Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıNES için yeni joystick/gamepad? Gamepad bakımı?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NES için yeni joystick/gamepad? Gamepad bakımı?  (Okunma Sayısı 1266 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
deksar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 19, 2017, 14:10:11 ÖS »

Arkadaşlar selamlar.
NES konsolumun orijinal gamepad'leri artık basmaz, işlemez hale geliyor yavaş yavaş. Malum, eski bir ürün. Şunu merak etmiştim, acaba NES uyumlu yeni gamepadler bulabileceğim bir yer var mı? Butonları sağlam iyi bir muadil de olabilir.
Aliexpress'e baktım, sıfır birebir benzeri gamepadlar satışta, fakat "PAL değil sadece NTSC uyumlu" diye ısrar etmişler, tuhaf.
Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2017, 16:53:04 ÖS Gönderen: deksar » Logged

"Pain is inevitable, suffering is optional" - Buddha.
varol
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2017, 14:26:18 ÖS »

Evet nes kontrolcülerinin içindeki sanırım bir ekstra dirençten ötürü region olayı var. Açıp modlayabilirsiniz palda çalışacak şekilde. Ntsc konsollarda bu sorun yok pal da ntsc'de kontrolcüleri kullanılabiliyor.

Ayrıca nes kontrolcüleri sağlam ve basit dizayn edildiklerinden ötürü kolay kolay bozulmazlar aslında. Siz de kolu açıp kontak noktalarını ve lastiklerini alkol ve silgi ile temizleseniz kendine gelme ihtimali çok yüksek.
izmirmaster
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2017, 14:36:25 ÖS »

kolay kolay bozulmaz nintendo bu konuda kalite takılmış
içini açıp temizleyip rahatlıkla kullanabilirsin basma noktaları yıpranmışsa 1 paket çikolatayı gömüp alminyumlu kağıt ile tampon yapabilirsin

Arkadaşlar selamlar.
NES konsolumun orijinal gamepad'leri artık basmaz, işlemez hale geliyor yavaş yavaş. Malum, eski bir ürün. Şunu merak etmiştim, acaba NES uyumlu yeni gamepadler bulabileceğim bir yer var mı? Butonları sağlam iyi bir muadil de olabilir.
Aliexpress'e baktım, sıfır birebir benzeri gamepadlar satışta, fakat "PAL değil sadece NTSC uyumlu" diye ısrar etmişler, tuhaf.
Teşekkürler.

FatihHazretleri
Üye4

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2017, 14:41:11 ÖS »

Joypad portunu çıkarıp resimdeki modu uygularsan her joypad çalışır. Basitçe dirençleri söküp yolları birbirine lehimliyorsun.

Ama Varol'un da dediği gibi önce joypad'in içini aç, iletken yerleri ve lastikleri alkol ile temizle düzelecektir.

Düzelmezse de bir tane sağlam famiclone joypad bul, lastiklerini sök, nes joypad'a tak. Birebir aynılar genelde.

Bu şekilde lastiği yırtılmış/işlemeyen çok nes joypad tamir ettim.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
deksar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2017, 14:44:58 ÖS »

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. NES gamepad'lerinde region olayından bihaber idim, ilk defa duydum, enteresan.

Fatih hocam ve sonrasındaki yorumcu arkadaş, sağ olun, bu işlemi defalarca yaptım, artık bayağı aşınmış ve eskimiş her haliyle. Temizlikten ziyade, elime de pek iyi oturmuyor, daha ergonomik, tuşları hafif ve hassas, karakteri oynatırken çapraz yönlere rahat ulaşabilecek bir gamepad arayışındaydım.

FatihHazretleri
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2017, 15:36:56 ÖS »

Sorun ele daha rahat oturmasıysa eğer, sana bundan lazım.

Tuş basmama sorunu için ise, dediğim gibi elindeki NES joypad'in lastiklerini değiştirmen yeterli olacaktır.

hakants
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2017, 15:54:44 ÖS »

Joypad portunu çıkarıp resimdeki modu uygularsan her joypad çalışır. Basitçe dirençleri söküp yolları birbirine lehimliyorsun.

Onlar diyot.
integer
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2017, 16:11:31 ÖS »

Ama Varol'un da dediği gibi önce joypad'in içini aç, iletken yerleri ve lastikleri alkol ile temizle düzelecektir.

Düzelmezse de bir tane sağlam famiclone joypad bul, lastiklerini sök, nes joypad'a tak. Birebir aynılar genelde.

Bu şekilde lastiği yırtılmış/işlemeyen çok nes joypad tamir ettim.

ben nes joypad içinde cd4021 olduğunu biliyordum.
famiclonelerde yok sanki shift register
deksar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2017, 16:45:18 ÖS »

Sorun ele daha rahat oturmasıysa eğer, sana bundan lazım.

Tuş basmama sorunu için ise, dediğim gibi elindeki NES joypad'in lastiklerini değiştirmen yeterli olacaktır.

Temiz veya kullanılmamış bir kaç adet nereden temin edebilirim? Top Loader'ın bu sanırım. Direkt benim NES ile uyumlu olur mu?

commander64
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2017, 16:46:08 ÖS »

Tuşların basma noktalarındaki siyah kauçukları 2B veya daha yumuşak, ucu yuvarlatılmış (uç sivri olmasın) kurşun kalemle güzelce boyarsanız ilk günkü gibi olur

deksar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2017, 16:48:34 ÖS »

Tuşların basma noktalarındaki siyah kauçukları 2B veya daha yumuşak, ucu yuvarlatılmış (uç sivri olmasın) kurşun kalemle güzelce boyarsanız ilk günkü gibi olur
Bunu denemedim işte "Basma noktalarındaki" derken?

varol
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2017, 16:51:34 ÖS »

Dogbone Nes Controller olarak aratırsanız daha rahatlıkla bulursunuz, evet dediğiniz gibi toploader famicom ve nes'ler ile birlikte gelen kontrolcü bu.

Bunlarda region mevzusu ne alemde bilgim yok ama.
FatihHazretleri
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 19, 2017, 17:11:19 ÖS »

Onlar diyot.

Evet, direnç değil de diyot olması bu modun yapılışı ile çok alakalı. Über bilgi için teşekkürler.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mayıs 04, 2017, 10:36:22 ÖÖ »

Dog bone famicom kolunu her cihazımda kullanabiliyorum ama yansanayiler farkedebilir.
Sadece aşınan değil parlaklaşan karbon kontaklar da sorun yapar. Bir a4 e sürttüğünğzde hassasiyeti geri gelir.
Region için sürekli kullandığınız makinayı modlamak mantıklı olabilir. Böylece alacağınız gamepadi dert etmeden alışveriş yapabilirsiniz.
İq 501 famiklon kollarındaki lastikler yada benzerleri neslere uyar. Ama standart kaliteye sahip değiller. Ben sadece dayanıklı gördüklerimi kullanıyorum. Bazıları çok dandik. Bazılaro da gereksiz kaliteli.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
commander64
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Mayıs 04, 2017, 11:55:04 ÖÖ »

Tuşlara basınca karttaki iki kontak arasındaki bağlantıyı sağlayan kauçuk, siyah ve iletken kısım.
Bunu denemedim işte "Basma noktalarındaki" derken?
Tuşların altındaki kauçuk kısımdaki siyah bölge.
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2017, 12:07:49 ÖS Gönderen: commander64 » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: