Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: VGA passthrough kablo  (Okunma Sayısı 4718 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 16, 2018, 13:06:56 ÖS »

Nette araştırdım ama pek birşey bulamadım
VGA passthrough kablo için pinout bilgisi elinde olan varmı?
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2018, 14:47:19 ÖS »

Passthrouh kablosunun ekstra bir özelliği olduğunu sanmıyorum ancak VGA kablosu riskli bir iş. Ezberden konuşmak istemem. Çok güç çekersen görüntü çıkışını yakma ihtimali var. Analog (eski) KVM Switch şemalarına ulaşabilirsen oradan kontrol edebilirsin.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2018, 15:26:40 ÖS »

İki ucu erkek ve her pinin diğer uçta ilgili pine bağlı olduğu çok standart bir kablo değil mi bu, Voodoo'larda kullanılan?

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 16, 2018, 15:48:29 ÖS »

İki ucu erkek ve her pinin diğer uçta ilgili pine bağlı olduğu çok standart bir kablo değil mi bu, Voodoo'larda kullanılan?

evet banada vodoo için lazım.
sanki bir ucu erkek diğer ucu dişi olacaktı.
ama kablo şeması nasıl?
elimde yok kendim ypmayı düşünüyorum
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Nisan 16, 2018, 15:54:25 ÖS »

bende bu kablodan var. Müsait bir zamanımda pinlerine bakarım.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 16, 2018, 15:55:53 ÖS »

İnsanın hafızası nasıl da yanıltıyor evet bir uç erkek bir uç dişi standart bir VGA kablosu. kaliteli, kalın, iki ucunda da shielding olan bir VGA gablosu alıp bir ucunu herhangi bir elektrikçiye birebir bağlatarak yaptırabilir, ardından da doğru bağlandığını multimetre ile kontrol edebilirsiniz.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 16, 2018, 18:02:58 ÖS »

evet banada vodoo için lazım.
sanki bir ucu erkek diğer ucu dişi olacaktı.
ama kablo şeması nasıl?
elimde yok kendim ypmayı düşünüyorum

Passthrough kablo deyince iki monitörü bir arada kullanmak için Y kablo gibi bir şey yapmaya çalıştığını düşünmüştüm. Voodoo kartlar için olan kablo Aappiah4'ün dediği gibi 1-1 bağlı olmalı ama Google'da şematik çıkmıyor maalesef. Elinde bu kablodan olan biri multimetre ile kontrol edebilir mi acaba?

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2018, 21:14:47 ÖS »

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 16, 2018, 21:48:27 ÖS »

Passthrough kablo deyince iki monitörü bir arada kullanmak için Y kablo gibi bir şey yapmaya çalıştığını düşünmüştüm. Voodoo kartlar için olan kablo Aappiah4'ün dediği gibi 1-1 bağlı olmalı ama Google'da şematik çıkmıyor maalesef. Elinde bu kablodan olan biri multimetre ile kontrol edebilir mi acaba?

Bu tip kabloların kullanım alanı nedir, zamanında bir bilgisayara 2 monitör bağlamak için bu kablodan almıştım, içinde sanki özellikle yapılmış gibi bir hattı çekmemişler, normal bir vga kablosu ve bunu multimetre ile kontrol edince bir hattı çekmemişler, bunun neticesi olarak bu Y VGA kabloyla bir monitörü PC'ye bağlayınca Monitör donanımını PC algılayamıyor, Ekran ayarlarında monitörün desteklemediği çözünürlük ve tazeleme oranlarına ayarlama yapılabiliyor, özellikle algılama yapan hattı çekmemişler sanırım, 2 farklı Monitör bağlanınca karışıklık olmasın diye.
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 16, 2018, 22:56:46 ÖS »

teşekkürler en kısa zamanda deneyeceğim
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Nisan 17, 2018, 08:33:25 ÖÖ »

Bu tip kabloların kullanım alanı nedir, zamanında bir bilgisayara 2 monitör bağlamak için bu kablodan almıştım, içinde sanki özellikle yapılmış gibi bir hattı çekmemişler, normal bir vga kablosu ve bunu multimetre ile kontrol edince bir hattı çekmemişler, bunun neticesi olarak bu Y VGA kabloyla bir monitörü PC'ye bağlayınca Monitör donanımını PC algılayamıyor, Ekran ayarlarında monitörün desteklemediği çözünürlük ve tazeleme oranlarına ayarlama yapılabiliyor, özellikle algılama yapan hattı çekmemişler sanırım, 2 farklı Monitör bağlanınca karışıklık olmasın diye.

Tahminim üzerinde passthrough çıkışı olmayan projeksiyon cihazlarını (o zamanlar datashow denirdi) monitörle beraber çalıştırmak için kullanıldığı yönünde. 

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 17, 2018, 10:24:56 ÖÖ »

DDC hattıdır. Bu hattan monitör desteklediği parametreleri ekran kartına gönderir. Ekran kartı sürücüsü de monitörün desteklemediği çözünürlükleri saklar. O Y kablo kullanılınca sadece bir monitörün verilerinin kullanılabilir olması mantıklı olduğu için öyle yapmışlar

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: