Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeparalel port kullanımı
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: paralel port kullanımı  (Okunma Sayısı 7339 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Ekim 06, 2017, 02:17:04 ÖÖ »

Evet kabloyu takınca usb bağlayıcılarda yeni bir aygıt çıkıyor fakat aygıtın bir adresi yok aygıtın ismi usb yazdırma desteği olması lazım öyle bir şeydi.
internette aradım driver falan varmı diye o da yok youtube da videolara baktım ordada nasıl yazıcıya bağlanılacağı anlatılmış benim istediğim şekilde kullanımı yok sanırım benim anlamadığım şey şu masa üstü pcde onboard lpt olunca onun adresini görebiliyorum tüm pinlerini kontrol edebiliyorum ama usb lpt bağlayınca olmuyor yani bu çok saçma ikisi de paralel port değil mi bunların anlamadım bi türlü.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Ekim 06, 2017, 08:26:19 ÖÖ »

Saçma değil abi. O paralel portu işletim sistemi api’si ile kullanman gerek. Aslında bilgisayardaki tüm aygıtları işletim sistemi api’si ile kullanmak gerek. Donanıma doğrudan erişim işleri ms-dos 6.22 zamanlarından kalma işler. Windows’u, microsoftu bu konuda çok takdir ediyorum. Windows stabil değil söylentileri hep bu yüzden çıktı ama onlar desteklemeye ya da en kötü durumda izin vermeye devam ettiler. Artık kullanmamak lazım. Kullandığın bilgi kaynakları boş işlerle uğraşmış abi bakma onlara. Win32api ya da nt api ile yapman lazım. Linux vb ise linux sistem programlama ile ilgili bakman lazım vb. Birde Türkçe kaynaklarla daha fazla vakit kaybetme istersen.

Use the brute force, Luke
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Ekim 06, 2017, 15:39:05 ÖS »

Tamam hocam hız kontrolü çokta önemli değil benim için işimi görsün yeter peki arkadaşlar sizce yapmaya çalıştığım şey mantıklı mı uygulanabilir mi bu proje için yeterli param yok aslında birazda şüpheliyim bu gibi işlere ar-ge devlet destek olmaz mı kim bana sponsor olur acaba?

Ar-Ge destekleri var. Kosgeb, Tubitak, Avrupa Birliği v.s. daha bir çok kamu ve özel destkler mevcut. Ancak...

Bu tür desteklere başvurmak için bir çok prosedür var. Sırf bu prosedürleri yürütmek için danışmanlık firmaları var...

Ama sana ar-ge desteği almanın temel olayını söyleyeyim; Şu 5 soruya cevap verebiliyor olman lazım:

1) Fikir/proje özgün mü?
2) Fikrin/proje sonunda ortaya çıkacak ürün/hizmetin bir pazarı var mı?
3) Fikrin/projenin sonunda ortaya çıkacak ürün/hizmetin faydası nedir?
4) Fikir/proje ekonomik olarak tamamlanabilir mi?
5) Fikri(projeyi sunan kişi/ekip bunu hayata geçirebilecek yetkinliğe sahip mi?

Bu sorulara verilecek mantıklı cevapların varsa fikrini denetçiler ve komisyonlara sunabilir ve savunabilirsin.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Ekim 06, 2017, 20:33:11 ÖS »

Türkçe kitap demişken, ibo1978’in kitapları atladım, resimlerden pek anlamadım ama iyi gibiler, işletim sistemi yöntemleri ile kullanım anlatıyorsa bunlar olabilir.

Use the brute force, Luke
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Eylül 23, 2018, 21:17:09 ÖS »

Aşağıdaki linkde  bilgi bulabilirsin.

http://wearcam.org/ece385/parallelportprogramming.htm

Yada proteus programında, paralel port simule edilebiliyor.Windows ortamında hazırlayacağın yazılım ile port çıkışlarına  devre yaparak sonuçları görebilirsin.Daha önce yapılmış bir tasarımına örnek olsun diye aşağıdaki videoyu hazırladım.

Yine internette Konuyla ilgili çok güzel kaynaklar bulabilirsin.

<a href="http://www.youtube.com/v/v03vU038sMo&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/v03vU038sMo&rel=0</a>

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: