Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeC64 RCA kabloyu SVideo'ya dönüştürmek
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C64 RCA kabloyu SVideo'ya dönüştürmek  (Okunma Sayısı 1350 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 07, 2017, 06:38:43 ÖÖ »

Herkese merhabalar, buluşmaya yetişemesem de bir C64 aldım o gün pazardan uygun fiyata. Yanında Composite kabloyla gelmişti ve bu da benim için imkanları sonuna kadar kullanamamaktı. Composite dendiği kadar da çamur değildi aslında. Aynı zamanda kendi başıma yaptığım ilk projem, babam sadece bantlamalarda yardım etti ben az parmak izi delisi olduğumdan. Sondaki görüntüyü EasyCap ile aldım. Projeye geçmek gerekirse;

Parçalar;
S-Video kablosu
C64 Composite adaptörü (Eski revizyon ve yeni revizyona göre göreceli)
Yedek erkek DIN soket   

İşleyiş;

Öncelikle belirtmek isterim, bir kurgu yoktu, kafama estiği şekilde ilerledim. Fotoğraflar uyumluluk göstermeyebilir, ben şu an kafamda yaptığım sıra ile yazacağım. Aynı zamanda fotoğraf çekmek ortasında aklıma geldi ve fazla amatörce oldu.

İlk önce yedek din soketimizin plastik korumasını maket bıçağı ile soydum.&nbsp; Metal çaseyi çıkardıktan sonra testere ile plastiğine kabaca giriştim. Soketin bacağı ayrılınca da arka ucuna bir kablo lehimledim kısa kaldığından.

C64 kablosunu soketin başından kestim. Soketi soyup çaseyi çıkardıktan ve kalan tüm bağlantıları söktükten sonra havya ucuyla tam ortasına, 6. Pinin denk geleceği kısma delik açtım. Zımpara çubuklarıyla deliği büyütüp maket bıçağı ile dışarı bastırılmış plastik parçalarını kestim.

S-Video kablosunun bir ucunu kesip renklerin hangi pinlere denk geldiğini bir kağıda not ettim. Kabloların uçlarını açıp pinout’a göre Luma haricinde ana soket uçlarına bağladım.

Başta composite ve ses için kullanılan iki RCA soketini mono ama iki ayrı ses jakı için kullanacağımızdan ground’larını ve ayrı ses kablolarını birleştirdim. S-Video ground’larıyla da ses kablosu ground’unu birleştirdikten sonra gereken yerlere (Audio Out ve de Ground) lehimledim.

Frankenstein kablomuzun ucuna 300Ohm direnç bağlamamız gerekiyormuş, ben 100Ohm‘luklardan 3 tane ardarda bağlayıp onu da Luma kablosuyla birleştirdim.

Delikten kabloyu sarkıttım, bir çubuk ve&nbsp; japon yapıştırıcısı ile içten sabitledim, içine kaçmadığından emin oldum.

Genel bir bant ile her şeyi bir arada tuttuktan ve de başta soyduğumuz plastiği de japonla metalin azıcık ucuna tutturduktan sonra projemiz bitti.

Ve bonus! Bu da joystick'im olmaması üzere 5 dakikada aklıma gelen ilk şeydi.
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2017, 07:04:50 ÖÖ Gönderen: Fitzgerald » Logged

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
A4000 RevB Acill Buster9 16+2RAM
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2017, 09:01:40 ÖÖ »

C64 dünyasına sıkı bir giriş yapmışsın... Hayırlı olsun.

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2017, 09:35:06 ÖÖ »

Herkese merhabalar, buluşmaya yetişemesem de bir C64 aldım o gün pazardan uygun fiyata.
Gençsin ama çok uyanık çıktın. hepimiz buluşmadayken pazara gitmişsin Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: