Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı  (Okunma Sayısı 9047 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Şubat 12, 2018, 18:17:21 ÖS »

Merhaba, bugün bir tane Beko bir tane de Arçelik TV baktım 2. el. İkisinin de servis menüsüne giremediğim için almadım, arçelik ve beko bu servis menüsü konusunda sıkıntılı okuduğum kadarıyla.

Buraya bi bak istersen isine yarayabilir. ..
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=9715.0

Teşekkürler, bakarım hemen.
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Şubat 15, 2018, 08:26:33 ÖÖ »

sana tavsiyem Arçelik 3370 sn modelli crt TV var 70 ekran  tüpü Samsung tüp var atari makinasına taktım görüntü inan harika tavsiye ederim ama dikkat etmem tüplü TV parazit gibi renklerin hafif birbirine girmesi istersen resim atabilirim

Menü tuşu ile 9301 yazarak kolayca servis menüsüne girmeniz ve de stand by özelliğini kapatabilmeniz nedeniyle yazdığınız modele de arama sonuçlarında dikkat ediyorum

Fakat yazdığınız son cümleyi hala anlayamadım

Hani parazit ve renklerle ilgili olan cümle.

İşime yarayacak bir TV bulamadım henüz, proje öylece yarım kaldı.
Heroman
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Şubat 15, 2018, 09:38:47 ÖÖ »

Bulursun illaki düşecek, bıraz daha sabır daha yolun başındasin, millet tüplü tvleri nerdeyse çöplüğe birakiyor evinin onune atıyor biri illaki senle tekrar hayat bulacak...
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Şubat 16, 2018, 11:55:32 ÖÖ »

Bulursun illaki düşecek, bıraz daha sabır daha yolun başındasin, millet tüplü tvleri nerdeyse çöplüğe birakiyor evinin onune atıyor biri illaki senle tekrar hayat bulacak...

Sayın Mesa'nın tavsiyesi ve tesadüfen letgo'da bulmam sayesinde Arçelik 3370 modelini aldım. Gayet temiz gözüküyor, ilk açılışta herhangi bir problem ile karşılamşadım. Uzun süre çalışınca bir problem olacakk mı diye bu gün saatlerce test etmeyi düşünüyorum.

Kabine elektrik verdiğin zaman TV'nin otomatik olarak açılabilir bir TV olması lazım. Aksi taktirde eğer TV elektrik verildiğinde stand-by konumunda kalıyorsa ve sen TV'yi uzaktan kumandadan açman gerekiyorsa bu arcade kabin ruhuna ters düşüyor.

Arçelik Vestel gibi modellerde bu yukarıda bahsettiğim özellikte olanlarına rastlarsan paylaşırsan sevinirim.

Ben bu özelliği genelde Sony, Philips, Panasonic gibi modellerde buluyorum.

Tabi denemek lazım...

Sayın Mesa'nın dediği gibi menüden bu özelliği kolayca açtım, anlaşılır ve kolay bir menüsü var. Daha önce bir vestel menüsü kurcalamıştım ama bu kadar rahat değildi.

Bilgisi olan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum, mamescart kablo ile bağlantı yaptığımda görüntüde hafif bir titreme var. Bir kaç değişik çözünürlük denedim quikers ile ama titreme azalsa da yok olmadı.

Yazılımda, ayarlarda yapmam gereken/bakmam gereken bir nokta var mı acaba?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2018, 11:58:45 ÖÖ Gönderen: olcay avşar » Logged
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Şubat 16, 2018, 14:48:32 ÖS »

titreme 320x240 çözünürlükde de var mı?
eğer varsa kullandığın kablodan kaynaklı olabilir
kaliteli bir scart kablosu kullanmanı tavsiye ederim özellikle soket kısım olarak iyi değilse titreme yapabilir
kabloyu sen hazırladıysan VGA tarafının montajında temiz işçilik önemli oluyor ona da dikkat et
eğer bilgin varsa benim okbaby kabin restore başlığımda scart a müdahale ettiğim bir yazı var o şekilde de yapabilirsin
bir diğer konu crt emudriver ın ayarlarının tv uygun olarak yapılmış olması da gerekiyor
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Şubat 16, 2018, 15:14:20 ÖS »

titreme 320x240 çözünürlükde de var mı?
eğer varsa kullandığın kablodan kaynaklı olabilir
kaliteli bir scart kablosu kullanmanı tavsiye ederim özellikle soket kısım olarak iyi değilse titreme yapabilir
kabloyu sen hazırladıysan VGA tarafının montajında temiz işçilik önemli oluyor ona da dikkat et
eğer bilgin varsa benim okbaby kabin restore başlığımda scart a müdahale ettiğim bir yazı var o şekilde de yapabilirsin
bir diğer konu crt emudriver ın ayarlarının tv uygun olarak yapılmış olması da gerekiyor

evet 320x240'da da titriyor.

Ben tv'yi söküp tüpünü ve kartını kabine koyacağım için hiç scart kablo kullanmadan yapmayı planlıyorum.

Bir dişi vga girişini TV'nin kartındaki gerekli scart ayaklarına direkt lehimlemeyi ve pc den tv'ye direkt vga kablo bağlamayı düşünüyorum.

Eğer problem kullandığım scart kablosu veya fişindeyse zaten bu yöntem ile sorunu bertaraf ederim inşaallah.

Bahsettiğin başlığa göz atmıştım, şimdi ilgili bölümü daha dikkatli okurum. Emudrvier ayarları için senden tekrar yardım isteyebilirim.

Teşekkürler.
olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Şubat 20, 2018, 11:27:33 ÖÖ »

Tekrar merhaba arkadaşlar, hadi şu kabinini boyaya hazırlayayım diye dün ufak tefek montaj hatalarını giderdim. Bugün de tüpü koymak için bezel çalışması yaptım, ilk prototipi suntatan kestim. Ölçüyü şekli tam ayarladıktan sonra mdf'den asıl bezeli yapıp tüpü takmayı planlıyorum.

Ama TV'deki titreme kafama takılıyordu, sayın evreno'nun dediği gibi kablodan olabilir tüpü şaseyi sökünce scartsız direkt lehimlerim diye planlıyordum.

Ama bugün bir scart mini uydu takıp test ettim, onun de görüntüsü titriyor. Hatta TV'nin kendi menüsü de ekranda titriyor.

Yani başa döndüm 

Ya internetten bu tv için arıza arayıp belki bir iki kondansatör ya da direnç değişimi ile titremeyi düzelteceğim (inşaallah)

Ya da yeni bir tv arayışına devam edeceğim.

Ne tavsiye edersiniz?
evreno
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Şubat 20, 2018, 19:34:22 ÖS »

Kondansatörler i değiştirmek öncelikle iyi olabilir
Çözüm olmazsa alternatif çözümlere bakabilirsin
mesa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Şubat 20, 2018, 20:02:38 ÖS »

Tekrar merhaba arkadaşlar, hadi şu kabinini boyaya hazırlayayım diye dün ufak tefek montaj hatalarını giderdim. Bugün de tüpü koymak için bezel çalışması yaptım, ilk prototipi suntatan kestim. Ölçüyü şekli tam ayarladıktan sonra mdf'den asıl bezeli yapıp tüpü takmayı planlıyorum.

Ama TV'deki titreme kafama takılıyordu, sayın evreno'nun dediği gibi kablodan olabilir tüpü şaseyi sökünce scartsız direkt lehimlerim diye planlıyordum.

Ama bugün bir scart mini uydu takıp test ettim, onun de görüntüsü titriyor. Hatta TV'nin kendi menüsü de ekranda titriyor.

Yani başa döndüm 

Ya internetten bu tv için arıza arayıp belki bir iki kondansatör ya da direnç değişimi ile titremeyi düzelteceğim (inşaallah)

Ya da yeni bir tv arayışına devam edeceğim.

Ne tavsiye edersiniz?
640x480 de TV titreme yapmiyorsa  bu çözünürlük de kullanabilirsin bence  320x240 640x480 bir fark yok

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
mesa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Şubat 20, 2018, 20:04:14 ÖS »

Arçelik TV nin serisi menüsü  ayarlarİni kaçırdım  elinde olan varsa bana atarsanız sevinirim buda tobe ellemek yok 😁

olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Şubat 21, 2018, 08:14:31 ÖÖ »

Kondansatörler i değiştirmek öncelikle iyi olabilir
Çözüm olmazsa alternatif çözümlere bakabilirsin

İlgili forumlarda beslemedeki bazı kondansatörlerin değer kaybından bu arızanın olduğu yazılmış. Hangi kond. arızalı olduğunu tespit edemeyeceğim için bölüm bölüm değişip deneyeceğim.

640x480 de TV titreme yapmiyorsa  bu çözünürlük de kullanabilirsin bence  320x240 640x480 bir fark yok
Her çözünürlükte titriyor maalesef, ki titremenin nedeni scartcade ya da pc değil. TV'nin kendi menüsü bile titriyor.

Dün TV'nin içini açtım, gerçekten güzel bir tv. Tüp philips, aldığım tv çok az kullanılmış. Şasesi, kartı gerçekten yeni gibi temiz. Halbuki tüplü tv çok fazla is yapar devrelerde.

Arçelik TV nin serisi menüsü  ayarlarİni kaçırdım  elinde olan varsa bana atarsanız sevinirim buda tobe ellemek yok 😁

Maalesef bunun tam bir karşılığının olmadığını okudum her yerde, aynı model iki tv servis ayarları bile birbirini tutmazmış. Bu yüzden kurcalamadan önce not almak gerekir.

Neresini kurcaladınız? Hangi ayarları bozdunuz? Belki menüye bakarak yardımcı olabilirim.
mesa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Şubat 21, 2018, 11:03:15 ÖÖ »

Sabah buldum TVservis ayarını halletim
Olcay TV menüsünde bı yer var keskinlik diye o ayarı az ya çok olduğu zaman titreme yapabilir o ayarını ortamlarsan yada göz kararı bu sorunu çözebilir eger ayarlarda var ise

olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Şubat 21, 2018, 13:36:31 ÖS »

Olcay TV menüsünde bı yer var keskinlik diye o ayarı az ya çok olduğu zaman titreme yapabilir o ayarını ortamlarsan yada göz kararı bu sorunu çözebilir eger ayarlarda var ise

Valla ben tv'yi söküp bütün besleme ile ilgili elektrolitik kondansatörleri değiştirdim. Keşke daha erken söyleseydin bunu

Bahsettiğin keskinlik normal menüdeki mi servis menüsünde de mi var?
mesa
Üye4

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Şubat 21, 2018, 14:20:51 ÖS »

Valla ben tv'yi söküp bütün besleme ile ilgili elektrolitik kondansatörleri değiştirdim. Keşke daha erken söyleseydin bunu

Bahsettiğin keskinlik normal menüdeki mi servis menüsünde de mi var?
normal menüde var

olcay avşar
Üye2

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Şubat 21, 2018, 15:20:08 ÖS »

Yok o ayar etkilemiyor, zaten sorunu baştan yanlış tespit etmişim.

Beslemedeki elek. kond. hepsini değiştim, kabin içinde kullancağım için ve "kurumadılarsa da ömürleri bitmeye yakındır" mantığı ile yeniledim. Umudum titremenin de gitmesiydi.

Ama ben en başta sorunu yanlış tespit etmişim, tv nin normal program kanallarında iken titreme yok. Scarttan bir cihaz bağlandığında titriyor sadece.

Yani scarttan cihaz bağlayınca tv'nin kendi menüsü titriyor, ama AV'dan çıkıp normal kanala ya da boş olan AV 2'ye geçince titreme olmuyor.

Scart önündeki küçük elek.kond. de değişmeyi düşünüyorum. Başka nereye bakayım?

Sorun sadece scart girişinden bir cihaz bağlandığında oluyor.
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: