Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[PROJE]Capcom Mini Cute Candy Cabinet İmalat
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [PROJE]Capcom Mini Cute Candy Cabinet İmalat  (Okunma Sayısı 40057 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Mayıs 31, 2018, 15:53:26 ÖS »

Çok güzel görünüyor ....Sonunda orjinale yakin bir kabin çıkacağından eminim, kolay gelsin
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Mayıs 31, 2018, 17:10:42 ÖS »

Teşekkür ederim
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Mayıs 31, 2018, 18:08:54 ÖS »

süper olmuş eline sağlık
bitince harika bir şey çıkacaktır ortaya
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Mayıs 31, 2018, 20:40:06 ÖS »

Elinize sağlık. Takip ediyoruz

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Haziran 01, 2018, 00:21:44 ÖÖ »

bakıyorum ağır silahları kuşanmışsın @hurşit

o makinenin adı ne? genel kültür amaçlı soruyorum, hani biz de sanayide bişey büktürmek istesek ne diye soracağız?

bir de o makine manuel mi çalışıyor yoksa bir şekil bükeceğin açıyı, çapı vs girebiliyormusun?

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Haziran 01, 2018, 00:42:29 ÖÖ »

bakıyorum ağır silahları kuşanmışsın @hurşit

o makinenin adı ne? genel kültür amaçlı soruyorum, hani biz de sanayide bişey büktürmek istesek ne diye soracağız?

bir de o makine manuel mi çalışıyor yoksa bir şekil bükeceğin açıyı, çapı vs girebiliyormusun?

Abi yapacak bir şey yok el ile olmuyor bu işler.

Şimdi bu makinenin tam adını bilmiyorum ama sanayi de silindir diye geçiyor. Orjinal ismi nedir ne değildir inan hiç bakmadım. Bir daha gidersem bakarım.

Abi makine elektronik değil mekanik. Orda gördüğün metal silindirlerin her birinin çapı var. Mesela bana lazım olan Radus 60 olduğu için 120lik bir silindir taktı adam oraya.

TR'de bu işler çok zor. Sanayide öyle hassas iş yapan adam kalmamış gibi neredeyse. Zaten herkes suriyeli çalıştırdığı için kalite iş çıkmıyor ortaya. Araya taraya anca bunu buldum

Bu arada normal diğer açılı bükümler için de başka birini buldum. Adamın makinesi süper elektronik. Açı boy vs. bilgileri giriyorsun ve gayet hassas sonuçlar çıkıyor ortaya. O tarz makinelere de zaten büküm makinesi diyor bizim millet .

Lazım olan isteyen olursa özelden büküm yaptırdığım yerlerin ismini ve bilgilerini veririm
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Şubat 03, 2019, 21:06:52 ÖS »

Bu konuyu da hortlatmanın zamanı geldi.

Biliyorsunuz ki Capcom Mini Cute kabinin çizimlerini bitirmiştim. Hatta bazı denemelerde de bulunmuştum. Fakat ne yazık ki ön kapağın radüslü bükümlerinde büyük problemler yaşadım. Projeden soğudum desem yeridir o derece yani

Yurtdışında sürekli gelen mesajlar ve istekler doğrultusunda tekrardan projeyi hayata geçirmeye karar verdim.
Beni projeden soğutan şey şuydu: Şimdi bizim sanayilerde ne yazık ki imalat işi berbat bir şekilde ilerliyor. Hassas iş yapan adam bulmak imkansız gibi bir şey. En azından ben bulamadım. Öyle ki Türkiyede imalat yapan büyük firmaların hepsi bütün işlemleri kendi bünyelerinde toplamışlar ve dışarıya asla iş yaptırtmıyorlar.

CNC kesim, Metal Büküm, Boya , Freze. Çünkü bunları dışarıya verirseniz benim gibi kafayı yersiniz Kahkaha.
Şimdi benim kabinde ön taraflarda 65 Radus olarak 2 tane büküm var. Normalde yapılması gereken bu parçalar için; büküm makinesine uyacak şekilde kalıp yaptırmaktır. Fakat kalıp yaptırtmak ciddi anlamda pahalı olduğu için o seçeceği direk elemiştim aslında.

Bu işi acaba silindir yapan tambur makinelerinde yapabilir miyim diye yola çıktım. Daha önce paylaştığım fotolarda bir tane dememem bile var hatta. Ama ne yazık ki bu makinelerde dayama vs. ölçü olmadığı için Radüsün başlangıç ve bitiş noktalarını ayarlayamıyorsunuz. Üç beş tane deneme ve işin bilmeyen usta ile haşır neşir olduktan sonra, yemişim böyle işi deyip projeyi çöpe atmıştım Kahkaha

Bu arada gelen yoğun istekler sonrasında dur bakayım şu işe bir daha dedim ve başladım kalıp yaptıracak firma araştırmaya Kahkaha . Alışmış kudurmuştan beterdik bulaştık bir kere ya Kahkaha

Konyada bir firma ile konuştum. Sağolsunlar çok yardımcı oldular. Kendileri zaten büküm makineleri için standart kalıplar imal ediyorlarmış. Verdikleri fiyat aslında hobby işleri için yüksek bir rakam ama diğer firmalar ile kıyaslayınca ciddi anlamda güzel geldi gözüme. Dayanamadım verdim siparişi ben de Kahkaha

Aşağıdaki resim Kalıbın teknik çizimi. Kısmetse bu hafta elime ulaşacak. Büküm işlemlerini tamamlayınca buraya detaylı video ve resimleri koyacağım.

Şimdilik kalın sağlıcakla ....

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Şubat 06, 2019, 15:56:44 ÖS »

Kalıp bitti sonunda

« Son Düzenleme: Şubat 06, 2019, 16:00:50 ÖS Gönderen: Hurşit » Logged
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Mart 06, 2019, 22:59:09 ÖS »

Sonunda başladım

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Mart 07, 2019, 00:04:05 ÖÖ »

Hadi hayırlı olsun @Hurşit, kolay gelsin...

İlk başta pek anlamamıştım ama pek de ufak tefek şirin bi kabine benziyor.

Sormak istediğim bir konu var imalatı ile alakalı olarak;

Parçalar sadece büküm ve kıvrım mı? Birleştirirken hiç kaynak var mı? Varsa bu kadar ince sacı nasıl delmeden kaynatıyorlar?

Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Mart 07, 2019, 00:08:30 ÖÖ »

Abi teşekkür ederim.
Parçalarda bükümlü evet. Çizim aşamasında kaynak öncesi yardımcı olsun diye perçin deliklerini koymuştum. Oralara perçin takıyorum.
Ayrıca kaynak mini ben yapıyorum abi. Gaz altı Argon kaynak ile yapıyorum. 1.2MM kalınlığında sac kullanıyorum genelde ürünlerimde. elektrot kaynak 1.2mm de biraz daha sıkıntı olabiliyor. Yapışıyor ve sacı deliyorsun. Gaz altı bu anlamda daha kullanışlı.

Tabi ki ne olursa olsun kaynak işinde el alışkanlığı ile yapıyorsun herşeyi. Zamanla ne kadar süre tutacağını öğreniyorsun aslında. Arada sırada nadiren de olsa deldiğim oluyor benim de Kahkaha
sait
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Mart 07, 2019, 06:43:43 ÖÖ »

Hurşit Bey,kabine epey bir para harcamışsınız.Maddi durumunuz galiba iyi.Benim böyle işlere gücüm yetmez.Emulatör oyunlar bana yetiyor.
CM
Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Mart 07, 2019, 07:46:38 ÖÖ »

Hayırlı olsun @Hurşit hocam, 1 tane mi imal edeceksiniz, yoksa talebe göre arkası gelebilir mi.
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Mart 07, 2019, 07:47:57 ÖÖ »

Hurşit Bey,kabine epey bir para harcamışsınız.Maddi durumunuz galiba iyi.Benim böyle işlere gücüm yetmez.Emulatör oyunlar bana yetiyor.

1-Bir anda harcanan bir para yok ortada ama genel olarak maliyetli diyebilirim.

2-Maddi durumdan bahsetmek pek hoş değil bana göre bu tür platformlarda. Ama illa merak ediyorsan sandığın kadar zengin değilim.

3- Emulasyon iyidir

4- İsmim Yunus Emre
Hurşit
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Mart 07, 2019, 07:49:00 ÖÖ »

Hayırlı olsun @Hurşit hocam, 1 tane mi imal edeceksiniz, yoksa talebe göre arkası gelebilir mi.

Teşekkür ederim.
2 adet olarak kestirmiştim zaten ürünü. Eğer yurtdışından talep olursa imalat düşünüyorum, olmaz ise bir tanesini bir arkadaşım istiyor, diğeri de benim odayı süsler inşallah
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 6   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: