Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: appiah4 Retro PC sistemler..  (Okunma Sayısı 127961 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Eylül 22, 2017, 00:30:54 ÖÖ »

Herhalde öyle olmuş... ben win98se altında çalıştırıyorum, real dos’a çıkmadım. Setmul 1.2.1
Şu komutla oldu:
:> setmul L1D L2D ICD BPD VPD L1DX CCD DCD

timedemo demo1 1.0 fps yazdı. Dediğim gibi windows altında çalıştırdım, windows normale göre yavaş ama gayet kullanılıyor, ilginç. Hiç quake 1 fps çalışıyormuş gibi değil.

Geçen sefer daha az komut kullandığımı hatırlıyorum, p3 için olmayan komutlar var herhalde ben de onları kullanmışım.

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Eylül 22, 2017, 08:56:10 ÖÖ »

386DX50 niz hayırlı olsun

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Eylül 22, 2017, 10:11:25 ÖÖ »

Alıntı sahibi: appiah4
...
CPU: Pentium III 733 hız olarak işimi sorun çıkarmadan görecek bir işlemci, değiştirmeye gerek yok.
...

appiah burada bahsettiğin işini görme 386 ve P1 gibi kullanım değil mi? Hangi işlemciler buna uygun, hangileri uygun değil, nasıl ayırt ediyorsun? Bu konuda bir kaynak önerebilir misin?

Alıntı sahibi: Levent (Lvnt)
Herhalde öyle olmuş... ben win98se altında çalıştırıyorum, real dos’a çıkmadım. Setmul 1.2.1
Şu komutla oldu:
:> setmul L1D L2D ICD BPD VPD L1DX CCD DCD

timedemo demo1 1.0 fps yazdı. Dediğim gibi windows altında çalıştırdım, windows normale göre yavaş ama gayet kullanılıyor, ilginç. Hiç quake 1 fps çalışıyormuş gibi değil.

Geçen sefer daha az komut kullandığımı hatırlıyorum, p3 için olmayan komutlar var herhalde ben de onları kullanmışım.

Levent ve appiah,

setmul ve kullandığın komut hakkında internete başvuracağım ama tavsiye edeceğin bir kaynak var mı acaba? Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek istiyorum

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #48 : Eylül 22, 2017, 10:31:16 ÖÖ »

Alıntı sahibi: appiah4
...
CPU: Pentium III 733 hız olarak işimi sorun çıkarmadan görecek bir işlemci, değiştirmeye gerek yok.
...

appiah burada bahsettiğin işini görme 386 ve P1 gibi kullanım değil mi? Hangi işlemciler buna uygun, hangileri uygun değil, nasıl ayırt ediyorsun? Bu konuda bir kaynak önerebilir misin?

http://www.vogons.org/viewtopic.php?t=38613

Alıntı
Levent ve appiah,

setmul ve kullandığın komut hakkında internete başvuracağım ama tavsiye edeceğin bir kaynak var mı acaba? Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek istiyorum

PIII Tualatin'e kadar her işlemci için geçerli olacaktır, zira bu noktaya kadar hız artışlarının çok önemli bir kısmı FSB artışı ve cache büyümesinden geliyor; evet çarpan ve net hızın da önemi var ama bu DOS için genelde çok farketmiyor benim tecrübemde.

P4 ve sonrası için iş daha karışık çünkü DDMA yok ve ISA slotlu anakart çok ender.  PII ve PIII bu iş için ideal gibi.

Esasen en ideali VIA C3 işlemcileri   Zamanı için berbat olan bu işlemciler şimdi çarpanı dahil herşeyi ile komut satırından kolayca oynanabildiği için altın değerinde.  Bulursam alacağım.

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Eylül 22, 2017, 13:03:41 ÖS »

Teşekkürler. Bağlantıyı inceleyeceğim.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Eylül 22, 2017, 15:32:12 ÖS »

386DX50 niz hayırlı olsun
Teşekkürler

Yinemibamya; setmul-1.2.1.zip’in içindeki txt dosyasından baktım, appiah4’ün verdiği link ile birebir aynı olabilir

Çok yavaş oldu böyle de yaw. Ayarlar çok ayarsız... ya deliler gibi 80-100 fps yapıyor ya da 1 fps yapıyor. Yarı hıza nasıl düşürmüştüm ki? bu seferde o olmadı. O zaman setmul-1.1.1’i de denemiştim, bir daha bakmak lazım

Setmul dökümanında yazdığına göre K6 ile 2x66=133 mhz ile 6x66=400 mhz arası ayarlanıyormuş. K6’lar aynı mhz’de p2’leriden yavaş p1’lerden hızlıydı diye biliyorum. Bu hız aralığı bana daha uygun. Via c3 250mhzsden düşük hızlarda ne yapacağı belli değilmiş. Cyrix 5x86 bulabilene de aşkolsun
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2017, 15:35:29 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Eylül 22, 2017, 15:36:28 ÖS »

Elimde bir tane K6-2 300 var çarpan kilitsiz, sıfır, kutusunda..  Socket 7 sistemimde MMX233 kullanıyorum ama aslında onun yerine bunu takıp 366MHz'e OC etmeyi düşünüyordum, setmul ile hızını 133Mhz'e kadar indirebilmek aslında kendi başına yeterli bir sebep.  Bu işi yapsam mı.. Yoksa sıfır olarak saklasam mı..   

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #52 : Eylül 22, 2017, 16:06:58 ÖS »

OC yapma abi gerek yok, yazık alete. Bende txpro anakart var, p1 sistemin komple bus hızını 83 mhz yapabiliyorum. Bu sistemi yıllar önce uzun süre overclocklu olarak 250mhz kullandım (p1-233). 233 mhz’den 250 mhz’e hız çok farketmezmiş gibi gelebilir ama değil hız aşırı derecede farkediyor, p1’lerde L2 cache anakart üzerinde ve bus hızında çalışıyor, ondan herhalde. Matrox mystique220 ile test drive 5 baya oynanabilir hale geliyor. Ama artık kıyamıyorum, ne olacak açar başka sistemde o hızın çok daha fazlasını alırım yani, gerek yok.

intelceptor
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Eylül 25, 2017, 12:21:47 ÖS »

Doom, Doom2, Duke Nukem 3D, Transport Tycoon, Command and Conquer, Red Alert, Diablo, Warcraft 2, Fallout, Simcity 2000, Quake, Quake 2, Need for Speed 3 bunların hepsini zamanında oynamıştım. 

Hatta Diablo'da o kadar çok gold biriktirmiştim de arkadaşıma save dosyamı bile verdiydim.

Hey gibi günler hey.

İlgi Alanlarım: MS-DOS PC, Nintendo Gameboy
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #54 : Eylül 26, 2017, 01:35:12 ÖÖ »

Evet, artık hazır gibiyiz..  Şimdi sıra kasa temizliğinde.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Ekim 14, 2017, 11:09:58 ÖÖ »

Optiplex'e bir süre ara verdim; şimdi sizi PSU'su bozulan başka bir bilgisayarımla tanıştırmak istiyorum. Yakın zamana kadar her yeri kırık bir AT kasa içinde sürünen bu sistemi yakın zamanda sıfır bir AT kasaya taşıdım. Ancak emektar PSU ruhunu teslim ettiğinden şu anda PSU arıyorum.

Karşınızda, U5SX 486-33F@44Mhz.

Kasamız yeni.

Dolayısıyla içi de pırıl pırıl. Gördüğünüz üzere PSU'muz yok, edinmeye çalışıyorum.

Mekanik bir HDD yok.

Çünkü zamana ayak uydurduk, CF'dan dönme bir SSD kullanıyoruz.

İşlemcimiz bir U5SX 486-33F, 44MHz'de çalışıyor, yaklaşık bir 486DX2-50/66 hızında.

I/O ve IDE kontrol kartımız Acer marka. Eski Acer logosunu çok seviyorum.

Ekran kartımız Trident TVGA9000B. Elimdeki diğer alternatif Cirrus Logic CL-GD5401 ve 256kB bir ekran kartı kullanmak istemedim, Windows'u 800x600@256 kullanacağım. Daha iyi bir ISA kart arayışım sürüyor.

Ses kartımız bir Edison Gold-16, ES688 çipli ve gerçek (klon) OPL3 ihtiva eden bir kart.

Ve tabi ki DOS sistemlerimin olmazsa olmazı, Dreamblaster S2 (bunun için bir inceleme yazdım yakında forumda yayınlayacağım.)

Not: Ta Afyon'dan PSU getirtiyorum, yakında olup elinde fazla olan varsa uygun fiyata hemen alabilirim.
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2017, 11:33:57 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #56 : Ekim 15, 2017, 03:22:27 ÖÖ »

valla bal dök çok temiz elinize sağlık

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Ekim 15, 2017, 08:33:33 ÖÖ »

Kartlar çok temiz

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Ekim 19, 2017, 00:33:44 ÖÖ »

AT PSU'm geldi ve montajını yaptım, ama şimdilik devam eden bazı eksikler var ve içerisi çok da istediğim gibi derli toplu değil o yüzden kasa fotoğrafları biraz daha bekleyecek. Ayrıca aşağıda göreceğiniz gibi bazı yeni sorunlarım var.

En azından POST etti, belki de 30 yıldır ilk kez.

Sonunda BIOS ID'yi görebildim, ama henüz bir BIOS update bulamadım.

Bu da anakart modeli. İnanırsanız üreticisi Biostar gibi görünüyor, ama UMC için üretilmiş bir OEM ürün sanırım.

Şimdi sorunlarım ve sorularıma gelelim:

1. Anakarttaki Turbo Switch header'ı iki pinli (Tahminen V+/V-) ama kasanın konnektörü üç pin (renklerden anladığım kadarı ile V+/G/V-). Bir dupont kablosu ile kasa ve anakartın V+/V-'lerini bağlayacağım, itirazı olan var mı?
2. Gördüğünüz üzere toplam hafıza 3712KB olarak görünüyor (384KB Shadow Memory olarak ayrılmış tahminen) ama sisteme takılı SIMM modülü 8MB (2Mx32), yani hafıza olarak 7808K görmesi gerekirdi - sorun ne olabilir? Anakart sadece tek taraflı RAM'leri kullanabiliyor veya sadece 4MB'a kadarını adresleyebiliyor olabilir mi?

Kullandığım anakart aşağıdaki:

« Son Düzenleme: Ekim 19, 2017, 00:35:23 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #59 : Ekim 19, 2017, 01:59:58 ÖÖ »

Edo ram yokmu tek başına o uzun ram slot için

Kasanın turbo bağlantısını üç ayrı dişi pin yapabilirmisin? Turbo tuşuna basınca hangi ikisi kısa devre oluyorsa anakarta onları takmak için. Boşta kalan turbo led’i çalıştırmak içinse ben ona karışmam yanlız, tırsarım. Turbo tuşu basılı değilken bir ucu şase ya da +5v’a çekiyorsa onu da bağlamam ben anakarta. Kasanın arkasına delik delip ayrı düğme takar ona bağlarım.

Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: