Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıOpen Source Scan Converter (OSSC) ve Saturn SD kart sistem tanıtımı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Open Source Scan Converter (OSSC) ve Saturn SD kart sistem tanıtımı  (Okunma Sayısı 2458 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 31, 2017, 12:04:50 ÖS »

Retro bilgisayar ve oyun konsollarını HD ekranlara (LCD/LED/Plazma vs.) bağladığınızda çoğu zaman elde ettiğiniz görüntü, arzuladığınız ya da hatırladığınız gibi olmaz... Bunun temel nedeni TV sisteminizin eski çözünürlükleri, desteklediği çözünürlüğe dönüştürürken, başarısız olmasıdır... Bu sorunu çözmek ve çözünürlüğü bu iş için özel geliştirilmiş dönüştürücülerle halletmek retro severlerin izlediği yoldur. Bu konuda tercih edilen scan converterlardan bir tanesi de nispeten yeni geliştirilen OSSC'dir... Commodore.gen.tr'den ssaylanc arkadaşımız, sistemi bizlere kısaca tanıtıyor. Sega Saturn sisteminde sahip olduğu SD kart çözümüne de göz atıyoruz..

Verdiği bilgilerden dolayı Serdar Aylanç (ssaylanc) arkadaşımıza teşekkür ederiz. Hasta olmasına rağmen, topladığı sistemi yeniden çalıştırdı ve 2.defa anlattı...

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2017, 13:21:33 ÖS »

Abi bu sd kart çözümünü nasıl aratacağız acaba? Videonun sesi kalabalığa karışmış biraz söylendiyse anlayamadım sanırım.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2017, 13:26:15 ÖS »

Gdemuyu yapan adam yapmış bunu da. Adı da rhea imiş.
https://gdemu.wordpress.com/ordering/ordering-rhea/
130 euro fiyat.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2017, 18:37:29 ÖS »

Artık Aykiri1 arkadaşımızdan (Dreamcast'in yanı sıra) Saturn için de bir SD/CF kart veya HDD çözümü bekliyoruz.

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2017, 19:27:36 ÖS »

Evet arkadaşlar @cengizermiş'in dediği gibi gdemu'yu yapan kişinin ürünü. Arada bir preorder açıyor, bunun dışında almak malesef mümkün değil.

OSSC'yi ise www.videogameperfection.com'dan satın alabilirsiniz. Framemeister mini'ye göre daha makul bir fiyatı var ve yeni çıkacak versiyonunda hdmi üzerinden ses de taşıyabilecek.
Darkapprentice
Üye
**

Only Amiga makes it possible!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 21, 2018, 14:49:08 ÖS »

Selamlar herksese.

Bundan bir kaç ay önce, Amiga 1200'ümü bir LCD monitöre bağlamak için araştırmalara başlamıştım. Hem 4:3 orana sahip olması, hem de beyaz rengiyle Amiga'yla uyumlu olması nedeniyle Sahibinden.com'da sıfır olarak bulduğum bir Fujitsu Siemens Scenicview 17" monitör satın almıştım. Ancak elbette monitör 15 kHz sinyali desteklemediği için bu sinyali 31 kHz'ye çıkartacak bir scanconverter/scandoubler cihaz arayışına da girmiştim.

Sonuçta videogameperfection.com'dan, bir OSSC alıp keyifle kabloları bağladım ancak sonuç hüsran: Ekranda kalıcı bir "Out of range" uyarısı... 15 kHz - 31 kHz dönüştürme tamam ama daha sonra anladım ki bu monitör, en düşük 60Hz "horizontal refresh rate" seviyelerine inebiliyormuş    PAL Amiga 1200'ün ise çıkışı bildiğiniz gibi 50Hz. OSSC'de ise, aslında lag-free olmasını sağlayan en büyük neden olan "Frame Buffer" bulunmayışı nedeniyle 50Hz sinyali, 60Hz'e çıkartamıyor.

Kısacası patladım. Amiga'mın içini açıp Individual'dan internal bir Scandoubler/FlickerFixer kart takmak istemediğimden, sizden öneri rica ediyorum. Önümdeki seçenekler;

1. 50Hz destekleyen daha modern ama kesinlikle 4:3 ve beyaz renk bulunmayan yeni bir LCD almak (bunu hiç istemiyorum çünkü 17", 4:3 ve beyaz renk gerçekten çok daha orijinale yakın bir etki yapıyor takdir edersiniz ki)
2. OSSC ile elimdeki monitör arasına takabileceğim bir Framebuffer cihazı (var mıdır böyle bir şey hiç bilmiyorum)
3. OSSC'den vazgeçip Framebuffer'ı da olan ama kaliteli external bir Scanconverter almak (bu noktada da siz hangi cihazı önerirsiniz? xRGB Mini bile düşünebilirim, o derece kafayı taktım bu işe)

Şimdiden teşekkürler!

Commodore 64G // 1530 Datasette //
Amiga 1200 // Blizzard 1230-IV // 16MB RAM // 68030 50Mhz // 68882 50 Mhz //
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2018, 15:31:42 ÖS »

a1200 ntsc kullanma yı denedin mi

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
Darkapprentice
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 21, 2018, 15:45:05 ÖS »

Açıkçası hayır...  Aslında aklıma gelmedi değil ama bildiğim kadarıyla cihazı setup menüsünden NTSC yapsan bile horizontal refresh rate değişmiyor  Ney Ama emin değilim. Deneyen var mıdır NTSC'ye çevirip 60 Hz sinyal alan?...

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 21, 2018, 16:16:36 ÖS »

Açıkçası hayır...  Aslında aklıma gelmedi değil ama bildiğim kadarıyla cihazı setup menüsünden NTSC yapsan bile horizontal refresh rate değişmiyor  Ney Ama emin değilim. Deneyen var mıdır NTSC'ye çevirip 60 Hz sinyal alan?...

NTSC ile 60Hz almak standart bir durum zaten. Ama bu durumda birçok oyun %20 daha hızlı çalışacağı için (VBlank ile senkronize oluyorlar) oyunun dinamikleri, hatta müziğin temposu değişecektir.

Bir de kafayı iyice bozduysan Indivision AGA niye düşünmüyorsun?

Onun dışında Delimawi'nin HDMI-520 projesini hala bekliyoruz ama muhtemelen 2018'e yetişmeyecek gibi...
Darkapprentice
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 21, 2018, 16:30:59 ÖS »

NTSC ile 60Hz almak standart bir durum zaten. Ama bu durumda birçok oyun %20 daha hızlı çalışacağı için (VBlank ile senkronize oluyorlar) oyunun dinamikleri, hatta müziğin temposu değişecektir.

Bir de kafayı iyice bozduysan Indivision AGA niye düşünmüyorsun?

Onun dışında Delimawi'nin HDMI-520 projesini hala bekliyoruz ama muhtemelen 2018'e yetişmeyecek gibi...

NTSC ile 60 Hz alabiliyorsam, o halde sorunlarım çözülür gibi görünüyor. Çok teşekkürler!  Ama oyun hızındaki ve müziğindeki hızlanma olayına bir bakmak lazım...

Indivision AGA'i düşünmeme sebebim de Amiga'nın garanti etiketini bozmamak istemem. Nedense bir takıntılıyım bu konuya ama ne kadar dayanabileceğim, göreceğiz  Kahkaha

HDMI-520'yi de merak ettim doğrusu. Neyse, bu arada NTSC olayını deneyip, size yazarım 

ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2018, 17:13:00 ÖS »

Ben PAL SNES'i bağladığım OSSC ile hiç sorun yaşamadım. 50 Hz'de sorun çıkardığını duymamıştım. Bağladığınız TV yada lcd monitör OSSC'deki seçilen ayarı desteklemiyor olabilir.

Bağlatı için ne tip bir kablo kullanıyorsunuz, amiga'yı OSSC'ye bağlarken?

« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2018, 17:17:27 ÖS Gönderen: ssaylanc » Logged
Darkapprentice
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2018, 18:31:09 ÖS »

Ben PAL SNES'i bağladığım OSSC ile hiç sorun yaşamadım. 50 Hz'de sorun çıkardığını duymamıştım. Bağladığınız TV yada lcd monitör OSSC'deki seçilen ayarı desteklemiyor olabilir.

Bağlatı için ne tip bir kablo kullanıyorsunuz, amiga'yı OSSC'ye bağlarken?

TV'ler 50 Hz destekliyor ama pek çok VGA PC monitörü 60 Hz'in altına inemiyor. Bu anlamda söylediğiniz gibi, kullandığım PC monitörü de 60 Hz ve üstü refresh rate'lere sahip.

Kablo olarak, Amiga'dan RGB çıkış - OSSC'ye Scart giriş, OSSC'den HDMI çıkış, monitöre VGA giriş şeklinde kullandım ki başka bir bağlantı yolu da mümkün değil hem OSSC, hem de monitördeki bağlantı arayüzleri nedeniyle.

ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2018, 20:14:33 ÖS »

Üstad OSSC'yi aldıysan zaten VGB mönitörü bırakman lazım. HD bir lcd mönitör veya TV'de 4x veya 5x moduna alınca vereceği görüntüyü görünce eskiye dönmek istemiyor insan.
XRGB mini'ye gelince, OSSC'yi alınca onu dolaba kaldırdım. OSSC o kadar iyi yani.
Alternatif olarak retrotink yeni bir ürün geliştiriyorum bunu da incelemek lazım(RetroTINK-2X)
keremimo
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mayıs 22, 2018, 00:22:15 ÖÖ »

Hocam benim kendim kullandığım bir GBS8200 modifikasyonu var, ilgilenirsen Raspberry Pi ile hazırlanan versiyonu 50hz Amiga'yı 60hz yapabiliyor, 1080p'ye kadar yolu var. Yardımcı olabilirim lehimle işin olmaz ise.

Raspberry Pi ile yapılan modun linki: https://github.com/dooklink/gbs-control
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: