Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atari Batağı - Gazete  (Okunma Sayısı 18992 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Eylül 26, 2017, 22:54:58 ÖS »

Valla 4 maddenin hiç birisi de tutmuyor yahu. Hatta diyebilirim ki şu an yaptığım mesleği bana sevdiren atari salonlarıdır.

Yalnız haber bile kendi kendini yalanlamış, gitmiş çocukların öğle tatilinde görüntülemişler mekanı. Hani okulu kırıyorlardı?

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Eylül 26, 2017, 23:13:35 ÖS »

Muhtemelen dünyanın en güzel "kötü alışkanlığı" bilgisayar ve video oyunlarıdır, nokta!

Karaciğerine, akciğerine ve beynine bir zararı yok, sosyalleştirici bir yönü de var, reflekslerin de bomba gibi oluyor. Bu refleksler sayesinde araba kazasından kaç defa kurtulmuşluğum vardır! Bizim zamanımızda sürekli yol tepme nedeniyle zorunlu egzersiz yaptırıcı etkisi de vardı, ayrıca açlığını unuttuğun ya da son paranı da oyuna yatırdığın için obeziteye karşı da doğal koruyuculuğu vardı...
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Eylül 27, 2017, 13:26:16 ÖS »

Ben İzmit 'te E5 karayolunu aşıp (vızır vızır işleyen) Osman Çınar isimli sevdiğim bir abimizin işlettiği Atari salonunun müdavimiydim, jeton toplayıp yardım edip oyunları beleşe getirirdim, orada olmak bile büyük keyifti varsın oyun oynamayayım, seyir zevki de güzeldi. C64 'de dobişko, boulder dash, beach head oynardık (bunları süreli ayarlamışlardı süre bitince ya jeton atacaksın yada kumanda iptal, bitmeye yakın sesle uyarırdı) Sonra Amiga 500 'de swiv, silk worm, myst, sonra malum street fighter, ilerleyen dönemlerde de en çok sevdiğim hareketli kabina sahip bir jet simulatörü ve yine hareketli araca sahip nascar yarış oyunu idi, şimdi arada sırada gerçekçi tüfeklerle oynanan karşıdan düşman v.b. gelmeli oyunlara takılıyorum. Bir de son olarak yine kabine sabitlenmiş tüfeklerle iki kişilik çok güzel bir oyunu iki arkadaş bitirmiştik, çok zevkliydi, başlangıcında savaşırken havalimanı gibi bir yeri yerle bir edip patrondan bir ton fırça yiyorduk, en sonunda da tam düşmanı öldürmüşken düşman tekrar canlanıp geliyordu (o sahne çok etkilemişti bizi) adını hatırlayamadım belki bileniniz vardır.

| Amiga 1200 | C= 64 | PS1 | PSone | Commodore Dergileri |
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Eylül 27, 2017, 14:49:47 ÖS »

Arcade salonlarını bıraktığımda son oynadığım oyun, "Fix Eight" idi. Toaplan firmasına aitti, son derece eğlenceliydi. Fındıkzadede anayola yakın bir ara sokakta oynardık...

<a href="http://www.youtube.com/v/czEAtD-tn1w&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/czEAtD-tn1w&rel=0</a>
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Eylül 27, 2017, 15:09:10 ÖS »

Zamanında hepimiz batağa bulaşmışız Kahkaha Gerçi daha 4-5 sene öncesine kadar, langırt'ın kumar olarak görülmesini düşünürsek, Atari için batak tanımlaması normal gibi.

Benimde en son bıraktığımda, Super Sidekick ve Beast Buster oynuyorduk .
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Eylül 28, 2017, 09:03:18 ÖÖ »

İlk atarı oyun makinesiyle karşılaştığımda orta bire gidiyordum. O zaman işte yoldan çıkmış oldum.

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Eylül 28, 2017, 09:06:51 ÖÖ »

Atari'nin kabahati neydi ? Neden Commodore salonu ya da baska bir sey denilmedi ki 😊 Keske baska bir isim bulsalardi su makinelere, slot makinelerine tek kollu canavar dedikleri gibi.  Gerci butun konsollarin da adi atariydi. Hatta commodore 64 ve Amiga bile atariydi.

-Atariyi kur da oyniyak 😁

Başarılı marka pazarlaması, tek kelime. Commodore felan yazılışı farklı okunuşu farklı 80'ler Türkiye'si zorlu bir sektör.

Benim rahmetli babaannem bile o zamanlar 80 kusur yaşında "bırak artık Atari'yi Tatariyi" derdi

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Eylül 28, 2017, 10:07:00 ÖÖ »

Atari'nin 1977'de, Commodore 64'ün 1982'de piyasaya sürüldüğü, aradaki fiyat farkı ve Atari'nin çok daha fazla 'arcade kabinize' edildiği düşünüldüğünde 'Atari salonu' yaftalamasına pek de şaşmamak lazım, çizgi roman türüne 'Teksas-Tommiks' şeklinde yapıldığı gibi...
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Eylül 28, 2017, 11:13:14 ÖÖ »

ilk atari salonu diyeceğimiz yerler aslında fotoğraftaki gibi değildi... Misal Fatih aksarayda, yavuzselim caddesinde ve benzeri yerlerde, C64, Oric Atmos, Atari 800XL bilgisayarların yer aldığı, colecovision ya da Atari2600'ün açıkça ortada durduğu masalı dükkanlar vardı. Bunlarda internet cafe gibi saatle oynardık benim en çok deneyimim bunlarla oldu...Daha sonradan yaygınlaşan atari salonlarına (CPS/MVS/konami gibi boardları olan) neredeyse hiç gitmedim. Yaşım gereği sanırım gidemedim. Zaten evimde C64/Amiga vs. vardı... Bu nedenle bu batağa hiç düşmedim

Sadece Trabzonda Amiga'lardan bir atari salonu vardı... İnsanlar delice Lotus ve KickOff oynarlardı. Dükkanın sahibi her sezon başında bana yeni kadrolar verir, GS, FB, TS, BJK kadrolarını mevcut takımlarda değiştirirdim Öyle bir dostuğumuz olmuştu ki, her gittiğimde avuçla jeton verirdi... Jeton verdiği için çoğu zaman gitmek istemezdim bile... Çok düzgün bir yerdi... Hep üniversitede okuyan öğrenciler takılır, 18 yaşından küçükleri almazdı... Batakhane'den çok öteydi..

spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Eylül 28, 2017, 19:44:25 ÖS »

Olsa da saplansak

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Eylül 28, 2017, 19:55:34 ÖS »

Olsa da saplansak

Famecity tekrar açılsa giderim, oradaki bütün arcadeler orjinaldi. Zamanında kıymetini bilmemişim.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Eylül 28, 2017, 20:01:40 ÖS »

Benim de gittiğim ilk oyun salonu, Cevizli'deki meşhur 73 sinemasının arka tarafında Ayhan Abi'nin yeriydi. Çok iyi bir insan ve o zamanlar az rastlanan uzun saçlı, rocker bir abimizdi.

Sonrasında çok küçük yaşta babam Amstrad alınca uzun süre salonlara devam edemedim Ta ki lise 2'ye kadar. Çok iyi bir oyun olmasa da, deli gibi Pit Fighter oynamak için okula 1 ay falan hiç gitmedim. Eve telefon gelip, evdekilerden azar işitince atari salonu macerası bitmiş oldu. Hatta o derece ki okula döndüğümde, beni kimsenin seçmediği Fen bölümüne kaydedip, sınıfımı da değiştirmişlerdi. Lise1'deki sınıf arkadaşlarımın çoğu değişmiş oldu.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Nisan 30, 2019, 17:07:58 ÖS »

Nasıl bir dünyadır böyle, günümüzde ayda 20-30 bin lira kazanan 13-14 yaşındaki youtuber çocuklar ebeveynlerinin elini tutup alışverişe götürüyorlar. Zamanın ruhu nasıl da hızlı değişiyor.

Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Nisan 30, 2019, 17:29:45 ÖS »

Ben Üniversiteye giderken bile atari salonlarından çıkmazdım. Hatta arkadaşlar yıllığımıza bile yazmış, atari salonlarının müptelası diye. Evin alt sokağında bir salon vardı her akşam uğrar 1-2 saat takılırdım 1 saat oyun oynar 1 saatte posbıyık amca ile (kısa, tombul, posbıyıklı, alkolik, Hulisi Kentmen'e benzeyen bir amcaydı) muhabbet ederdik. Hatta bazen işim olup uğramadığımda ertesi gün dün yoktun diye hesap sorardı. Ne günlerdi be.

Amiga 1200 + TF1260/66 Turbo/128mb Ram + 2/8/16 CF Card + Gotek + HDMI520
C64-C + IRQHACK64 + C64 cubcake + Pi Zero 1541
Xbox360 Fat/Slim - Fat PS2/orj +500gb Hdd - Atari 2600 clone+Junior - Nintendo Wii/Softmodlu+500gbHdd
G4 Mac mini 1,42Ghz(Morphos)
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mayıs 16, 2019, 00:12:50 ÖÖ »

Ruh sağlığına iyi geldiği bile söylenebilir

Sayfa: 1 [2] 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: