Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları[MOD] Dreamcast PSU'sunun NTSC (100v) - PAL (220v) dönüşümü
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Dreamcast PSU'sunun NTSC (100v) - PAL (220v) dönüşümü  (Okunma Sayısı 7006 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 08, 2017, 13:22:05 ÖS »

Aylar önce Japonya'dan bir açık arttırmadan aldığım, kenarda yatan Dreamcast'i artık ince ince modlamaya karar verdim ve bu şekilde kısa yazılarla süreci sizlerle de paylaşmak istedim.

Cihaz çok temiz bir NTSC-J Dreamcast. Cihazın temizliği içini açınca daha bir belli oluyor. PCB'lerin üzerinde toz dahi yok ve GD-ROM inanılmaz iyi durumda.

Yine aylar önce forumdan aldığım PAL cihaz ile karşılaştırınca; bu cihaz için sıfır bile diyebiliriz

Normalde 100v ile çalışan Japon Dreamcast'leri küçük bir mod ile 220v uyumlu hale getirmek mümkün. Bunun için cihazın PSU devresi üzerinde küçük bir modifikasyon yapmak gerekiyor.

PSU iki vida ve on-off switch'inin kablosunu çıkartınca kolayca çıkıyor yerinden.

PSU'nun üzerinde üç adet komponent'in değişmesi gerekiyor. Aşağıdaki yerinden sökeceğimiz komponent'leri görebilirsiniz:

Yerlerine takacağımız komponentler:

C3: 68uf 400v Kapasitör
JP1: 62K 0.5W Direnç
R13: 62K 0.5W Direnç

Bir amatör olarak; sökme işlemlerinde hiç zorlanmadım. Komponentler çok kolay erişilebilir yerlerdeler ve gayet büyükler. Bu sebeple sorunsuzca yerlerinden çıkıyor dirençler ve kapasitör.

Yukardaki fotoda sağda, söktüklerimizin yerine takacağımız devre elemanlarını görebilirsiniz.

Kapasitör eskisine nazaran daha uzun ve tombul. Montajda sıkıntı yaşamamak için lehimlerken alttan pay bırakıp, kapasitörü yan yatırdım.

Daha önceden incelediğim Fransız forumlarında da elemanlar bu şekilde montaj yapmışlar.

Lehim işleri bittikten sonra:

Sıra geldi test etmeye. İlk olarak elektrik verip multimetre ile ölçüm yaptım. Sonuçlar normaldi.

Kapasitör büyüklüğü sebebiyle yanındaki heatsink'in vidasına biraz temas ediyordu. Ben işi garantiye alıp, ısınan heatsink'in kapasitöre değmemesi için araya bir kağıt iliştirdim ve PSU'yu yerine bu şekilde montajladım.

Geldik son aşamaya

Her şey yolunda görünüyor; Japon artık 220v ile çalışabiliyor.

İyi hafta sonları
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2017, 13:52:08 ÖS »

Çok faydalı bir modifikasyonmuş, elinize sağlık. Bir çok Dreamcast meraklısını takoz 220V-110V çeviricilerden kurtaracaktır

acalitos
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2017, 13:52:20 ÖS »

merhaba aynı cihaza sahibim sadece 47 uf 400 v kondastör değiştirerek modu yaptım herhangi bir direnç eklemesi yapmadım cihaz çalışıyor herhangi sıkıntı yok gibi bu konu hakkında bilginiz varmı hangi mod daha sağlıklı uzunvadde hangisi geçerli dirençleri 62 ohm bulamaz isem seri bağlantı ile yapsam sorun olurmu teşekkürler
Semih Yener
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2017, 13:52:41 ÖS »

Sony tvnin modeli nedir acaba ?
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 08, 2017, 14:02:25 ÖS »

Bu modu sadece 47uf 400v kondansatör değiştirerek kendim yapmıştım sorunsuz kullanıyorum psu ları, forumda da konusu vardı bu mod biraz daha kapsamlı olmuş elinize sağlık.

several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 08, 2017, 14:05:21 ÖS »

Çok faydalı bir modifikasyonmuş, elinize sağlık. Bir çok Dreamcast meraklısını takoz 220V-110V çeviricilerden kurtaracaktır

Teşekkürler Abi. Şahsen nefret ediyorum step-down adaptörlerden; çıkıntılığı, tıkır tıkır oynaması vs

merhaba aynı cihaza sahibim sadece 47 uf 400 v kondastör değiştirerek modu yaptım herhangi bir direnç eklemesi yapmadım cihaz çalışıyor herhangi sıkıntı yok gibi bu konu hakkında bilginiz varmı hangi mod daha sağlıklı uzunvadde hangisi geçerli dirençleri 62 ohm bulamaz isem seri bağlantı ile yapsam sorun olurmu teşekkürler

Ortamlarda hep aşağıda paylaştığım linkteki metod referans veriliyor. O yüzden ben bu şablona göre uyguladım mod'u. Yalnızca kapasitör değişimi uzun vadede sıkıntı mıdır, açıkcası o kadar profesyönel bir yanıt veremeyeceğim

http://darius-saturn.com/forum/viewtopic.php?f=164&p=164348

Sony tvnin modeli nedir acaba ?

Modeli KV-14LT1E, çok memnunum.

Bu modu sadece 47uf 400v kondansatör değiştirerek kendim yapmıştım sorunsuz kullanıyorum psu ları, forumda da konusu vardı bu mod biraz daha kapsamlı olmuş elinize sağlık.

Teşekkür ederim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 08, 2017, 14:11:48 ÖS »

Dreamcast'ın güç kaynağı çeşitli farklı üretici ve versiyonlara sahipmiş (@several'ın eklediği likteki orijinal yazı öyle diyor). Bu sebeple sizin modunuzun uygulandığı güç kaynağı farklı olabilir.

Ancak şahsi elektronik bilgim doğrultusunda sadece tek bir elektrolitik kondansatör değiştirerek herhangi bir güç kaynağının 110V yerine 220V ile çalışmasının sağlanabileceğini sanmam. Doğru hatırladığınıza eminmisiniz?

Ayrıca burada bahsedilen direnç değerleri 62 ohm değil,  62K yani "62 Kilo Ohm"

Lionheart
Deneyimli

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 08, 2017, 15:05:13 ÖS »

Bende 220V mod yaparken sadece kapasitörü değiştirmiştim.400V 100UF kapasitör kullandım.Bir sorunla karşılaşmadım.Bu mod biraz daha kapsamlı olmuş.Elimde ki diğer Dreamcast'i henüz modlamadım.Modlarken bu detaylara da bakacağım.
claudemre
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 08, 2017, 15:15:39 ÖS »

Tam aradığım bilgi.Çok teşekkürler 👍
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 08, 2017, 15:55:21 ÖS »

Benim WiiU'nun adaptörlerini modlayan forumdan bir arkadaş (o kendisini biliyor) voltajı iki katına çıkarınca kapasitansı yarıya indirmek gerekiyor demişti yanlış anlamadıysam. Frekansın değişmemesi için böyle yapılıyor sanırım. Standart değerlerde 100 uF'ın yarısı olan 50 uF bulunmadığı için 47 veya 68 kullanılmış yakın değerler olarak tahminimce modlamayı yapan arkadaşların yararlandığı kaynaklarda.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Semih Yener
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 08, 2017, 18:11:38 ÖS »

Model no için teşekkürler.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 08, 2017, 23:29:08 ÖS »

Çok güzel bir paylaşım olmuş Several...Çok teşekkürler..

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: