Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbetcommodore 16 Setim berlinden geldi
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: commodore 16 Setim berlinden geldi  (Okunma Sayısı 1438 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 20, 2017, 13:41:04 ÖS »

teşekkür ederim dostlar yabancıyım haliyle c16 ya en güzel oyunlarını bilen arkadaşlarımız varsa güzel bir liste yazarlarsa indirip bakardım bende merak ediyorum

C16'nın bende tatlı acı anıları var. Aslında küçükken C64 istemiştim İngiltere'deki abimden. Yazın geldiğinde bi çıkarttı C16. Şimdi ilk bilgisayarım olması açısından heyecanım değişmemişti ancak aleti o zaman kullandığımız TV'ye bağladığımızda ses alamamamız (şimdi biliyorum neden olduğunu ) ve abimin getirdiği birkaç oyunun da tabiri caizse hayli b**tan olması (sprite olmayan bir cihazda oyunların iyi olması beklenemezdi zaten) bu ilk bilgisayarım hakkında aklımda kalan acı anılar...

Öte yandan, oyunların rezil olmasından dolayı sanırım, oturup kullanım kitapçığını okumaya başlamıştım. Bir kaç basit komutla grafikler çizip müzik çaldırabilmeyi sağlayan BASIC dili sayesinde o yaşta bana programlamayı sevdirmesi açısından da kafamda hep tatlı anılar bırakmıştır.

Dolayısıyla uzun lafın kısası öyle muhteşem oyunlar falan beklemeyin C16'dan. Sprite olmadığı için karakterlerden oluşma sprite kılıklı "şeyler" vardır sadece (sözümona sprite'lar arkaplanlar üzerinde gezerken kare kare olurlar v.s.).

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Nisan 20, 2017, 13:51:23 ÖS »

bu arada güzel set, güle güle kullanın...

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Nisan 20, 2017, 14:50:19 ÖS »

C16 o dönem siyah rengiyle bize çok değişik gelmişti. Hele Plus4 çok profesyonel geliyordu Commodore neden ileri gideceğine geri gitti anlam verememiştik (hala veremiyoruz). Güle güle kullanın..

maverick
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 21, 2017, 09:26:27 ÖÖ »

Alıntı
C16'nın bende tatlı acı anıları var. Aslında küçükken C64 istemiştim İngiltere'deki abimden. Yazın geldiğinde bi çıkarttı C16. Şimdi ilk bilgisayarım olması açısından heyecanım değişmemişti ancak aleti o zaman kullandığımız TV'ye bağladığımızda ses alamamamız (şimdi biliyorum neden olduğunu ) ve abimin getirdiği birkaç oyunun da tabiri caizse hayli b**tan olması (sprite olmayan bir cihazda oyunların iyi olması beklenemezdi zaten) bu ilk bilgisayarım hakkında aklımda kalan acı anılar...

Öte yandan, oyunların rezil olmasından dolayı sanırım, oturup kullanım kitapçığını okumaya başlamıştım. Bir kaç basit komutla grafikler çizip müzik çaldırabilmeyi sağlayan BASIC dili sayesinde o yaşta bana programlamayı sevdirmesi açısından da kafamda hep tatlı anılar bırakmıştır.
Aynı şeyleri bende C116 'da yaşadım, C64 beklerken 116 geldi ve hiç kutusu bile açılmadan geri gitti. Şimdi olsaydı hatıra olarak saklardım en azından. C16 açılışındaki beyaz ekranı gördüm sadece gerisini hatırlamıyorum, o da geldiği gibi gitti. C64 'ün de ekmek kasasını çok istiyordum ama yeni kasası çıkmıştı en son ona kavuşarak maceraya devam ettim.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2017, 09:58:13 ÖÖ »

C116 nadir bir bilgisayar olarak çoğu kişinin ilgisini çekiyor artık. Geldiği gibi geri gitmeseymiş, bugün bir anlamı olurmuş...

maverick
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Nisan 21, 2017, 11:44:21 ÖÖ »

İlk geldiğinde kutusu ile sevinçten beraber yatmıştım, ama ne yapalım C64 'ün popülerliğine (ve güzelliğine) kurban oldu diyelim
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 21, 2017, 11:55:15 ÖÖ »

Commodore şirketi, C64+ üretebilirmiş ama buna gerek duymayıp C128 projesine başlayıp arada da TED serisini (C16/116/Plus4/264/364) çıkarmış. Aslında bence renk sayısı arttırılmış ve BASIC 4.0 içeren bir C64+ versiyonu çok daha başarılı olabilirdi.

Bu serinin en büyük artıları 121 renk, arttırılmış CPU hızı ve BASIC 3.5 sayesinde kolay programlama imkanı sunması, en büyük eksisi ise sprite'lardan yoksun olması.
muhendis
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Nisan 21, 2017, 23:26:11 ÖS »

commodore 16 Setim berlinden geldi sizlerle paylaşmak istedim

hayırlı olsun güle güle kullan

Amiga 1200 Acatune 1230 OS 3.9,Amiga 600 hd workbench 3.1 2mb ram,Commodore 64,Commodore 1541,SD2IEC,Play station II Slim kasa,Raspberry Pi 2 Model B,Chamelon Cartridge,atari 2600 X 2,Raspberry Pi 3,1541a (Bozuk)
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: