Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 3 [4]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SIO2SD PCB  (Okunma Sayısı 1807 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Kasım 30, 2017, 22:13:20 ÖS »

Bugün HC-05 Bluetooth modülüm geldi, ben de hemen şu SIO2BT olayını denedim. İlk denemelerim başarısızlıkla sonuçlandığı için sizlerden de fikir alayım dedim, hatanın nerede olduğunu bir türlü tespit edemiyorum çünkü.

Öncelikle modülün çalışıp çalışmadığını test etmek için TTL-232 ile bilgisayara bağladım. AT moduna aldım. Komutlara olumlu karşılık verdi, hatta pin ve isim değişikliklerini de yaptım. Buraya kadar sorun yok.

Dişi dupont kablolarla modülü SIO konnektörüne kılavuzda belirtildiği şekilde bağladım.  TXD 3, RXD 5, GND 4 ve VCC 10 nolu pinlere. 800XL'yi çalıştırdım, ilk olarak telefondan Bluetooth ile cihaz araması yaptım ve ATARIBT adını verdiğim modülü buldu. Eşleşmesinde bir sorun görünmüyordu.

Telefondan SIO2BT programını çalıştırdım. Bu sırada modülün ışığı hızlı hızlı yanı sönüyor tabi ki. "Select a device to connect" penceresinde "Scan" dedim, ama bir süre taradıktan sonra "No Devices found" dedi. Defalarca denedim, sonuç yok.

Telefondan AspeQT programını çalıştırdım. Ayarlardan SIO2BT seçtim, Bluetooth ismini girdim. SIO2BT bağlandı dedi, modüldeki ışık kesik aralıklarla ikişer kez yanıp sönmeye başladı. Ama bu durumdayken ne yaptıysam AspeQT üzerinden dosya yüklemeyi başaramadım, disk sürücüye dosya yüklemiş olmama rağmen "Error 130" yani "böyle bir sürücü yok" hatası alıp durdum.

Modülü tekrar TTL-232 ile bilgisayara bağladım. AspeQT'yi bir de öyle denedim, yine bağlandım dedi, ışık yine kesik kesik yanmaya başladı. Demek ki Atari'ye takılı olmasının yarattığı bir fark yokmuş. Yani AspeQT modüle her halukarda bağlanıyor ama veri transferi olayı yok ortada. Zaten SIO2BT'nin cihaz bulamaması da bununla alakalı olabilir.

Şimdilik bu kadar, duvara toslamış gibi hissediyorum kısacası
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #46 : Kasım 30, 2017, 22:26:57 ÖS »

19200 bps set ettin di mi seri portu? Hem modül hem de ona bağlanan yerde.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

C64, Amiga 500, Ps3, Wii, Nintendo DS lite, Nintendo 3DS
Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Kasım 30, 2017, 23:16:34 ÖS »

Hmm baud rate'e hiç dokunmadım, modülün default ayarı daha mı yüksek oluyor ki? AT komutuyla onu da ayarlayabilirim, AspeQT'nin kendi ayarında zaten otomatik olarak 19200 seçili durumda.

Eğer modül ile bağlananın baud rateleri birbirinden farklıysa veri transferi yapılamaz anlamına mı geliyor bu?
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #48 : Kasım 30, 2017, 23:20:51 ÖS »

Hmm baud rate'e hiç dokunmadım, modülün default ayarı daha mı yüksek oluyor ki? AT komutuyla onu da ayarlayabilirim, AspeQT'nin kendi ayarında zaten otomatik olarak 19200 seçili durumda.

Eğer modül ile bağlananın baud rateleri birbirinden farklıysa veri transferi yapılamaz anlamına mı geliyor bu?

Hızlar farklıysa veri transferi yapılamaz evet. Bu durumda modülün baud rate'ini de 19200 ayarlaman lazım. Muhtemelen 9600 gibi küçük yahut 115200 gibi büyük bir değerdir.

Seri haberleşmede SPI protokolünden farklı olarak ayrı bir clock sinyali yok. Gönderim hattı ise TXD hattı üzerinde senkron bir şekilde hattın 5v mu 0v mu olduğuna göre gönderilen bitler anlaşılıyor. (RXD için de aynı şekilde)

Atari biraz mıncıklamadan 19200 üstünü desteklemiyor okuduğum kadarıyla. Hani atari daha üstünü konuşabilse bile bluetooth modülün seri iletişim emülasyonu daha yüksek yahut daha alçak hızda haberleşmeye çalışıyorsa senkron tutmaz.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <i.r.on - 2001>

twitter | blog

Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Kasım 30, 2017, 23:30:41 ÖS »

Ben nedense hep baud ratei düşük olana göre belirlendiğini düşünüyordum, bu bilgi çok faydalı oldu.

Modülün baud rate'i 9600'müş, 19200 olarak ayarladım. Şimdi cihazı kurup tekrar deneyeceğim bakalım.
Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Kasım 30, 2017, 23:45:20 ÖS »

Azıcık da olsa ilerleme oldu.

SIO2BT programı hala daha eşleşmiyor, ama yine AspeQT ile bağlanıp D1'e yine disk imajı yerleştirdim. Atari'de LOAD"D1:" yazınca bu sefer AspeQT'nin log ekranına şu mesaj geldi:

[Device $4f] command: $40, aux: $0144 ignored. [x25]

O halde Atari'de komut girdiğimde bluetooth üzerinden AspeQT bunu algıladı demektir, ama bir yerlerde yine bir eksik olsa gerek.
g 600
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Kasım 30, 2017, 23:59:12 ÖS »

Ataride option - start tuşlarina basip, bilgisayarı açınca yükleme yapılıyordu     
Diskten yükleme için option tuşuna basarak açıp yükleme yapılıyordu, bundan olabilir belki
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2017, 00:01:55 ÖÖ Gönderen: g 600 » Logged
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #52 : Aralık 01, 2017, 00:15:21 ÖÖ »

Sio2Arduino'da disk imajını seçtikten sonra sadece reset yapmak yetiyor. Tabii emülasyon farklı bir şekilde yapılıyor olabilir, sallıyorum autoboot bir şeyler atılıyordur falan. Bu anlamda çok teknik bilgim yok.

twitter | blog

Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Aralık 01, 2017, 00:22:11 ÖÖ »

Option tuşuna basıp BASIC'i pas geçme olayını unutmuşum hakikaten

Telefondan henüz sonuç alamadım ama dizüstüne RespeQT kurup bir de onunla deneyeyim dedim, RespeQT'nin de Bluetooth desteği var çünkü. Şansına bir kereliğine bağlantı kurmayı ve dosya okutmayı başardım ama birkaç kez BOOT ERROR hatası verdi. Bakalım denemeye devam edeceğim.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #54 : Aralık 01, 2017, 00:24:38 ÖÖ »

Disk imajları için öncelikle demoları tercih et bence. Diğer materyalin indirdiğin yere göre uyumlulukları değişebiliyor. İlk yaptığımda ben adam akıllı bir şey yükleyememiştim ama demolar çalışmıştı.

twitter | blog

Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #55 : Aralık 01, 2017, 00:42:43 ÖÖ »

Aynen dediğin gibi oldu. Emülatörde çalışan dosyalar burada da otomatik olarak çalışır yanılgısına düşmüşüm. Denediğim ilk demo çalıştı.

Daha sonra DOS komutu ile diskten yükleterek Gold Mine'ı çalıştırmayı da başardım. Tabi 19200 baud rate çok düşük bir hız, ama 57600 için de Bios değiştirmek lazım. Eprom yazma imkanım olmadığı için şimdilik o düşünceyi bir kenara bırakıyorum ama kurcalamaya devam edeceğim.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #56 : Aralık 01, 2017, 01:57:03 ÖÖ »

Ben bluetooth modülü ile pc'de şöyle bir şeyle karşılaşmıştım. Modülü her kapatıp açtığımda pc farklı bir com port ile görüyordu modülü. PC'de denediğinde yine böyle mi oluyor, uygulama mı hallediyor com port seçme işini. Android farklı bir işletim sistemi olduğu için tabii ondan işler daha farklıdır.

Bu anlamda bir pürüz çıkıyor mu?

Bu arada eprom işi kolaymış herhalde, 27128 ile aynı pinout'u varmış rom'un.

twitter | blog

Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Aralık 01, 2017, 02:23:16 ÖÖ »

Modülü üç kere kapayıp açtım, tümünde de RespeQT COM6'dan bağlandı cihaza. Tabi tesadüf olmuş da olabilir ama her seferinde dizüstünden sorunsuz bağlantı kurabildi program.

Okuduğum kadarıyla MyBIOS oldukça övülüyor, özelliklerinden bazıları şöyle sıralanmış:

-User friendly power-up welcome-screen.
-Atari OS 10,11,1,2,3,4 support.
-SIO with drive-enhancement, 19k2, 38k4 and 57k6 support.
-400/800 compatibility.
-Time delayed HOT-KEYS specifically for MyBIOS-usage.
-High speed cassette-support on booting/loading, up to 3000 baud.
 Saving, is standard 600 baud support
-Enhanced cartridge detection.
-MyIDE2-plugin support.
-SIO2BT, Bluetooth support.
-Fast Match Pack routines.
Decypher
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #58 : Aralık 01, 2017, 19:25:47 ÖS »

Hazır bu işlere girmişken SIO2Arduino da hazırlamaya karar verdim, telefon veya bilgisayardan dosya yollamakla uğraşmaya göre daha pratik olduğu kesin. Nasılsa acelesi yok diyerek gereken parçaları Aliexpress'ten sipariş geçeceğim ama ufak ekstra bilgilere ihtiyacım var.

Arduino Mini Pro konusunda dikkat edilmesi gereken bir şey var mı? Atmega 328 değil de 328P olsun, 3.3V olmasın 5V olsun falan gibi. Kalkıp da yanlış bir şey sipariş etmeyeyim

İlk başta bizim Tapuinolarda olduğu gibi 16x2 LCD ekran düşündüm, hazır sayfasında da bağlantılar falan net biçimde anlatılmışken kolay olur diye. Ama diğer yandan OLED de mantıklı geliyor. OLED'lerde bağlantı için 4 pin var, bunları ne şekilde bağlıyoruz peki? 128x64'lük 0.96 inç ile 128x32'lik 0.91 inç arasında Arduino yazılımı tarafında bir fark var mı?
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #59 : Aralık 01, 2017, 19:54:12 ÖS »

Pro mini 5v olsun.
Oled ekran tercih biraz. Kullanılan driver aynı. Benim elimde 64 pixel yükseklikte olan olduğu için onu kullandım. Kullanılan font'a göre kırpılma falan olur en fazla ama oled için yazılımı biraz daha elleşmek lazım zaten. Her ikisinde de düzgün gözükmesi için destek verilebilir.

Üstünde VCC /GND / SDA /SCL şeklinde 4 header pini olanları bağlamak daha kolay. SDA -> A4, SCL-> A5 şeklinde bağlantı.

Pro mini yerine nano yahut uno da kullanılabilir. Yazılım güncelleme ve boyut anlamında en pratiği nano.

twitter | blog

Sayfa: 1 2 3 [4]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: