Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[PROJE]Capcom Mini Cute Candy Cabinet İmalat
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [PROJE]Capcom Mini Cute Candy Cabinet İmalat  (Okunma Sayısı 6137 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mart 21, 2018, 21:47:59 ÖS »

Herkese merhabalar tekrardan.

Daha önce açtığım Moo Mesa arcade projesini gerçekleştiremedim çünkü hala PCB bulabilmiş değilim. Bu yüzdendir ki başka bir proje yapayım dedim.

Yapmak istediğimiz kabin Capcom Mini Cute.
Neden bu kabini seçtim derseniz eğer; uzun zamandır bir candy cabinet yapmak istiyordum, fakat bu kabinlerde çok fazla plastik vs. oval kavisli parçalar kullanılmış. Açıkçası ahşap ile uğraşmak istemediğimden dolayı pek cesaret edemiyordum.

Capcom Mini Cute uzun zamandır gözümü ısıran bir kabindi. Bu ara bir boşluk yakalayınca biraz inceleyeyim dedim. Bir de baktım ki kabindeki hemen hemen bütün parçalar metal. Yani dış görüntüsünü etkileyen herhangi bir plastik parça yok. Genel olarak metal-büküm vs. kullanılarak yapılmış. Hah dedim tam benlik proje.
Geçtiğimiz günlerde de iyi bir bükümcü bulunca hemen başlayayım dedim.

Capcom mini Cute ismi gibi şeker bir makine. 90'lı yıllarda belli bir adette üretilmiş bir cihaz. 130cm yüksekliğinde ve 50cm genişliğinde. Bar tipi ufak bir kabin. İçerisinde 18'' Japan Arcade Tüp var. Ne yazık ki bu tüpü TR de bulmak mümkün değil.

Kabin ile alakalı ne yazık ki kaynaklar çok kısıtlı. Çok fazla detaylı ölçülendirmesi yok. Sebebi de zamanında az üretilmiş olması diye düşünüyorum. Yurtdışında şu anda 2000+ gibi rakamlara alıcı buluyor.

Bazı yabancı forumlarda bir kaç kişiden ölçüleri istedim. Hala geri dönüş yapan olmayınca ben de ana ölçülere sadık kalarak çizim yapmaya başladım. Ölçülendirme maalesef birebir aynı olmayacaktır fakat zamanla daha detaylı ölçü alırsam değiştirmek mümkün.

Kabinde 50 Ekran tüplü TV kullanacağım.
Orijinal Buton ve Joystick olarak Seimitsu marka kullanmışlar. Ben de onu tercih edeceğim.
Kabin 1.2mm demir sac kullanarak imal edilecek.
Jeton mekanizması Drop model kullanılacak.

İlerleyen zamanlarda konuyu güncelleyeceğim. Şimdilik bu kadar. Görüşmek üzere...

Orijinal Capcom Mini Cute

3D Solidworks Çizimleri:

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2018, 22:10:27 ÖS »

Kabin çok güzel şeker tadinda inşallah sonunu getirirsin Hurşit çok kıvrımlı olmaması avantajina sana kolaylıklar diliyorum
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2018, 22:21:23 ÖS »

@Hursit kolay gelsin.

1.2mm kalınlıkta sacı nasıl ne gibi bir ekipmanla kesip  bükeceksin görmek istiyoruz mutlaka

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2018, 22:24:32 ÖS »

Kabin çok güzel şeker tadinda inşallah sonunu getirirsin Hurşit çok kıvrımlı olmaması avantajina sana kolaylıklar diliyorum

Teşekkür ederim. Hızlı başladım bitireceğim inşallah

@Hursit kolay gelsin.

1.2mm kalınlıkta sacı nasıl ne gibi bir ekipmanla kesip  bükeceksin görmek istiyoruz mutlaka

Abi ben kesip bükmeyeceğim. O iş benim boyumu çok ama çok aşıyor Lazer CNC de kesildikten sonra büküm makinesinde bükülmesi gerekiyor. Vewlix yaparken Metal kısımlardan vazgeçmiştim bükümcülerden dolayı. Geçenlerde bir arkadaş ile tanıştım tesadüfen. Büküm ustası, bir kaç deneme yaptırdım işinde çok başarılı. Tek işi sac bükmek. Bütün parçaları ona büktüreceğim. Montaj kısmında ise perçin ve kaynak yapacağım. O kısımları zaten detaylı olarak paylaşacağım
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2018, 22:44:16 ÖS »

Kolay gelsin @Hurşit

Kabin güzelmiş farklı bir tasarım
Pleksi büküm işi de var bunun, ekran önüne gelen
Ona nasıl bir çözüm yapmayı planlıyorsun
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2018, 23:01:35 ÖS »

Kolay gelsin @Hurşit

Kabin güzelmiş farklı bir tasarım
Pleksi büküm işi de var bunun, ekran önüne gelen
Ona nasıl bir çözüm yapmayı planlıyorsun

Teşekkür ederim dostum.
Yaptığım çizimlerden ahşap bir kalıp çıkartıp, ısı tabancası ile ufak ufak bükmeyi düşünüyorum. Daha önce yaptığım bir yöntem. Bütün reklamcılar vs. de aynı yöntem ile büküyorlar plexi glassı.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2018, 23:04:06 ÖS »

Ben de kalıpla bükülüyor diye biliyorum
Daha kolay bir yöntem varmı diye sormak istedim
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 21, 2018, 23:22:18 ÖS »

Ne yazık ki benim bildiğim bir yöntem yok. Ama sormak lazım reklamcılara. Makinesi falan vardır belki
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2018, 23:35:16 ÖS »

Isı tabancasıyla, dikkatli ve sabırla

integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2018, 08:15:28 ÖÖ »

küçük parçalar saç maşası ile bükülürde büyük parçalar sıkıntılı.
Reklamcılar kutu harfleri saç maşası ile yapıyorlar sanırım.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 22, 2018, 08:36:53 ÖÖ »

Düz bükümler için saç maşası kullandıklarını görmüştüm. Ama daha büyük oval bükümler için Yavuz hocamın da dediği gibi ; ısı tabancası ve Sabır ikilisi kuşanmak gerekiyor Kahkaha
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 22, 2018, 10:48:19 ÖÖ »

Düz bükümler için saç maşası kullandıklarını görmüştüm. Ama daha büyük oval bükümler için Yavuz hocamın da dediği gibi ; ısı tabancası ve Sabır ikilisi kuşanmak gerekiyor Kahkaha

https://www.cllaser.com/urun/pleksi-bukme-makinasi/5

linkteki makina mantığı ile ufo ısıtıcı yardımı ile bence benzeri yapılabilir.
işin mantığı basit aslında uzun iki profil içine su basıp soğuk kalması sağlanıyor. Arasından ise reziztans ile ısı veriliyor. Bu aradaki sıcaklık yardımı ile pleksi çok kolay bükülüyor. Zaten ısı bir düzlem ile verildiği için düz bükmek çok basit.
Biraz masraflı bir iş ama yapılabilir görünüyor.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 22, 2018, 11:21:04 ÖÖ »

https://www.cllaser.com/urun/pleksi-bukme-makinasi/5

linkteki makina mantığı ile ufo ısıtıcı yardımı ile bence benzeri yapılabilir.
işin mantığı basit aslında uzun iki profil içine su basıp soğuk kalması sağlanıyor. Arasından ise reziztans ile ısı veriliyor. Bu aradaki sıcaklık yardımı ile pleksi çok kolay bükülüyor. Zaten ısı bir düzlem ile verildiği için düz bükmek çok basit.
Biraz masraflı bir iş ama yapılabilir görünüyor.

Bu tarz cihazlar yuvarlak büküm değil de düz büküm yapıyor diye biliyorum. Bildiğim kadarı ile yuvarlak büküm için kalıp kullanıp ısı tabancası ile ısıtma harici bir çözüm yok. Tabi olabilir de
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 22, 2018, 23:19:00 ÖS »

Bugün çizime devam ederek biraz daha yol katettim. Ama daha çok iş var.
Ayrıca kontrol paneli için görsel ve Layout hazırladım. Fakat bu ölçüleri kafama göre resimlere bakarak yapmak zorunda kaldım. Şimdilik kimseden gerçek boyutları öğrenemedim. ilerleyen zamanda orijinal boyutları öğrenirsem değişim yapacağım.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mart 23, 2018, 10:09:51 ÖÖ »

https://hard--candy.com/candy/Cute 
Hurşit şu linke bi bak istersen, işine yarayacak bişeyler çıkar. ..

Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: