Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımRetrobright (Hidrojen Peroksit - Saç Açıcı) Denemeleri
Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retrobright (Hidrojen Peroksit - Saç Açıcı) Denemeleri  (Okunma Sayısı 23674 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #90 : Ekim 17, 2020, 16:33:51 ÖS »

Şaşılmayacak gibi değil... Sağdaki yeni bir kasa olsa gerek...(çok iyi)

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #91 : Ekim 17, 2020, 17:18:46 ÖS »

Aktug abi bizimi yiyorsun Kahkaha şaka şaka çok acayip olmuş ya. Güle güle kullanın.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #92 : Ekim 17, 2020, 18:25:11 ÖS »

Aktuğ hocam. Ellerine. Sağlık
Benimde. Deneyimlerimi anlatayım.
Hp 50lik saf aldım ayrıca sampuan seklinde 40 volumluk var
 bir yöntem uyguluyorum ama deneyen olmustur Sanırım ürünü önce deterjanlı su ile temizliyorum kir olunca biraz sorun oluyor. Daha. Sonra hp yi fırça ile komple sürüp 2-3 saat. Bekletiyorum pc kasalari. Yada sararan cihazlarda plastik
bileşenlerindeki  boraks sarartıyor diye biliyorum. 3 saat sonra tekrar scoht bright ve cif  ile ovup suyun altında temizliyorum sararmış tabaka gidiyor tekrar hp sürüp 5 saat. Bekletiyorum sonuç çok iyi oluyor. Amiga 1000 için bu yöntemi uygularız inşallah LW3D
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2020, 18:30:38 ÖS Gönderen: PROTEUS1968 » Logged
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #93 : Ekim 17, 2020, 18:43:53 ÖS »

uygularız... Ama Mustafaya söyle ön yüzünü yere koymasın Kahkaha
 - yakında en son ne aldın bölümünde...

PROTEUS1968
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #94 : Ekim 17, 2020, 18:56:26 ÖS »

Mustafa Resim cekmek icin o sekilde tutmuş şu bizdeki retro ruhu varya çok acaip bir his,
biz zamanında bu kadar ürüne sahip olsaydık acba yine bu kadar ilgimizi çekermiydi bilmiyorum
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #95 : Ekim 17, 2020, 19:26:24 ÖS »

Hata kabul etmeyecek yüzeylerde önce görünmeyen bir kısmında deneme yapıp sonuca göre hareket etmek daha iyi olur diye düşünüyorum. Benim elimdeki 90' lardan kalma PC kasası hani birşey olsa bir yerden ikamesi bulunur ama A1000 de yaşanacak sorunu düşünmek bile istemiyorum Başka bir A1000 de problem çıkmamış olsa bile standart bir üretim yapmamış olabileceklerini düşünerek eldeki kasa üzerinde ufak bir noktada denemekte fayda var.

Ben uygulamadan önce kir-yağ dan temizlemek için ön temizlik yapıyorum. Yüzeyde çıkmayan başka bir plastik ya da benzeri bir maddeden bulaşan çizik şeklinde lekeler varsa onun çözümü selülozik tiner olabiliyor ama HP uygulamasından sonra. Önce yapılırsa problem olabiliyor.

Viskoziteyi arttırıp HP nin yüzeyde tutunmasını sağlamak için ; 200ml HP(%50) + 300ml su + Bir tatlı kaşığı gliserin + 3 çay kaşığı Xanthan Gum kullanıyorum. Karşımı hazırlarken gliserin+HP+Suyu önce derin bir kavanoz içine koyup mikserle 3-5dk karıştırmakta fayda var. Xanthan Gum bela bir malzeme Direkt karışımın içine dökerseniz topaklanıp kalacaktır. Mikser karşımın içinde en düşük devirde çalışırken çay kaşığı ile hafif hafif serperk dökerseniz daha sağlıklı olur. Karışım hazır olunca akışkanlığı düşmüş yüzeyde kolayca tutnabilen ışığı geçiren bir malzeme ortaya çıkıyor.

Güneş ışığı altında yapılacak uygulama en zor kısmı. Daha Yüzey üzerine HP sürüp streç filmle çevirdim, saklama kabına koyup üzerine cam kapattım olmadı. Karışımdaki bukarlaşan su treç film ya da camda yoğuşup güneş ışığının yüzeye vurmasını ya engelledi ya da homojen bir şekilde ışık ulşamadığı için yüzeyde dalgalanmalar oldu. Bana göre en sağlıklısı yüzeyi direkt güneş ışığına maruz bırakmak.

Karışımın viskozitesidüşüp yüzeyde tutunması kolaylaştığı için boya fırçası gibi bir malzemeyle yüzeye sürüp 30 - 45dk arayla yine fırçayla tazeleyince yüzey üzerinde sürekli şeffaf HP tabakası kalmış oluyor. 4-5 saat sonra sizin de yaptığınız gibi suyla yıkayıp ikinci uygulamaya geçmek en sağlıklısı.

Bugüne kadar yaklaşık 10 kadar kasa üzerinde uygulama yaptım. Benim edindiğim tecrübeler bunlar. 3,5 PC Floppy ön yüzleri uygulamaya oldukça yatkındır hatta 1-2 saat içerisinde orjinal rengine hemen döner. Optik okuyucular ise en karışık olanı. Standart bir malzeme kullanılmadığından bazıları ( Creative )çok zor tepki veriyor. Bazıları ise ( LG, Aopen )çok kolay tepki verip orjinal rengine dönüyor. Bazılarının rengi de zaten kemik rengi olduğu için arzulanan renge dönmesini sağlamak imkansız. 

Siyah iz-çizik bırakmış lekelerde Selülozik tiner kullanılabilir ama yüzeyinde kenarda kıyıda kalan bir bölümüne önce deneyerek. Tiner yüzeyde bir hasar verirse telafisi mümkün olmuyor ve çok sırıtıyor. Bu optik okuyucuların üzerindeki marka-model-hız gibi retro sistemlerde sırıtabilecek yazıları silme işleminde de kullanıyorum.

Benim tecrübelerim bunlar  
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #96 : Ekim 17, 2020, 19:30:43 ÖS »

Harika olmuş, gerçekten yeni gibi gözüküyor.

You are in a computer game, Max.
(İZMİR) http://amplifypedals.com
pofpor
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #97 : Ekim 17, 2020, 19:40:24 ÖS »

Ben de daha önceden PS1 ve Gameboy için bu uygulamayı yapmıştım. Sadece yazıların üstüne gelen kısımlara sürmemiştim. Acaba bütün kasayı hidrojen peroksit ile kaplasak yazılarda silinme olur mu? Ben en çok Gameboy ve Nintendo yazısının silinmesinden korkuyorum.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #98 : Ekim 17, 2020, 20:33:08 ÖS »

@Aktug baya kimya yani baya deneme yapmışsınız anlaşılan. Ama 40 dk da bir hp sürüp streçlemeden homojen tutma fikri hoşuma gitti. Bir dahak ine deneyeceğim.

@pofpor ben nintendoya yaptım HP hiç birşey olmuyor abi. Amiga klavye tuşları ve Nintendo Gameboy yazıları silinmiyor.

Tabi selülozik tinere dikkat o silebilir. Hatta plastiği de zarar verebilir.

Bu arada HP sağlığınıza zararlı olabilir. Solumamaya temas etmemeye çalışın. Uygulama yaparken gözlük kullanmayı da ihmal etmeyin.

Çok zorlu lekelerde çizik oluşturmuş ve cif vb ile çıkmayan yüzeylerde. Selülozik tinerden önce. Hafifçe bastımadan silgi kalem kullanabilirsiniz. Ben denedim başarılı ama düz yüzeyi çiziyor.Çok ince zımpara gibi düşünün. Aklınızda olsun Silgi kalem derken kurşun kalem gibi olanlardan açılanlardan. Yumuşak uçlu değil.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2020, 20:39:28 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: