Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arızalı ZX Spectrum 48k Issue 3 Tamiratı  (Okunma Sayısı 18157 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 26, 2017, 17:19:19 ÖS »

Sorun tespiti için yavuzg'nin gerilla taktiklerini uyguladım (parmakla dürtme) bir sonuç alamadım. Bazen basic ekranına kadar gelebiliyor ama orayı geçemiyor (resimlerdeki gibi bozuk şekiller ile).

Aşırı ısınan çip varmı diye baktım, ULA çok ısınıyor. Anladığım kadarı ile ULA'nın muadili yok, yandıysa spectrum çöp oluyor?

Video'da cpu'yu sökükken net bir resim ortaya koyuyor, cpu takılı iken acayip şekiller çıkartıyor. Acaba cpu'mu bozuk diyede şüphelendim.

Tırmalarken böyle bir siteye denk geldim ( http://translate.google.es/translate?sl=es&tl=en&js=n&prev=_t&hl=es&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fhardware.speccy.org%2Freparar.html ) buradaki şekiller ile karşılaştırdım cpu sorunu gibi geldi yada lower IC6 memory olabilir gibi.

Kartın arkasına bir jumper kablo atılmış, issue 3'lerde bu varmıdır? Volt metre ile bazı bacakları kısa devre için kontrol ettim, bazıları birbirine değiyor. Değenleri işaretledim ama sanırım dizayn bu şekilde...

Görmeden fikir üretmek zor olacak ama sizce sorun ne olabilir? Videosu ve resimleri aşağıda;

https://i.hizliresim.com/ByyDmM.jpg
https://i.hizliresim.com/ZOO7gV.jpg -> sarı olarak işaretliler kısa devre yapan yerler
https://i.hizliresim.com/o66rP9.jpg
https://i.hizliresim.com/lbbv2r.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------
TAMİRAT KISMI
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ramler gelene kadar günlerce ZX tamirat videoları izleyip kafamda olayı nasıl yapacağımı canlandırdım. En son 80'lerde kullanmıştım ve ne neydi hatırlamıyordum.

JoulesperCoulomb - https://www.youtube.com/channel/UCLk6OxGMdGsCHIoG542MhRQ

Bu kanaldan ve Yavuzg'nin tamirat yazılarından öğrendiklerimle cihazın direnç ve voltaj değerlerini ölçtüm.
Elektrik kısmı normal gözüküyordu. Yabancı forumlardanda aldığım fikirleri değerlendirdim ve sorunun ram'lerde olduğuna karar verdim.

https://goo.gl/rVf3NG

Yukarıdaki linkte biri arıza ekran görüntülerini çekip nasıl tamir ettiğini yazmış. Karın ağrısı genelde hep lower ram.

Lower ram'ler soketli değil, bakalım bunları nasıl sökeceğiz...

Bir arkadaşımdan Proskit lehim pompası aldım ama meğer benim sivri zekalı arkadaşım bunun içini değiştirmiş bende ilk defa kullandığım için bunun sahte olduğunu anlamadım.

Sahte

Gerçek
https://goo.gl/arohQg

Hem içi farklı hemde ucu farklı, lehimi emerken sağa sola dağıtıyordu. Ulan Proskit bile böyleyse başka markalar kimbilir nasıldır diye söylendim taaki orjinal resmini görene kadar!!!!!!!

Neyse devam edelim...

Bu ramleri sökerken iki taktik var, birincisi alttan pompa ile bütün lehimleri temizleyip sonra ısı tabancası ile boardu ısıtıp çekmek. Yada ramlerin bacaklarını tepeden kesip kalan bacakları havya ile ısıtıp çekip almak.

Board çok dandik ve ramlerin altında yollar var çok riskli olduğunu düşünüp ısıtmaktan vaz geçiyorum. Ram'leri sökerken beklenmedik birşey oluyor ve boynum tutuluyor sayın seyirci!!!!! :> Alışık değilim saatlerce boynu bükük elimde büyüteç board incelemeye hahah!!!

Ramleri hiç temiz olmayan bir işçilik ile (sahte proskit ve benim tecrübesizliğim) sökmeyi başarıyorum.

Bunları sökmüşken C44, C45, C25 ve C65 kapasitörlerinide değiştiriyorum. Daha sonra madem bu kadar zahmete girdim bütün kapasitörleri + TR4 + 7805'ide değiştiriyim diyorum. TR4 ve 7805 ZX sorunlarının başlıca kaynağı gibi gözüküyor, okuduklarımdan anladığım kadarı ile herhangi bir voltaj koruma devresi yok. Bu iki eleman sapıttımı kendileri ve yanında başka elemanlarıda götürüyorlar.

Sıra geldi 4164 ramleri 4116'ya devşirmeye. Bunun için 1. bacağın kesilip, 8. bacağın yukarı doğru kıvrılıp 9. bacağa lehimlenmesi gerekiyor. Zil telim olmadığı için başka bir kablo ile işimi hallediyorum.

Ve sonuç yine hüsran :/

İşin poktan yanı yeni ramler Çin'den geldi ve sağlammı değilmi test edecek başka Speccy yok elimde. Ya yeni ramler bozuk yada upper ram!!! Bu arada ram'ler Çin'den 1 haftada geldi, 10 adet daha sipariş ediyorum. Bunlar gelene kadar upper ram'leri söküp makinayı 16K modda denemeye karar veriyorum. Bu sefer ısı tabancasını kullanayım diyorum ve bir adet upper rami çıkarmayı başarsamda yollardan bazıları hasar görüyor :[ . Benim gibi lehim işlerinde acemi iseniz ısı tabancasından uzak durmakta fayda var gibi. Büyük sözü dinlememenin cezasını saatlerce bütün upper ram yollarını test ederek çekiyorum ve zil teli ile tek tek onarıyorum. Bu kısımda resim yok, korkunç şeyler gösterip gece kabus olarak rüyanıza girsin istemiyorum hahah!!!

Board'un soketlenmiş ve devşirme ram'ler ile hali...

Ve sonuç

Günler süren mücadelenin sonucunu alıyorum nihayet. Daha fazla test edemiyorum çünkü membrane'de arızalı ulan bari 1 tane tuş bas yok abi yeminli tık yok. Sellmyretro'dan membrane sipariş ettim devamı gelecek.

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2017, 14:51:21 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 26, 2017, 18:20:44 ÖS »

İşaretlediğin tüm kısa devre yapan yerler normal. Gerçekten birbirlerine değiyorlar. o jumper tel de normal bendeki PCB'de yok ancak test edince birbirlerine bağlılar.

Sorunun onlardan değil yani, başka bir yerden.

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 26, 2017, 20:08:14 ÖS »

Biraz daha service manual inceledikten sonra CPU ve ROM baş şüpheliler gibi gözüküyor. Öncelikle CPU.

D780C-1 muadilini yerli piyasada bulmak hayal gibidir heralde :>

hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2017, 20:31:00 ÖS »

Bana daha çok ram arızası gibi geliyor. Z80 ve rom bozuk olsa 1982 sinclair mesajının çıkmaması lazım.
Ekranda gözüken renkler ise renk belleğindeki değerlerden kaynaklanıyor. ula ekran ve renk belleğinden anlık okuduğunu ekrana gönderiyor.
Muhtemelen $4000-$8000 arasındaki 16K'yı oluşturan ramlerde bir sıkıntı var. ramlerdeki arıza nedeniyle data bus karışık olduğu için klavyede kontrol edilemiyordur.
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 26, 2017, 20:51:36 ÖS »

10 denemeden birinde basic ekranına kadar boot ediyor, gerilla taktiği ile ramlerde sorun olsa ısınır gibime geliyor, ısınma yok. O denemeler arasında CPU veya ROMda kendine geldiği için boot ediyor olabilir. Belkide hem ram hem cpu'da sorun var, kıl bir durum. Değiştirip denemek lazım.

Klavyenin membranları mefta zaten denemeyemedim bile.

Çin'de uygun fiyatlı CPU buldum, RAM'de bakayım.
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2017, 00:47:35 ÖÖ Gönderen: BlitzBasic » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2017, 00:11:17 ÖÖ »

Evde hurda Sega Master system varsa ondan da sökebilirsin Z80'i En azından denemek için.

RAM'ler ise 2 tip biliyorsun lower ram'ler 4116, upper ram'ler 4164. 4116 yerine bir mod ile 4164 ram'de kullanılabiliyordun diye hatırlıyorum (bu konuda bir yazım da olması lazım).

4164 ram çiplerini yerli piyasadan da bulabilirsin eğer acelen varsa. gerçi aliex'de çok daha ucuz, beklemesi dert

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2017, 00:31:07 ÖÖ »

RAM'ler ise 2 tip biliyorsun lower ram'ler 4116, upper ram'ler 4164. 4116 yerine bir mod ile 4164 ram'de kullanılabiliyordun diye hatırlıyorum (bu konuda bir yazım da olması lazım).

Hah buldum...

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=8439.0

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 27, 2017, 01:33:22 ÖÖ »

Sega maalesef yok, ram ve cpu'yu çin'den sipariş ettim, artık 1 ay sabredecem.

Bu arada tamirat yazılarının hepsini okurum :>

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 27, 2017, 13:16:32 ÖS »

4116 (lower) ramleri volt metre ile 1. ve 8. bacaklarını ölçtüm.

1 = -5v
8 = +12v

Veriyor, voltaj değerleri doğru ise bunların sağlam olduğunu varsayabilirmiyiz?

4164'leri (upper) ise 8. bacaklarına baktım onlarda +5v veriyor.

Membrane arızasında ise ince şerit içe, kalın şerit ise dışarı bakıyor. İnce olan sağlam, kalın olan hasarlı. İkisinide içe baktırsaymış sayın "Sir" yada üstüne koruyucu bir şerit daha sağlam kalabilirmiş.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 27, 2017, 14:02:27 ÖS »

... Veriyor, voltaj değerleri doğru ise bunların sağlam olduğunu varsayabilirmiyiz?

varsayamayız maalesef

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 27, 2017, 15:46:07 ÖS »

Ula sağlam. Gidik olsa hiç görüntü alamazsın. Ram olma ihtimali yüksek.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ekim 27, 2017, 15:59:55 ÖS »

PCB'yi evirip çevirince veya esnetince farklı sonuçlar alıyor musun?

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ekim 27, 2017, 16:15:34 ÖS »

PCB'yi evirip çevirince veya esnetince farklı sonuçlar alıyor musun?

Dürtme, bastırma tarzı şeylere bir tepki vermedi. 4164 Türkiye'den alayım dedim ama fiyat farkı abartı (hangi ram bozuk bilmediğim için almışken en az 8 adet alayım dedim). Malzemeler gelene kadar elim kolum bağlı maalesef.

« Son Düzenleme: Ekim 27, 2017, 16:18:07 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 27, 2017, 18:14:14 ÖS »

10 denemeden birinde basic ekranına kadar boot ediyor, gerilla taktiği ile ramlerde sorun olsa ısınır gibime geliyor, ısınma yok. O denemeler arasında CPU veya ROMda kendine geldiği için boot ediyor olabilir. Belkide hem ram hem cpu'da sorun var, kıl bir durum. Değiştirip denemek lazım.

10 denemede bir dediğin zaman ilk aklıma gelen kondanstörler oldu kontrol etmenin bir yolu varmı yada kolayca değişmenin ?
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ekim 27, 2017, 19:11:18 ÖS »

10 denemede bir dediğin zaman ilk aklıma gelen kondanstörler oldu kontrol etmenin bir yolu varmı yada kolayca değişmenin ?

Şu aşamada mümkün ama öncellikle daha büyük şüphelileri elemek iyi olur gibime geliyor. 1 ay sonra malzemeler gelince bilgi veririm.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: