Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [TAMIRAT] wolf unit (mk3/umk3)  (Okunma Sayısı 11619 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 17, 2017, 00:42:12 ÖÖ »

Selam herkeze,

Elimizde bozuk bir ultimate mortal kombat 3 oyun karti var (bu karta midway wolf unit deniyormus), orjinal gorunuyor. Calisiyor diye almistik ama geldiginde calismiyor cikti. Belki de yolda bozuldu, basit bir arizasi var diye bir umudumuz var.

Tamirati icin yol gosterebilecek kimse var midir?

Su anki durumu ozetleyim;

Guce baglandiginda, kartin uzerindeki 3 ledden 2 tane yanyana olanlardan biri yaniyor, diger iki led de yanmiyor. Mortal Kombatlarin (en azindan 1-2-3 oyle) guc geldiginde ekranda gorunene benzer bir desen geliyor ekrana, fakat ayni degil biraz daha farkli bir copluk geliyor.  Sonra gidiyor. Tekrar geliyor. Bazen de hic gelmiyor.

Ana islemciye, ve buyuk entegrelerin coguna guc geliyor. Hatta, ses DSP chipi ve ana islemcinin reset bacaklarina baktim, 2-3 sn de bir reset sinyali aliyor. Ses hic yok. Ama saglam duruyor, cikis amfisi calisiyor, bir dip ses geliyor, ama acilis -ding- sesi yok.

Hic arcade karti tamir etmisligim yok, kartin semasini da bulamadim.

Nelere bakmak lazim fikri olan var mi?

« Son Düzenleme: Kasım 08, 2017, 00:28:16 ÖÖ Gönderen: ggolem » Logged
Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 17, 2017, 00:56:25 ÖÖ »

Benim bilgim yok, ancak yavuzg'nin konusunda belki bir ipucu yakalarsınız.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14402.0

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2017, 01:45:25 ÖÖ »

Tesekkurler, kart hakkinda bilgi toplamaya calisirken yavuzg'nin o yazisini da okumustum. Bu kart hakkinda cok daha fazla bilgi bulmayi bekliyordum internetten, ama neredeyse hic birsey bulamadim.

Biri pilsiz hic calismadigini yazmis. 3-4 kisi Altera FPGA lerin erimeye cok merakli oldugundan bahsetmis. Biri Willams in ozel yapim DMA controller chip'inin yakinindaki buffer chiplerinden birinin lehimi ile ilgili sorun yasadigini gordum. Hepsi bu kadar. Koca MK3 ile ilgili bu kadarcik bilgi olmasina sasirdim.

Kart uzerindeki ledlerin bile aciklamasini bulamadim
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 17, 2017, 08:03:40 ÖÖ »

ggolem belki ufak bir arizadir halledilir şu ledlerin yanarken bi ayrıntılı foto atarsan belki yardım edeceklere ışık tutar..
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 17, 2017, 15:54:56 ÖS »

Hemen ayarliyorum photoyu
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 17, 2017, 17:05:31 ÖS »

gidip gelen ve desenleri degisen ekran da asagida

* wolf.JPG (901.58 KB, 1750x1313 - Görüntüleme: 1236 kez.)

* wolf-ekran.JPG (926.69 KB, 2320x1740 - Görüntüleme: 1262 kez.)
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 17, 2017, 18:18:28 ÖS »

Inşallah ufak bir arızası vardır,öyle gibi de gözüküyor sanki  tecrübeli gözler daha iyi yorum yapabilir...
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 17, 2017, 18:30:53 ÖS »

Selam herkeze,

Elimizde bozuk bir ultimate mortal kombat 3 oyun karti var (bu karta midway wolf unit deniyormus), orjinal gorunuyor. Calisiyor diye almistik ama geldiginde calismiyor cikti. Belki de yolda bozuldu, basit bir arizasi var diye bir umudumuz var.

Tamirati icin yol gosterebilecek kimse var midir?

Su anki durumu ozetleyim;

Guce baglandiginda, kartin uzerindeki 3 ledden 2 tane yanyana olanlardan biri yaniyor, diger iki led de yanmiyor. Mortal Kombatlarin (en azindan 1-2-3 oyle) guc geldiginde ekranda gorunene benzer bir desen geliyor ekrana, fakat ayni degil biraz daha farkli bir copluk geliyor.  Sonra gidiyor. Tekrar geliyor. Bazen de hic gelmiyor.

Ana islemciye, ve buyuk entegrelerin coguna guc geliyor. Hatta, ses DSP chipi ve ana islemcinin reset bacaklarina baktim, 2-3 sn de bir reset sinyali aliyor. Ses hic yok. Ama saglam duruyor, cikis amfisi calisiyor, bir dip ses geliyor, ama acilis -ding- sesi yok.

Hic arcade karti tamir etmisligim yok, kartin semasini da bulamadim.

Nelere bakmak lazim fikri olan var mi?

arcade kart hiç tamir etmedim anlamamda ama yavuzg nin yazılarından anladığım kadarı ile senin yapabileceğin çok basit şeyler var hatta kartı kurtarma ihtimalin bile olabilir.

1- yavuzg nin yazılarında dikkatimi çeken basit arızalardan biri entegre ayaklarının yamulup birbirine kısa devre olması ve arıza çıkarması bütün entegre ayaklarını kontrol ediniz.

2- bu tarz kartlar eski olduğundan sağa sola çarparak veya farklı yollarla aldığı darbeler vs vs ler sebebi ile devre yolarında kopmalar oluyor/olabiliyor kontrol ediniz.

3- via lar zamanla kendi kendine sanırım iletmez oluyorlar bir ohmetre ile tüm viaları kontrol edin.

4- sökülebilir entegreleri söküp hem söketlerini hem entegreleri temizleyip yerine geri takın

yavuzg varkken haddim olmayarak akıl verdim ama yavuzg de konuyu görünce hatam varsa düzeltir sanırım.
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2017, 20:29:59 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 18, 2017, 00:44:04 ÖÖ »

U45 arızalıysa siyah ekran alırsın. Sanırım bir şeyler geliyor ekrana...

Custom DMA controller arızalıysa bile test ekranı gelir. sadece U33 arızalı der veya ROM'ların tamamı kırmızı olur.

Tüm ROM'lar ve tüm RAM'ler bile arızalı olsa test ekranı gelir.

Önerilerim:

İşlemcinin (TMS34010) bacaklarındaki lehimler çatlamış olabilir. Reflow...

U45, U47 ve U35 (soketli altera çipler) PLCC çıkartıcı ile soketinden çıkartıp metal fırça ile temizleyip yerine takabilirsin.

U45'in üzerinde "Midway u45" vs yazan bir etiket olması lazım. Yoksa şühe uyandırıcı bir durum.

Tüm bu işlemlerden sonra kartın açılması lazım. Test ekranı gelmesi lazım.
Gelmiyorsa fena...

BONG sesini hiç duymuyorsan fena...

Hiç girişmeden geri iade edebiliyorsan iade et derim...

Not: "Fena" dememin sebebi karta ödediğin paradan veya ebay'den çalışanını alacağın fiyata gelebilecek bir tamirat/malzeme parası ödemen gerekir.

Semih Yener
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 18, 2017, 00:46:42 ÖÖ »

Kartı nereden temin ettiniz ?
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 18, 2017, 01:04:05 ÖÖ »

Guzel, iste bana lazim olan bilgiler geldi. Cok tesekkurler.

Test ekranina o kadar arizada bile girdigini bilmek cok guzel, ve bong'un da o kadar oncelikli gelebildigini bilmek onemli.

u45te normalde etiket varsa tatsiz bir durum. Bilmeyen biri sifir yada daha kotusu baska bir cihazdan sokulmus bir FPGA takmis olabilir.

iade sansimiz yok, cok uzun zaman gecti uzerinden, firsat bulup bakamadik buna bir turlu... Bakalim, tamir etmek mantiksiz noktaya gelirse, birilerine yedek parca olur. Bir umk3 daha var saglam, arkadasta, onun gelmesini bekliyorum, bunun calisan parcalarini onu kullanarak test ederiz.  Etiketsiz U45 den baslayarak...
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 18, 2017, 01:05:44 ÖÖ »

kart arkadasimin, ebayden diye hatirliyorum, italya yada amerika olmali. Ogreneyim yarin.

neden sordunuz?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 18, 2017, 11:47:07 ÖÖ »

ibir iki nokta daha var aklıma gelen;

mk boardları gbs82xx de stabil görüntü vermeme sorunu var. gbs ler troubleshoot için uygun değil.

güç kaynağında -5v var mı? yoksa bong sesini duyamazsın. mk pcb lerinde ses -5v olmadan cazırtı olarak çıkar.

bunun dışında parçaları çalışır board üzerinde test etmek kesin çözüm. kolay gelsin...

bu arada pcb yi ebayden aldıysanız 180 gün geçmediyse iade işlemi başlatabilirsiniz. tabi o kadar zaman geçmesi satıcı için tatsız bir durum. ilanda as-is falan demişse iade mümkün olmayabilir.

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 18, 2017, 12:16:57 ÖS »

Alıntı
mk boardları gbs82xx de stabil görüntü vermeme sorunu var. gbs ler troubleshoot için uygun değil.
Evet, evet haklisin, hatta, bu ekranda gordugum patern gbs82xx'ye ozel birsey de olabilir.  Scope ve tek CRT monitorum ayni yerde degil, crt benim kabinde evde, alet edavat, scope multimeter, havye vs hersey bir atolyemiz var orada, o yuzden boarda orada bakiyorum, supheli durumlarda eve goturup CRT ye baglayacagim, mecburiyetten gbs82xx oldu  Masum

Alıntı
güç kaynağında -5v var mı? yoksa bong sesini duyamazsın. mk pcb lerinde ses -5v olmadan cazırtı olarak çıkar.
evet var, kontrol da ettim saglam. Kullandigini bilmiyordum dogrusu, yine de etmistim.

wolf unitte watchdog reset nasil yapilmis biliyor musun? Bu resetlerin gelip durmasinin sebebi watchdog gibi geliyor, o da neleri kontrol ediyorsa artik

bir de ledlerin anlamini biliyor musun, yada tahminin var mi? Yanan herhalde power. ama digerleri ne hic bir fikrim yok

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Temmuz 18, 2017, 12:20:32 ÖS »

kart bu forumdan birindenmis, ebay olayini yanlis hatirlamisim. Ama 1 yildan fazla olmus alali
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: