Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 3 [4]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Garaj Satışı - RGS#2  (Okunma Sayısı 2733 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Kasım 12, 2019, 09:41:22 ÖÖ »

Güzel bir fikir güzel bir organizasyondu, emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Ülkemizde bu tür güzel fikirler neden ilgi ve katılım görmez merak ediyorum. Satış gibi görünse de bir araya gelebildiğimiz ender etkinliklerden biriydi. Keşke sabit bir mekanımız olsa da zaman zaman uygun olanlar orada buluşsak ama o zaman bile yine gelen 3-5 kişi olurdu değil mi !
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Kasım 12, 2019, 10:56:15 ÖÖ »

İstanbul'da lojistik sorununuz büyük arkadaşlar. Mesafeler uzak, trafik v.s. Daha rutin sebeplerle bile insanların bir araya gelmesi orada zor.

Öte yandan, İstanbul'dan bağımsız gözlemim ise biz artık pek malımızdan ayrılmak istemiyoruz. Yalan değil, piyasada malzeme de azaldı, elimdeki fazla malzemeyi satmak istemiyorum zira ihtiyaç duyarsam yedeğini temin etmem artık zorlaştı diyorum kendi kendime.

Üstelik bu ekonomik durumda malı satsan kaça satacaksın. ebay fiyatlarını referans alınca da abartı bir fiyat çıkıyor söylemeye utanıyorsun.

Hal böyle olunca da "garage sale" mantığı bizde pek işlemiyor. En azından ben öyle düşünüyorum.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Kasım 12, 2019, 11:38:56 ÖÖ »

Garage Sale mantığı eşyaları piyasa değerinden satmak değil ama zaten, elden çıksın diye ölü fiyatına satmak; bu yüzden Garage Sale'lerden çok ucuz şeyler elde edilebiliyor..  Keyfine satacağınız şeyleri bu tür organizasyonlarda okutmaya çalışmayın bence, paraya sıkıştıysanız veya cidden yer tuttuğu için kurtulmak istediğiniz birşey varsa uygun bir fiyat koyun satın gitsin.. Derim ben..

A500:Rev6|+512K|ACA500+|C1084S
i386:Am386SX25|4M|GD5402|ES688
i486:U5S33|8M|GD5428|YMF719|DB-S2
i586:P133|32M|T64+/MX2|V1|CT3980/32M
i686:K6-2/400|128M|Rage|V2|CT4520/32M
S370:P3-1200|384M|GF4-4200|MX300
S754:A3700+|2G|X1950PRO|SB0350
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #48 : Kasım 12, 2019, 11:58:03 ÖÖ »

Ben kendi adıma; katıldığım RGS#2 organizasyondan memnun kaldım, sanal alemden gerçek aleme geçiş oldu, RGS#2 gerçekleşmesi için her türlü emeği geçen arkadaşıma teşekkür ederim.

Adı garaj satışı olarak geçse bile konsept farklı, internet üzerinden satıştan farkı; RDSde ürüne temas ederek ve satıcıyla yüz yüze konuşarak almak mümkün oluyor. Satış bittikten sonra istenilirse bir yerde oturup sohbet edilip çay içilebiliyor, Kaliteli insanlarla eğlenceli muhabbetler oluyor, yeni bilgiler öğreniliyor. (mesela ben, phoenix hocamdan halk oyunlarımız hakkında çok enteresan bilgiler edindim, dünyaya bakışım değişti. Kahkaha)

Gelmeyenlerin kaçırdığı sadece alış-veriş değildi.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #49 : Kasım 12, 2019, 12:00:02 ÖS »

(mesela ben, phoenix hocamdan halk oyunlarımız hakkında çok enteresan bilgiler edindim, dünyaya bakışım değişti. Kahkaha)

Evet abi benim de iki gündür gözüme uyku girmiyor bu yüzden Kahkaha

Amiga 1200/3.1/ACA 1233n/8gbCF/Gotek
Amiga 600HD/3.1/Furia/4gbCF/Gotek
2 x Amiga 500 1.3/1mb/Gotek/C=A1010
C64C/1541/SD2IEC/FIII+
C64-RbPi3-RetroPieMOD
Atari 65XE/Sio2PC
ZX Spectrum 48k&48k+&+3_DivMMC_DivIDE
Apple MacBook 2007
Apple Powermac G4 400mhz 2Gb
Playstation 2 OPL
PSP
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Kasım 12, 2019, 12:57:11 ÖS »

Açıkçası maksat satış olsada, yakın ilgi alanlarına sahip bizlerin, bir araya gelip sohbet etmesi çok güzel oluyor. Yoğun hayatımız içinde bir nebze de olsa nefes almış oluyoruz kanımca. Ek olarak, benim konu RGS dışı @fort_apocalypse Yanlış bir izlenim bırakmayayım Kahkaha
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2019, 13:02:03 ÖS Gönderen: phoenix » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #51 : Kasım 12, 2019, 13:03:51 ÖS »

Kahkaha

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #52 : Kasım 12, 2019, 15:07:05 ÖS »

Garaj satışı hem kelime kelime hem de konsept olarak global bir mevhum değil aslında, Amerikaya özgü. Bizim vatandaşımızın garajı yok başta, avrupada filan da büyük oranda böyle. Böyle bir kültürümüz de yok zaten. İsimlendirmeyi birebir alsak da konsept'i baştan yaratmamız gerekiyordu, bu yüzden isim üstünden gitmemek lazım.

Etkinlikte kişilerin ürettiği özgün hardware'ler de vardı mesela, üç kişi bu tanıma uyan ürün getirdi mesela, fort_apocalypse, Kaan Akkurt ve ben.

Yavuz'a katılıyorum, hakikaten piyasada bizlerin ilgilendiği retro cihaz/ekipman vesaire anlamında öyle ciddi bir bolluk yok. Ürünler fiyatlandırması zor ürünler, kitle ürünün değerini, ne olduğunu bilen bir kitle. İşin fiyatlandırma kısmı dolayısıyla kişisel. Amerikadaki garaj satışında olduğu gibi isteyen gelir cüzzi ücretle satar, ister hediye eder, isteyen de piyasa fiyatlarını da göz önünde bulundurup değerinde satar.

Garajlarımız yok ancak bizde de iyi kötü bir man cave (erkek mağarası) kültürü oluşmaya başladı, man cave'lerin durumu da malesef perişan. Hepimizin bütçesi sürekli alım yönünde ilerlemeye müsait değil, bu yüzden başkalarını mutlu edecek, kullanmadığımız ve kısa orta vadede kullanma şansı bulamayacağımız malzemeyi satıyor olmak gayet mantıklı.

Şahsen retro geçmişim C64 ve 486'lardan itibaren IBM compatible'lardan ibaret. Elektronik ile de iyi kötü uğraştığım için değişik cihazlar da edindim ancak bunların bir kısmı sağda solda benden yer talep etmekten öteye pek gitmiyorlar. RGS sayesinde elimdeki malzemenin bir kısmını elimden çıkarabildim. Toplamayı ise zaten bırakmıştım.

RGS yahut benzerleri oluşturulacak konsepte göre keyifli ve hala organize edilebilir bir aktivite olmaya devam edebilir. Düzenlemek isteyen olursa bir fikir vereyim : Mevcuttaki siteye benzer bir site sürekli ayakta olur, sitenin daimi üyeleri olur, sitenin daimi yer sağlayıcıları olur. Etkinlik tarihi satışa çıkacak ürünlerin, alım tarafındaki ihtiyaçlarla ciddi bir şekilde örtüştüğü ve doyuma ulaştığı tarihte uygun olan yerde yapılır.

Katılmayan arkadaşların gözden kaçırdığı önemli bir detay var, ilk organizasyonda Türker (alcofribas) ikinci organizasyonda da Onur (2019) bizi herhangi bir karşılık beklemeden mekanlarında misafir etti. Böyle bir etkinliğin yapılacağı mekan çözülmesi gereken en büyük meseleyken bizimkisi satıcı ve alıcı bulamamak oldu

Dediğim gibi ; Dijital çağa yenik düştük. Levent'in ve Volkan'ın 3-4 ay önce satın almış olduğu ürünleri bir an önce kargolayayım.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Kasım 12, 2019, 18:19:11 ÖS »

@i_r_on

Güzel bir fikir ama her nedense motivasyon eksikliği oldu galiba 2. organizasyonda. İlk organizasyondan sonra düşünce ve pratik daha bir olgunlaşmaya başlamıştı oysa. Bence hemen pes etmeden 6-12 ay sonra bir şans daha verin derim. Keşke, RPB gibi bir retro para birimi icat edebilsek, TL'yi doları falan devre dışı bırakıp, bu para birimini de başka bir cihazı satın almada kullanabilsek,ticariliği bertaraf etmiş olurduk. Misal; A1200 5 RBP, A500 1 RBP, A4000 15 RBP gibi bir rasyosu olabilirdi...
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #54 : Kasım 17, 2019, 17:36:26 ÖS »

İlk RBP'yi kabul edecek kim çıkar acaba Kahkaha

RGS bence çok yernde güzel bir organizasyondu İlkine katılmadım. İkincisine katılamadım 3.sü olmamasına üzüldüm... Acaba bu organizasyonu CGTR toplantısı içine mi alsak? daha doğrusu aynı gün aynı yerde?

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #55 : Kasım 18, 2019, 13:18:55 ÖS »

@witchdoctor : RBP kripto paraların token'ları ile yapılabilir ancak kripto para alışkanlığı gençlerde bile yerleşmemişken dinozorların kullanmasını beklemek saflık olur  İşin ticari olmasında bir sakınca yok bence, zaten buluşma tadındaki organizasyonlardan ayrı düzenlenmesinin sebeplerinden biri de buydu.

@LW3D : Toplantı içindeki alım/satım organizasyonunu o konsept'e uygun olarak yapmak gerekir. Toplantıların normal koşullardaki havası alım/satım'a çok uygun değil ama uygun hale getirilebilir.

Bir de RGS'yi biz mümkün mertebe herkese duyurmaya çalıştık, forumları ve facebook gruplarını ayırmaksızın ki gelenler ağırlıklı olarak cgtr'den de olsa farklı katılımcılar da mevcuttu. Bu anlamda aynı isimle CGTR organizasyonu içine yerleştirmek doğru olmayacaktır.

Ancak CGTR buluşması içindeki satış aktivitesini gerek retro ürünlerimiz ile gerekse de fikirlerimizle elimizden geldiğince destekleriz. Olası açık arttırma için zil'i ile beraber çok iyi bir cazgır var zaten ortada. (cough Onur cough  )

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
2019
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Kasım 18, 2019, 22:15:59 ÖS »

@i_r_on tamam açık arttırmalar benden ayıpsın
codewarrior
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Kasım 18, 2019, 23:00:49 ÖS »

RGS devam etmeli. Kendi adıma hayatımda görmediğim ürünleri, dergileri vs RGS’lerde yakından görüyorum. Arkadaşlarla tanışmak ve sohbet de cabası.

Son RGS için Nejat’a ve mekan sahibi Onur’a (inşallah isimi karıştırmıyorum) çok teşekkürler.
Sayfa: 1 2 3 [4]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: