Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 19   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: appiah4 Retro PC sistemler..  (Okunma Sayısı 129529 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Ekim 19, 2017, 07:02:36 ÖÖ »

1 adet 8MB (2Mbx32) EDO RAM taktim zaten 4 MB ooarak tanidi.  Elimdeki diger EDO lari deneyecegim bu aksam.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Ekim 19, 2017, 17:47:31 ÖS »

Düzgün okumayınca öyle oluyor işte

Edoramdandır, doğrusunu tutturunca 8 de görür.

Fpram takın diyeceğim ama yavaş deniyor, edo ram’da burst modu var. Bir hafıza isteği ile ard arda bir sürü okuma yapıyor (şu bios ayarlarındaki 4-4-4-4 yazan şeyler)  hızlandırıyor. Ama bu iş için cache olması lazım sanki. O anakartta da cache chiplerinden görünürde yok. Ya da belki umc chipsetin içinde vardır. 486’da edoram kesin iş görüyor olmalı ama cache yokken fpram da birebir yavaşlama olmadan çalışabilir.

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Ekim 19, 2017, 18:17:06 ÖS »

Düzgün okumayınca öyle oluyor işte

Edoramdandır, doğrusunu tutturunca 8 de görür.

Fpram takın diyeceğim ama yavaş deniyor, edo ram’da burst modu var. Bir hafıza isteği ile ard arda bir sürü okuma yapıyor (şu bios ayarlarındaki 4-4-4-4 yazan şeyler)  hızlandırıyor. Ama bu iş için cache olması lazım sanki. O anakartta da cache chiplerinden görünürde yok. Ya da belki umc chipsetin içinde vardır. 486’da edoram kesin iş görüyor olmalı ama cache yokken fpram da birebir yavaşlama olmadan çalışabilir.

Islemcinin icinde 1kb L1 cache var ama anakartta L2 yok.

Sanirim sorun 8MB edo larin combined ram olmasindan kaynaklaniyor. Bir 486 icin acayip overkill ama bu aksam single sided bir 16MB kullanacagim bakalim ne olacak. OS/2 Warp 3 icin faydali olur hic yoktan.

EDIT: Kullandığım RAM FPM'miş, EDO değil, aynı zamanda 16 chip'li bir composite SIMM.  Sistem composite olmayan bir 8MB (4 chip 1Mx64) ve bir 16MB (8 chip 4Mx32) EDO RAM ile sorunsuz çalıştırdım.   16MB olarak kullanacağım.  Anakartın ya FPM ya da compsite SIMM ile uyumsuzluğu var.
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2017, 00:01:10 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Ekim 22, 2017, 16:50:10 ÖS »

az önce ne zamandır kenarda yatan 386'yı topladım. 8 tane fpram ile 7808k görüyor. 384k biryerlere harcanmış. aynı turbo fişinden bana da denk geldi, üç uçlu. anakartta 2 uç var. avometre ile baktım, ortadaki ucu basılıyken bir tarafa bırakınca diğer tarafa kısa devre yapıyor. şase, (hay gerizekalı ios klavyesi artı tuşu yok) 5v falan bağlamıyor. bir tarafa doğru taktım, basınca hızlı çalışıyor. akşama fotoğraf vb komple yazar gönderirim belki

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Ekim 22, 2017, 22:34:11 ÖS »

az önce ne zamandır kenarda yatan 386'yı topladım. 8 tane fpram ile 7808k görüyor. 384k biryerlere harcanmış. aynı turbo fişinden bana da denk geldi, üç uçlu. anakartta 2 uç var. avometre ile baktım, ortadaki ucu basılıyken bir tarafa bırakınca diğer tarafa kısa devre yapıyor. şase, (hay gerizekalı ios klavyesi artı tuşu yok) 5v falan bağlamıyor. bir tarafa doğru taktım, basınca hızlı çalışıyor. akşama fotoğraf vb komple yazar gönderirim belki

Foto bekliyorum Ama sanırım anladım bir türlü takınca basınca bir türlü takınca basmayınca Turbo çalışıyor?
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2017, 22:35:42 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Ekim 23, 2017, 12:04:32 ÖS »

evet, diğer türlü taksaydım bu sefer basılı değilken turbo moduna geçecekti

aslında bilgisayarı toplaması bitmedi, ses kartı ve floppy takılması lazım. tekrar başına geçene kadar arada metinleri yazar pdf yapılacak hale getiririm diyorum. sonra hepsi tamamlanınca foruma yazarım. pdf'de meraklısına derli toplu bir kaynak olur.

yaw üstat sen bu edo'larının composite simm ya da combined ram olduğunu nereden anladın? edo olmayan edo ram kılıklı ram'ler mi varmış şimdi yani? bu konuda referans birşeyler var mı?

intelceptor
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Ekim 23, 2017, 20:56:06 ÖS »

Merhaba,

Voodoo kartımla Turok oynadığımı hatırlıyorum.

Birde Quake içine kod yazarak karakter mouse sağ tuş yapınca zoom in/out yapıyordu. Bir de bungee jumping yapabiliyordu. Bir kere oynayan birisinde görmüştüm.

İyi akşamlar dilerim,

İlgi Alanlarım: MS-DOS PC, Nintendo Gameboy
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Ekim 24, 2017, 09:01:58 ÖÖ »

486 sistemimde biraz benchmarking yaptım:

U5SX 486-40 işlemci hemen hemen bir DX2-50 hızında, hatta daha bile hızlı gibi.  Ama TVGA9000B ISA ekran kartı 3 boyutlu oyunların keyfini kaçırıyor, bu sistemin Doom'da rahat 24-25 fps vermesi lazım ama 15-20 arası bir fps alabiliyorum.  Acilen daha iyi bir ISA ekran kartı bulmalıyım..

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Ekim 24, 2017, 09:23:38 ÖÖ »

vesa'lı 486 anakartı ve vesa ekran kartı desem? ya da pci

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Ekim 24, 2017, 09:28:54 ÖÖ »

vesa'lı 486 anakartı ve vesa ekran kartı desem? ya da pci

Vesa da tek başına ilaç değil, HMA chipsetli bir VLB anakart bundan hızlı olmayacaktır, kaliteli bir VLB kart ise ISA'dan da pahalı..  PCI'a yönelebilirim, ama o zaman da niye bir Socket 5 sistem kurmayayım?  Diğer yandan bu U5SX işlemciyi çok seviyorum, farklı, ender ve çok güçlü bir çip.  En temizi Tseng 3000, Tseng 4000, CL-GD5424,CL-GD5434 veya S3 834 gibi iyi bir ISA ekran kartı bulmak.  Nereden bulunur, o ayrı.
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2017, 09:47:07 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Kasım 13, 2017, 15:39:24 ÖS »

Bu 486 sistemden vazgeçmek zorunda kaldım.

Anakartta veya işlemcide bir sıkıntı var, DMA modlarında ISA Bus erişimi sistemi kilitliyor, bu nedenle 8 bit dışında ses kartı kullanmak (en azından CPU L1 cache açıkken) imkansız.

Tahminen kullandığım anakart zamanında bir ATM veya benzer bir terminalden çıkma, zaten boyutu falan da enteresan. Böyle olunca 486 sistem planını bir anakart bulana kadar rafa kaldırdım. ELinde 486 anakart olup da çıkarmak isteyen varsa haber etsin.

Bir yandan da bu aidata Multima 133 sistemin restorasyonu ile uğraşıyorum, haftasonu bütün kasayı sökerek baştan aşağı temizledim. Bugün yarın da magic eraser ile çıkmayan son lekelere girişeceğim.

İçeriğini de topladım sayılır, sadece PSU'yu temizlemek kalmıştı onuda bugün yaptım. Hatta birçok fotoğrafını da çektim fanını geri takmadan önce, 25 yıllık bir AT PSU'ya bakmak isteyen olursa diye:

Bir yandan da Optiplex sistemin upgrade planı ile uğraşıyorum. Kafamdaki 10'larca plan günün sonunda döndü dolaştı iki plana döndü. Sistemdeki genişleme kartlarını aşağıdaki iki konfigürasyondan biri olarak toplayacağım:

Konfigürasyon A: Matrox G450 PCI / SB Live! Value CT4780 PCI / Yamaha SM-718 (YMF-719) ISA

Konfigürasyon B: Radeon 9250 PCI / SB Audigy 2 ZS SB0350 PCI / Yamaha SM-718 (YMF-719) ISA

A konfigürasyonunu seçersem Optiplex GX110'un kendi dönemi olan 2000 yılına çok daha yakın, hatta 2000 yılında piyasada olan donanımları içeren bir sistem elde edeceğiz. Ama G450'nin 16-bit'te Voodoo 3 kadar, 32-bit'te ise TNT2'nin altında bir performansı var, yani 1024x768x32 oyun oynamak biraz imkansız olacak.

B konfigürasyonunu seçersem sistem çok daha güncel donanımlarla güncellenmiş olacak - kalbinde yine bir Optiplex anakartı ve kasası var ama içeriği 2003-2004 yılına daha yakın bir bilgisayar olacak. Bu hali ile 2000 yılı oyunlarını çıtır çıtır yiyecektir.

Gönlüm A'dan yana, aklım B'ye yatıyor. Hadi hayırlısı.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Kasım 13, 2017, 20:39:03 ÖS »

2000 yılının ekran kartı ikisi de değil. geforce 2 mx vb olabilir. radeon 7000 de o zamanındı sanki, sende vardı o.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Kasım 14, 2017, 06:58:17 ÖÖ »

2000 yılının ekran kartı ikisi de değil. geforce 2 mx vb olabilir. radeon 7000 de o zamanındı sanki, sende vardı o.

Matrox G450 2000 yılı kartı ama aslen 1999 yılının G400 ü ile aynı kart.

Radeon 7000 2001 yılı kartı.

Radeon 9250 2003 yılı kartı ama aslen 2001 yılının 8500 ü ile aynı kart.

Ne yapsam bilemedim.

Sırası ile birbirlerinim iki katı hızdalar hemen hemen.

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Kasım 14, 2017, 08:17:04 ÖÖ »

Alıntı sahibi: appiah4
Bu 486 sistemden vazgeçmek zorunda kaldım.

Anakartta veya işlemcide bir sıkıntı var, DMA modlarında ISA Bus erişimi sistemi kilitliyor, bu nedenle 8 bit dışında ses kartı kullanmak (en azından CPU L1 cache açıkken) imkansız.
...

Elinize sağlık. Bir kaç görüşüm var, faydalı olursa ne mutlu bana...

Kasa epey temiz. Magic eraser nedir bilmiyorum ama benim şu ana kadar karbonat, alkol ve CİF ile çıkaramadığım leke/pislik yok.

CDROM sürücüyü kasaya yakıştıramadım, ama bu tamamen estetik nedenle.

Kartların I/O plakalarını ve uçlarını da temizlemeyi düşünebilirsiniz. Biraz toz/kir biraz da paslanma başlangıcı görünüyor.

PSU tertemiz olmuş. Ama ben güvenemiyorum 2.el PSU'lara. Arıza çıkar da kartlara zarar verir diye endişe ediyorum. Elimde 4 adet AT, 3 adet ATX kasa var. Hepsinin güç kaynaklarını sıfır ürünler ile değiştireceğim. Zaten artık kasa ihtiyacım kalmadı, olursa da Mikro ATX projemdeki (henüz sonuçlarını paylaşmadım) tecrübeme göre sıfır kasa ile gidereceğim.

AIDATA 133 için Konf. A'yı tercih ederdim. RADEON ve AUDIGY 2 fazla yeni olacaktır. Ben sistemlerimde Riva TNT2'den öteye geçmedim.

Son olarak, P133'den Voodoo 1 ve 2 performansı almayı beklerdim o yüzden MATROX'u seçerdim. (MATROX'a her zaman sempati duyuyorum )

(Bahsetmiştim, P2 300 sistemimden AUDIGY 2'yi söktüm ve dönemine daha uygun bir kart taktım, gayet iyi oldu.)

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Kasım 14, 2017, 08:52:20 ÖÖ »

Kasanın içindeki genişleme kartlarının hepsi çıktı ve yenilendi, son halini ayrıca atarım.

CD-ROM için elimde birçok alternatif var, bu LG 52x'ler tip olarak biraz çirkin haklısınız, elimde daha güzel birkaç tane var biri daha eskice bir AOpen olmak üzere, belki onu takabilirim.

Konfigürasyonlar ile ilgili sorularım P133 sistem için değildi, Dell Optiplex GX110
Pentium 3 sistem içindi; bu PCI kartları P3-1000 sistemde kullanacağım P-133 değil Matrox G450 de Voodoo 1-2 değil de Voodoo 3/TNT2 civarı bir hıza sahip.  Radeon 7000 yaklaşık Geforce 256 hızında.  Radeon 9250 ise orjinal bir GeForce 3'ten biraz daha yavaştır tahminen.

Aidata'dan sistemin orjinal konfigürsayonu ile ilgili soruma cevap gelmedi bu arada Kahkaha
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2017, 08:55:20 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 19   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: