Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımEmektar Ekmek Kutusu Ram ve Görüntü Problemi - YARDIM
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Emektar Ekmek Kutusu Ram ve Görüntü Problemi - YARDIM  (Okunma Sayısı 6241 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 10, 2017, 09:30:37 ÖÖ »

Herkese selam,

i_r_on dan aldığım IRQHACK64'ü denemek için, benim emektarı depodan çıkardım ve heyecanla kurdum... Neyseki çalıştı, ancak beraberinde iki problem ile gelmiş. Hevesim kursağımda kaldı valla. Problemi çözmek için ustalardan yardım talep ediyorum. Doktorlar söyleyin, yaşayacak mı?

Problem 1: Eksik Ram / Aşağıdaki Fotodan görüleceği üzere ram olması gerekenden çok az, sadece 1513 Byte.

Problem 2: Görüntü grimtrak. Görüntüyü video porttan aldım. Fotodan da görüldüğü gibi.

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür.

Syg
SG

CPC-C64-AMIGA
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2017, 13:25:05 ÖS »

Arızanın sebebini bilmiyorum ancak ben olsam ilk iş söketli entekrelere bakardım bi sökerdim kontak spreyi ile temizlerdim yerine takardım neticeye bakardım.

ikinci iş olarakta akan şişen kondanstör varmı ona bakardım varsa değiştirirdim.

dahada olmaz ise internetten bir şema edinip adım adım kontrol ederdim.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2017, 13:30:05 ÖS »

RAM'lerin birisi veya birden fazlası arızalı (veya hatları sorunlu). 4164 RAM alacaksın.

Hangisi arızalı dersen pratik bir çözümü yok bulmanın. Hepsini söküp soketleyip elinde RAM testi yapabilen bir programlayıcı varsa test edebilirsin. Elinle tek tek dokunup aşırı ısınan varsa o da bir göstergedir.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 10, 2017, 13:32:14 ÖS »

http://blog.worldofjani.com/?p=158

Şu anki sorununu düzeltecek bir şey değil ama devam etmek için önce güç kaynağını kontrol etmende fayda var. Bozuk ram'lerin en büyük sebebi kusurlu güç kaynağıymış.
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2017, 13:34:09 ÖS Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 10, 2017, 16:17:15 ÖS »

RAM'lerin birisi veya birden fazlası arızalı (veya hatları sorunlu). 4164 RAM alacaksın.

Hangisi arızalı dersen pratik bir çözümü yok bulmanın. Hepsini söküp soketleyip elinde RAM testi yapabilen bir programlayıcı varsa test edebilirsin. Elinle tek tek dokunup aşırı ısınan varsa o da bir göstergedir.

@yavuzg, Bilgi için teşekkürler. Konya sokaktan 6 adet 4164 ram aldım... Maalesef kimsede yoktu. Toplamda 6 adet buldum. 4 çeşit olarak... Önce tüm ramleri soketli hale getirmeyi planlıyorum, sonra da ram denemeleri yapicam. Meşakkat li bir yola soyundum. Bakalım nasıl sonuçlanacak.

CPC-C64-AMIGA
solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 10, 2017, 16:20:26 ÖS »

http://blog.worldofjani.com/?p=158

Şu anki sorununu düzeltecek bir şey değil ama devam etmek için önce güç kaynağını kontrol etmende fayda var. Bozuk ram'lerin en büyük sebebi kusurlu güç kaynağıymış.

Güç kaynağı sağlam diye düşünüyorum. Ama onu da kontrol edeceğim. Bu arada irqhack64 bu hali ile hiç tepki vermedi. Işıklar yanıyor ama, düğmeye basınca no action. Yeterli ram olmayınca çalışamıyor diye tahmin ediyorum.
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2017, 16:22:36 ÖS Gönderen: solitude » Logged

CPC-C64-AMIGA
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 12, 2017, 00:49:19 ÖÖ »

Özay Turay'In üretimi kartuş varsa içine c64 diagnostic kartuş programını atarak (586220) bozuk ramı tespit edebilirsin, ayrıca sağlam bir ram alıp ramların üzerine bindirerek ram sayısinda değişme olduğunda bozuk ram bulunabilir, bilgisayarı kapatıp ramı takıp bilgisayarı açıp ram miktarını  kontrol edebilirsin
solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 12, 2017, 08:09:41 ÖÖ »

Özay Turay'In üretimi kartuş varsa içine c64 diagnostic kartuş programını atarak (586220) bozuk ramı tespit edebilirsin, ayrıca sağlam bir ram alıp ramların üzerine bindirerek ram sayısinda değişme olduğunda bozuk ram bulunabilir, bilgisayarı kapatıp ramı takıp bilgisayarı açıp ram miktarını  kontrol edebilirsin

Bilgi için tşk. Toplam 1513 ram saydığına göre, ramlerin çoğu bozuk sanırım.

CPC-C64-AMIGA
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2017, 14:05:33 ÖS »

@solitude : her bir çip tek bir biti sakladığı için raporlanan belleğin büyüklüğü arızanın büyüklüğünü söylemez. irqhack64 üstünde sadece 256 byte rom data var, bundan sonra belleğe asılıp bilgiyi oraya aktarmaya çalışıyor. hiç bir şey olmaması çok mantıklı gelmedi bana. en azından c64'ü resetleyip ekranı kapatması gerekir. Sonrasında da mantıksız bir program yüklediyse ya crash olmalı c64 ya da Ready prompt'unda öyle kalakalmalı.

Senin durumunda problem memory çipleri değil de, adres yahut data hatlarında kopukluk da olabilir. İşlemci ile bellek hatları üstünde bir bağlantı test'i yap istersen.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2017, 18:11:06 ÖS »

@solitude : her bir çip tek bir biti sakladığı için raporlanan belleğin büyüklüğü arızanın büyüklüğünü söylemez. irqhack64 üstünde sadece 256 byte rom data var, bundan sonra belleğe asılıp bilgiyi oraya aktarmaya çalışıyor. hiç bir şey olmaması çok mantıklı gelmedi bana. en azından c64'ü resetleyip ekranı kapatması gerekir. Sonrasında da mantıksız bir program yüklediyse ya crash olmalı c64 ya da Ready prompt'unda öyle kalakalmalı.

Senin durumunda problem memory çipleri değil de, adres yahut data hatlarında kopukluk da olabilir. İşlemci ile bellek hatları üstünde bir bağlantı test'i yap istersen.

IRQhack64 hiç tepki vermiyor. Tüm hatları test etme vs. sanırım beni aşar. Zaman bulabilirsem yatırıcam masaya ama, hastanın masada kalma olasılığı çok yüksek.

CPC-C64-AMIGA
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2017, 23:01:39 ÖS »

@solitude : Aşağıdaki sitede servis kitapçıkları var pcb versiyonlarına göre. Oradaki şematik üzerinden yapabilirsin.

http://www.bombjack.org/commodore/commodore/

Kullanılan ram sanırım 4164, aşağıdaki datasheet'ten pinout'una bakabilirsin.

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/102233/SAMSUNG/KM4164B.html

twitter | blog
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: