Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetİzmirMaster ve forumdan uzaklaştırmalar hakkında
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İzmirMaster ve forumdan uzaklaştırmalar hakkında  (Okunma Sayısı 5939 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 14, 2017, 18:30:48 ÖS »

Forumda olabildiğince hak ve hukuku gözetmeye çalışıyoruz. Bunları yaparken muhakkak hatalarımızda oluyor. Misal İzmirmaster neden uzaklaştırıldı konusunda belki bir başlık açmak gerekirdi..ya da her uzaklaştırılanla ilgili bir mesaj atılmalı. Bunu önceden yapıyorduk. Ama bazen olayların can sıkıcılığı nedeniyle unutuyoruz. Bazen de forumdaki samimiyet ve yönetime olan "güvenden!" dolayı işi resmiyete döküp, ayrılan üyeleri de hele cevap imkanları yokken rencide etmeninde anlamı yok diye düşünüyordum... Yanılmışım... (Bundan sonra ayrıntılı bilgi yayınlayacağız)

Forumun yaş ortalamasından bahsetmeye gerek yok sanırım. Buna rağmen, bazı üyeler yaşlarına yakışmayacak işler yapmaktan geri kalmıyor... Misal diğer üyeye küfür edeni de gördük, size ihtiyacım yok diyip posta koyup ayrılanı da... Hatta üyelerle tartışıp, kendi isteğiyle, ya da yönetim tarafından uzaklaştırılan koskoca adamların, farklı isimlerle yeniden foruma üye olduklarını da gördük... Bir kaç örnek vereyim isterseniz. Mesela VolkyTolky diye forumdan uzaklaştırdığımız bir üye vardı, ilginçtir, izmirmaster'la arası da çok iyiydi. Şimdilerde hiç bir şey olmamış gibi forumda yazıyor... Foruma küfredip giden bir başka üyemiz (nicki ismiydi vermiyeyim), şu anda yine hiç bir şey olmamış gibi forumda alışveriş yapıyor... Sensation seninde farklı nickle geldiğinin farkındayız. Bu üyeleri yeniden atsan, farklı isimle yine gelecekler. Bu durumu kendilerine yakıştırıyorlarsa, verilecek hangi ceza onlar için caydırıcı olabilir ki?

İzmirMaster'da bunlardan biri... Gezi olayları sırasında attığı bir mesajdan dolayı, forumdan uzaklaştırmıştık... Sonra yedek hesabından ya da yeniden üye olarak geldi... Siyasi tartışmaları çok seven bir yapısı var... O siyasi tartışmalardan birinde forum için çok değerli olan bir üyemiz, bu adamlarla mı muhatap olacağım diyerek forumu terk etti. Haklıydı da. En son Alpyre ile atıştı. Alpyre son olarak bana karşı yazma demesine rağmen, sataştı. Çok büyük bir ceza almamıştı (hak etmesine rağmen)... Ama kardeşinin hesaptan, yazılmaya devam edince, ya mesajı ileten kardeşini uzaklaştıracaktık ya cezasını arttıracaktık...Cezasını arttırdık... Bugün itibariyle 34 gün sonra isterse döner.

İzmirmaster üzerinden yazan sorgulayan, onsuz commodore forumu mu olur diyen arkadaşlara da birşeyler yazmak istiyorum... Bu forum, izmirmaster yokken de, sizler yokken de vardı... Uzunca süre 20-30 kişi yazıştık. Zamanla bize güvenen, ortamı güzel bulan arkadaşlarla da büyüdük... Bir ara değerli bir grup forumdan ayrıldı, kendi gruplarını/forumunu kurdu... Eskisi gibi devam ettik. Yeni arkadaşlar katıldı, taze bir kanla, yenilendik, büyüdük... Yarın yine küçülürüz... Çok sorun değil...

(Merak edenler için bugüne kadar forumdan tamamen uzaklaştırılan 10 kadar üye vardır.)

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2017, 20:59:41 ÖS »

Ben bu foruma üye olalı 2 seneyi biraz geçmiş
Şu zamana kadar üyeliğim olan forumlar arasında
Gereksiz mesajların tartışmaların en az olduğu bir forum olarak görüyorum commodore.gen.tr yi
Burada gerçekten çok değerli üyeler var
Paylaştıkları bilgiler bana göre çok değerli
Şunu unutmamak gerekir ki bu kişiler bu paylaşım veya yardımları için bir karşılık almıyorlar
Hatta en değerli şeylerini (zamanlarını) bizlere veriyorlar
Hoşnutsuzluğun olmadığı bir ortamda keyifli bir zaman geçirmek dileğiyle
O değerli insanlara teşekkürlerimi tekrar iletmek isterim

Uzaklaştırılan bir üye haksız ise bu cezaya gücenmemeli
Haklı ise de forumda bunu paylaşır ve istemiyorsa da tekrar forumda takılmaz
CommodoreAmiga
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 14, 2017, 21:53:44 ÖS »

Ben de bu tavrı anlamıyorum. "Bu forum sizler yokken de vardı" "Çok sorun değil"  Bi zahmet forum ismini değiştirin Commodore olmasın o zaman. Adınızı ve soyadınızı yazın burasi benim kralligim deyin insanlar da buraya katılmadan önce ne ile karşılaşacaklarını oobjektif olarak bilsinler. Burda bahsettigim forumun kuralları degil "kişisel tavrınız". İnsanlar bu foruma Commodore altında birleşmek icin geliyorlar. Emin olun kimse "burası sizler yokken de var, çok sorun değilsiniz" bakışı altında birleşmez.

Ya da bir diğer önerim burayı Klüp haline getirin yalnızca tanıdığınız ve bu tavıra tahammül edebilen, size biat edebilen  insanlara özel kapalı bir yapı kurun, lütfen.

Tüm bunları Anlamak istemeyeceğinizi bildiğinin halde yazıyorum... Saygılarımla diye bitirmek isterim ama "siz yokken ben varım, var olurum "tavrına" saygı duymuyorum. Bakış açınız bu değilse bile tavrınızı değiştirin lütfen, burayı krallığınız ya da size ait bir dünya ilan etmediyseniz de anlamaya çalışın.

« Son Düzenleme: Haziran 14, 2017, 21:56:24 ÖS Gönderen: CommodoreAmiga » Logged
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 14, 2017, 22:08:26 ÖS »

Kelimeler altından negatif birşeyler çıkartmaya çalışmayın.
Pozitif düşünün biraz.

Forum yöneticilerine günde kaç tane özel mesaj geldiğini düşünün.
Günde yazılan kaç tane konu altındaki mesajı denetlemek zorunda olduklarını düşünün,
İnsanların bireysel kaprislerini düşünün,
Tüm bunlar ile ilglenip forumun yapısını, sizler kaliteli başlıklara ulaşın diye sarf ettikleri çabayı düşünün,

Ondan sonra bir cümle ile onları burda şah-mat etmeyin.

Bu forum her zaman var olacaktır.
20 kişi de kalsa hayatına devam edecektir.

"Ama sizler ile daha kaliteli ve başarılı olacaktır"
LW3D nin mesajından çıkarmanız gereken mana buydu..

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
mrmojorisin
Deneyimli

01101010 01101001 01101101 01100010 01101111

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 14, 2017, 22:10:19 ÖS »

Ne güzel yazmışsınız '' İnsanlar bu foruma Commodore altında birleşmek icin geliyorlar.''
Çözüm bu cümlede saklı aslında. Burası siyasi ya da dini görüşlerin tartışılacağı mecra değil.
Siyasi ya da dini ya da görüşümüz her ne olursa olsun burada toplanma amacımız retro bilgisayarlar ya da konsollar diye düşünüyorum.

Commodore 64,C,G,128 C,D, Amiga 500,500+, 1541, 1541-II, 1571, 2xSd2iec, 1084 SP1, 1084 P, Amiga 600, Gotek, Amiga 1200 (Bppc 040/200, 64 mb Ram, 64 gb cf hdd), Dual Tualatin 1400 (Voodoo 5 5500 pci, 4670 Agp, 160+3x 80 gb hdd,2 GB Ram, MsDos 6.22, win Nt, win98 Se, win2000, Xp, win 7)
Morphinehead
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 14, 2017, 22:10:23 ÖS »

Çıkan tartışma konusunda bir bilgim yok şayet işin içine hakaret ve sahte kimlikler girdiyse doğal olanın yapıldığını düşünüyorum. Siz yokken vardı tavrını düşününce kararsız kalıyorum. Forum üyeleri sayesinde ayakta ama aklıma bu sefer bahsedilen hakaret ve hesaplar geliyor. Tamamen objektif kalmak gerekirse belki yanlış bir hakaret fakat belli ve görünmez nezaket ve saygı kuralları vardır ya.
Gezi dönemi kısmına takıldım ben bir de. Hani ister aleyhine ister leyhine bir mesajı burada, bir mikrobilgisayar platformunda paylaşmak alakasız geldi. Hakaret olması da durumu iyicene...önyargı olsun istemem ama ne zaman böyle bir tartışma çıksa sataşan taraf genelde düşüncenin yanlış olduğunu hakaretle belirtip suçlayan oluyor. Bu umarım siyasete girmiyordur o dırumda kuralları şahsen ihlal etmek istwmem
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2017, 22:13:49 ÖS Gönderen: Fitzgerald » Logged

Old Touchschriek was the main nameserver
Suspected of being a shoulder surfer
But he didn't know from ****
About challenge response systems
Aradıklarım | Satılıklar
CommodoreAmiga4000/030 ClassicWb39
AppleIIGS ROM03
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 14, 2017, 22:19:05 ÖS »

lehte alehte olmadan yazacagim. bu grubu kuranlarin egolu kisiler oldugunu ve ceza vermekten cok hoslanan kisiler oldugunu hic sanmiyorum. belli bir dengeyi korumaya calisiyorlar ki hic kolay birsey degil. cunku her gorusten insan var aramizda . arada hata da yapabilirler ama bu yukun buyuk bir kismini onlarin omuzladigini unutmamak gerekir diye dusunuyorum. uzaklastirilan arkadaslarinda birbirinden cok degerli insanlar olduguna hic suphem yok. cunku commodore 'a gonul vermis kisi kotu olamaz kanimca. yani iki tarafinda hakli yonleri vardir. sunu soyleyeyim son olarak su iki gunluk dunyada commodore sevenler ufak tartismalari cok buyutmemeli ve birbirlerine herzamankinden fazla empati kurmalilar. hepinize sevgiler
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2017, 22:20:56 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Haziran 14, 2017, 22:21:21 ÖS »

Arkadaşlar forumda çok değerli insanlar var. Yaş ortalaması da çok büyük. Zaten forumu nezih yapan da bence bu yapı. Farklı fikirlerde olabiliriz, çatışma yerine birbirimize destek olup, ortak sevgimiz olan retro bilgisayarlarla daha güzel neler yapabiliriz, bunları tartışmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Umarım böyle olaylar sık yaşamayız
Saygılarımla

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
Morphinehead
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 14, 2017, 22:21:54 ÖS »

Aslında her şey üyelerin paylaşımları için karşılık almadığı gibi yöneticilerin de forum kurup düzen sağlamak için de ücret almadığını hatırlamaktan geçiyor.
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2017, 22:24:11 ÖS Gönderen: Fitzgerald » Logged

Aradıklarım | Satılıklar
AppleIIGS ROM03
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 14, 2017, 22:28:40 ÖS »

Fitzgerald + olarak eklemek istedim
Ben forumda ortalığı perşembe pazarına ceviren
Reklamlar görmüyorum, forum yönetimi domain, hosting gibi giderleri de muhtemelen kendi kazançlarından karşılıyorlar
Yani demek isteyeceğim ziyaretçiler ve üyeler için karşılıksız bir ortam sağlıyorlar
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 14, 2017, 22:42:49 ÖS »

Cihaz toplamayın, istiflemeyin,
bite mite gitmeyin.
Letgodan üyeliğinizi silin
elinizdekileri kullanın, oynayın,
minimal tutun her şeyi, hayat güzel
Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha

phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Haziran 14, 2017, 22:57:31 ÖS »

Ben de bu tavrı anlamıyorum. "Bu forum sizler yokken de vardı" "Çok sorun değil"  Bi zahmet forum ismini değiştirin Commodore olmasın o zaman. Adınızı ve soyadınızı yazın burasi benim kralligim deyin insanlar da buraya katılmadan önce ne ile karşılaşacaklarını oobjektif olarak bilsinler. Burda bahsettigim forumun kuralları degil "kişisel tavrınız". İnsanlar bu foruma Commodore altında birleşmek icin geliyorlar. Emin olun kimse "burası sizler yokken de var, çok sorun değilsiniz" bakışı altında birleşmez.

Ya da bir diğer önerim burayı Klüp haline getirin yalnızca tanıdığınız ve bu tavıra tahammül edebilen, size biat edebilen  insanlara özel kapalı bir yapı kurun, lütfen.

Tüm bunları Anlamak istemeyeceğinizi bildiğinin halde yazıyorum... Saygılarımla diye bitirmek isterim ama "siz yokken ben varım, var olurum "tavrına" saygı duymuyorum. Bakış açınız bu değilse bile tavrınızı değiştirin lütfen, burayı krallığınız ya da size ait bir dünya ilan etmediyseniz de anlamaya çalışın.

Ben de sizin bu yazıyı neye göre yazdığınızı anlayamıyorum.
LW3D nin yazısından Nasıl böyle bir yoruma vardığımızın tek açıklaması var bence...
Ama bu açıklamaya girmeyeceğim...
Kimse burası benim yerim, benim krallığım falan dememiş, ki siz bunları yazarken bu foruma hangi sayede girip post atabildiğinizi hiç düşündünüz mü acaba?
Morphinehead
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Haziran 14, 2017, 23:00:27 ÖS »

Benim anlamadığım konuyu şu an aynı anda 7 8 üye ve bilimum ziyaretçi görüntülüyor ama kimse yazmıyor. Kahkaha

Aradıklarım | Satılıklar
AppleIIGS ROM03
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Haziran 14, 2017, 23:54:01 ÖS »

Çünkü aslında yazmaya pek gerek yok.
Herşey yolunda ve tüm üyelerimizin hakkını yönetim olarak savunmaya devam ediyoruz

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Haziran 15, 2017, 02:54:35 ÖÖ »

Öfkeliyken insan insanlıktan çıkıyor. Bunu en iyi kendimden biliyorum. İzmirmaster olayının ve tahminim diğer bir çok olayın başlıca sebebi öfke idi. Karşılıklı tahrikler ve öfke krizleri sonucu iş bir şekilde birine patlıyor. Kendimi en başa koyarak yazıyorum, öfkeyi yutmasını öğrenmek ve aynı zamanda tahrik edici olmamak karşı tarafa saygı açısından çok önemli. Bence forumu esas değerli yapan ne konuşulan teknolojik içerik ne de bilgi seviyesi. Bunlar da önemli tabii ama eğer buradaki çoğu kişi çok mülayim ve tartışmadan kaçınır tavırda olmasaydı, o bilgilere içeriğe bugün herkes küfrediyor olurdu.

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: