Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CRT TV kartındaki potlar  (Okunma Sayısı 614 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CommodoreFan ®
Üye4

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 05, 2018, 10:10:47 ÖÖ »

Arkadaşlar özellikle elektronik bilgisi olanlardan bir yorum rica edeceğim.

Evdeki arcade kabinimde vestel 55 ekran tv kullanıyorum. Bu sayede evin köşesinde ölümü bekleyen cihaz da hayat buldu. Fakat tv eski olduğundan servis menüsü falan bulunmuyor, dikey genişlik, yatay genişlik, sağ sol ayarlar hep tv içindeki sarı potlarla yapılmak zorunda. Gelgelelim bu potların bazıları çalışmıyor, ne kadar çevirirsem çevireyim en ufak bir fonksiyon göremiyorum, bazılarının da görevlerini tam yerine getiremediklerini düşünüyorum. Mesela tüpün sağ tarafında siyah bir şerit halinde boşluk var ve sağ sol ayarı yapan potu sonuna kadar çekmeme rağmen bu boşluğu kapatamıyor. Bunun sebebi ne olabilir, bu potların değerleri de zamanla düşer mi, fonksiyonel olmayanlar arızalı mıdır, bunları da beş altı yılda bir değiştirmek gerekir mi?

NOT: Foto temsilidir, gerçek fotolarını çekmek kabini kapattıktan sonra aklıma geldiğinden bu fotoyu ekledim.

* Pot.png (52.74 KB, 414x291 - Görüntüleme: 286 kez.)

Bir garip COMMODORE fanatiği...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2018, 14:28:23 ÖS »

Herhangi bir genelleme yapmak mümkün değil. Yüzlerce çeşit TV ve şase var, kimi potlu kimi digital v.s. Sorun potların kendisinden değil potların lehimlendiği yerlerde (hat veya lehim çatlamış olabilir) olabilir genelde. Potansiyometreler basit devre elemanlarıdır, üzerine karbon sürülü bir plastik sonuçta. Çok sık el altında kullanılan potlarda evet aşınma sonucu değer farkı olabilir ama senin yaşadığın problemin potların kendisiyle bir alakası olmayabilir.

Çözüm:

1) Potların lehim yerlerini kontrol et.
2) Şüphen varsa potu değiştir.
3) Yine sonuç yoksa potun kontrol ettiği devre katmanında sorun vardır ki uğraşma TV'yi yenile

CommodoreFan ®
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2018, 16:15:53 ÖS »

Herhangi bir genelleme yapmak mümkün değil. Yüzlerce çeşit TV ve şase var, kimi potlu kimi digital v.s. Sorun potların kendisinden değil potların lehimlendiği yerlerde (hat veya lehim çatlamış olabilir) olabilir genelde. Potansiyometreler basit devre elemanlarıdır, üzerine karbon sürülü bir plastik sonuçta. Çok sık el altında kullanılan potlarda evet aşınma sonucu değer farkı olabilir ama senin yaşadığın problemin potların kendisiyle bir alakası olmayabilir.

Çözüm:

1) Potların lehim yerlerini kontrol et.
2) Şüphen varsa potu değiştir.
3) Yine sonuç yoksa potun kontrol ettiği devre katmanında sorun vardır ki uğraşma TV'yi yenile

Benim asıl takıldığım hiç bir tepki vermeyen potlar. En güzeli lehim yerlerini tazeledikten sonra ufak bir kontakt sprey tedavisi sonrası ne olacağına bakmak. Olmuyorsa da değiştireyim, o da olmuyorsa dediğin gibi tv'yi yenileyeyim. Buna pak taraftar değilim çünkü tüp falan çok iyi durumda, renkler ve focus cillop gibi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2018, 16:24:43 ÖS »

bence varsa eğer bi de servis kılavuzuna bak. belki ne bileyim bi jumper veya başka bir switch ile "ayar" moduna falan alınıp öyle yapılıyordur diyecem (tamamen sallıyorum). ya da bu TV şaseleri genelde standart üretilip sonra model model varyasyonlar yapıyorlar ya. hani ne bileyim belki o pot'lar (bazıları) senin şasenin devresinde fonksiyonsuzdur mesela, belki boşuna da uğraşıyor olabilirsin.

dediğim gibi bunlar tamamen spekülasyon, çay sigara muhabbeti yapıyorum şu an

CommodoreFan ®
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2018, 16:34:54 ÖS »

bence varsa eğer bi de servis kılavuzuna bak. belki ne bileyim bi jumper veya başka bir switch ile "ayar" moduna falan alınıp öyle yapılıyordur diyecem (tamamen sallıyorum). ya da bu TV şaseleri genelde standart üretilip sonra model model varyasyonlar yapıyorlar ya. hani ne bileyim belki o pot'lar (bazıları) senin şasenin devresinde fonksiyonsuzdur mesela, belki boşuna da uğraşıyor olabilirsin.

dediğim gibi bunlar tamamen spekülasyon, çay sigara muhabbeti yapıyorum şu an

Bulabilsem bakarım da çok eski tv abi. En iyisi dediğim gibi yapayım o zaman. Lehim tazeledikten sonra kontakt sprey sonrası ortaya çıkar boş mu değil mi

ylk
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 16, 2018, 00:34:33 ÖÖ »

Tüp iyi durumdaysa servis ile konuş. Tüpü mundar etme !
Pişman olursun. İyi durumda tv bulmak zor. İlanda az kullanılmış diyor, servisten bakıyorum 28000 saat!!!
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: