Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı  (Okunma Sayısı 57104 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #90 : Mart 28, 2018, 15:05:03 ÖS »

Oha! Bu ne hiz! ben yaziyi gorene kadar proje bitmis!

Kontrol panelin acisi konusuna katiliyorum, cogu kabinde oldugu gibi asagi dogru egim, kabinin yandan goruntusunu daha guzel gosteriyor ve saniyorum, karsidan bakarken butonlarin ve panelin daha gorunur olmasini ve ilgi cekiciligini arttiriyor, fakat ergonomi konusunda, kesinlikle yanlis oldugunu dusunuyorum. Ozellikle dovus oyunlarinda.  Negatif aci daha dogru hakkaten, ama o da olacak is degil, o yuzden duz.

Cam meselesi, aslinda bence evde kullanilacak kabinde cok onemli degil. Ben zaten cami yumruklamaktan cok, kontrol paneline var gucumle vuruyorum. Cami yumruklamayi tercih etsem sorun olurdu tabi, zamaninda salonlara gidenler bilir bir cok arkadas da kontrol paneline vurduktan sonra, cama 1 yada 2 yumruk en son da alttan tekme kombosunu tercih ediyorlar. O yuzden normalde kabinlerde cam olmaz. Ben de kontrol panel uzerine biraktim cami, ve pleksi alana kadar surdan 4mm standart pencere cami kestireyim gitsin dedim. Sonra da degistirmedim. Cami vantuzlar ile yakalayip 2cm yukseltince cikarip alabiliyorum, normalde kendi agirligi ile bastigi yerde duruyor. Bir arcade salonunda bu olamaz kesinlikle.  Hem canina okurlar, hem de kontrol panele erisim cok gerekiyor. Evde vantuzla cami cikar, paneli ac is yap cami geri koy. Sanki tilt makinasi mubarek. Ama genele bakinca pek sorun olmadigina karar verdim.  Yilda 10 kere acsam ne olur... Fakat bir daha yaparsam, ki normalde yapmamam lazim, ama yavuzg yaparsin kesin diyordu, o zaman kontrol panelin altina erisimi herseyden bagimsiz yapiyorum o kesin.

Jeton yok mu??

Gordugum kadaiyla 30 switch var en az kabinde. Switchler PC ye nasil bagli, oncekinde yaptigin gibi USB joystick devresi mi?

Ne hızı ya hu? Bir yıl oldu projeye başlayalı, buradaki başlık yeni

Kontrol panelinin üstüne pleksi keseceğim, ön camı da keserim o zaman sanırım. Yoksa cam hazır ve yerine uygun.

Ben de ilk başta kontrol paneline 4 mm bi çizik atar camı oturturum diyordum, ama Sayın Yavuzg'nin uyarısıyla paneli cam hizasından açılı kesip camı alta indirdim.

Ben en çok da camı kolay açıp sık sık tüpü silerim diye düşünmüştüm, malum ciddi toz çekiyor tüpler. Ama tüpü yalıtım ile tozdan korumaya çalışmak daha mantıklı, hem camı sökmek bu halde de hiç zor değil.

PC bağlantısı için usb arcade encoder aldım, ilk sayfalarda fotoğrafı olması lazım. Yoksa linkini verebilirim.

İki adet aldım her birini bir adet usb joystick olarak tanıyor pc, buton sayısına hayli yetiyor.
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #91 : Mart 30, 2018, 01:15:55 ÖÖ »

Kanalı nasıl açtınız?

Fotoğrafını çekecektim ama unuttum açıkcası, buna uygun  freze ucu aldım.

Lazım olan olursa işini görmesi için kargolayıp emanet verebilirim. ☺️

Bahsettiğim ucun bir örneği :

Hocam konuyu çok dağıtmayayım ama freze ile ilgili merak ettiğim bir şey var. Bu kanalları açmak için illa freze aleti mi kullanılması lazım. Çok spesifik bir alet, her zaman kullanılacak birşey değil. Ona muadil, daha kullanışlı ne alabilirim diye bakıyorum
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #92 : Mart 30, 2018, 02:18:09 ÖÖ »

Hocam konuyu çok dağıtmayayım ama freze ile ilgili merak ettiğim bir şey var. Bu kanalları açmak için illa freze aleti mi kullanılması lazım. Çok spesifik bir alet, her zaman kullanılacak birşey değil. Ona muadil, daha kullanışlı ne alabilirim diye bakıyorum

O isi, freze ve bu ucu kullanmadan yapmak mumkun. Ben oyle yaptim, cunku uc elimde yoktu, sanayide aradim hazirini bulamadim, yaptirmak cok pahaliydi. Amerikadan siparis edip beklemek istemedim.

2mm kalinliginda tezgah testere bicagi olan bir marangozda, uzun ve dis kose olan kenarlari actik.  2mm biraz fazla, 1.8 gerekiyordu, ama TMolding yine de yapistirmadan durdu. Ama ic kose olan kismlari tezgah testerede yapamacagimiz icin, 3-4 metrelik uzunlugu, bosch'un cok amacli titresimle kesen kiran el aletleri var, derz falan kirmak icin daha cok, PMF serisiydi sanirim, onun ucuna bir bicak takip bir parca MDF yi de klavuz yaparak actim. 2-3 saat falan ugrastirdi. O aleti 2 saat kullanmak cok yorucu. Oldu mu? oldu. Oldukca kotu bir yontem.

Yavuzg yanlis hatirlamiyorsam, bir dremeli yaktigini soylemisti o kanali acmaya calisirken. Dremel yakmak icin ne kadar ugrasmak gerektigini de dusunursek o da baya verimsiz bir yol.

Bir freze ve bu bicak ile 3 dakika da hepsini bitiriyorsun. O bicagi TR de bulmak imkansizdi, su an durum nedir bilmiyorum. Ama gecen hafta aldim bu bicaktan $19.24'e. Frezesi olan bir marangoza bicaginla gitsen orada acar donersin. Frezesi olmayan icin bence en kolay yol bu.

https://www.amazon.com/gp/product/B001NIA3QO/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #93 : Mart 31, 2018, 08:35:20 ÖÖ »

Olsun konu dağılsın, gereksiz muhabbet ile değil bilgi paylaşarak dağılıyor işte ne güzel

Sayın ggolem'im bahsettiği yöntem cidden çok zor ve çok uğraştırıcı, emekleri karşısında saygıyla eğilmek lazım.

BU kadar uğraşacak bir marangoz bulmanız da inanın çok zor, tanıdık bile olsa "git ulan işine onla uğraşılır mı?" der muhtemelen

Sayın ggolem doğru yerlerde aramamış bu ucu sanırım, çünkü freze ucu ve kesici takımları satan heryerde her ölçüsü var. Ben mesela bulunduğum caddede (bu işlerin membası sayılır) 3 farklı yerde sorup fiytı uygun olan yerden aldım. Ben 35 liraya aldım diğer iki yerde 50 liraydı.

Dediğim gibi elinde freze ya da dremel olana ucu emanet gönderebilirim işini görmesi için. Hadi arttırıyorum, frezeyi de gönderebilirim kullanabilecek tecrübesi olana. Geri almak şartıyla ama

Bu arada benim kabinin dolgusu bitti, sıra en sevmediğim zımpara işinde. Ama araya bir kuluçka makinesi yapma işi soktum bir kaç gün arcade kabini öteledim maalesef.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #94 : Mart 31, 2018, 10:07:34 ÖÖ »

Olsun konu dağılsın, gereksiz muhabbet ile değil bilgi paylaşarak dağılıyor işte ne güzel

Sayın ggolem'im bahsettiği yöntem cidden çok zor ve çok uğraştırıcı, emekleri karşısında saygıyla eğilmek lazım.

BU kadar uğraşacak bir marangoz bulmanız da inanın çok zor, tanıdık bile olsa "git ulan işine onla uğraşılır mı?" der muhtemelen

Sayın ggolem doğru yerlerde aramamış bu ucu sanırım, çünkü freze ucu ve kesici takımları satan heryerde her ölçüsü var. Ben mesela bulunduğum caddede (bu işlerin membası sayılır) 3 farklı yerde sorup fiytı uygun olan yerden aldım. Ben 35 liraya aldım diğer iki yerde 50 liraydı.

Dediğim gibi elinde freze ya da dremel olana ucu emanet gönderebilirim işini görmesi için. Hadi arttırıyorum, frezeyi de gönderebilirim kullanabilecek tecrübesi olana. Geri almak şartıyla ama

Bu arada benim kabinin dolgusu bitti, sıra en sevmediğim zımpara işinde. Ama araya bir kuluçka makinesi yapma işi soktum bir kaç gün arcade kabini öteledim maalesef.

Elinize sağlık çok güzel olmuş.
İhtiyacı olanlar için süper bir imkan sunuyor arkadaşımız. Teşekkürler...
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #95 : Nisan 01, 2018, 22:38:45 ÖS »

Ooo süper teklif, çok sağol. Kabini o aşamaya getireyim, yeniden konuşuruz
Bende ggolemin dediği makineden almayı düşünmüştüm bir ara. Videolarını izleyince çok işlevli gibi gözükmüştü ama düz bir kanal için uğraştırıcı olur gerçekten.
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #96 : Nisan 06, 2018, 12:49:59 ÖS »

Hiç sevmediğim zımpara işine başladım, bugün ilk kat boyayı atarım inşaallah.

olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #97 : Nisan 08, 2018, 16:00:40 ÖS »

Oluyor galiba:

Benim tavsiyem ham üretip boya ile uğraşmayın, zaten bir çok yeri sticker kaplama olacak.

Suntalam ya da Mdflam yapsaydım keşke.
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #98 : Nisan 18, 2018, 17:46:11 ÖS »

Yanların kaplaması için dizayn yaparken ön cama da ekranın haricinde kalan yerler için bir sticker çalışması yapacağım, bezel mi diyorduk o kısıma?

Ama o zamana kadar ekran harici kenar fazlalıkları görmemek için camın o kısımlarını siyaha boyadım.

Yavaş yavaş işin zevkli kısımlarına geliyorum sanırım

Elektrik girişini bu şekilde hallettim, parmağımı kabinin arkasına hafifçe sokup sistemin elektriğini komple açıp kapatabileceğim.

Fotoğrafların bazıları yan duruyor, ama normal linklerde düzler?
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #99 : Nisan 18, 2018, 18:40:03 ÖS »

Eline sağlık çoğu bitmiş

Yalnız o hoparlörler ne öyle arabaya set döşer gibi Kahkaha
Güzel ses almak istersen 2+1 ses sistemi ile çok iyi sonuç alabilirsin
hem baslar hem tizler iyi oluyor o zaman

kolay gelsin.
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #100 : Nisan 19, 2018, 10:34:46 ÖÖ »

O hoparlörler buzdağının sadece görünen yüzü

Elimde yeteri kadar sayıda anfi ve hoparlör var, görünenlerin haricinde kabinin içine subwoofer dışına da seyyar hoparlör koymayı planlıyorum.

Dövüş oyunlarında adam yere düştüğünde tüm oda ve zemin sallansın istiyorum
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #101 : Nisan 20, 2018, 18:38:18 ÖS »

ustam harıka olmus elıne koluna saglık bencede 2+1 ses sıstemı baya fark edıyor bendekı oyle oyunlarda subwoofer cok ıyı hıssedıyorsun ılerde ps2 wıı xbox baglarsan cıhaza daha fuzel olur kombıne Kahkaha

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #102 : Mayıs 28, 2018, 10:23:37 ÖÖ »

Selam arkadaşlar, hayırlı ramazanlar.

Hala daha dizayn işini bitirmiş değilim, yok mu yardım edecek bir hayır sever
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #103 : Mayıs 28, 2018, 10:58:09 ÖÖ »

Kaç yerde şu anahtarlı güç girişinden kullandıysam 20-30 açıp kapatmayı çıkaramadan ömrünü tamamladı, kondansatörler sebebiyle ilk açılışta çok büyük akım çekip çat çat ederek kontakları yiyip bitirmişti.
olcay avşar
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #104 : Temmuz 12, 2018, 10:49:57 ÖÖ »

Nerede kalmıştık?

Araya başka işler girince baya öteledim projeyi, dizayn ve baskı işini bitirmeye üşendiğimden hep.

Ama çok şükür baskı bitti ve yan yüzeyini kapladım, bugün kaplamayı bitirip yarın söker eve götürürüm inşallah.

Sayın Evreno'nun CRT Front End yüklemesini de hallettim, fakat bir ara can sıkıntısından yine Sayın Evreno'nun CRT Emudriver başlığında anlattığı "bios ekranında iken TV'den görüntü alabilmek için ekran kartı bios anlatımını" biraz kurcaladım ama çözemedim.

Adapter not found diyor, farklı bir kartla da deneyip olmadı ilgili başlıkta yardım isterim.

Buyurun yan dizaynım, umarım çok çirkin olmamıştır;

Sayfa: 1 ... 5 6 [7] 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: