Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore Donanımc64 kartuş ve donanımları hakkında
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: c64 kartuş ve donanımları hakkında  (Okunma Sayısı 570 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
june8efe
Üye4

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 18, 2017, 00:36:27 ÖÖ »

1#c64 tecrübesi olmayanlar için çeşitli kartuş ve donanımları(örn:tapuino vs. alternatif oyun yükleme yöntemleri)
karşılaştırmalı tablo ile özelliklerini açıklarmısınız?
2#kartuşa yüklediğimiz oyunları 1541 diskete atabilirmiyiz?

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw, PSP 2000
Tv konsolları: Mega Drive2, Nintendo 64, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh
Retro Bilgisayar: Commodore 64
Laptop:486, Pentium200mmx, Pentium2
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2017, 17:27:27 ÖS »

Böyle bir döküman olsa çok iyi olurdu zira ortalıkta dolanan onlarca yöntem var. Bunları bir kaç guruba ayırarak başlayabilirsin.

* Datasette emulatörler: Tapunio gibi.
* IEC arayüzünü kullanan ancak 100% 1541 uyumlu olmayan çözümler: SD2IEC ve X1541 vs gibi.
* 1541 disiket sürücü emulatörleri: 1541 Ultimate gibi
* Üzerine sonradan program eklenebilen kartuşlar: EasyFlash, IRQHack64 gibi

Kartuş oyunları genelde tek parçalı basit oyunlar olur. Bunları kartuşu bir şekilde okuyabilirsen diskete kopyalayabilirsin. Last Ninja III gibi çok parçalı bir oyun ise disket versiyonunu bulman lazım. Yoksa loader rutinlerini değiştirmek gerekir ki kolay değildir.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2017, 01:13:17 ÖÖ »

Tam ihtiyacınızı karşılayacak yorumsuz bir tablo oluşturdum.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EyyCZW-IuvJpCjv9fDXKri1Ouixp0HF7I5YcPe1w2AQ/edit?usp=sharing

ps: İkinci soru için de şöyle bir cevap vereyim, D64 destekleyen bir kartuş ile bu imajı normal sürücü üstündeki bir floppy disk'e yazdırabilirsiniz. SD2IEC ile yahut 1541 ultimate ile. Diğer kartuşlarla da teoride bu işi yapabilirsiniz ancak pratikte birinin bu iş için bir yazılım yazması lazım. Sallıyorum easyflash için D64 imajını flash'a aktarmak sonra kartuş üstündeki bir programla bunu sürücüye yazdırmak şeklinde. Benzer durum Megaone veya IRQHack64'te de uygulanabilir. Ancak dediğim gibi birisinin bunun için yazılım yazması lazım.

Bir ara disket kopyalamak için uğraşmıştım sonra bıraktım, IRQHack64'e yazdığım yeni API ile beraber ileride tekrar el atabilirim bu konuya.

Yan not : Bu iş basitçe şu şekilde de olur, bir disket imajının içeriğini 3'e bölüp bunu diskin sadece belli bölgelerine yazacak programlar oluşturan bir pc programı ile 3 tane prg dosyası oluşturulur. Bu programlar sallıyorum Easyflash / Megaone / IRQHack64'e atılıp çalıştırılarak da D64 transferi yapılabilir. (Bir de G64 diye bir şey var o desteklenebilir mi bilemedim.)
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2017, 01:25:23 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
june8efe
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2017, 01:42:25 ÖÖ »

nejat hocam eline sağlık tablo güzel olmuş.

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw, PSP 2000
Tv konsolları: Mega Drive2, Nintendo 64, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh
Retro Bilgisayar: Commodore 64
Laptop:486, Pentium200mmx, Pentium2
wolfiem
Üye4

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2017, 09:09:01 ÖÖ »

Eline sağlık hocam, çok açıklayıcı bir tablo olmuş.

Bu dosyayı forum da sabit bir başlık altına koyup güncel tutabilsek herkese faydalı olur.

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: