Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [TAMIRAT] tetris (bootleg)  (Okunma Sayısı 19358 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 04, 2017, 01:38:56 ÖÖ »

umk3'u tamir edince, g.tum kalkti, bi de bozuk tetris vardi bootleg, hem de aynisinin calisani da var, ona giristim. UMK3den sonra kulustur denecek teknolojideki cok kotu uretilmis tetris bootlegi... Nosolsa yapilir bi sekilde, maksat, zamaninda firsatini bulup iceleyemedigim icin 6502 serisi kartlari, simdi ogrenmek olsun.

Bu kartin sesi arizali diye biliyordum, fakat takinca gordum ki goruntude de birsey yok. Sinyal var, ama siyah ekran diyelim. cayir cayir da hoperlorden ses geliyor.

* tetrisS.JPG (823.55 KB, 1800x1350 - Görüntüleme: 1876 kez.)
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2017, 00:26:48 ÖÖ Gönderen: ggolem » Logged
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2017, 07:35:58 ÖÖ »

Atari Tetris en sevdiğim oyunlardan biridir
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2017, 08:59:04 ÖÖ »

Ggolem kolay gelsin, inşallah bunuda umk3 gibi üstesinden gelirsiniz , tetrisin başında aaz vakit gecirnedim sırf müziği yeterdi yavaştan hizlanarak tempoyu artirirdi
bu arada işleri cogalttin alışkanlık yapar
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2017, 12:39:05 ÖS »

Ilk kez atakuledeki Dreamland de gormustum Atari tetrisi. Az da olsa hatirasi vardir benim icin, 4-5 dreamland jetonu atmisligim vardir, pahali pahali. Evde c64 deki tetristen sonra cok guzel geliyordu. Ama jeton cok pahaliydi... E ucundan da olsa bir hatirasi var, yazik olmasin. 
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2017, 12:50:33 ÖS »

@ggolem, Merhaba, normalde arcade kartlarına bir ilgim yok ama tetrisin yeri başkadır. Belki de oynayabildiğim az sayıda oyundan biri olduğu için, bilmiyorum. Şimdi bu kartın 6502 tabanlı olduğunu görünce ayrıca bir heyecanlandım. Eğer olurda karttan ümidini kesersen seve seve alıp tamir etmeye çalışmak isterim. Kolay gelsin ...

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2017, 13:09:26 ÖS »

Acaba kartta ne faliyet var diye bakarak basladim. Once chipleri inceledim.

ozetle:
6502 var, ana islemci
40 bacak baska bir islemci daha var, ne oldugu belli ama ne is yapiyor bilmiyoruz
7-8 tane PAL var.
3 tane tone generator var, ses efekti uretici
1 audio amp var

3 tane clock uretici block gorunuyor potansiyel, 1 kristal, 1-2 kapasitor 1-2 direnci bir engegre ile beraber gorunce o clockdur buyuk ihtimal...

2-3 EPROM var,
1 SRAM var

gerisi 74 serisi veri yolu surucusu (bus transceiver, line driver) yada logic gate...

Sonra CPU ve diger uC'in clocklarina osiloskop ile baktim, sinyal var. Databuslarina baktim mesguller calisiyorlar...

Gorunuse gore, kart ses efektlerini, 3 tane 3lu tone generator chip'i kullanarak uretiyor. Bunlar islemciye yada diger micro controller'a bagli olabilir. Tone generatorlar clock istiyor, ve bakiyorum, clock pin'inde sinyal yok. Bu durumda calismayacaklari kesin.  Yakin olan kristalden clock geliyor olmali diyorum ve kristale bakiyorum, sinyal yok.

Arizayi bulduk. Clock devresi calismiyor. Normalde amfi calismazsa kart komple calismaz diyemeyiz. Oyun sessiz acilir. Ama ondan onceki asamalarda sorun olursa acilmayabilir. Ses chiplerinden bir geri donus almayi bekliyor olabilir, kucuk ihtimal, ama bilemeyiz.

* tetrisS_m1.jpg (834.51 KB, 1800x1350 - Görüntüleme: 1824 kez.)
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2017, 13:12:08 ÖS Gönderen: ggolem » Logged
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ağustos 04, 2017, 13:20:14 ÖS »

umk3 den edindigim bir tercube, kart uzerindeki chiplerin, ne olduklarini iceren bir cikti hazirliyorum, bu cok kolaylik sagladi bana. Yanimda, telefon var, ipad var, bilgisayar da var. Ama datasheetlerin, datasheets.com alldatasheets, datasheetarchive falan gibi b.ktan siteler tarafindan ele gecirilmis olmasi pratikligi yok ediyor.

Once bakiyorum kart uzerindeki buyuk veya populer olan entegreleri cikarip oturup bilgisayar basina bir cikti  hazirliyorum ve yanima aliyorum... Onlu arkali...

Cunku elime probu aldigim zaman, hangi chipin power pini ground pini reseti clock u nerede her defasinda baska sayfaya gec google'a gir.. uzun is.

Isterdim ki bunun icin bir iOS app olsun. Cok hizli search etsin, internetten indirsin ama cachlesin her seferinde indirmesin. Datasheete de erissin. Ama Oncelikle ekranda pin semasini gostersin cok hizli. Hatta istediklerimi seceyim, hizli erisim sayfasi yapsin bana bir ekranda asagidaki gibi gostersin.  Yok mu? oyle app? Yazayim mi? Siz ne kullaniyorsunuz?

tetrisin tone generatorlarinin orada bir 7404 var, onun iki inverteri 1 kapasitor 2 direnc ile bir clock oscilator devresi oluyor, ve 3. inverterindan cikis veriyor, 10mhz kristal ile, 10mhz sinyal... Ama calismiyor. Kapasiyoru ve kontrol ediyorum sagam, 7404 'u degistiriyorum, ve clock sinyalimiz geliyor. 

Gorunuse gore, 7404 un 3. invertor'undan sinyal biraz yukardaki bir fllip flopa (7474) girip, cikisinda frekansi yariya indiriliyor, ve tone tone generatorlara 5Mhz gonderiliyor.

fakat degisen birsey yok, ne seste ne goruntude. Baska sorunlar var...

Bu arada onceki resimlerin hepsi calisan versiyondan. Incelemeleri onun uzerinde yaparken onun resimlerini cekmisim.

* tetris-logic.png (911.38 KB, 1791x2048 - Görüntüleme: 1824 kez.)
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2017, 13:23:02 ÖS Gönderen: ggolem » Logged
ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ağustos 04, 2017, 16:44:06 ÖS »

...Yok mu? oyle app? Yazayim mi? Siz ne kullaniyorsunuz?
Yaz hocam yaz da gelecek nesillere bir güzellik yap

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ağustos 04, 2017, 17:03:15 ÖS »

@ggolem, Merhaba, normalde arcade kartlarına bir ilgim yok ama tetrisin yeri başkadır. Belki de oynayabildiğim az sayıda oyundan biri olduğu için, bilmiyorum. Şimdi bu kartın 6502 tabanlı olduğunu görünce ayrıca bir heyecanlandım. Eğer olurda karttan ümidini kesersen seve seve alıp tamir etmeye çalışmak isterim. Kolay gelsin ...

Tamamdir 6502 ye ilgi nereden diyecegim ama adi commodore.gen.tr olan bir forumda bu soru sacma mi olur?
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ağustos 04, 2017, 18:05:38 ÖS »

...Yok mu? oyle app? Yazayim mi? Siz ne kullaniyorsunuz?
Yaz hocam yaz da gelecek nesillere bir güzellik yap

yapicam en sonunda herhalde
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ağustos 04, 2017, 18:45:46 ÖS »

incelemeye devam ettigimde gordum ki asagidaki gibi bir model var.

uC io(bus) -> bus buffer -> tone gens.

OSC 10mhz -> flipflop 5Mhz -> tone gens.

tone gens -> 4 direnc uzerinden mix&nbsp; -> trippot -> audio amp -> dc blocker caps -> jamma out

uC databus'ina baktim o da aktif gorunuyor, ton ureticilerinin bus'i da aktif ve sinyal var. Fakat hoperlorde gurultu var. Audio amp chipini itip kakinca cayirti yerini dip sese birakiyormus. Bir temassizlik var, olmasa sasardim zaten padler neredeyse yok. Sokulup takilmaktan gitmis. Orayi adam edeyim diyorum.

* IMG_1311_m2.JPG (861.94 KB, 1682x1743 - Görüntüleme: 1667 kez.)
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2017, 18:49:22 ÖS Gönderen: ggolem » Logged
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ağustos 04, 2017, 19:26:23 ÖS »

Seste sorun var diye bildigim icin, ses blogunu cozerek baslayayim dedim. Bu en guzel en pratik tamir yontemi degildir.

Tamirde en onemli guc tecrubedir. Ondan sonra, tamirci kafasi, ondan sonra sabir, ondan sonra teorik bilgi. Bu benim siralamam tabi.&nbsp; Bende bunlardan sadece sonuncu var. Ama zaten derdim karti tanimak daha cok. Satsan 200TL vermez kimse bu karta, tamir etsem nolacak... c64den kendime yakin hissettim de giristim iste.

Ugrasirken fark ettim ki RAM chipi cok isiniyor, TMM2015. Ama baktim calisan tetriste isinmiyor, ustelik o chip TMM2015 degil?! Biri degistirmis. 6116 var normalde. SRAM bu isinmasini beklemem. Zaten calisan karttaki 6116 isinmiyor. TMM2015 bunun pin uyumlu aynisiymis. Ucuzudur kesin. Baktim adress bus'inda sinyal cok kotu. Ya bus tranceiveri bozulmus, yada kendisi.&nbsp; Soktum kendisini. 24 pin dip, cok cok kotu ucuz PCB, ve padlere ihtiyacim var. Ustelik belki RAM'a da ihtiyacim var belki bu ram bozuk degil belki baska birsey yuzunden isiniyor...

$3 havyam ile bunu sokecek halim yok. (var da, karttaki padlerin saglam kalmasi mucize olur)

Isi tabancasi ile sokmeyi denemeye karar verdim. Karti 300 hava ile uzaktan isittim, kartin tamami 80-90 dereceye cikinca, 400 luk hava ile sokecegim chip'in bacaklarini isitmaya basladim etrafindaki via lar kaynamaya basladi, sonra RAM'in lehimler kaynamaya basladi. Cevirdim karti cimbizi altina sokup yumusacik aldim. Cok hosuma gitti.

Hic zarar gormeyen padleri de lehim emici bakir ile temizledim, sonrada alkol. Oyle gicir oldu ki...

Elimde bir tane hurda kart var, yolcunet sagolsun, bir tane super hurda, her yoldan gecmis, eksikkirik pis bir bootleg pit fighter vermisti uzerindekileri bu tur tamiratlarda kullanmak icin. Baska kartim yok. Uzerinde 6116 olmasi kadar buyuk tesaduf olamaz.

Hurda kartin camurunu akittigim gibi, 6116sini soktum ve tetrise taktim. Ve goruntu (biraz) geldi.&nbsp; &nbsp;Kahkaha

Ben tetris goruyorum, oyunu gormus olanlar da eminim bu karmasanin arasinda tetrisi gorebilirler, sasi bak sasir.

jeton attim ses yok ve hala cayir cayir bagiriyor hoperlor, ama birsey acildi en azindan.

* IMG_1326.JPG (349.72 KB, 1500x1107 - Görüntüleme: 1668 kez.)
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ağustos 04, 2017, 19:42:32 ÖS »

ggolem  tetriste ortada klasık  bi pencere olur adamlar pencereleri açıp kapatır yandaki boşluklarda gelen parçaların yerleri
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ağustos 04, 2017, 19:43:29 ÖS »

Tabi, 2 hata giderip hala oyunun duzelmemis olmasi sandigimdan daha cok sorun oldugunu gosteriyor.

Simdi oyun artik boot ediyor onu gordugume gore, ton ureticilerinin ses cikis bacaklarina osiloskop ile bakarken, jeton atiyorum. Ve efekt sinyalini goruyorum. Ama hoperlor cayir cayir sabit...

Bu durumda ses amfidevresinde bir sorun var ve buyuk ihtimal amfi chipi gitmistir diyorum. Yenisini almistim konya sokaktan, onu gecici olarak takip test etmek icin bir header lehimleyip, deniyorum, bi fark yok Herhalde chip saglam.

Bu ses amfisi chipini biraz itip kaktim cekistirdim, bir ara cayirti gitti, sadece dip ses kaldi bir an icin, o sirada jeton atip ses efekti yarattim ve, cikista duydum. Demek ki amfi saglam, ama baglantilar gidik. O blogu temizlemeye karar verdim.

Kartin altinda pad kalmamis, ust tarafinda az birsey var, ama chip'i karta ustten lehimler alttan lehimlemezsem, bu cikinti chipe gelen her fiziksel darbe, lehimler uzerinden padlere gelecek. Ve ben daha kartin tamirini bile bitirmeden kopacak o padler. Chip'i karta sabitlemeye karar verdim. neyseki yer var, bos yere delik actim, ve bir M3 vidayi somunladim. somun, sogutucu ile kart arasinda kalip destek gorevi gorecek ve vidayi da tutuyor tabi.

sonra chipi takip somunla sikistiriyorum, ve sabitlenmis chipi guzelce lehimliyorum olmasi gereken yerlere.

deniyrum! temiz.  Sadece dip ses var, ve jeton atinca efekt geliyor. Ama sadece muzik sirasinda bir sesin eksik oldugunu fark ettim. Calisan tetristeki muzikte hem bas hem melodi var, ama bunda sadece melodi. Ton ureticilerinin biri gidik gibi. Yada cikisi amfiye ulasamiyor...

* audio_amp_playground.jpg (867.21 KB, 2327x1807 - Görüntüleme: 1724 kez.)

* audio_amp_cleanup.jpg (816.78 KB, 2200x1650 - Görüntüleme: 1528 kez.)

* audio_amp_last.jpg (753.08 KB, 1800x1350 - Görüntüleme: 1672 kez.)
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2017, 19:45:17 ÖS Gönderen: ggolem » Logged
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ağustos 04, 2017, 19:57:23 ÖS »

Çok temiz gidiyorsun ggolem keyifle takip ediyoruz..bu arada tetrisin o muhteşem sesleri burada
 https://www.youtube.com/watch?v=8e01c9Ys2OU
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: