden öğrendiğim kadarı ile bir de polyester boya yapılıyormuş. Fakat bu boyanın bazı sıkıntıları var.
1- çok iğrenç bir kokusu var. Sağlığa çok zararlı
2- Bu kadar büyük bir parçayı boyatmak için Lake boyanın en az 5 katı ödemek gerekiyormuş.
3- Bu boyayı atan sanayi de bir yer buldum sadece. Onlar da pek uğraşmak istemiyorlar böyle ufak işler ile.

Bakalım zaman göstericek ama dediğim gibi boya işini birilerine satmak istiyorum
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Eylül 15, 2017, 20:09:40 ÖS »

tahmin etmiştim boya işinin zor olacağını

benim kabinlerdeki gibi bol bol düz yüzeyi yok senin kabinin. düz yağlı boya veya folyo kurtarmaz seni...

benim de aklıma lake geldi. bu eve taşınırken ahşap renkli ve gerçek ahşap olan yatak odası takımını "yeni moda" beyaza boyayacaktım ancak benim de gözüm yemedi lake yapan bir yerle anlaştım. baya bi ütüldüm ama güzel iş çıkarttılar. oldukça da tatmin edici bir sertliği var boyanın ama yine de bir senede kullanımdan sağı solu vurulunca alttan kahve rengi ahşap çıkan ufak darbe yerleri olmadı değil...

aslında dediğin gibi oto kaporta macunu ile tamamen macunlayıp zımparalama işini sen yapsan sanayide araba boyama işi yapan bir yere götürüp harbi oto boyası da attırabilirsin...

muhtemel lake veya polyester yapan "mobilya boyacı" larından daha ucuza ve daha sağlam bir sonuç alabilirsin.

gerçi "abi bu ahşap buna oto boyası vurulmaz" demiyecek, maceraperest bir oto boyacısı bulmak lazım Kahkaha

Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Eylül 15, 2017, 22:04:33 ÖS »

tahmin etmiştim boya işinin zor olacağını

benim kabinlerdeki gibi bol bol düz yüzeyi yok senin kabinin. düz yağlı boya veya folyo kurtarmaz seni...

benim de aklıma lake geldi. bu eve taşınırken ahşap renkli ve gerçek ahşap olan yatak odası takımını "yeni moda" beyaza boyayacaktım ancak benim de gözüm yemedi lake yapan bir yerle anlaştım. baya bi ütüldüm ama güzel iş çıkarttılar. oldukça da tatmin edici bir sertliği var boyanın ama yine de bir senede kullanımdan sağı solu vurulunca alttan kahve rengi ahşap çıkan ufak darbe yerleri olmadı değil...

aslında dediğin gibi oto kaporta macunu ile tamamen macunlayıp zımparalama işini sen yapsan sanayide araba boyama işi yapan bir yere götürüp harbi oto boyası da attırabilirsin...

muhtemel lake veya polyester yapan "mobilya boyacı" larından daha ucuza ve daha sağlam bir sonuç alabilirsin.

gerçi "abi bu ahşap buna oto boyası vurulmaz" demiyecek, maceraperest bir oto boyacısı bulmak lazım Kahkaha

Ufak bir alan olsa ben de atarım lake boyayı ama bunun kusursuz olması lazım ki çok fazla ek ve yama yeri var.
Profesyonel yardım almak en güzeli.
Söylediğin gibi abi, lake boya süper ama en ufak bir darbede hemen dökülüyor ne yazık ki.
Şu polyester boya işine biraz daha odaklanayım en iyisi
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Ekim 18, 2017, 18:52:23 ÖS »

Yine üzerinden çok zaman geçti biliyorum ama anca ilerliyor işler.

Şimdi son olarak bir tek boya olayı kalmıştı. Boya atacak yerim olmadığı için bende bir boyacı bulup cihazı teslim ettim. 15 gün sonra aldım fakat almaz olaydım. Boyacının işçiliği berbat olduğu gibi ne yazık ki yan yüzeyleri yanlış boyamış. Beyaz olması gereken yerleri mavi, mavi olması gereken yerleri de beyaza boyamış. Ben boyasaydım daha iyi yapardım eminim.

Neyse boyacı sağolsun makineden soğuttu beni. Aman diyim boyacılara ürün vermeyin

Boya işlemi komple bitti. TV siparişi verdim onun gelmesini bekliyorum. Çizim yaparken Samsung 32K4000 modeline göre boşluk bırakmıştım. Aldığım TV de bu model. 1199 TL fiyatı var.

TV beklerken Kontrol panelinin çizimlerini tamamlayıp UV baskı yaptırdım. 2 adet kontrol paneli yaptırdım. Bir tanesi jamma sistemler için. Bir tanesi de oyun konsolları için. Fazladan Home ve Select Tuşları var.

İlerleyen zamanlarda çift kişilik de yapılabilir.

Neyse dediğim gibi canım çok sıkkın o kadar uğraştık ettik boyacı işi mahvetti. Bu arada mahvetti dediğim detaylara girerseniz belli oluyor. Bakan insanlar anlamıyorlar bile

Resimleri aşağıda görebilirsiniz. Yakın zamanda da kullanıma hazır olacaktır.

AmigaEsref
Üye4

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Ekim 18, 2017, 18:58:24 ÖS »

süper Kahkaha

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Ekim 18, 2017, 19:10:39 ÖS »

Bence hiç canını sıkma çok güzel görünüyor kabin
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Ekim 18, 2017, 20:13:28 ÖS »

Bence güzel görünüyor boyacı işi biliyor , şaka bir yana gayet güzel görünüyor
ejderfunk
Üye

Retro Manyağı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ekim 18, 2017, 22:06:39 ÖS »

Harika görünüyor. daha ne olsun
Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Ekim 18, 2017, 22:18:37 ÖS »

Uzaktan bakınca sıkıntı yok. Sıkıntı detaylarda zaten. Bir de fazla pimpirikli olmamak lazım

Bu arada kabinin Marquee kısmı orjinalinde şeffaf Buz mavisi plexi glass üzerine Vewlix logosu yapılmış.
Fakat ben parça olarak Buz mavisi renkte plexi bulamadım. Bu yüzden direk şeffaf üzerine baskı yaptım. Eğer bulursam araba filmi çekenler b u renklerde film satıyorlarmış. Arkadan mavi renk film çekip orjinale yakın bir görüntü yapmayı düşünüyorum.

Resimlerden görebilirsiniz.

Orjinali:

Benim yaptığım
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Ekim 19, 2017, 09:50:28 ÖÖ »

ilk bakışta süper olmuş...

ikinci bakışta da süper olmuş

Ancak elbette "takıntı" yaparsan boyacıyı kalasla dövmek lazım. Eminim kırk defa tarif etmişsindir ama öküz "ha hu" diyip kafasına göre yapmıştır.

Üzerine tekrar boya atılamıyor dimi? Yani zımparalamadan...

Marque konusunu da bence gayet güzel halledeceksin gibi. Tabi orijinalde bu tür absürd malzeme ve renkler kullanmalarının estetik olmasının dışında muhtemel bir diğer sebebi de kopya koruması.

Yani altın boya, buz mavisi plexy vs. kopyacının işini zorlaştırıp maliyetini artırmak amaçlı da olabilir

Yine de muhteşem bir işçilik ve süper bir kabin olmuş, eline sağlık...

Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Ekim 19, 2017, 11:25:23 ÖÖ »

ilk bakışta süper olmuş...

ikinci bakışta da süper olmuş

Ancak elbette "takıntı" yaparsan boyacıyı kalasla dövmek lazım. Eminim kırk defa tarif etmişsindir ama öküz "ha hu" diyip kafasına göre yapmıştır.

Üzerine tekrar boya atılamıyor dimi? Yani zımparalamadan...

Marque konusunu da bence gayet güzel halledeceksin gibi. Tabi orijinalde bu tür absürd malzeme ve renkler kullanmalarının estetik olmasının dışında muhtemel bir diğer sebebi de kopya koruması.

Yani altın boya, buz mavisi plexy vs. kopyacının işini zorlaştırıp maliyetini artırmak amaçlı da olabilir

Yine de muhteşem bir işçilik ve süper bir kabin olmuş, eline sağlık...

Abi tam dediğin gibi. Öküz adama 5 tane a4 resim çıktısı alıp verdim. Farklı açılardan orjinal kabinin fotoğrafını ki bakıp ona göre boyasın diye. Ama işte insan umursamazsa naparsan yap.

Bu arada üzerine boya atmak için zımpara yapmak lazım ki benim o kadar yüreğm kaldırmaz artık Kahkaha

Aslında birebir aynı renkte plexi buldum fakat tabaka olarak almak gerekiyor. Plexi bu aralar döviz sebebiyle inanılmaz pahalı hale gelmiş.

Kabinin bitirmemem için herşey ters gidiyor. Hoparlör kapağı bulamadım koca memlekette. Takım olarak satıyorlar hoparlör artı kapak 40 TL fiyat istiyorlar. Yahu ben zaten 2 dolara hoparlör aldım. Kapağa o kadar para vermek istemedim. Aliexpress  sağolsun ordan 10 tane kapak siparişi verdim. Tanesi 7 TL ye geliyor Kahkaha

Türkiyede imalat yapmak çok zor abicim adamı verem ediyorlar Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Ekim 19, 2017, 12:49:04 ÖS »

abi millet rahatına düşkün. rutinin (gardrop, kitaplık  vs tek renk) dışında en küçük iş yapmak istemiyor.

meraklısını, biraz maceraperestini bulmak lazım o da zor...

Öte yandan hoparlör kapağı olayına da aynen katılıyorum. koca konya sokakta ben de bulamamıştım. sonra ben de internetten sipariş etmiştim. hani düşünüyor insan bir yandan adam satamayacağı malı neden stoklasın diye hak veriyorsun diğer yandan ulan bu tür işlerle uğraşan, imalat yapan 3-5 kişi mi var bu ülkede diye de üzülüyorsun bir yandan...

Hurşit
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Ekim 19, 2017, 15:13:36 ÖS »

abi millet rahatına düşkün. rutinin (gardrop, kitaplık  vs tek renk) dışında en küçük iş yapmak istemiyor.

meraklısını, biraz maceraperestini bulmak lazım o da zor...

Öte yandan hoparlör kapağı olayına da aynen katılıyorum. koca konya sokakta ben de bulamamıştım. sonra ben de internetten sipariş etmiştim. hani düşünüyor insan bir yandan adam satamayacağı malı neden stoklasın diye hak veriyorsun diğer yandan ulan bu tür işlerle uğraşan, imalat yapan 3-5 kişi mi var bu ülkede diye de üzülüyorsun bir yandan...

Bizim esnaf istiyor ki sadece dolap kapağı yapsın para kazansın. Kimse artık işçilik gerektiren şeyleri yapmıyor abi.

Hoparlör kapağı büyük sıkıntı. Genelde arabalarda kullandıkları için kapak ihtiyacı olmuyormuş ondan dolayı ya kapaksız alıyorlar ya da kapakları çöpe atıyorlarmış. Öyle söyledi bir kaç kişi.
Sayfa: 1 2 [3] 4 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: