Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: appiah4 Retro PC sistemler..  (Okunma Sayısı 1702 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Eylül 06, 2017, 17:13:15 ÖS »

Evet, yeni bir sistemi restore ve upgrade etmeye başlıyoruz: Dell Optiplex GX110

Retro sistemlerimle ilgili en büyük sorunum tower'ların çok yer tutması - bu Dell sistemi günlük kullandığım PC'nin masasında, monitörün altında tutmayı düşünüyorum - düşük profilli kasası bu işi kolaylaştıracaktır. Diğer yandan donanımsal olarak da ta MS-DOS döneminden Windows 2000'e kadar tüm işletim sistemleri ve uygulamalar için biçilmiş kaftan.

Sistemin fabrikadan çıktığı günkü donanımı aşağıdaki gibiymiş:

Dell Socket 370 Anakart (Intel 810E)
Onboard VGA Intel DVM 4MB
Riser card (3 PCI slot)
Pentium III 667 (133MHz FSB, 256KB Cache)
128MB NonECC SDRAM
15GB IDE HDD
LG 48x CD-ROM
3.5" Floppy
Sound Card CRTV 64
Windows 98SE

Bu da elime geçtiği hali ile donanımı:

Dell Socket 370 Anakart (Intel 810E)
Onboard VGA Intel DVM 4MB
Riser card (3 PCI slot)
Pentium III 733 (133MHz FSB, 256KB Cache)
256MB NonECC SDRAM (2x128MB)
Seagate 20GB IDE HDD
Lite-On 48x CD-ROM
3.5" Floppy Drive
Creative Sound Blaster PCI 128 CT4750
S3 Virge/DX PCI
Windows XP SP3 (Yavaaaaaaaaaaaaaşşşş....)

Aradaki ufak farkların fabrikada siparişe göre yapılmış upgrade'ler olduğunu düşünüyorum, yani aslında sistemdeki tek kayda değer değişiklik S3 Virge ekran kartı.

Gelelim bu sistem ile ne yapmak istediğime: Bu sistem her zaman masamın üstünde duracak ve bana 1990-2000 arası yılların tüm oyunlarını oynatabilecek bir sistem olmalı. Bu açıdan bakarak güncellemek ve güçlendirmek gerekecek. Aklımdan geçenler:

Riser Card: Bu bilgisayarın içinde gelen riser card sadece PCI slotlara sahip - bu ideal değil, DOS modu ve DOS oyunları için bir ISA slotu mutlaka gerekecek. Şanslıyım çünkü bu modeller için üretilmiş PCI/ISA karışık riser card'lar var.
CPU: Pentium III 733 hız olarak işimi sorun çıkarmadan görecek bir işlemci, değiştirmeye gerek yok.
RAM: 256MB SDRAM hafıza modülüm yok bu nedenle 512MB'a çıkartamayacağım ama açıkçası bu sistemin 512MB'a ihtiyacı olacağını da düşünmüyorum.
HDD: 20GB bana kesinlikle yetmeyecektir, büyütmem gerekecek.
Optik Sürücü: Sapsarı CD-ROM gitmeli, yerine daha temiz bir DVD-ROM/RW gelecek.
Ses: SB PCI 128 fena bir ses kartı değil ama işimizi görmeyecek. Sadece PCI kalacak olsak bile daha düzgün DOS desteği olan bir karta ihtiyacımız olacaktır, tercihen wavetable header'ı olan ES1938, CS4281, YMF2XX gibi.. Bu durumda bile SB-LINK veya PC/PCI bağlantısı olmadan DOS desteği yeterli olmayacaktır ve anakartta bu bağlantı için header yok. Demek ki burada duvara tosladık. İki alternatifimiz var, PCI kanalında yukarı upgrade ederek Live! veya benzeri bir karta gitmek ve Win98/2k için daha iyi performans hedeflemek veya Riser Card'ı değiştirip iyi bir ISA kartı kullanmak.
VGA: Onboard Intel DVM 4MB oldukça berbat bir kart ve S3 Virge PCI da süper bir upgrade değil, her ne kadar DOS için çok iyi olsa da bu kart ile Quake 3 oynayamayız. Sistemimiz AGP portu imkanı vermediğinden iyi hallice bir PCI ekran kartı bulmamız gerekecek; Voodoo 3, TNT2, Radeon 7000, Matrox G400 vb.
OS: 1990-2000 arası demek benim için MS-DOS, Warp 4, Win98SE ve Win2K demek.

Bu plan ile harekete geçtim.. İlk yaptığım her halükarda bize gerekecek ekran kartını temin etmek oldu. OS/2 Warp 4 ile de son derece uyumlu olması gerekeceğinden dönüp dolaşıp bir Matrox G450 PCI almaya karar verdim, şu an postada. Ama bu arayış sırasında bir de ço kucuz Radeon 7000 PCI bulunca onu da alıverdim (Ups..) o da şu an postada..

Ses kartı konusunda uzun uzun düşündüm, işime yarayacak PCI bir ses kartını bayağı aradım tırmaladım ama hiçbir şekilde kaliteli PCI ve DOS destekli bir ses kartı Riser Card'dan daha ucuza gelmiyordu.. Ben de PCI/ISA Riser'ı sipariş ettim, şu an postada.

Postada olan bir diğer şey ise AWE64 Value için el yapımı SIMMCONN Revival board'u. Sorun şu ki bu eklenti ile AWE64'ün Riser Card'a üstünde bir PCI kart ile sığacağını sanmıyorum. Bu niye önemli? Çünkü sistemde 2 ses kartı birden kullanmaya karar verdim, ISA bir kart (OPL3 ve MPU-401 için) ve SB Live! (EAX, Hardware Acceleration ve SF2 Software Synth için). Bu da demek ki, aşağıdaki kartlardan biri ile devam etmek zorundayız (elimde bunlar var):

• Best union MF-1869 (ES1898F)
  • Creative Sound Blaster 16 CT2290 (OPL3)
  • Creative Vibra 16 CT2890 (OPL3)
  • Creative Vibra 16 CT2940 (CQM)
  • Creative Vibra 16 CT2980 (CQM)
  • Edison Gold 16 (ES688FC+CloneOPL3)
  • Yamaha SM718 (OPL3)
  • Zoltrix Audio Plus 6400 3D PnP AV309 (CS4232+CS4289)

Eğilimim Yamaha kartı kullanmaktan yana, ama ESS FM ve Crystal FM'in gerçek OPL3 ile kıyaslamasını da yapmak istediğim için MS-DOS aşamasında birden fazla kartı test edip farklı kartlarda biraz OPL3 oyun müziği kaydedebiliriz.

Şimdilik postadaki donanımın bana ulaşmasını bekliyorum. Ardından önce bolca fotoğraf çekip ardından temizlik, restorasyon ve güncellemeye başlayabiliriz Kahkaha
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2017, 18:12:37 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

1988-1991:A500|ACA500+@42Mhz|512KSlow|8MBFast|HxC/GOTEKdf1:|C1084S
1992-2000:GX110LP|PIII733|256MB|G450|CT4520/32M|YMF-719B/DreamX3M
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Eylül 06, 2017, 23:38:34 ÖS »

Hayırlı olsun üstat. Ekran kartı konusunda bildiklerimi yazayım, faydalı olur umarım.

Anladığım kadarıyla o cihazın onboard ekran kartı i810, i740'ın sonraki versiyonu. i740'da silah üreticisi lockheed&martin'in bir alt kolu real3d'nin tasarımı. Tıbbi cihaz, askeri vb ürünlerde kullanılan görüntü chipsetleri hız bir yana en iyi görüntü kalitesi için yapılır. Ayrıca sürücülerinde hız için görüntü bulandırma numarası olmadığı için çok iyi görüntü veriyor, denemiştim oradan biliyorum. Tnt, voodoo gibi kral kartlar sürücülerinde o numarayı çektikleri için mesela araba yarışıoyunlarında yolun orta çizgisi yolun ortasında ince ince çizgiler halinde uzayıp gideceğine yola yayılıyor. Bios'tan ekran kartına ayrılan ram'in artırılabiliyor olması lazım. 32-bit 3d yok. Tek texture motorlu.

Matrox hayırlı olsun, onun da görüntü ve renkleri çok iyidir. S3 trio pci'dan'den matrox mystique220'ye geçince masaüstündeki renk kalitesinin değişimi beni şoke etmişti. Renkler başka birşey oluyor. Matrox athena (chipsetli bir kart, eski) pci, mystique220 pci, millenium II pci, g100 agp, g200 agp hepsini kullandım. G100, mystique220 ve millenium II'nin 3d motorları aynı, g200 geliştirilmişi. g400, g200'ün çift texture motorlusu. G100'den eski olanlar dos vga konusunda beceriksiz diye hatırlıyorum. 640x480'den küçük vesa modlarını desteklemiyormuydu, 320x200 tam ekran açmıyormuydu, sinir birşeyleri vardı. O konuda en kötüsü athena chipsetli olandı. 486'ya takmamla çıkarmam bir oldu. G200 ve sonrasını dos konusunda denemedim, belki düzeltmişlerdir. Ama şu da var scitech display doctor'u yazan kendall bennett matrox chipsetleri hatalı diyecek kadar ileri gitmişti.

Dos vesa konusunda 3dfx'in banshee'si olabilecek her şeyi destekliyor diye hatırlıyorum, quake ile biraz kurcalamıştım. Scitech display doctor kurulu s3 trio/virge ile kapışır. (Dos vesa konusunda s3 trio/virge cidden iyi) 32-bit 3d yok. Voodoo3 pci belki daha iyidir, çift texture motoru var. Onda da 32-bit 3d yok ama 22-bit kalitesinde çıkış üretiyor diyorlardı. Tnt vb. nvidia takımı da dos konusunda fena değil, banshee'ye yakın hazırda hemen herşey geliyor. Tnt'den sonrasında 32-bit 3d var.

i810'un yanına voodoo2 taksana diyecektim ama i810'un dos durumunu hatırlamıyorum. Birde gereksinimler arasında OS2 warp 4 varmış, o işi bozuyor. Bu arada os2 warp4 niye gerekli?

C64 kullanırken gaza gelen adam
appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Eylül 07, 2017, 10:09:41 ÖÖ »

Hayırlı olsun üstat. Ekran kartı konusunda bildiklerimi yazayım, faydalı olur umarım.

Anladığım kadarıyla o cihazın onboard ekran kartı i810, i740'ın sonraki versiyonu. i740'da silah üreticisi lockheed&martin'in bir alt kolu real3d'nin tasarımı. Tıbbi cihaz, askeri vb ürünlerde kullanılan görüntü chipsetleri hız bir yana en iyi görüntü kalitesi için yapılır. Ayrıca sürücülerinde hız için görüntü bulandırma numarası olmadığı için çok iyi görüntü veriyor, denemiştim oradan biliyorum. Tnt, voodoo gibi kral kartlar sürücülerinde o numarayı çektikleri için mesela araba yarışıoyunlarında yolun orta çizgisi yolun ortasında ince ince çizgiler halinde uzayıp gideceğine yola yayılıyor. Bios'tan ekran kartına ayrılan ram'in artırılabiliyor olması lazım. 32-bit 3d yok. Tek texture motorlu.

i740 zamanında PII 350 ile kullandığım ve çok mutlu olmadığım bir chipset; esas marifetleri son derece yüksek ve DOS uyumluluğu da son derece iyi olmakla birlikte 3D sürücüleri oldukça primitif, performansı Voodoo 1 kadar ve Vesa 2.0'ın üstünü BIOS'ta desteklemiyor, yani TSR gerektiriyor.  i810 her ne kadar çekirdek olarak bir miktar geliştirilmiş olsa da 133MHz hızda erişebildiği tek RAM 4MB onboard VRAM, onun dışında 100MHz sistem RAM'inden 11MB'a kadar paylaşımlı kullanabiliyor.  En tatsız tarafı ise 1024x768'in üstü çözünürliklerde 16-bit ve üstü renk paleti mümkün değil, yani 2D için sınırlı bir kart.  Her hali ile benim ihtiyaçlarımı karşılamaktan uzak, bu nedenle nihayetinde bir Voodoo 2 SLI setup'ı ile birlikte kullanmak için bile bana yeterli gelmedi.

Alıntı
Matrox hayırlı olsun, onun da görüntü ve renkleri çok iyidir. S3 trio pci'dan'den matrox mystique220'ye geçince masaüstündeki renk kalitesinin değişimi beni şoke etmişti. Renkler başka birşey oluyor. Matrox athena (chipsetli bir kart, eski) pci, mystique220 pci, millenium II pci, g100 agp, g200 agp hepsini kullandım. G100, mystique220 ve millenium II'nin 3d motorları aynı, g200 geliştirilmişi. g400, g200'ün çift texture motorlusu. G100'den eski olanlar dos vga konusunda beceriksiz diye hatırlıyorum. 640x480'den küçük vesa modlarını desteklemiyormuydu, 320x200 tam ekran açmıyormuydu, sinir birşeyleri vardı. O konuda en kötüsü athena chipsetli olandı. 486'ya takmamla çıkarmam bir oldu. G200 ve sonrasını dos konusunda denemedim, belki düzeltmişlerdir. Ama şu da var scitech display doctor'u yazan kendall bennett matrox chipsetleri hatalı diyecek kadar ileri gitmişti.

Matrox Mystique 220'yi MMX sistemimde kullanıyorum ve çok memnunum.  İşin aslı Matrox kartları da DOS konusunda süper sorunsuz kartlar değil, ama benim için çok avantajlı bazı yanları var.  Birincisi, 10 numara bir DVI çıkışı var, kartı flat panel ile kullanacağım için benim açımdan inanılmaz bir artı (üstelik capture için de çok büyük kolaylık).  İkincisi, VBE3.0 desteği var ve her ne kadar dünyanın en sorunsuz DOS kartı olmasa da nispeten, ve benim ilgilendiğim oyunlar için, sorunsuz bir kart.  Üçüncüsü, neresinden baksanız bir Riva TNT ile TNT2 arası 3D gücü var, bu da örneğin 1024x768x16 veya 800x600x32 Quake 3 oynayabileceğiz demektir.

Bu arada G100 öncesi kartlar ile yaşadığınız sorunlar beni biraz şaşırttı ama sorun BIOS olabilir, zira Matrox bu kartların BIOS'larını oldukça geliştirdi ve Mystique 220 için örneğin, son çıkan BIOS'lar VBE3.0 desteği eklemiş durumda:  ftp://ftp.matrox.com/pub/mga/bios/setup351.exe

Alıntı
Dos vesa konusunda 3dfx'in banshee'si olabilecek her şeyi destekliyor diye hatırlıyorum, quake ile biraz kurcalamıştım. Scitech display doctor kurulu s3 trio/virge ile kapışır. (Dos vesa konusunda s3 trio/virge cidden iyi) 32-bit 3d yok. Voodoo3 pci belki daha iyidir, çift texture motoru var. Onda da 32-bit 3d yok ama 22-bit kalitesinde çıkış üretiyor diyorlardı. Tnt vb. nvidia takımı da dos konusunda fena değil, banshee'ye yakın hazırda hemen herşey geliyor. Tnt'den sonrasında 32-bit 3d var.

Elimde S3 Virge PCI zaten var ancak kartın 3D performansı benim isteklerimi karşılayabilir değil.  Diğer yandan Voodoo 3/Banshee/TNT2/TNT 'nin PCI'ını uygun fiyatı geçtim kötü fiyata bile bulmak oldukça zor.  TNT2'nin 32-bit desteği kadar G450'nin de desteği var, her ikisi de 1024x768 ve üstü çözünürlüklerde vram bant genişliği nedeni ile çakılıyor zaten.

Alıntı
i810'un yanına voodoo2 taksana diyecektim ama i810'un dos durumunu hatırlamıyorum. Birde gereksinimler arasında OS2 warp 4 varmış, o işi bozuyor. Bu arada os2 warp4 niye gerekli?

Voodoo 2 konusunu yukarıda yazmıştım.

Warp 4 gerekli değil.  Ama zamanında 1996'ya kadar Warp 3 ve Warp 4'te BBS çalıştırmış biri olarak Warp 4'ü çok özlüyorum.  O yüzden bu bilgisayarı mümkünse canım isteyince açıp Warp 4'ü de kurcalayabilecek bir konfigürasyonda kurmak benim için önemli.  Böyle olmasa zaten direk Radeon 7000 PCI'ı takar ve keyfime bakardım.

appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Eylül 07, 2017, 14:17:10 ÖS »

İlk ekran kartımız bugün geldi.  Karşınızda (güzelce temizlendikten sonra) Radeon 7000 PCI:

Daha önce dediğim gibi, bu kart ilk tercihim değil.  Gelen G450 arızalı çıkarsa, veya MS-DOS ve OS/2 hayalimden vazgeçip sadece bir Win98/Win2k PC'si yapmaya karar verirsem Matrox yerine bunu kullanabilirim, 3D tarafında çok daha hızlı..

Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Eylül 07, 2017, 16:02:41 ÖS »

Hayırlı olsun tekrardan. Yazdıklarımı okuyanların faydalanabilmesi için yazıyorum, iyisiyle kötüsüyle, yoksa en doğru konfigürasyonu tutturacağız diye bir durum yok, yanlış anlama olmasın. Bir nevi fikir, sinerji paylaşımı. Yoksa zaten düpedüz kötü ya da eksik performans verecek sistemleri severek kullandığım zamanlar da oldu: 486 ile voodoo1 kullanmak, savage4 ekran kartlı sistem kullanmak gibi. Tamamen zevk meselesi.

i740 evet voodoo1 yada riva128 ayarında. i810'da tnt1'in yavaşı gibi. Bu ikisi zaten en baştan hafızayı agp üzerinden kullanmak üzere tasarlanıp optimize edildikleri için lokal bellek konusunda pek birşey beklememek lazım. i810 ile porsche unleashed'i oynadığımı hatırlıyorum da performansı bence o kadar da kötü değil. Performans düşüklüğü yok demiyorum ama diğer çoğu kartların ayarlarını ne yaparsak yapalım textureleri o kadar net göstertemiyoruz bile. Diğer taraftan diğer kartlar o kadar net texture gösterebilse belki de onlar da benzer performans düşüklüğü gösterecek, ucuz denilen, üzerine takılan ram'i minimize etmek için tasarlanmış i810 gibi bir karta madara olacaklar. (ki öyle olduğunu düşünüyorum)

Ben oyun bilgisayarlarında crt kullanıyorum, masaüstü 800x600 oluyor genelde. Oyun içi çözünürlükte genelde 800x600'ü aşmıyor. Bu çözünürlükten yukarısı zamanın düşük poligonlu modellerinin düz ve büyük poligonlarını ortaya çıkartıyor. Çözünürlük düşük olunca performans da yüksek oluyor. Lcd'lerin açmaya çalıştığım herhangi bir çözünürlüğü kendi native çözünürlüğüne upscale etmesi ne bileyim görüntünün tadını kaçırıyor. Ama program yazma vb işlerde lcd rakipsiz tabii.

Mystique220 bence pentium mmx için biçilmiş kaftan. Hızlı, sistemi yormuyor, stable. Kötü tarafı 3d özellikleri sınırlı, çipi hızlı yapmak için bir sürü şeyi kestirmeden yapmışlar (ki buna kesinlikle saygı duyuyorum), opengl desteği de en son yoktu, ya da çok sınırlıydı (1997 civarı olsa gerek). Unreal'i ve birçok oyunu d3d açamıyordu, quake, quake2 opengl açamıyordu. Yani 3d özellik olarak ati rage 3d'nin bile gerisindeymiş aslında. Scitech'in d3d -> opengl wrapperi bile quake'leri açmama yetmemişti. Bunları hatırlıyorum, ama o kartı çok severim, elimde yok, babam vermiş birisine çok üzülmüştüm, denk gelse yine almak isterim.

Vbe2.0 linear framebuffer diye bir özellik getirmişti. Ondan önce ekran kartı hafızasına 64k bloklar halinde yazma yapmak gerekiyordu ve neredeyse linear framebuffer hızının yarı hızındaydı. Bunun üzerinevbbe3.0 oyunlar için faydalı pek birşey getirmedi diye hatırlıyorum. Belki ekran refresh rate ayarı, vbe2.0'da ekran modları hep 60hz falandı. O yüzden vbe3.0 aslında çok da önemli olmayabilir.

Matrox'un bütün kartlarının hastasıyım (tamam, şuna mystique220 ve sonrası diyelim). Diğer kartlardan sonra özellikle crt'lerde, dandik monitörlerde bile tek tek pixelleri ayırd edebilmek müthiş birşey. Renkler muhteşem. On numara. G450'nin pci'ını temin etmeniz harika olmuş.

Radeon 7000 serisinden radeon 7000ve agp elime geçmişti.  win98 sürücüleri var, kurdum, kartta geforce'lerdeki gibi transform&lighting hesaplama ünitesi de var biliyorum. Ama 98 üzerindeki oyunlar bu kartla ya açılırken çakıldı ya da slideshow hızında çalıştı (görüntüsü fena değildi, texture bulandırma numarası çekmemişler, ya da d3d software reference rasterizer çalıştı anlamadım).

Yeni sisteminizdeki izlenimlerinizi paylaşmanızı merakla bekliyorum

appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Eylül 11, 2017, 11:32:11 ÖÖ »

Postacı kapıyı iki kere çalarmış. Kapı bu sabah iki kere çaldı ve ikinci kartımız da geldi.

Bu iki karttan biri PC'mizin VGA'sı olacak; hala tam karar veremedim. ATI'nin OS/2 sürücülerine ulaşamıyorum ama enteresan bir şekilde Radeon Gona testlerinde DOS için daha uyumlu bir kart gibi görünüyor, bu G450 açısından çok şaşırtıcı, belki eski bir BIOS denemişlerdir diye düşünüyorum. Sonuç itibariyle Radeon 7000 ile bir DOS/Win98/Win2K bilgisayarı ve G450 ile Warp4/Win98/Win2K bilgisayarı arasında seçim yapmam gerekebilir..

« Son Düzenleme: Eylül 11, 2017, 12:17:34 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Eylül 15, 2017, 16:28:42 ÖS »

Riser kartım geldi.

Nihai donanıma da karar verdim bu sırada:

PCI Matrox G450
PCI SB Live! Value
ISA YMF719 + Dreamblaster S2

İşletim sistemi olarak da MS-DOS 6.22, OS/2 Warp 4, Windows 98SE, Windows 2000 Multiboot kuracağım.

Bittiği zaman 7/24 elimin altında olan ve her istediğimi yapabildiğim, 1992-2000 arasını kapsayan bir PC'ye dönüşmesini hedefliyorum.

FatihHazretleri
Üye4

Haşmetmeabları, Efendiniz ve Lordunuz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Eylül 15, 2017, 20:48:56 ÖS »

Çok güzel bir sistem olacağa benziyor. Ben de umarım bir gün böyle yer kaplamayan yatay kasa benzer bir PC kurabilirim.

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Eylül 21, 2017, 13:32:38 ÖS »

Riser'a kartları takıp çıkarıyorum ve kararsızlıktan ölebilirim.  Bu ISA riser'ı edinmeden önceki planım Radoen 7000 PCI ve SB Live! ile Win98/2K kurup gül gibi yaşamaktı, ama şimdi ISA riser olunca hedef biraz büyüdü, daha fazla OS ile uyumlu bir sistem yapmak istiyorum.  Bu yüzden bir G450 PCI ve AWE64 edindim, şimdi MS-DOS ve OS/2 Warp 4 de kurabilirim.  Hedefim 1992-1999 arasını tamamen kapsayacak bir sistem kurmak..

Bu sisteme 3 kar tekleyebilirim, 1 PCI, bir ISA, ve 1 PCI veya ISA.  Elimdeki düşündüğüm kartlar:

- Radeon 7000 PCI
- Matrox Millennium G450 PCI
- Onboard Intel 810 DVM AGP
- Sound Blaster Live! Value PCI
- Sound Blaster AWE64 Value + 32MB (SIMMCONN) ISA
- Sound Blaster 16 CT2290
- Yamaha YMF7199B-S + Dreamblaster X3M ISA

Şimdi karar anı:

a) DOS ve OS/2 hırsından vazgeçi sadece Win98SE/Win2K kur ve Radeon 7000PCI/SB Live!/SB16 üçlüsüne dön.  Böylece daha yeni oyunları daha hızlı çalıştır ama sistem geriye dönük uyumluluğunu ve biraz da havasını kaybetsin..
B) Hayallerinin pelinden git ve DOS/OS2/WinMe/Win2K sistemi G450/AWE64-32M/YMF719+X3M ile kur.  Bu 1998+ için biraz daha yavaş bir sistem olacak ama 1996- öncesi oyunlar için daha uygun olacak..

Siz olsanız ne yapardınız?

Bu arada forumda satmak üzere yeni bir PC topluyorum

« Son Düzenleme: Eylül 21, 2017, 14:23:38 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

solitude
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Eylül 21, 2017, 14:10:10 ÖS »

a) DOS ve OS/2 hırsından vazgeçi sadece Win98SE/Win2K kur ve Radeon 7000PCI/SB Live!/SB16 üçlüsüne dön.  Böylece daha yeni oyunları daha hızlı çalıştır ama sistem geriye dönük uyumluluğunu ve biraz da havasını kaybetsin..
B) Hayallerinin pelinden git ve DOS/OS2/WinMe/Win2K sistemi G450/AWE64-32M/YMF719+X3M ile kur.  Bu 1998+ için biraz daha yavaş bir sistem olacak ama 1996- öncesi oyunlar için daha uygun olacak..

Siz olsanız ne yapardınız?

İmkan var ise, alternatif b) yi yapardım.

CPC-C64-AMIGA
commander64
Üye4

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Eylül 21, 2017, 16:09:52 ÖS »

Kardeş bu kadar çok sistemi tek cihazda toplamaya çalışmak çok zor, kendini boşa yorma. Mükemmele ulaşmak eski cihazlarda pek mümkün olmuyor.

Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Eylül 21, 2017, 17:14:20 ÖS »

92-95 arası için pentium1 ya da 486 daha iyi bence. Turbo tuşu ile yavaşlayabiliyorsa daha da iyi. P2-p3 kullanınca... ne bilim ya p3’de duke nukem mi oynanırmış oluyorum

appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Eylül 21, 2017, 18:00:34 ÖS »

92-95 arası için pentium1 ya da 486 daha iyi bence. Turbo tuşu ile yavaşlayabiliyorsa daha da iyi. P2-p3 kullanınca... ne bilim ya p3’de duke nukem mi oynanırmış oluyorum

1280x1024 ve 28MB SoundFont ile çok da güzel oynanıyor

İşin daha güzel tarafı P3'ü L1 ve L2 cache'i kapatır ve MS-DOS'ta açarsanız efektif olarak bir 386DX50 oluyor.

Bence herkese böyle bukalemun bir sistem lazım.  Bitince çok güzel olacak valla.

Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Eylül 21, 2017, 20:40:20 ÖS »

Hmm... tamam

Ben p3-866’da kapatabildiğim her şeyi kapattım, quake1 framerate ancak yarıya düştü. Yanlış birşey mi yaptım ki?

Bu arada paket geldi, güzel paketleme ve ücretsiz kargo ve diğer herşey için teşekkürler. Zarara sokmadım inşallah sizi
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2017, 20:43:16 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

appiah4
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Eylül 21, 2017, 21:47:45 ÖS »

Hmm... tamam

Ben p3-866’da kapatabildiğim her şeyi kapattım, quake1 framerate ancak yarıya düştü. Yanlış birşey mi yaptım ki?

Bu arada paket geldi, güzel paketleme ve ücretsiz kargo ve diğer herşey için teşekkürler. Zarara sokmadım inşallah sizi

L1 cache i kapatmamışsınız gibi duruyor..

Herhangi bir zarar ziyan yok.
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2017, 08:55:33 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: