Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Teyp/Radyo anıları  (Okunma Sayısı 52923 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Aralık 22, 2017, 10:46:10 ÖÖ »

BioMenace: TA dışarıdan tape bağlamak için. 5'li bir fiş, c64'ün power soketi gibi değilmi? Onun sinyal girişleri normal alıştığımız rca (tos) girişlere göre çok daha hassastır. Orta uç sinyal şasesi, sağ iki ve sol iki uç dışarıdan ses girişi ve dışarıya ses çıkışı için. (Hangi ikisi giriş emin değilim, bakıp yazayım bir ara). Sesi doğrudan girince çok fazla geliyor. Ben fişin içine 4 dirençle iki gerilim bölücü yaptım, doğru oranda mı bilmiyorum ama giriş şiddetini normal bir seviyeye getiriyor. (Ona da bakıp yazarım bir ara)

Kasetçalar sabit bir hızda çalabiliyorsa süper, lastikler iyi durumda demektir (hayret)

Pikap bulursanız bununla yan yana koyun, şöyle sağı solu boş olsun, yanlarda en sağ ve solda ya da altta hoparlörler falan. O zamanın fiyakası o şekildeydi 70'lerin ev dekorasyonlarına bakın ya da, böyle cihazlar çok oluyor o resimlerde.

Ekleme: ses 1'deyken o kadar çok çıkmaması lazım. Ses 4-5'e kadar yavaşça açılmalı buraya kadar tok bir ses vermeli, sonrasında ses cırlaklaşmalı son sese bu şekilde ulaşmalı. Ses potansiyometresi değiştirilmiş olabilir, orjinalini bulamamışlardır. Bunların orjinal ses potansiyometreleri genelde büyük ohm'lu oluyor (100k ya da daha büyük), birde normal stereo pot'lar gibi 6 uçlu değil 8 ya da 10 uçlu olabiliyorlar. Bu ek uçlar bir devre ile sesin ilk başlarda daha yavaşça açılmasını ve düşük seslerde bas/tizin yüksek olmasını sağlıyor; loudness ya da mega bass gibi ama sürekli açık.
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2017, 11:52:44 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Aralık 22, 2017, 11:51:24 ÖÖ »

Alıntı sahibi: Levent (Lvnt)
BioMenace: TA dışarıdan tape bağlamak için. 5'li bir fiş, c64'ün power soketi gibi değilmi? Onun sinyal girişleri normal alıştığımız rca (tos) girişlere göre çok daha hassastır. Orta uç sinyal şasesi, sağ iki ve sol iki uç dışarıdan ses girişi ve dışarıya ses çıkışı için. (Hangi ikisi giriş emin değilim, bakıp yazayım bir ara). Sesi doğrudan girince çok fazla geliyor. Ben fişin içine 4 dirençle iki gerilim bölücü yaptım, doğru oranda mı bilmiyorum ama giriş şiddetini normal bir seviyeye getiriyor. (Ona da bakıp yazarım bir ara)

Kasetçalar sabit bir hızda çalabiliyorsa süper, lastikler iyi durumda demektir (hayret)

Pikap bulursanız bununla yan yana koyun, şöyle sağı solu boş olsun, yanlarda en sağ ve solda ya da altta hoparlörler falan. O zamanın fiyakası o şekildeydi 70'lerin ev dekorasyonlarına bakın ya da, böyle cihazlar çok oluyor o resimlerde.

Hmm demek harici kasetçalar için. Ona ihtiyacım yok.

Cihaz üzerinde 3-4 tane daha soket var, umarım onlardan birisi harici anten içindir. Sinyal kalitesini artırmak radyo ararken zaman kazandıracak.

Bu arada radyo göstergesi biraz kaymış. Örneğin 102.8 olduğunu bildiğim bir istasyonu 102.0'dan önce buluyorum. Sence göstergeyi bir eksende hafifçe kaydırıp ayarlayabilir miyim?

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Aralık 22, 2017, 11:57:35 ÖÖ »

TA, TB kaset, PU pikap. Aux girişi için pikap girişini kullanmayın, TA ya da TB'den girin. Anten bağlantıları ayrı yerdedir, fm ve orta/kısa anten girişleri birbirine yakındır. Radyo ipinin üzerindeki ibreyi kaydırmanız lazım, ama ip koparsa çok sıkıntı iş, dikkat edin. Bir de önceki yazdığıma ses düğmesi hakkında ekleme yaptım

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Aralık 22, 2017, 18:29:59 ÖS »

Amstrad SM101 HiFi 1983 - Bunu kullanan oldumu? Resmi ekte.

Düğmeleri çok ufak sanırım mekanik değil motorlu. O zaman için çok ileri tekno sayılabilir :]

* amstrad sm101 hifi 1983.jpg (88.94 KB, 1175x643 - Görüntüleme: 1741 kez.)
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2017, 18:32:34 ÖS Gönderen: BlitzBasic » Logged

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Ocak 11, 2018, 13:49:58 ÖS »

* BANKER.jpg (527.24 KB, 1600x900 - Görüntüleme: 2421 kez.)

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ocak 11, 2018, 20:08:18 ÖS »

1977 model philips 960'ı behringer monitör hoparlörlere bağladım, şok oldum. Önceki kullandığım grundig v8300 mk II anfi'ye (bozdum) göre ses bariz canlı çıkıyor. Grundig'de stk çıkış katı var gerçi, içini açtığımda moralim bozulmuştu, ama bir şekilde sesi ciddi güzeldi, sony'lerin stk'lı anfileriyle alakası yok o kadarını söyleyeyim. 960 ile gitarlar cayır cayır, vokaller harika. Davul ve zil seslerinde bir yetersizlik yok. Bu aletin (960) ton kontrolleri enteresandır; alışılmış davul / zil sesi ayarlamak yerine bas kontrolü bas gitar sesini, tiz kontrolü normal gitar / vokal sesini ayarlayacak şekilde yapılmış. Ortada tutuyorum gerçi ikisini de ama şimdi herşey cuk oturdu. Kendi hoparlörleri (BioMenace'in ITT hoparlörlerine benziyor) kabul etmek lazım artık herhalde biraz yetersiz kalıyormuş. Hatta cihaz şu:
https://www.radiomuseum.org/r/philips_compact_stereo_960_kombi.html

Aslında aletin çıkış katı öyle tek tek transistörlü özel tasarım falan da değil, tba810sh entegreli. Devreler 1970'lerin tasarımları, 100k pot'lar vb. Yoksa bu yüksek empedanslı tasarımlarda mı bir numara var diye düşünmeye başlamadım da değil, malum tüplü anfilerin de giriş empedansı yüksek (bilen varsa söylesin lütfen ciddiyim). Loudness devresini pas geçmek için sesi sonda kullanıyorum, ses kısıkken bas/tiz çoğalıyor. Ses kontrolü girişteki mixer ile, birkaç takım cihazın ses seviyesi bu mixer ile ayarlanıyor.

BioMenace: o ITT'ye en iyisinden bir çift hoparlör tak sen abi boşver o hoparlörleri (birilerine verme tabi )

Hala dinlerken kendi kendime hadi canım diyorum
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2018, 20:14:35 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ocak 11, 2018, 21:23:58 ÖS »

1977 model philips 960'ı behringer monitör hoparlörlere bağladım, şok oldum. Önceki kullandığım grundig v8300 mk II anfi'ye (bozdum) göre ses bariz canlı çıkıyor. Grundig'de stk çıkış katı var gerçi, içini açtığımda moralim bozulmuştu, ama bir şekilde sesi ciddi güzeldi, sony'lerin stk'lı anfileriyle alakası yok o kadarını söyleyeyim. 960 ile gitarlar cayır cayır, vokaller harika. Davul ve zil seslerinde bir yetersizlik yok. Bu aletin (960) ton kontrolleri enteresandır; alışılmış davul / zil sesi ayarlamak yerine bas kontrolü bas gitar sesini, tiz kontrolü normal gitar / vokal sesini ayarlayacak şekilde yapılmış. Ortada tutuyorum gerçi ikisini de ama şimdi herşey cuk oturdu. Kendi hoparlörleri (BioMenace'in ITT hoparlörlerine benziyor) kabul etmek lazım artık herhalde biraz yetersiz kalıyormuş. Hatta cihaz şu:
https://www.radiomuseum.org/r/philips_compact_stereo_960_kombi.html

Aslında aletin çıkış katı öyle tek tek transistörlü özel tasarım falan da değil, tba810sh entegreli. Devreler 1970'lerin tasarımları, 100k pot'lar vb. Yoksa bu yüksek empedanslı tasarımlarda mı bir numara var diye düşünmeye başlamadım da değil, malum tüplü anfilerin de giriş empedansı yüksek (bilen varsa söylesin lütfen ciddiyim). Loudness devresini pas geçmek için sesi sonda kullanıyorum, ses kısıkken bas/tiz çoğalıyor. Ses kontrolü girişteki mixer ile, birkaç takım cihazın ses seviyesi bu mixer ile ayarlanıyor.

BioMenace: o ITT'ye en iyisinden bir çift hoparlör tak sen abi boşver o hoparlörleri (birilerine verme tabi )

Hala dinlerken kendi kendime hadi canım diyorum

Kasetçalar, radyo, equalizer ve pikapın yan yana aynı yatay kasada bulunduğu tasarımları seviyorum. Fakat bu tasarımlar genelde plastik malzemeye sahip oluyor, ahşap ve metal yerine. Bu yüzden klasik ahşap kasalı Dual, Philips modellerine kıyasla daha düşük kaliteli gibi geliyorlar bana. Fakat benim ITT'den aldığım zevk ve senin Philips 960'dan aldığın keyif yine de bu cihazların ümit vaat ettiğini ispat ediyor.

Ben ITT için hoparlör edinebilirim fakat öncesinde senin tahmin ettiğin gibi bir potansiyometre değişikliği olup olmadığını kontrol etmeliyim. (Ses küçük bir seviyede bile çok yüksek çıktığı için öyle tahmin etmiştin). Bendeki hoparlörler fiziksel olarak cidden feleğin çarkından geçmişler fakat sesleri yerinde.

Hoparlörleri elektronik olarak elden geçirdikten sonra kasalarını boyamam icap edebilir. Bu durumda ne yapabilirim? Hangi boya ve teknik uygun olur?
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2018, 21:30:01 ÖS Gönderen: BioMenace » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ocak 11, 2018, 23:03:05 ÖS »

BioMenace: aslında dışarıdan kısılabilir line-out seviyesinde ses sağlayabiliyorsan cihazın üzerindeki sesi sonuna kadar açıp kullanman daha iyi. Onun ses potansiyometresinde büyük ihtimal düşük seslerde bas/tiz kuvvetlendiren bir devre vardır, hem o devreyi pas geçmiş, orjinal sesi elde etmiş olursun hem de potansiyometre sıkıntılıysa bile (anlattığına göre bir terslik var) son seste devreden çıkmış olur.

Hoparlörün kutusunu yapmak için hangi malzemeler kullanmışlar? Ya da şöyle yazayım: plastikse o sağlamdır birşey olmaz. Metalse parlatırsın, çizik ezik varsa dursun yapacak birşey yok. Kontrplak vb ise kaplaması vardır büyük ihtimal atmıştır. Kağıtsa benzer bir kağıtla kaplanabilir. İnce tahta kaplamaysa ve açılmışsa onu bilmiyorum işte, belki yapıştırılır belki ıslatılıp ütülenerek yeniden kontrplak ile aynı düzlemde olacak hale getirilebilir sonra da yapıştırılır... emin değilim

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ocak 12, 2018, 07:28:32 ÖÖ »

BioMenace: aslında dışarıdan kısılabilir line-out seviyesinde ses sağlayabiliyorsan cihazın üzerindeki sesi sonuna kadar açıp kullanman daha iyi. Onun ses potansiyometresinde büyük ihtimal düşük seslerde bas/tiz kuvvetlendiren bir devre vardır, hem o devreyi pas geçmiş, orjinal sesi elde etmiş olursun hem de potansiyometre sıkıntılıysa bile (anlattığına göre bir terslik var) son seste devreden çıkmış olur.

Hoparlörün kutusunu yapmak için hangi malzemeler kullanmışlar? Ya da şöyle yazayım: plastikse o sağlamdır birşey olmaz. Metalse parlatırsın, çizik ezik varsa dursun yapacak birşey yok. Kontrplak vb ise kaplaması vardır büyük ihtimal atmıştır. Kağıtsa benzer bir kağıtla kaplanabilir. İnce tahta kaplamaysa ve açılmışsa onu bilmiyorum işte, belki yapıştırılır belki ıslatılıp ütülenerek yeniden kontrplak ile aynı düzlemde olacak hale getirilebilir sonra da yapıştırılır... emin değilim

Kasa plastik. Kalın çeperli eski elektronik cihaz plastiği Bazı insanlar otomobil boya atölyesinde otomobil boyası ile boyuyorlar ve çok güzel oluyor. Ama benim bir tanıdığım yok. O yüzden acaba sprey boyalar ile homojen, pürüzsüz, parlak ve dayanıklı bir sonuç alabilir miyim araştırıyorum. İlk tespitim saydam sprey cila bulamadım piyasada. İterasyonlara devam...

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Ocak 12, 2018, 14:42:25 ÖS »

Çatlak kırık vb yok değil mi? Varsa oto sanayide fiberglasçı abiler on numara iş çıkartabiliyor.

Yamuk yılık birşeyler varsa yine oto sanayi boyacılarda macun + mat lake (metalik değil )boya ile eski 70'lerin renkli plastik görünümü elde edilir herhalde.

Ek: abs plastik saç kurutma sıcaklığıyla yumuşuyor ama düzelmek yerine daha da yamulması çok daha olası
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2018, 21:02:32 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Ocak 22, 2018, 13:35:50 ÖS »

Bu gün annemin evde tavana çıktım kasetlerim vardı bir kaçtane orjinal amcamdan kalan kaset buldum Birde çok eski bir plak çalar ve retro teyp ama baya eski kolonları takta kaplı o kadar iyi ses çıkacağını sanmıyorum. Ama Plağı anfi alıp kullanabilirim. Yaza Annemlere taşınırsam orda çıkartıp temizleyeceğim paylaşırım. Bu arada acayip eski kasetler buldum muhtamelen çocukken ses kaydettiğimiz kasetlerde vardır. Bulursam onlarında ses kayıtlarını paylaşırım. Kasetleri hemen denedim ama baya uzun süre tavan arasında manyetikleri çok iyi durumda değil arada bangır bangır arada ses gidiyor gerçi walkmande iyi durumda değil de kasetlerde biraz yıpranmış gibi. Orjinal kaset kapaklarını buldum ama içlerini göremedim bir ara bakacağım çok karanlık ve örümcekli

* metal-years.jpg (248.39 KB, 767x1000 - Görüntüleme: 1528 kez.)

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
osmnarda
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Haziran 17, 2018, 03:23:51 ÖÖ »

@BioMenace'in en son aldığımız ürünler başlığındaki paylaşımı, güzel anılar ve bilgilerle desteklenince, farklı bir başlığı hak ettiğini düşündüm... Teyp/Radyo anılarınızı bu başlıkta paylaşabilirsiniz...

-----------------------------------------------------------------------------

Çocukluğumun en güzel radyo/teyp anılarının kahramanını arayıp buldum...Bir garip oldum... :'(

ITT Stereo 5102 Cassette
Hesaplı bir fiyata (150) bulduğum için aldım.
Asıl amacım restorasyon ile "daha" kullanılabilir bir hâle getirmek.
Sonucuna göre hediye etmeyi veya kullanmayı düşünüyorum.

BU kasetçalar hala elinizde mi
naxayAxay
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Ocak 31, 2019, 22:31:15 ÖS »

Sony MHC-EC50 vardı babamda (şu anda bende Kahkaha)
Audio in girişinden bağlandığım walkman den çaldığım müziği kasete kaydedeyim derken motoru mekanizmaya bağlayan lastiğin kopmasına sebep olmuştum Kahkaha
Babam baya kızmıştı sonra tamir etmeye çalışmıştık. Paket lastiği taktık fazla esnek geldi kasetler çok hızlı oynatılıyordu (hala öyle).
Makinenin 3 lü CD changer mekanizmasına hayran kalmıştık
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Ocak 31, 2019, 23:20:00 ÖS »

Radyo anısı denilince...

Radyo Tiyatrosu / Arkası Yarın

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Şubat 14, 2019, 10:04:08 ÖÖ »

1959'da general electric firması (GE) vakum tüplerinin transistörlerden daha iyi olduğuna ikna için çok fiyakalı 62 sayfalık bir broşür hazırlamış. Broşürde iki teknoloji "karşılaştırılıyor". İki ayrı çözünürlükte pdf'leri sayfanın en altında.

http://www.rcaselectron.com/TNT.html

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: