Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıAtari/Commodore Joystick tamiri - Dome Switch?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atari/Commodore Joystick tamiri - Dome Switch?  (Okunma Sayısı 401 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 12, 2017, 19:26:28 ÖS »

Bu tür joysticklerde anahtar mekanizması olarak basit kubbe gibi bombeli metal kontaklar kullanılır bildiğiniz üzere. Kimi zaman bu kontaklar yassılaşmış olur ya da bantından çıkmış ve kaybolmuş olur.

Eskiden (çocukken) aliexpres olmayan zamanlarda bunları söker, bombesini düzeltip yeniden yapıştırırdık ancak bir defa deforme oldu mu eskisi gibi olmazdı performansları. Çoğunlukla kısa sürede tekrardan deforme olurlardı.

Artık bunları çok ucuza aliexpress'den getirtmek mümkün ancak zaman kaybetmemek ve referans olması adına, varsa tecrübe edenler için bir sorum olacak; Hangisi daha iyi?

1) Kendinden Mylar stciker'ı olan 12mm çaplı olanlar mı?
örn.

2) Kendinden sticker'ı olmayan 10mm olanlar mı?

örn.

onursapci
Üye4

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 12, 2017, 19:42:51 ÖS »

Atari 2600 kollarindan hatirmiyorum bunu sanirim onlardan . Cok yetenekli olmadigimdan en buyuk tamirim quickshot turbo 2nin yayini degistirmekti. Birkere saatlerde yaylari deliklere gecirmek icin ugrasmistim . Sonra bilgisayarciya goturmustum iple hemen takmisti.ondan sonra ben de yapabildim. Herseyin bir taktigi oldugunu ozaman anlamistim

C64 ve A500
ggolem
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 12, 2017, 21:37:01 ÖS »

Ya soruya cevap degil ama, benzer bir konu

aliexpress de + da var mi?

quickshot 2 lerde falan olan + seklinde ortasi delik. bilen var mi? goren ingilizce adini bilen varsa

Cydonian
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 13, 2017, 10:35:03 ÖÖ »

@ggolem aynen, bunların hep bir ucu kırılırdı o zaman o yana doğru joystick işlemez olurdu, lehim filan da tutmadığı için bu + kırıldı mı joystick mecburen kenara ayrılırdı. gerçi bir ara traş için kullandığımız jileti (dikdörtgen şeklinde) ikiye böler o kırılan uca bir şekilde uydurmaya çalışırdık ama o da uzun süreli bir çözüm olmazdı. sonra oyunun heyecanından joysticke sertçe müdahalede bulununca o jilet parçası mutlaka aşağı yukarı kayar joystick gene işlemez olurdu, ne günlerdi ama...
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2017, 10:36:45 ÖÖ Gönderen: Cydonian » Logged

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
ggolem
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 13, 2017, 10:52:28 ÖÖ »

@Cydonian aynen, bi ucu kirilirdi. Fakat bende 4 ucu da kirilmisi oldu. Cunku aslinda lehim tutuyor Sadece fazla isitmak gerekiyordu, cok buyuk ince metal parca oldugundan cok hizli soguyordu, fakat lehimle yeniden yapistirilan kolun omru max 3-4 gun. Bunun satildigi yerler vardi, ben 10 yasinda oldugum icin yerini malesef bilmiyorum.  Jilet fikri yaraticiymis baya! Aklima gelmemisti hic. Resimdeki devreden 2-3 tane elimde olduguna eminim, o yuzden bulursam + alicam bi tane. Joystick artısı olarak bildik hep, aliexpress de bu ise yaramaz tabi.
Cydonian
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ağustos 13, 2017, 13:24:33 ÖS »

@ggolem bulursan bana da haber ver, ben de alırım o parçadan çünkü bende de var 1-2 tane eskiden kalma + parçası kırık joystick. lehim tutmuyor derken bunlar hareketli esneyen parça, lehimlesen de işe yaramıyor çünkü lehim esneyebilen bir şey değil o yüzden zaten 2-3 oyunda çat gene elinde kalıyordu ne joystickler parçaladık, özellikle o dekatlon muydu neydi, tam bir joystick katili oyundu c64'te filan Kahkaha
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2017, 13:26:51 ÖS Gönderen: Cydonian » Logged

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
ggolem
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ağustos 13, 2017, 14:23:20 ÖS »

Decathlon dogru cevap ilk kirdigim joystickin sebebi ve uzun sure evde yasaklanan oyun

Yavuzun gosterdigi parcalar da ates tuslarinin altinda kullanilanlardan galiba.

Ayni dukkanda olabilir.

@yavuzg link yada urunun adini paylasman mumkun mu?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ağustos 13, 2017, 14:43:43 ÖS »

@yavuzg link yada urunun adini paylasman mumkun mu?

bunlar aliex de bulduğum yüzlerce ilandan bazılarının resimleri. tek bir dükkan satmıyor. henüz satın almadığım için fikir soruyorum zaten, dükkan bilmiyorum...

bunlara dome switch deniyor. senin aradığına ne denir bilmiyorum...

ekalkici
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ağustos 17, 2017, 15:50:33 ÖS »

Bu aralar elimdeki joysticklere ince ayar geçtim, yenj aldığım quickshot pyhton joystick içini açınca lastiklerin yirtildigini gördüm. Kurtarmayı denedim fakat iyi olmadı.

defleppard ile birlikte 12x12mm tact switch denedik ve gayet güzel oldu. Resim paylaşıyorum fikir vermesi açısından. Yumuşaklık hissi için switch ile değme gövdesi arasına sünger vb. malzeme koyulabilir.

Amiga 1200 Black / Rev 1D.4 / ACA 1221ec 16mb @42mhz / 4GB CF HDD / PCMCIA CF / 3.1 Rom
Amiga 500 / Rev 6A / 512KB ram card+clock / Kickstart 1.3 Rom
Commodore 64C / 1530 C2N Datasette
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ağustos 17, 2017, 16:58:55 ÖS »

o tact switchleri oyunda test ettinizmi?

mesela 3-4 saatlik bir international karate den sonra durumlarını görmek lazım

ya da bir "summer games" sonrası

ekalkici
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ağustos 17, 2017, 17:52:57 ÖS »

yavuzg hocam elimdeki tüm amiga ekipmanlarını günlük kullanan biriyim koleksiyoncu değil oyuncuyum yani  bozulsa bende bozulur 

Turrican, dymablaster, sensible, ik+, lotus test pass ok  Karizmatik

Switchin belli bir basma ömrü vardır ve bence kendi lastiğinden daha uzun ömürlü olacaktır. Sonraki sefere lastikli switchler çıkmış onla deneyeceğim.

Amiga 1200 Black / Rev 1D.4 / ACA 1221ec 16mb @42mhz / 4GB CF HDD / PCMCIA CF / 3.1 Rom
Amiga 500 / Rev 6A / 512KB ram card+clock / Kickstart 1.3 Rom
Commodore 64C / 1530 C2N Datasette
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ağustos 17, 2017, 20:18:25 ÖS »

Vaaay çok iyi fikirmiş. Ben de QuickShot'ımı kaptım defleppard'ın dükkana geçiyorum, benimkini de yapsın böyle...

Alper
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ağustos 18, 2017, 00:58:02 ÖÖ »

Abi mutmelen sorun olmaz ama bunlar 4 bacaklı, ataridekiler 3 bacaklıydı. Kesin bi boyut istersen açıp ölçelim derim.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ağustos 18, 2017, 04:44:04 ÖÖ »

Off harika olmuş. ekalkici senin aklına, defleppard senin de eline koluna sağlık. Nerdeyse orjinalinden bile daha iyi olmuş. Oynamadığım oyun kalmadı.

Alper
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ağustos 18, 2017, 17:35:07 ÖS »

Abi mutmelen sorun olmaz ama bunlar 4 bacaklı, ataridekiler 3 bacaklıydı. Kesin bi boyut istersen açıp ölçelim derim.

açıp ölçtüm. 10-12 mm arası (yavşadıkça yere yakın hale geldiğinden hayatına 10mm başlayıp 12mm ile bitmiş oluyor).

ayrıca orijinalde evet 3 bacaklılar. 3 bacaklıların "operasyon kuvveti" daha fazla (350 gf) yani daha "sert". 4 bacaklılar ise 250 gf ama deformasyona daha dayanıklıymış.

neyse her iki cinsinden de 100 er adet sipariş ettim, hayatımın sonuna kadar karşılaşacağım tüm arızalı atari joysticklerini tamir ederim artık gönül rahatlığıyla

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: