Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarMSX UyumlularMSX - GenelPersonel Computer görünümlü ATARİ/Aklımda deli sorular
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Personel Computer görünümlü ATARİ/Aklımda deli sorular  (Okunma Sayısı 34177 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mart 11, 2018, 20:29:14 ÖS »

elimde çokça amiga, atari, msx, commodore, sinclair kullanım kitabı vs döküman, gibi kitapçık çok geçti ve mevcut hepsinde bazıların iç kapakları ve arka kapaklarında oyunların oynanış şekileri vs gibi yazılar mevcut hatta sayfa sayfa oyunların açıklamaları mevcut olan defterler de var programlama kitapları bile çoğunluğu oyun programlama vs IBM PC harici cihazları sırf oyun için kullananlar mı bana denk geldi. Yoksa bu tür cihazlar (amiga ve commodore birkaç örnek biliyorum) için türk insanı tarafından yapılan ticari veya bilimsel programlar varmı dır? Türkiyede? Hep oyun oynamaya mı zaman ayırmışız yoksa bu tür cihazlardan program çıkmaz diyip, programcılık hep girişim aşamasında mı? Kalmıştır

« Son Düzenleme: Mart 11, 2018, 20:37:05 ÖS Gönderen: izmirmaster » Logged

spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2018, 22:34:02 ÖS »

Bizim dönem çok zor dönemdi. Ben 10-12 yaşında program yazcam diye uğraşırken bizimkiler bundan para mı kazanılır ilerde işletme oku, bırak bilgisayarı al moneynin denemelerini oku diyordu.

Göremediler bizim denemelerin daha önemli olduğunu biz de verdik kendimizi o kısıtlı zamanda oyuna Kahkaha

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2018, 22:39:50 ÖS »

O zamanlar da şimdiki gibi çocuk oyun oynardı, çocuğun başka birşeyi gözü görmesi zor. Sonra birgün birşeyler yetmez, nasıl yapabilirim'in yollarına bakmaya başlar. 8-bit ev bilgisayarları zamanında bu şekilde programlamaya başladığını söyleyenler çok, ünlü programcılar vb. Ama bu zamanda işler nasıl yürüyor onu pek bilmiyorum.

Birde 8-bit bilgisayar zamanında nedense program merakı vardı, bilgisayar basic ile açılıyordu ondan belki. Amiga/atari st zamanı o işler zorlaştı mı ne? Sonra 486/pentium zamanında program yazmaya giriş seviyesi yeniden alçaldı, internet vb compilerlere erişim kolay oldu.

Şimdilerde herşeye erişim kolay ama öğrenilecek şeyler göz korkutucu mu bana mı öyle geliyor onu pek anlamıyorum

Use the brute force, Luke
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2018, 09:42:09 ÖÖ »

O zamanlar ciddi anlamda programlamayı bÜyük firmalar yapardı.
Muhasebe, bankacılık, Veri kaydetme ve yerel ağ gibi.

Bizlerde, otomasyon, mikro denetleyiciler gibi teknolojiler evimize girmediğinden bilgisayarları ön plana çıkaran ses ve grafikleriyle ilgiLi basit programlarla uğraşırkık. Buda bizi oyuna eğlenceye yöneltiyordu.

Enfazla ad soyad adres telefon kaydı, hasta kaydı gibi dosya sistemi ile ilgili kendi çapında programlar yapabiliyorduk. Birazcıkta basit oyunlar.
Ben basic ve cobol kulllandım. Commodore sayesindede makina dili.
Oczamnlar kaynakta sınırlı internet yok. Basic ve cobol için açılan kursa gitmiştim.
Şimdi programlama eğitimi var, WEB var.
Programlama Mikro denetleyiciler sayesinde elektronik ve otomasyonun bir prçası haline gelgi.
8 bift zamanları bugünkü programlamanın ilk basamaklarıydı. Firmalar bilgisayarların ses ve grafiklerinden sonuna kadar yararlanması gerekiyordu. Bunuda oyunlarla yapıyorlardı parasıda iyiydi.

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2018, 11:51:44 ÖÖ »

O yıllarda Atari (800XE sanıyorum) ile stok takibi yapan bir sahaf biliyorum. Daha sonra üniversitede bir hocamızın laboratuvarında atıl vaziyette bir Commodore 64 görünce şaşırmıştım. Demem o ki bu bilgisayarlar bir dönem, tahmin ediyorum PC'lerin iyice alınabilir olduğu, 90'lara kadar profesyonel amaçla da kullanıldılar. Ancak kullanılan programlar pek öyle ticari işler değildi. Kullananlar bunları ya kendi yazıyordu yada işi bilen birilerine yazdırıyordu.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2018, 12:44:14 ÖS »

@izmirmaster

Bizim gibi çoluk çocuğun o dönemde yapabileceği en ciddi işler kişisel veritabanı veya bütçe tutma programları idi, çünkü küçük ya da orta ölçekli bir iş yerinin gereksinim duyabileceği muhasebe, stok takip, faturalama vb işlere çok uzaktık, ayrıca bunlar çok eğlenceli işler de değildi. Bu nedenle oyunlar, müzik veya görsel çıktı veren programlama daha popülerdi.

IBM PC'nin yola çıkış sebebi ise ev bilgisayarlarına taban tabana zıttı, daha çok kişisel üretkenlik (veritabanı, tablolama, doküman üretimi vb) veya küçük işletmelerin uygulama ihtiyacını gidermeye yönelikti.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: