Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MK4 arcade kabin yapımı  (Okunma Sayısı 44288 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #90 : Eylül 25, 2017, 22:01:09 ÖS »

birebir o soğutucuyu bulman mümkün değil. bu yüzden;

a) elinde parça elektronikçiye gidip elindeki soğutuculardan delikleri senin amfi çipine uyan bi tane "ayarlamaya" çalışacaksın.

b) 2mm aluminyum levhadan kendin yapacaksın. Basit bişey zaten.

Sende orijinal MK1 yokmuydu? Ondaki soğutucunun aynısı... Ona bakıp aynısından yapabilirsin.

ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #91 : Eylül 25, 2017, 23:41:01 ÖS »

.
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2017, 02:00:21 ÖÖ Gönderen: ggurumlu » Logged
ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #92 : Ekim 20, 2017, 19:47:12 ÖS »

Öff Mike da ne gevezeymiş 7 dk dinlemek zorunda kaldım

U37 diyor. Baktım parça TL 084CN

Şanslısın 1 liralık bi parça tabii eğer soun ondansa...

http://bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=758503#ara

Hatırlıyorum bu parçayı, bir defasında power soketini ters bağlamıştım ya MK1'in ya da 2 nin ses kartının o yanmıştı...
merhaba yavuz abi arızalı olan çipi değiştirttim pcbyi kabine taktım test ekranı açıldı hiç ses gelmedi açılış ekranında 'using cmos coinage' yazdı ne anlama geliyor bilmiyorum sonra test ekranı geldi board teste girdim renk karması bir ekran geldi karıncalanma gibi sonra empromlar tek tek yeşil yanmaya başladı UC8 ile UA8 kırmızı yandı bad ram yazıyordu bu remleri değiştirmem mi gerekiyor yoksa tamiri mümkünmü yardımcı olursan sevinirim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #93 : Ekim 20, 2017, 22:29:58 ÖS »

@ggurumlu, boardu kime tamir ettirdiğini bilmiyorum dolayısıyla işinin erbabımıdır yoksa kaş yaparken göz mü çıkartıyordur artık onun hesabını sen sor...

Önceki mesajlarında ana kartta sorun olmadığını sadece sesin çok kısık geldiğinden bahsetmiştin hatırlarsam. şimdi ne ses var elinde ne de oyun kartı. sence sorun nerede?

neyse, bahsettiğin çipler standart 62256 SRAM çipleri evet. Ancak her ikisinin de aynı anda bozulmuş olması RAM'lerden çok etrafında bu RAM'leri adresleyen diğer devre elemanlarından birisinin arızalandığı anlamına da geliyor olabilir. Sorun 100% bu RAM'lerde olmayabilir yani.

Ancak yine de bunları elektronikçilerden temin ederek deneyebilirsin. Herhangi bir marka 62256 SRAM olur. Sadece hızına dikkat et. Kartın orijinal SRAM'lerinin hızı 70 ns. Parça kodunun sonunda XXXX-70 yazar, ondan almalısın.

kolay gelsin...

ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #94 : Ekim 21, 2017, 07:57:35 ÖÖ »

@ggurumlu, boardu kime tamir ettirdiğini bilmiyorum dolayısıyla işinin erbabımıdır yoksa kaş yaparken göz mü çıkartıyordur artık onun hesabını sen sor...

Önceki mesajlarında ana kartta sorun olmadığını sadece sesin çok kısık geldiğinden bahsetmiştin hatırlarsam. şimdi ne ses var elinde ne de oyun kartı. sence sorun nerede?

neyse, bahsettiğin çipler standart 62256 SRAM çipleri evet. Ancak her ikisinin de aynı anda bozulmuş olması RAM'lerden çok etrafında bu RAM'leri adresleyen diğer devre elemanlarından birisinin arızalandığı anlamına da geliyor olabilir. Sorun 100% bu RAM'lerde olmayabilir yani.

Ancak yine de bunları elektronikçilerden temin ederek deneyebilirsin. Herhangi bir marka 62256 SRAM olur. Sadece hızına dikkat et. Kartın orijinal SRAM'lerinin hızı 70 ns. Parça kodunun sonunda XXXX-70 yazar, ondan almalısın.

kolay gelsin...

yavuz abi kartı eski bir elektonikçi olan birine tamir ettirdim bilgisayar arızalarından anlayan biri önceden bilgisayarımı tamir etmişti işini bilen biri karın üzerinde iki işlem yaptı ses kartının videodaki gösterdiğim çipi değiştirttim ana kartta P5 onbeşli olan soketi değiştirttim sonra makineye taktım yukardaki yazdığım sorunla karşılaştım çevremde bu işten anlayan kimse yok malesef tüm masraflar bana olmak şartıyla kartı sana göndersem yaparmısın bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #95 : Ekim 24, 2017, 17:05:59 ÖS »

https://youtu.be/de5_fZv0_x4
ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #96 : Ekim 24, 2017, 20:05:10 ÖS »

ses düğmesi sonradan eklenmiş

* DSC_0115.JPG (292.23 KB, 1000x562 - Görüntüleme: 1373 kez.)

* DSC_0116.JPG (162.02 KB, 1000x562 - Görüntüleme: 1284 kez.)
ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #97 : Ekim 27, 2017, 01:51:50 ÖÖ »

Merhaba yavuz abi sana bahsettiğim mortal kombat 2 oyun kartını bugün kabine taktım takarken robbin data kablosunun doğru yönde takılmadığını farkettim kablonun yönünü değiştirdim ana kart dışa ses kartı içe bakacak şekilde taktım ayrıca söylediğin gibi epromları tek tek çıkartıp bacaklarını kolonyalı pamuk ile temizledim kabinde çalıştırdım test ekranından cpu board testi yaptım bad yazan remler yeşile döndü tüm epromlar sorunsuz şekilde yüklendi oyun açıldı ama ne yazık ki bong sesi gelmedi tekrar test ekranına döndüm sound testi yaptım U2 den U6 ya kadar olan epromlar bad hatası veriyor resimdeki gibi ses hiç yok birde robbin data kablosunun doğru takıldığından emin değilim

https://youtu.be/0NpV4QMFYlU

https://youtu.be/zWACVBR55fM

* DSC_0149.JPG (196.21 KB, 1000x562 - Görüntüleme: 1432 kez.)

* DSC_0144.JPG (265.57 KB, 1000x562 - Görüntüleme: 1280 kez.)

* DSC_0145.JPG (246.59 KB, 1000x562 - Görüntüleme: 1340 kez.)
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #98 : Ekim 27, 2017, 11:09:56 ÖÖ »

ses için neden ana kartı modifiye etmişler anlamadım. MK1 olsa anlarım zira onda herhangi bir ses ayarı yok, pot bağlanması gerekiyor ses çıkması için.

Ama MK2'de test menüsünde "Volume Adjust" ekranı var. Oradan sesi açtın mı? Oraya her kim ne amaçla eklediyse o minik potdan sesi açtın mı?

Ses data kablosunun pozisyonunu da ancak eve gidip benim MK2 boarda bakarak doğrulayabilirim ancak. Gerçi ses test ekranında U2-U6 BAD diyorsa ribbon kabloyu ters bağladığından da olabilir.

ggurumlu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #99 : Ekim 27, 2017, 12:21:53 ÖS »

küçük potu açıp kapatarak denedim test menüsünde Volume Adjust denedim bir sonuca varamadım ana karttaki potu iptal edeceğim bana görede mantıksız siz müsait olduğunuzda ribbon data kablosunun takılış yönlerini gösterirseniz sevinirim
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2017, 12:25:09 ÖS Gönderen: ggurumlu » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #100 : Ekim 27, 2017, 12:33:52 ÖS »

sanırım ribbon kabloyu ters takmışsın. bir tanesi soketinden çıkartıp öteki türlü tak.

Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: