Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriHaber ve DuyurularIntel ve ARM işlemcilerde kritik donanımsal açık
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Intel ve ARM işlemcilerde kritik donanımsal açık  (Okunma Sayısı 4597 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
EMREZ
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Ocak 11, 2018, 16:23:45 ÖS »

iphone zaten başı dertte pil yüzünden yavaşlatıyor diye, şimdi hapı yuttu. millet cihazlarını sırf bu sebeple değiştirmek zorunda kalırsa birine hesabını sorarlar.

this is amiga speaking.
integer
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Ocak 11, 2018, 17:30:28 ÖS »

Hiç birşey olmaz bizim millette bu kadar telefon sevdası varken yenisini de alırız ses çıkarmadan.
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Ocak 11, 2018, 18:23:32 ÖS »

Ooo süper, apple'ın o uçuk fiyatları düşerse, bütün cep tel fiyatları düşer

Hadi apple üst düzey kesime hitap ediyor diyeceğim ama iphone fiyatlarına (ya da karşılığı olan diğer üst düzey telefon fiyatlarına) anlam veremiyorum. Neyin parası o?  Birkaç yıl önce gsm'li ipad aynı nesil iphone'den ucuzdu, hala ucuzdur belki

Use the brute force, Luke
yolbulduran
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Ocak 11, 2018, 22:37:31 ÖS »

4 Ocak 2018'den sonra yeni bir notebook / PC / Airbook / intel NUC / intel işlemci satılmamış olması gerekirdi.
Ticaret gözüyle / borsacı bakışıyla, bu ürünlerin fiyatının 10'da birine gerilemesi gerek.
Ben para vermem, neyse ki ihtiyacım yok.
Bir yıldan önce donanımsal olarak güvenlik açığı olmayan işlemci zor üretilir.
Düşünsene bugün 4000 TL verip bilgisayar alıyorsun, seneye yeni işlemci çıkıyor. Bugün aldığın bilgisayarın değeri ne olur?

Not: SUnucular yama yaptığı için, internette bütün sitelere erişim yavaşlamış gibi hissediyorum
EMREZ
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Ocak 12, 2018, 08:46:33 ÖÖ »

ipadlar hala çok ucuz. şuan tavsiye edeceğim 750-900 arası 64gb air 2 olabilir. ancak çinde işlem görmüş apple cihaz çok var alırken kasa ve cihazın serisini karşılaştırın ios 11 yükleyip herşeyi sil yapınız ve aktif oluyorsa öyle alınız. işlem görenler sorun çıkarıyor.tr de çok var sorunlu

this is amiga speaking.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Ocak 12, 2018, 09:10:24 ÖÖ »

@yolbulduran

Trafiğe de kimsenin çıkmaması gerekirdi belki de (örneğin bu sabah işe giderken bir araba durduk yere arkadan vurdu bana). Şahsen elektronik ortamda yaptığım her şeyin çalınabileceğini ve bu ihtimalin de doğrudan hedef değilsem kendi adıma kabul edilebilir bir oranda olduğunu düşünüyorum. Sistemin sunduğu rahatlık adına bu riski almayı tercih ediyorum. Tıpkı, eve hırsız girme ihtimaline karşı nakit para, altın vb bulundurmamam gibi. Gizli kapaklı zaten bir icraatım yok ve tüm internet hareketimin, resimlerimin, dokümanlarımın vb zaten başkaları tarafından bir şekilde incelendiğini varsayıyorum. Bu dünyada 'kişisel alan', 'personal privacy' yok. Bu ileri teknikler daha kullanılmadan, bir telekom şirketi adı altında, Türk Telekom ve Vodafone mobil ödeme sistemleri üzerinden 1-2 sn ara ile toplamda 500-600TL gibi bir rakamın kredi kartımdan çekildiğini farkettim ki normalde ekstrelerimi o kadar da detaylı incelemem, yaptığım itiraz neticesinde 3 ay sonra iade edildi.
EMREZ
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Ocak 12, 2018, 09:25:52 ÖÖ »

bana 700 tl ara fatura çıktı vodafone den. hiç kimse açıklamasını tatmin edici yapamadı. lanet olsun dedim. red pakedi kullandığım 2 hat eşimin ve oğlumun hatlarını hepsini konturlu hatta aldım. başka bir operatöre mevcudun 5 katı fazla internet paketi ve böyle süprizler olmaması şartı ile 2 yıllık anlaşma yapıp geçtim. itiraz ettim telefon yurtdışı aramaya kapalı facetime için sms yolluyor dendi. internet aşımı dendi ki her hafta 1gb bedavası var. 16gb zaten cihazım öyle bir trafik yapacak cihazda değil. her yerde wifi var. benden bir defa alır ama bin defa kaybeder. acayip bir sistemin içindeyiz her an herşey olabilir.

this is amiga speaking.
Levent (Lvnt)
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Ocak 12, 2018, 14:37:27 ÖS »

Vodafone kullandım, yani çok takip ettiğimden de değil ne anlarım ne takip edebilirim ama bir şey taahhüt ediyorlar faturada sonuca bakıyorsunuz başka birşeyler olmuş, her tarafları oynuyor,, bırakalı çok oldu şükür, bir daha da asla

Use the brute force, Luke
EMREZ
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Ocak 12, 2018, 15:13:14 ÖS »

bu arada yurtdışından bir ihtiyaç olacaksa şimdiden kurların başı saçı oynamadan alın. ancak dikkat edin takasta örnek kur 3,75 yerine banka 3,90 yazmasın. yada yazmayan birinden yapın. kurlarda sürprizler olabilir zihniyet böyle devam ederse.

* Untitled.jpg (43.98 KB, 687x324 - Görüntüleme: 256 kez.)
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2018, 10:05:36 ÖÖ Gönderen: EMREZ » Logged

this is amiga speaking.
EMREZ
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Ocak 12, 2018, 15:17:43 ÖS »

burayı arkadaş ortamı olarak gördüğüm için kafadar tayfa o yüzden paylaşıyorum. eski uyarılarım ile uyarı sonrası kısa vade dalgalanmalara bakın lütfen. olumlu olabilecek durumlar olsa da bir şekilde yapmak istemiyorlar sanki. şuan yargıya güven için bir şeyler yapılsa ve ohal kalksa olumlu olur ancak uzun süredir içinde bulunduğumuz yönetimi çözemiyorum.

this is amiga speaking.
fluke
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Ocak 12, 2018, 16:06:51 ÖS »

Donanımsal açık falan değil ki, bizzat Intel ve Amerikan hükümeti tarafından eklenmiş bir hipervizör sistemi gibi, istendiği zaman tüm sistem koruma katmanlarını aşarak bilgisayarı gözetlemeye yarıyor. Bunu bir Avrupa şirketi yapmış olsa ABD o şirketi tamamen çökertecek hatta tüm mal varlığına bile el koyulsa karşılayamayacağı yaptırımlarda bulunurdu (örneğin CPU başına 10.000 dolar gibi).

Donanımsal açığı yazılımla kapatmak? Üstelik yama %30'a kadar performans kaybına yol açıyor. Yama adı altında yüklenecek programla kim bilir neyin peşindeler.

----------------------------------------------------------
slmlr canlar. takke düştü kel göründü... bu işler oldu bitti hep böyleydi. en kötüsü savunma endüstrisinde yaşandı, yaşanıyor. en azından artık tüm dünya vakıf oldu konuya. ilk seferlerde sancılı olur. yama mama avuturlar tekrar uyuturlar dünyayı. adamların uzman olduğu konu bunlar. uyutma, uyuşturma, rant. aynı tas aynı hamam devam eder. @hades öyle haklısın ki. tşlklr.

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Ocak 12, 2018, 16:36:03 ÖS »

Bilgisayarlar genellikle eğlence ve önemsiz iletişim amaçlı kullanıldığından olasılıkla bu güvenlik açıklarına aldırış eden pek olmuyordur.

Aldırış etsek dahi alternatifsiziz. Intranetlerindeki eski donanımlarını terk edemeyen bazı kurumlar dahi bundan etkileniyor (Eski ve yeni POWER işlemcilerin de Spectre ve Meltdown'dan etkilendiğini IBM açıklamıştı).

Bundan etkilenmeyen bir tek 486'lar gibi görünüyor. Belki 100 tane 486DX2 anakartı birbirine bağlar ve MPI vb. ile paralel kullanırsak günümüz ortalama masaüstü performansında bir sistem elde edebiliriz!

Bu arada, bu açıklara gerek kalmadan zaten başka güvenlik açıklarımız vardır... Bizi NSA'nın izlemesinden endişe etmeye başlamadan önce, komşunun haylaz ergeninin wifi'mize sızmasından endişelenmek daha uygun olur sanki.

« Son Düzenleme: Ocak 12, 2018, 16:37:50 ÖS Gönderen: ilkerficicilar » Logged

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Ocak 12, 2018, 17:08:08 ÖS »

Konu ne de çabuk Kazlıçeşmeli Muhittin Topalak'a vardı yahu...

Bu iki algoritma işlemcinin "speculative execution" tasarımına dayanıyor ve bu tasarıma sahip ilk işlemci Pentium Pro. Yani 1995'ten beri bu açık mevcut. Bence bu açığın farkına yeni varıldı.

Aksi olsaydı bir şekilde sızar ve haberimiz olurdu diye düşünüyorum.

Alper
integer
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Ocak 12, 2018, 22:25:22 ÖS »

Açık hayatın hertarafında var.
Türknet adsl kullanıyorum ve tabiki ev telefonuda var. Ev telefonunu hiç bir siteye girmedim.
Geçen gün herifin biri aradı karakoldan arıyorum yapılan aramada kimlik bilgirinize ulaştım filan diyor. Dedim ben kimlik filan kaybetmedim. Üçkağatçı kimlik bilgilerimi okuyor birde ben saçma sapan konuşunda küfür etti bende karşılık verdim.
Yani lafın kısası firmalar (burada türknet oluyor) bizim kimlik bilgilerimizi ve diğer bilgilerimizi millete satıyor.
İşlemcide açık olmuş bişeymi...
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Ocak 13, 2018, 08:35:39 ÖÖ »

Benimki Vodafone, Turk Telekom vb ile doğrudan ilişkili değil, ödeme sistemleri üzerinden başkaları tarafından yapılan dolandırıcılık.
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: