Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjePlastik Retro Malzemeleri Yenilemek
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Plastik Retro Malzemeleri Yenilemek  (Okunma Sayısı 2017 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ağustos 31, 2018, 02:59:15 ÖÖ »

Arkadaşlar Merhaba,
bu postu açmamdaki amaç ilk bilgisayarımı 4 yaşımda kullanmaya başladığım siyah kutulu kırmızı çubuk ve butonlu türk malı astek joystick kullanmamla ilgili.
yıllarca o joysticki kullandım biraz plastiği eskimeye başlayınca 15 sene önce bantla bir tur attım. hem retro cihazlar hemde biliyorsunuzki bilgisayarlarımızın çoğu plastik malzemeden. özellikle çoğu joystick plastik. yıllar sonra elime quickshot joystick geçmesine rağmen keyif almadım. aslında hepimizin burada olmasının sebebi yaşadığımız ilk deneyimler. ilk bilgisayarlarımız veya aklımızda kalan ilk teknoloji harikaları.
bu joysticki tamir etmek için içindeki bazı yerleri ve kenarlarını tekrar siyah bir dolgu malzemesi ile doldurmak istiyorum. joystickin içi çok basit bozulma olmamış ama 3 vida tutmasına rağmen yılların kullanımı ile birlikte biraz kasa alt ve üst kapaktan oynuyor. süper yapıştırıcım var ama birazda içinde butonların olduğu yere dolgu ve kenarlara dolgu yapmak istiyorum. bu konuda sağlam oynadıkça kopmayan plastik dolgu malzemesi olarak ne önerirsiniz. birde kapatırken bir vidayı çok sıktığımdan üst kapakta küçük bir delik oluştu orayıda doldurmam lazım. aynı zamanda kablonun girdiği yer kasaya deforme olmuş ve kablo çıkıyor 15 sene önce bunu bantalayarak kablonun giriş yerini büyüterek çözmüşüm ama benim isteğim tamamen yenilemek. refurbished yapmak.
refurbished bir joystick için ne önerirsiniz? bir kaç saat içinde resimleri çekip postu editleyeceğim.
kısaca önerileriniz için aradığım;
hareket ettikçe bozulmayacak ve katılığını koruyan siyah renkli plastik dolgu malzemesi veya beyaz bir dolgu malzemesi ise yanında siyah rengi verecek boya tavsiyesi (5gramlık)
ayrıca butonlar metal bir düğme gibi basınca eskiden varmıydı bilmiyorum ama gıcırdama benzeri bir ses yapıyor bunun için söküp hafif yağlamamı önerirsiniz? bu üstümüze başımıza bulaşırsa yapmak istemem öneri bir solüsyon varsa onuda öğrenmek istiyorum.

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor, LCD Monitör

Schneider CPC 6128, Gt65 Monitor/

Amstrad CPC 464, Schneider Ctm 640 monitor
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 31, 2018, 09:37:33 ÖÖ »

Dolgu için: Macun kıvamındaki epoksi yapıştırıcılar. Sertleştiği zaman plastikten daha sağlamdır. Vida yuvası olarak kullanmaya çok uygundur.

Yapıştırma için sıradan epoksi. Saydam olan en iyi uygulama sonucunu verecektir. Bu tür epoksinin kuruma süresi 3-5 dk olacaktır. Bu sürede kolaylık için Japon tarzı hızlı yapıştırıcılar işe yarayacaktır.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2018, 18:04:03 ÖS »

Birde bir postta yanlış hatırlamıyorsam Kaan akkurt sunfix diye bir malzemeden bahsetmiş

Amstrad CPC 6128 - MotherX4 Board, ZMEM 1MB RAM, M4 Wifi, 3,5'' floppy,3'' floppy, Gotek CPC,Tape Player, PS2 Mouse Adaptor, LCD Monitör

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2018, 09:16:21 ÖÖ »

Birde bir postta yanlış hatırlamıyorsam Kaan akkurt sunfix diye bir malzemeden bahsetmiş

Macun kıvamındaki epoksi yapıştırıcı = sunfix

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2018, 09:24:15 ÖÖ »

tamamdır dostum çözdüm işi

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2018, 09:53:18 ÖÖ »

Benim yaptığım onarımlar aşağıdaki gibi.

Amiga 1200 alt kada vida yuvası

amiga 600 çatlamış vida yuvası

Siparis ile 3boyutlu baskı yapıyorum.
Commodore 64 Power Saver
Amiga 500 512kb ram
Joystick Test aleti
Satılıklarım

https://drive.google.com/file/d/1mx8ogKcQEcWur7UC5Yod4iqzLzluTJFy/view?usp=sharing
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2018, 11:46:41 ÖÖ »

dostum benim bir kasada plastik kısmında vida yerinde değil görünen yerinde bir çatlak var onu da bununla kapatabilir miyim ? çatlak için de önerirmisin? ardından zımparalamam lazım anladığım kadarıyla peki renk tonu uyumu vs. sıkıntısını nasıl çözebilirim? yani derdim bir kasada kozmetiği düzeltmek.

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Eylül 07, 2018, 11:52:01 ÖÖ »

dostum benim bir kasada plastik kısmında vida yerinde değil görünen yerinde bir çatlak var onu da bununla kapatabilir miyim ? çatlak için de önerirmisin? ardından zımparalamam lazım anladığım kadarıyla peki renk tonu uyumu vs. sıkıntısını nasıl çözebilirim?

İyice macun haline getirip içten ve dıştan sıvanabilir. Çatlağın içine de bir miktar girecek şekilde yaparsan iyi olur. sonra tamamen kuruyunca zımpara ile düzeltirsin. Zımparalanınca rengi açık yeşil hatta beyaza yakın bir hal alıyor. İstersen sonra boya yaparsın. Kuruyunca çok sert oluyor. Plastik yüzey üzerinden çıkarmak çok zor. Ömür boy orada kalacak. Bunun için iyi düşünüp tek seferde hatasız yapmak lazım

Alternatif yöntemler de var. Şimdilik benim bildiğim ve kullandığım bu.

Siparis ile 3boyutlu baskı yapıyorum.
Commodore 64 Power Saver
Amiga 500 512kb ram
Joystick Test aleti
Satılıklarım

https://drive.google.com/file/d/1mx8ogKcQEcWur7UC5Yod4iqzLzluTJFy/view?usp=sharing
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: