Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SIO2SD PCB  (Okunma Sayısı 46914 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Ocak 31, 2018, 20:02:03 ÖS »

Bugün boş vakit bulunca Sio2Arduino olayına gireyim dedim. Mini Pro ve 128x32 oled ekran kullandım. Yazılımı yüklediğimde ekrandaki karakterler sanki yarım çıktı ama asıl amacım bir an önce Atari'ye bağlayıp denemek olduğu için şimdilik o kısmı önemsemiyorum.

Tüm bağlantılar tamam, SD modülü ve ekran mini pro'ya bağlı. SIO konnektörüm olmadığı için doğrudan cihaza bağlantı yaptım dişi kablolarla. Ancak anlamadığım bir nokta var, buna ayrıca bir de 5V bağlantısı yapmak gerekiyor mu?

Sio2BT'de 10 numaralı pinden 5V veriyorduk bluetooth modülüne, 7 numaralı Command pinini ise kullanmıyorduk bile. Arduino'da ise Command pinini bağlıyoruz, peki ama Arduino gücü nereden çekiyor? Çünkü bu şekilde bağlayıp da Atari'yi açtığımda ışık mışık yanmıyor, hiçbir şey çalışmadı. Sio2Arduino sayfasından yazanlara ek olarak 10 numarayı da bağlamak lazım mı? Lazım değilse bağlantıda bir yerde hata yapmışım demektir.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #61 : Ocak 31, 2018, 20:07:03 ÖS »

Arduino'ya 5v atariden verilecek evet. Ground ortak olmak şartıyla pek tabii dışarıdan da verilebilir.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Ocak 31, 2018, 20:21:42 ÖS »

Tamamdır süper, şimdi diğer sorunlara odaklanabilirim

Henüz seçim veya reset düğmesi eklemedim. SD kart içine tek bir xex dosyası attım belki otomatik çalıştırır diye, haliyle çalıştırmadı. Anladığım kadarıyla config.h dosyasından reset düğmesini uncomment yaparak autorun dosyasıyla birlikte kurmam gerekecek, yanılıyor muyum?

OLED ekrandaki sorunu ise çözemedim. Başka library ile klasik Hello World falan yazdırdım, ekranda normalde sorun yok.

128x32 OLED kullanıyorsak Sio2Arduino yazılımındaki bir satırı 128x64'ten 128x32'ye çevirmek gerekiyor. Daha sonra benzer bir sorun yaşayan olabilir diye belirtmiş olayım.
« Son Düzenleme: Ocak 31, 2018, 20:37:21 ÖS Gönderen: Decypher » Logged
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #63 : Ocak 31, 2018, 23:15:00 ÖS »

Reset seçeneğini yahut iki butonla navigasyon arasında seçim yapabiliyordun sanırım. Ben önce tek buton yani resetle denemeleri yaptım. Sonra iki butona geçtim. İlk lokasyonda hep sdrive'ın autoboot diskine bakıyordu sanırım o yüzden çift butonla da bu seçeneği kullanabiliyorsun.

Autoboot dosyayı sd karta doğru isimle atmaya dikkat etmek lazım. İsmi başka şeyler çağrıştırdığı için ben yanlış isimle kopyalamıştım.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #64 : Mayıs 27, 2018, 00:10:54 ÖÖ »

Hort!

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=15803.new#new

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Haziran 26, 2018, 21:09:09 ÖS »

Uzun zamandır bir kenarda duruyordu proje, bugün zaman bulunca halledeyim dedim. Devreyi ilk olarak Arduino Uno ile denemiştim ama bu şekilde kalıcı olarak kutulamak maliyeti biraz daha yükseltecekti. Ben de sıfırdan Mini Pro'ya geçiş yaptım. Elimde delikli pertinaks olmadığı için tüm bağlantılar jumper kablolarla, o yüzden biraz karışık görünüyor ama kutulayınca hepsi düzelecek

Reset düğmesi, oled ekran, SD modülü ve diğerleri
Dosya seçme ekranı
Mutlu son
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Haziran 26, 2018, 21:22:39 ÖS »

Harika gözüküyor,ellerine sağlık üstad.
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #67 : Haziran 26, 2018, 21:38:11 ÖS »

@Decypher süper olmuş eline sağlık.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #68 : Haziran 26, 2018, 23:40:29 ÖS »

Eline sağlık

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #69 : Haziran 27, 2018, 15:26:24 ÖS »

Harika. Tebrik ederim.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
POLAT27
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Ağustos 10, 2020, 12:59:19 ÖS »

bu konuda bir gelişme  var mı...

amiga  1200 açılmamış kutulu / amiga 600 hd açılmamış kutulu  / amiga 500 plus / amiga 500 / amida cd32 açılmamış kutulu / sega mega drive / sega master sytem / sega saturn açılmamış kutulu / sega dream açılmamış kutulu. commodore 64 sifir. commodore 64g  amiga 500 gotekli 4 adet.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #71 : Ocak 19, 2021, 00:50:34 ÖÖ »

Uzun zamandır bir kenarda duruyordu proje, bugün zaman bulunca halledeyim dedim. Devreyi ilk olarak Arduino Uno ile denemiştim ama bu şekilde kalıcı olarak kutulamak maliyeti biraz daha yükseltecekti. Ben de sıfırdan Mini Pro'ya geçiş yaptım. Elimde delikli pertinaks olmadığı için tüm bağlantılar jumper kablolarla, o yüzden biraz karışık görünüyor ama kutulayınca hepsi düzelecek

Reset düğmesi, oled ekran, SD modülü ve diğerleri
Dosya seçme ekranı
Mutlu son

Bir hayırsever SIO2ARDUINO(PRO MINI versiyon) bağlantı şemasını ve Arduino .HEX dosyasını (OLED'le çalışan) sevabına paylaşsa da herkes faydalansa?

Yabancı kaynaklarda her kafadan bir ses çıkıyor, kafam karıştı.

Not: ekte örnek olarak tapuino-mini bağlantı şemasını (Allah razı olsun çizenden) paylaşıyorum, kafalar karışmasın.

* tapuino mini baglantilar.jpg (140.11 KB, 960x664 - Görüntüleme: 248 kez.)
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2021, 04:53:47 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Ocak 19, 2021, 01:28:52 ÖÖ »

Alıntı
Not: ekte örnek olarak tapuino-mini bağlantı şemasını (Allah razı olsun çizenden) paylaşıyorum, kafalar karışmasın.

@Simon

Sio2arduino degil de sio2sd olarak arastirinca cikan sema bu:

http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Hardware_en

Projenin asli bu zaten. Arduino degil direkt avr ile calisiyor. Pek cok kisi ayni tasarimi degistirip satiyor yabanci sitelerde. Kullanilan firmware tek zaten.en son bir guncelleme yapmistim, 8 drive a kadar desteklemeye basladi. Save sorunu da pek kalmadi gibi.
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2021, 01:37:55 ÖÖ Gönderen: Voltron » Logged

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #73 : Ocak 19, 2021, 05:05:04 ÖÖ »

İkisi birbirinden çok farklı devreler Volkan hocam. SIO2ARDUINO (pro mini versiyon) eğer gerekli şema ve .hex dosya bulunabilirse yapılması çok daha kolay bir devre.

SIO2SD için gerekli malzemeyi temin etmek bile çok zor. Devrede kullanılan SD kart yuvasının aynısını aliexpreste bile göremedim. Ayrıca çok ciddi maliyet farkı var.

Yaklaşık bir haftadır araştırma içindeyim.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #74 : Ocak 19, 2021, 08:42:52 ÖÖ »

SIO2SD devresini inceledim. Farklı bir SD kart yuvası kullanılabilir. SD kartlar, zaten SPI protokolüyle çalışırlar.

Bu devredeki malzemeler kolayca bulunabilir. Bu devredeki mikrodenetleyici, uyumlu yeni modeli çıkmış olmasına rağmen üretimde olan bir mikrodenetleyicidir.
Sayfa: 1 ... 3 4 [5]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: