Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Son)
Sayfa: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 96   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Son)  (Okunma Sayısı 569007 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #165 : Ağustos 14, 2017, 09:08:54 ÖÖ »

Heyecanla bekliyoruz dostum. İyi çalışmalar olsun.
2019
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #166 : Ağustos 14, 2017, 13:53:19 ÖS »

eline sağlık
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #167 : Ağustos 14, 2017, 21:33:58 ÖS »

İş yerinde resimleri göremedim, cep telefonu da çekmiyor şu anda ama eminim çok güzel görünüyordur.

Yorumları gördükçe heyecanlandım bak şimdi. Kahkaha

çok güzel görünüyorlar... Heycanla gelişmeleri bekliyoruz...

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #168 : Ağustos 14, 2017, 22:01:45 ÖS »

ADV7181C Video input processor chipi ile boğuşma evresindeyim. Şöyle ki çipin SDP (standart Definition Processor) ve CP (Component Processor) adı altında iki ayrı bloku var.

Normalde SDP yi kullanmam gerekiyor çünkü Amiga çıkışındaki sinyal PAL yada NTSC, yani SD sinyal. Ama çipin içerisindeki bu blok composite sync sinyali istiyor. Amiga video port üzerinde de HS ve VS var. CS de var ama bu CS video seviyesinde değil TTL seviyeinde anladığım kadarı ile. Amiga da bulunan mono video çıkışı var ya, işte bana lazım olan tam olarak o aslında, synch işareti var orada, RGB sinyal de Video Portta mevcut. Ama gel gelelim o mono video sinyali Video Port üzerinde yok...

Bu durumda ne yapabilirim çözmeye çalışıyorum, ADV7181C oldukça kapsamlı bir chip. En kötü CP blokunu kullanacağım ama bu durumda FPGA'e daha çok iş düşecek. Bir iki güne umarım gelişme kat ederim. Çalışmalar devam ediyor...

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #169 : Ağustos 14, 2017, 22:16:22 ÖS »

Belki yanliş anlamış olabilirim ama video porta bağladığımız A520 modülatörden composite video çıkışı alabiliyoruz normalde. İşin teknik kısmını bilmiyorum ama sonuçta video portundan bir şekilde composite video sinyali üretilebiliyor demek ki. Tabi bunu A520 ne şekilde yapıyor bilmiyorum. Mutlaka düşünmüşsünüzdür bunu ama yine de aklıma geldi, söylemek istedim.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #170 : Ağustos 14, 2017, 22:21:12 ÖS »

Tabiki, HS ve VS olduktan sonra yapılır zaten. Hatta dediğim gibi Video Port üzerinde CS de var ama sinyal seviyesi TTL olduğu için doğrudan kullanamadım. Yani ben çizimde ve devrede değişiklik yapmadan çözmeye çalışıyorum şu anda. Araya birşeyler koyduktan sonra çözümü zaten kolay...

phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #171 : Ağustos 14, 2017, 22:38:20 ÖS »

Umarım kolay bir şekilde hallolur da, hepimiz bu nimetten faydalanırız bir an önce. Emeğinize sağlık.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #172 : Ağustos 14, 2017, 23:16:29 ÖS »

ADV7181C Video input processor chipi ile boğuşma evresindeyim. Şöyle ki çipin SDP (standart Definition Processor) ve CP (Component Processor) adı altında iki ayrı bloku var.

Normalde SDP yi kullanmam gerekiyor çünkü Amiga çıkışındaki sinyal PAL yada NTSC, yani SD sinyal. Ama çipin içerisindeki bu blok composite sync sinyali istiyor. Amiga video port üzerinde de HS ve VS var. CS de var ama bu CS video seviyesinde değil TTL seviyeinde anladığım kadarı ile. Amiga da bulunan mono video çıkışı var ya, işte bana lazım olan tam olarak o aslında, synch işareti var orada, RGB sinyal de Video Portta mevcut. Ama gel gelelim o mono video sinyali Video Port üzerinde yok...

Bu durumda ne yapabilirim çözmeye çalışıyorum, ADV7181C oldukça kapsamlı bir chip. En kötü CP blokunu kullanacağım ama bu durumda FPGA'e daha çok iş düşecek. Bir iki güne umarım gelişme kat ederim. Çalışmalar devam ediyor...

Aynı sorun bazı TV'lerde de oluyor, Composite Sync olmadan RGB SCART görüntüyü algılamıyor ve TTL Comp Sync'i kabul etmiyor, mesela benimki.  Bu nedenle Amiga Teknik'ten aldığım kabloyu bir türlü kullanamadım.  RGB Pin 10'dan gelen Composite Sync TTL seviyesinde, bunu kullanılabilir hale getirmek için 330 Ohm bir rezistör kullanabilirsiniz.  Bu benim işimi görmedi açıkçası ama sizin chip bu numarayı yiyebilir.  Alternatif olarak aşağıdaki gibi Comp Sync'i Mono Comp out'tan alabilirsiniz:

« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2017, 23:18:27 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #173 : Ağustos 14, 2017, 23:30:50 ÖS »

Mono Comp'u kullanmak istemiyorum, temiz bir çözüm değil bence. Tek parça tek porta giren bir kart olarak kalmalı. (Sesi mecburen kablo ile alacağım zira portta yok.)

330 ohm direnç tirck denenebilir, bu da çok içime sinmiyor ama en kötü durumda denerim.

Şu an kafa yorduğum konu chipin CP bloku. Bu blok daha çok grafik digitize etmek için (1024x768 vb...) tasarlanmış. HS, VS ayrı ayrı kabul ediyor. 720x576 bu blok için pek alışıldık bir çözünürlük değil (hatta bir de interlaced) ama kabul ederse en temiz çözüm bu şekilde olacak. Zaten digitize datayı FPGA içerisine aldık mı gerisi kolay...

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #174 : Ağustos 14, 2017, 23:39:51 ÖS »

Mono Comp'u kullanmak istemiyorum, temiz bir çözüm değil bence. Tek parça tek porta giren bir kart olarak kalmalı. (Sesi mecburen kablo ile alacağım zira portta yok.)

330 ohm direnç tirck denenebilir, bu da çok içime sinmiyor ama en kötü durumda denerim.

Şu an kafa yorduğum konu chipin CP bloku. Bu blok daha çok grafik digitize etmek için (1024x768 vb...) tasarlanmış. HS, VS ayrı ayrı kabul ediyor. 720x576 bu blok için pek alışıldık bir çözünürlük değil (hatta bir de interlaced) ama kabul ederse en temiz çözüm bu şekilde olacak. Zaten digitize datayı FPGA içerisine aldık mı gerisi kolay...

Gerisi kolay kısmından çok emin değilim dediğim gibi dijitize etmek ve upscale etmek kaç ns sürecek çok önemli..  PAL sinyalde 4ns 1 frame demek, 3 fps çoğu oyunu oynanamaz kılacaktır o yüzden max 8-10s gibi bir latency hedeflemek lazım bence bunu tutturmak da kritik olacak ekranda görüntüyü almak kadar.. <4ns olursa tadından yenmez tabi ama sanki ben bu konuda biraz karamsarım..
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2017, 23:41:55 ÖS Gönderen: appiah4 » Logged

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #175 : Ağustos 14, 2017, 23:47:03 ÖS »

PAL sinyalde 20ms (milisaniye) bir frame ediyor.
ns çok daha küçük bir birim. (ns=milisaniye/1000000)

Bu scandoublerda zaten framebuffer olmadığı için latency maksimum 1 satır olacaktır. (Frame değil satır.) Çünkü zaten RAM yok, istesek de latency yaratamayız. 1 satır ise yaklaşık 64uS(mikrosaniye) ediyor...

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #176 : Ağustos 14, 2017, 23:59:53 ÖS »

Gece gece hem birimler karıştı hem matematik saçmaladı; ms tabi. 

Teknik bir soru, PAL sinyal 50Hz interlaced mantığıyla gidersek evet 20ms, ama aslında PAL video 25fps progresif diye düşünmek lazım değil mi zira interlaced sinyalin her iki karesi tek bir frame'i tanımlıyor?  Bu durumda 40ms demek gerekir (Ben 100'ü 25'e bölüp 4 buldum bu arada demin).

Yine teknik bir soru, framebuffer olmadan nasıl upscale edecek?  Sonuçta sadece horizontal scaling yapmıyor alt üst satırı bilmeden doğru dikey ölçeklemeyi nasıl yapacak?

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #177 : Ağustos 15, 2017, 00:27:12 ÖÖ »

@delimawi: bu proje için değil ancak ilerisi için şöyle de bir fpga board var.

https://tr.aliexpress.com/item/New-XILINX-FPGA-Spartan6-Spartan-6-Development-Board-XC6SLX16-Core-Board-with-32MB-SDRAM-Micron-MT48LC16M16A2/32801899786.html

Kullandığının iki misli fiyatı ama bir yerde okudum hiç ram kullanımı olmadan microblaze (xilinx'in soft core'u) sadece %11 kapasitesini götürüyormuş. Kod+ram kullanımı ile artar bu oran ama biraz daha geniş alan sağlıyor sanki. İşe yarar mı bilmem, üstünde 32mb sdram de var.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #178 : Ağustos 15, 2017, 09:10:18 ÖÖ »

Yine teknik bir soru, framebuffer olmadan nasıl upscale edecek?  Sonuçta sadece horizontal scaling yapmıyor alt üst satırı bilmeden doğru dikey ölçeklemeyi nasıl yapacak?

Aslında upscaling başka bir konsept. Burada yaptığımız scandoubling. Yani her gelen satıra karşılık, 2 satır oluşturup gönderiyoruz. Yani düşey çözünürlük iki katına çıkarılmış oluyor. Yatayda bir değişiklik olmuyor.

Daha iyi anlamak için şöyle düşünebiliriz. Interlaced halde 50 frame var. Ve her frame 288 satır. (576 değil, çünkü tek ve çift nolu satırlar iki ayrı frame halinde gönderiliyor.) İşte biz 288 satırı 576 satıra çıkarınca, 720x576i 25 kare olan görüntü, 720x576p 50 kare oluyor...

Kaynaktan 1 satır gelirken, nasıl aynı sürede iki satır üreteceğimiz ise çok basit. Aynı satırı iki kere gönderiyoruz. (Scandoubling)

Yatayda ve düşeyde herhangi bir matematiksel işlem yapılmasıdğığ için kalite kaybı veya latency oluşmuyor.

Bu FPGA çok güzelmiş. Bununla çok daha kapsamlı işler yapılır. Hazır board olarak sunulması da güzel. Çünkü bu yeni FPGA ler kullanmaya elim gitmiyor, prototip için montajı çok zor.

Kenarda dursun, bir başka projede kullanılır bu...

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #179 : Ağustos 15, 2017, 11:33:19 ÖÖ »

Anlamadım açıkçası, Amiga'nın RGB çıkışı örneğin çoğu oyunda 320x200 50Hz interlaced 15KHz HSync, bunu 720x572 50Hz progressive 30kHz HSync'e çevirebilmek için mutlaka bir upscaling yapılması gerek yatayda da?

Sayfa: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 96   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: