Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Pinball yapımı [GUNS N' ROSES]  (Okunma Sayısı 66428 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
naxayAxay
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #105 : Şubat 16, 2019, 21:27:29 ÖS »

Rica ederim. Özellikle translite konusunda pek çok işten kurtaracağı konusunda şüphem yoktu Kahkaha
@naxayAxay ın bahsettiği yazılımı indirip trial olarak deneme yaptım
yazılım gerçekten işini çok başarılı yapıyor
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Şubat 19, 2019, 00:10:09 ÖÖ »

Arkadaşlar selam;

Çizim süreçleri için kısa bir video çektim
İlk anlatımlı video çekimim umarım beğenirsiniz.
Video 1080p olarak çekildi

İyi seyirler Kahkaha

https://www.youtube.com/watch?v=Kk5jO8H1_6A
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 12:10:31 ÖS Gönderen: evreno » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #107 : Şubat 20, 2019, 22:29:38 ÖS »

Kabinin dış görsellerinden sonuncusu olan yan yüzeylerin görsel çizimini de tamamladım
ilk fırsatta kabinin imalatına başlamayı düşünüyorum.

« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 12:11:03 ÖS Gönderen: evreno » Logged
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #108 : Şubat 20, 2019, 23:14:46 ÖS »

Videoyu anca izleyebildim, gayet de öğretici olmuş, aklımdaki bazı soruların cevabını buldum diyebilirim Ellerine sağlık evreno.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #109 : Şubat 20, 2019, 23:24:07 ÖS »

Teşekkürler, faydası olduysa ne mutlu.

Videoyu anca izleyebildim, gayet de öğretici olmuş, aklımdaki bazı soruların cevabını buldum diyebilirim Ellerine sağlık evreno.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #110 : Şubat 21, 2019, 13:18:26 ÖS »

... ilk fırsatta kabinin imalatına başlamayı düşünüyorum.

Hadi bakalım kolay gelsin

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #111 : Şubat 21, 2019, 21:15:06 ÖS »

Bu arada senin proje ile ilgili kafama bir şey takıldı. Benim Elvira'nın oyun alanını ezberlerken senin oyun alanına da bir göz attım, tamam bi Twilight Zone veya Indiana Jones gibi çok aşırı oyuncak yok ama yine de o rampaları falan görünce... Kahkaha Pek de kolay bir oyun alanı değil...

Abi bu aşamada projeyi virtual pinball'a döndürürsen kesinlikle hak veririm, onu da söylemiş olayım

Nasıl olacak onlar Ney

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #112 : Şubat 21, 2019, 22:20:39 ÖS »

@evreno ellerine sağlık. Evet çizimler gerçekten bu şekilde emek istiyor. Benim sadece bir önerim olacak. Benim kullandığım bir metot, Path ile çizip seçili hale getirdikten sonra,  Select/Modify/Smooth uygulayarak smooth değeri 5-10 arası bir değer verince, çizimi göze daha hitap eden bir yumuşaklık katıyor. Bir denemeni öneririm. Paylaşım için teşekkürler.

@naxayAxay bende o programı bilmiyordum paylaşım için teşekkürler.
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2019, 22:26:23 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #113 : Şubat 21, 2019, 22:22:22 ÖS »

Abi dediğin gibi oyun alanında oyuncak yok ama onun dışında yok yok aslında Kahkaha
Oyuncak olsa sıkıntı değil aslında 3d yazıcı ile üretilebilir

Bu işi kafamda ilk kurguladığımdan bu yana üretilmesi gereken şeyler için birçok araştırma yaptım
Genel olarak üretilemeyecek birşey yok ama çok zaman harcamak gerekecek orası kesin

Araştırmalarım ile yapım için kullanacağım yöntemleri belirledim gibi
süreç esnasında farklı bir yöntem görürsem onu tercih edebilirim tabi ama şuan için planlarım şu şekilde olacak

Öncelikle kabini üreteceğim
Kesme biçme montaj standart, senin de çok iyi bildiğin işler zaten
Kabinin ahşap işi bitince boya işlemi
Görselleri UV baskı yaptıracağım folyo üzerine
Görselleri kabine yapıştırdıktan sonra üzerine oto boya atölyesinde clear coat attıracağım tüm kabine
Plunger daki gülü 3d yazıcı ile yapıp sonrasında kalıp alacağım ve epoksi reçine ile üreteceğim
Plunger altındaki demiri ve silahı yine 3d yazıcı ile üretip çıktıyı kum kalıplama yapıp alüminyum döküm yapacağım

https://www.youtube.com/watch?v=XlRK_SMWX7Y

Jeton kapılarını 3d yazıcı ile üretip dayanıklılığı artırmak için çelik macun ile kaplama yapma düşüncem var

Translite ve hoparlör kısmını akrilik üzerine UV baskı ile yapacağım

Hoparlör ızgarasında ki görseli sticker kestireceğim şablon olarak kullanmak için
boyanacak kısım açıkta kalacak şekilde stiker ile kapatıp boyayacağım

Ekran biraz sıkıntılı, en son bir ürün buldum istediğim boyuta baya bir yakın belki onu kullanırım

1/2 ölçek yapacağım için ayaklar olmayacak, ayakların kabine gelen kısmı kozmetik olarak benzetmek için (yarım ayak gibi düşün)
3d yazıcı ile baskı alıp yine çelik macun ile ekstra dayanım için kaplama yapacağım
Kabinin alt kısmına da açı ayarı yapabilmek için projeksiyonlarda kullanılan vidalı ayak gibi bir sistem yapacağım

Kabin masa üstü bir yapıda olacak yani

Oyun alanındaki işler için de şunları planlıyorum

Oyun alanı ahşabındaki insert plastikleri yine 3d yazıcı ile yazdırıp kalıp alacağım
Sonra epoksi reçine ile uygun renklerde üreteceğim

https://www.youtube.com/watch?v=Pu1RTkWHA3o

Tahtayı cnc de hazırlatacağım
Insertleri montajladıktan sonra görseli UV yazıcı ile direk ahşaba çıktı aldıracağım
Sonrasında yine oto boya atölyesinde clear coat yapılacak tahtaya

Plastik rampalar için daha önce bir video paylaşmıştım, PETG yi ısıtıp vakum ile şekillendirme yapacağım
araştırmalarımda gördüm ki rampalar aslında düz olarak üretiliyor oyun alanına montajlarken yukarı doğru büktürerek montajlanıyor
rampanın ters kalıbını 3d yazıcı ile yazdırıp üzerine alçı ile kaplıyacağım sonrasında onun üzerine vakum yapacağım

https://www.youtube.com/watch?v=1Iu_zYpQh_Y

Çelik rampalar için birkaç video izledim sanırım sorun olmaz gerekirse bir arkadaş var ondan yardım alacağım

Çelik duvarlar lazer de kestirip bükümünü kendim yapacağım büküm işlemi için yine birçok video izledim sorun olmayacağını düşünüyorum

Oyun alanındaki plastikleri PETG ye UV ile yazdırıp lazer de kestireceğim

Oyun alanı mekanikleri için çok detaylı düşünmedim ama o safhaya gelirsem bir şekilde çözüm bulurum diye düşünüyorum Kahkaha

planlarım genel olarak bu şekilde, başka birçok şey var yapılacak ama bakacağız artık Kahkaha

Bu planda senin kafana yatmayan birşey var mı?
Şu işi bu şekilde yapsan daha iyi olur diyebileceğin
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 12:12:07 ÖS Gönderen: evreno » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #114 : Şubat 21, 2019, 23:18:12 ÖS »

Bu planda senin kafana yatmayan birşey var mı?
Şu işi bu şekilde yapsan daha iyi olur diyebileceğin

Valla oldukça zorlu bir imalat süreci. Elbette ki "dead-line" ı olan bir proje değil, kafana göre yvaş yavaş yaparsın

Yine de ben o kadar efor sarfedeceksem 1/1 yapardım. Neden dersen imalat aşamalarında ortaya çıkan kalıplar v.s. sebebiyle parça imalatını 1 yerine 2, 3 tane yapabilirsin. Sonra bunlardan bir tane daha pinball yapabilir (satmak için) veya sadece yedek parça olarak satabilirsin. Bu şekilde kendi projenin finansmanını da çıkartmış olursun... Reprodüksiyon plastik rampalar hatta oyun tahtaları oldukça iyi fiyata alıcı bulabiliyor... Ama 1/1 ölçekte ise

Bunun dışına eğer 1/2 yapacaksan illa aklıma jeton kapısını "daha pratik"  olarak vakumlama ile de üretebilirsin gibi geldi. Madem plastikler için vakum kalıp yapacaksın bari jeton kapısını da aynı yöntemle üret. 2mm plexiglass levha bile ısıtınca hamur gibi oluyor. Zaten çok girintili çıkıntılı bir şey de değil. Vakumlanıp soğuduktan sonra ancak balyozla kırılır Ya da ahşap/plexy üzerinden CNC'de frezelenerek de çıkartılabilir. Hatta komple sticker bile olabilir Sonuçta işlevsel olmayacak değil mi?

Neyse sen şu 1/1 işini bir daha düşün derim. İmalatın en az yarısından kurtulabilirsin. Bu kadar imalatı planlayabildiğine göre elbet bi çalışma masası kadar yer kaplayacak bir şeye de yer açabilirsin evde. Ne biliyim bi sehpa ya da koltuk at evden yer açılır Kahkaha

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #115 : Şubat 21, 2019, 23:56:16 ÖS »

Evet şu zaman bitirmem gerekiyor gibi bir durum yok dediğin gibi
Hobi olarak bu işlere zaman ayırıyorum zaten
Ne zaman biter yada başarılı olur mu bilemem bir uçtan başladım hedef o yönde umarım başarılı olur

1/1 i bende çok istiyorum ama
1/1 e girersem aslında bu bahsettiklerimin bir kısmını yapmak biraz daha zor olacak aslında çünkü ölçek büyümüş olacak
ek olarak 1/1 yapınca bazı işlerde kolaya kaçıp hazırı almak isteyeceğim bu bana birşey kazandırmayacak Kahkaha

yaptığım çizimlerin baskılarını yaptırıp satışa koyabilirim dediğin gibi ama
bu gibi ürünlere genelde yurt dışı talepleri oluyor Türkiye'de muhtemelen hiç talep olmaz, yurt dışı satış da nasıl yapılıyor hiç bilmiyorum açıkcası
hazırladığım görsellerin kalitesinin gerçekten iyi olduğunu düşünüyorum çünkü bir kaç bulduğum yeniden üretim çizim görsellerinde orjinalden uzaklaşılmış iyi çizimler değil diyebilirim

1/1 de bazı parçaları bulmak gerçekten çok zor zaten, ya çok pahalı oluyorlar yada bulunmuyorlar, dediğin gibi 1/1 de üretilecek parçalara kesinlikle alıcı çıkar ama şöyle bir durum da var
benim elimde fiziki olarak bir ürün yok, toparlayabildiğim materyallere göre biraz da hesap kitap ile üretimleri yapacağım, hal böyle olunca üretilen belki gerçek ürüne uymayabilirde ne bileyim küçük farkları olabilir falan o zaman satmak da sıkıntı olur millete kazıklar gibi Kahkaha

1/1 ölçek de senin dediklerini ilk zamanlarda düşünmüştüm bende
bazı parçaları yapabilirsem belki satılabilir diye de düşünmüştüm, sonra dediğim durum aklıma geldi ya uymaz ise gibi, hani bu pinballın elinde fiziki olarak olan birisi bana gerçekte olanın detaylı ölçülerini verse olabilir belki ama o kişiyi nereden bulacağız Kahkaha

jeton kapısı vakumlama iyi fikir aslında, detay var ama sorun yaratmaz sanırım deneyip görmek lazım

jeton kapısı ve mekanizması işlevsel olacak üstad Kahkaha
asıl keyif orda o olmazsa olmaz, ama daha basit bir yapı olacak tabi
kafamda planladım onu. Kahkaha

1/2 yi bir deneyeceğim be üstad olmazsa verdiğim emek var ama bana da birşeyler öğretmiş olacak, sağlık olsun der yoluma 1/1 ile devam ederim
hayır başarırsam aklımda birkaç masa daha var Kahkaha
hadi koltuğu attık 1 taneye yer açtık sonrakiler nasıl olacak Kahkaha
bunu üretirsem başka masalar için kesinlikle beni fişekler rahat duramam biliyorum çünkü Kahkaha

bu arada çok güldüm ya sehpayı koltuğu at gitsin yazını okuyunca 

teşekkürler fikirlerin için, hayırlısı bakalım yaşayıp göreceğiz artık bazı şeyleri
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #116 : Mart 24, 2019, 21:59:10 ÖS »

Topaz A.I. Gigapixel ile büyüttüğüm görsel çok iyi gibi görünse de elimde olan daha detaylı bir fotonun büyültülmüş hali ile karşılaştırdığımda görseldeki detayların olması gerekene göre biraz daha zayıf olduğunu gördüm
bu durum aslında çok doğal program işini çok iyi yapsa da olmayan detayı oraya mükemmel şekilde oluşturması çok da mümkün değil

bu görsel benim büyüttüğüm ilk görsel

detayları ise şu şekilde

bu görsel de internette bulabildiğim en detaylı görsel

bu görseli yine Topaz A.I. Gigapixel ile büyüttüm detayları diğerine göre daha belirgindi çözünürlük yüksek olduğu için
sonrasında photoshop da açı düzeltmeleri ve renk düzeltmelerini yaptım
ilk görselden de faydalanarak bu resmin eksik kısımlarını tamamladım ve çok daha güzel bir görsel oluşturabildim

bu resimde görsel detaylarının daha belirgin olduğu ve fırça izlerinin daha iyi olduğu görülebiliyor

bu da son durum

« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 12:14:51 ÖS Gönderen: evreno » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #117 : Nisan 08, 2020, 19:01:47 ÖS »

Herkese selam arkadaşlar;

Uzun zamandır başlığa yazamıyordum, işlerim aşırı yoğundu hobi projelere hiç vakit ayıramıyordum
Foruma da uzun zamandır pek giremiyorum ara ara takip etmeye çalışıyorum
Covid-19 sonrası evlere çekildik işler de düşünce hobiye biraz zaman ayırma fırsatım olabildi

3 ay kadar önce bilgisayarımdaki SSD disk arızalandı birçok çalışmamı kaybettim maalesef
kaybettiğim bu çalışmalar hem işlerim ile ilgiliydi hemde hobi projelerim ile ilgili olan çalışmalar vardı
SSD diskden veri kurtarma konusunda tavsiyeleriniz olursa bu arada sevinirim belki kurtarırız  Ney
bu projeyle ilgili bazı çalışmaları da kaybettim,
neyse ki çizimler başka bir diskdeydi onlar duruyor en azından

bu uzun arada fırsatım olduğu zamanlarda çizimlere devam ettim
tamamladığım diğer çizimler:

« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 12:18:18 ÖS Gönderen: evreno » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #118 : Nisan 08, 2020, 21:46:42 ÖS »

evren geçmiş olsun disk konusunda

kolay gelsin corona'lı günlerde

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #119 : Nisan 08, 2020, 22:35:58 ÖS »

evren geçmiş olsun disk konusunda

kolay gelsin corona'lı günlerde

sağol abi, halen çalışmaların yeniden hazırlığıyla uğraşıyorum, ki ne zaman biter hiç bilmiyorum çok uzun zamandır yedek almıyordum

terzi kendi söküğünü dikemezmiş ya aynen o durum
müşterilere yedekleme konusunda sık sık hatırlatma yapıyordum
ama kendim yedek almıyordum uzun zamandır

bir nas sunucu yapayım yapayım diye diye sarktı sürekli
işler yoğun olunca da bir türlü fırsat bulup ilgilenememiştim
durum başıma gelince kendi cloud sunucumu oluşturdum da iş işten geçti

bu arada kendi cloud sunucusunu kurmak isyenler nextcloud u incelemenizi tavsiye edebilirim linux üzerinde çalışan bir sistem ve googledrive onedrive gibi ama onlardan çok daha gelişmiş özelliklere sahip bir yapı

corana sonrası eve kapanınca işler de düştü, bir yandan kaybettiğim çalışmaları yeniden hazırlamaya çalışıyorum biraz da hobiye vakit ayırmaya çalışıyorum

senin var mı üzerinde çalıştığın projeler bu süreç de?
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: