Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeRaspberry Pi ile Retro-futuristik bilgisayar
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Raspberry Pi ile Retro-futuristik bilgisayar  (Okunma Sayısı 7047 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mart 28, 2017, 02:36:07 ÖÖ »

Arkadaşlar merhaba,

Raspberry Pi kullanarak elimden geldiğince eski 8-bit bilgisayarlarımızı andıran bir bilgisayar yaptım. Bunu yaparken 3D yazıcı veya CNC gibi imkanlarım olmadığı için babadan kalma hardcore imalat tekniklerini kullandım. Baba mesleği mobilyacılık ve model uçak geçmişim olduğu için bu ayrıca tercih ettiğim bir yöntem keza eski alışkanlıklar kolay terk edilemiyor ellerimle birşeyler üretmeyi seviyorum, meditasyon gibi geliyor.

imalat aşamasında resim çekmek biraz geç aklıma geldi artık olduğu kadar paylaşacağım. Sözü fazla uzatmadan nasıl yaptığımı anlatayım.

Önce malzeme listesi:
- Raspberry Pi 3 ve uyumlu plastik kutu
- tenkeyless mekanik klavye (ben cooler master kullandım)
- motorola atrix multimedia dock ve adaptörü
- Zykel adsl modem
- 3 adet plastik proje kutusu
- laptop havalandırma ızgaraları ve ram kapağı
- tv kumandası pil kapağı
- dvd oynatıcı metal kasası
- mini kesici dremel, eğe, zımpara, testere, koruyucu gözlük, eldiven vs.

önce kağıt üzerinde kabaca neler yapacağımı malzemeleri nasıl birleştireceğimi planladım.
ilk olarak 3 adet plastik kutuyu klavyenin boyuyla eşitlenecek şekilde kesip birbirlerine yapıştırdım ve tüm bileşenleri içine koyacağım kasanın temel halini elde ettim.

Pi'nin micro sd kartını istediğim zaman değiştirebilmem için bir tv kumandasının pil kapağını kesip kutunun alt kısmına bir çeşit implant yaptım.

sırasıyla kutunun içine usb hub ve 5 volt besleme amaçlı kullanacağım motorola atrix multimedia dock'u plastik tabanının bir kısmıyla beraber yaptığım kutuya entegre ettim.

ardından pcb üretemediğim için donör olarak kullandığım zyxel prestige 600 modemin kartının bana lazım olan güç girişi, güç düğmesi, usb ve ethernet portu barındıran arka kısmını kestim, üzerindeki devre elemanlarını çıkarıp sadece portları barındıran ham pcb'ye dönüştürdüm. Kesim esnasında kopan şaseyi uygun şekilde birleştirdim. Modemin B tipi usb portunu söküp A tipi usb taktım ve kutuya yerleştirdim.

daha sonra raspberry Pi'nin kendi kutusunu temel oluşturması için kesip kutuya son bileşen olarak yapıştırdım ve Pi'yi yerine vidaladım.

hepsini birleştirdim kablolar lehimler..

Kutunun üst kapağına havalandırma için bir laptop'un alt kapagından kestiğim mazgal ve ram kapağını taktım. ram kapağı tüm üst kapağı çıkarmadan, gerektiğinde Pi'nin GPIO pinlerine ulaşmak için oldukça kullanışlı.

şimdi sıra metal kesmeye geldi, kutu ve klavyeyi birleştirmek için hurda dvd player'ın metal üst kapağından L şeklinde yaklaşık 8mm'lik iki parça kestim. klavyenin üst kapağını söküp bu parçaları kapağın iç üst kısmına taktım. Benzer bir metal parça da kutunun içine montaj etmek üzere kestim. Kutu ve metallere karşılıklı delikler açarak somun civata kullanarak kutu ile klavye kapağını birleştirdim.

20 sefer söküp taktığım tüm bileşenleri son defa birleştirdim ve bitti.

Doğrusu bittiğine üzüldüm imalat aşaması zor ama çok zevkliydi. Bana bir çeşit basitleştirilmiş real life Steve Jobs simulasyonu oyunu gibi geldi filmini izleyip imrenmiştim kısa bir süre de olsa bilgisayar üretiyormuş hissine kapılmak çok güzeldi. Gerçi birleştirdiğim birbiriyle ilgisiz parçaları düşününce daha çok dijital Dr. Frankenstein simulasyonu gibi oldu ya neyse

Son olarak tüm bu süreçte imalat aşamasında kesme biçme/parça bulma işlerinde bana destek olan ve sürecin simulasyon havasına girmesinde katkısı olan semtimizin elektronikçileri Selim abi ve Ömer'e, yine semtin bilgisayar tamircisi Hilmi'ye, "trash talk" sureti ile uzaktan destek veren Emre'ye , izin gününde klavyeyi bulmama yardımcı olan kuzenim Murat'a, neredeyse iki hafta işten kaytarırken yerime bakan abim Oğuz'a ve imalata fiilen katılan babam'a en içten teşekkürlerimi sunarım, sağ olsunlar var olsunlar

Umarım faydası olmuştur, sürç-i lisan ettikse affola. Saygılar sevgiler.

commodore 64/64c, amiga 600, vestel msx, xbox, raspberry pi
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2017, 02:52:31 ÖÖ »

Tebrikler,  güzel çalışma olmuş, ellerinize sağlık
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2017, 04:01:33 ÖÖ »

Eline emeğine sağlık. Gayet bilgisayar olmşu bence

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2017, 04:55:29 ÖÖ »

Orijinal bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Gerçekte elde üretildiği için bu söz de tam oturdu

Şimdi bunu bir de Amiga boot ettirmek lazım.. Black Amiga olur

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
nint3ndo
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2017, 08:15:03 ÖÖ »

Hocam, ellerine sağlık. Çok güzel olmuş
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2017, 09:27:31 ÖÖ »

Gayet güzel olmuş, elinize sağlık.
KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 28, 2017, 09:39:56 ÖÖ »

Çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Forumda retropie vs. bazı şeylerden bahsediliyor, ben pek anlamam. O tür şeyler yüklenirse çok daha keyifli olur gibi
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 28, 2017, 09:45:06 ÖÖ »

Bu çalışmayı facebook'da görmüştüm. Yapım aşamalarını soracaktım. Anlaşılan zaten hazırlıyormuşsun.

Çok güzel bir çalışma olmuş. Farklı bir hava yakalamışsın. Keşke 1-2 fotoğraf daha olsaymış. Bazı detayları hayal gücüyle tamamladık.

Klavye ile kutuların birleşmini metal ekleyerek güçlendirme numarasını da hafızaya aldım. Lazım olursa kullanacağım. Eline sağlık.

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 28, 2017, 09:54:48 ÖÖ »

Elinize sağlık gerçekten. Çok güzel ve başarılı bir çalışma. Facebook'tan da tkip ediyorum. Tekrar tebrik ederim sizi.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 28, 2017, 10:17:16 ÖÖ »

Çok güzel bir çalışma oldu. Eline sağlık.

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2017, 10:51:54 ÖÖ »

Çok şirin olmuş, eline emeğine sağlık.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 28, 2017, 10:58:58 ÖÖ »

Herkese tek tek teşekkürler

attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 28, 2017, 11:01:11 ÖÖ »

Orijinal bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Gerçekte elde üretildiği için bu söz de tam oturdu

Şimdi bunu bir de Amiga boot ettirmek lazım.. Black Amiga olur

güzel fikir böyle bir micro sd kart hazırlayabilirsem kolay yoldan bir a1200 elde etmiş olurum, araştıracağım

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2017, 11:03:02 ÖÖ »

çok güzel olmuş el emeği bu olsa gerek.
emeğinize sağlık

TA3OUH
attilan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2017, 11:03:36 ÖÖ »

Çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Forumda retropie vs. bazı şeylerden bahsediliyor, ben pek anlamam. O tür şeyler yüklenirse çok daha keyifli olur gibi

listeye aldım retro oyunları old school tarzı oynanmış oluruz

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: