Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Proje] Workbench ;)  (Okunma Sayısı 13295 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 22, 2018, 20:48:50 ÖS »

Vay canına. Forumun bu bölümünde konu açmak da kısmetimizde varmış Kahkaha

Aslında öyle teferruatlı bir proje değil ama...

Hele ki Amiga platformunda yılların tecrübesiyle çalışan arkadaşlarımızın yaptıkları muhteşem çalışmalardan hiç değil...

Bir süredir retroya dair ilgi alanım arcade donanımlarından raflarımı düzenlerken elden geçirmeye başladığım Commodore'lara kaydı. Untuutuğum başka eski güzel anılarım canlandı hafızamda. O zamanlar çok yakın arkadaşlarımla bir onların evinde bizim evde takıldığımız Commodore günleri ve beraber gidip Tahtakale'den aldığım ilk (ve tek) Amiga 500'üm... (Sonra bira parasına satmıştım Amiga'mı  :'(  "Bayağı" bi içmiştik ama Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha )

Neyse, bir süredir o eski Amiga günlerimin hatırına temiz bir Amiga 500 arıyordum. Öyle kutulu mutulu kolleksiyonluk veya yok bilmemne accelerator'lı falan değil... Bildiğiniz düz Amiga 500. Disketi "şlak" diye takıp oyun oynadığımız... Benim için "Amiga" Amiga 500 dür 

Neyse, uzattım lafı iyice... 

Velhasıl, @oguzog ile bi ara konuştuk, o da elden çıkartmayı düşündüğü bir A500'ü olduğundan bahsetti... Uzatmayalım, cihaz tam aradığım gibi fonksiyonel ve gayet de temizdi, üstelik benim ilk Amigam gibi kırmızı LED'li ve 1MB chipram adresleyebilen Agnus'a sahip, floppy'si çalışıyor, daha ne olsun... Artık bir A500'üm oldu, yeniden...  Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha

Ancak bir sorunum vardı... A500'ü nereye kuracaktım, odamda yer yoktu. Tüm masalarım dolu. Biraz düşününce ve masalarımın ve odamın durumunu şöyle bir değerlendirince iki masamın arasında 60-65 cm'Lik bir yer açabileceğimi gördüm. İşte tüm bu "mini" proje o 60 cm'lik boşluk üzerine kuruldu 

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 22, 2018, 20:51:52 ÖS »

YAVUZG imzalı amiga projelerine hazır olalım diyorsun yani hocam

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 22, 2018, 20:54:45 ÖS »

Cuma akşamı iş çıkışı hemen şip şak bir parça kağıda çiziktirdim ve şu an uğraşmakta olduğum bir projeye kısa bir ara verip bauhause'dan biraz tahta alıp bunu yaptım.

Sonra bir kat odadaki mobilyanın rengine yakın vernikli ahşap koruyucu...

Bir kat daha...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2018, 20:59:44 ÖS »

Amiga için "Workbench" imiz hazır. Şimdi workbench'i iki masanın arasına monte etmek için arcade kabinlerde kullandığım teknikle iki parça destek çıtasını masalara monte ettim...

Bu çıtalar rafları monte etmek için kullanılan L demirlerden daha sağlam olur hem de ayaklara dolanmaz diye düşündüm...

Ve workbenc'imi getirip monte ettim...

Dengesi de güzel oldu 

Elbette bir mobilya ustası kadar pro bişey değil ama ben memnun kaldım. Bir gecede bu kadar işte

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2018, 21:07:51 ÖS »

Akşam vernik kuruken şip şak bir de 1084 kablosu yaptım Amiga'ya

Bugün @oguzog misafirim oldu, A500'ü getirdi, sohbet ettik biraz...

ve sonunda A500 yeni yerine kuruldu. Bu arada raf bekleyen C128'im ve elden geçirdiğim 1084'leri de değerlendirmiş oldum...

Bu arada ben Amiga'yı çoğumuz gibi takoz modülatör ile TV'ye bağlardım. Zamanında kaçımızda 1084 vardı ki 1084'de A500'ün RGB görüntüsü beni büyüledi

Eh benden "workbench" projesi bu kadar olur. Ben tahta tutkal adamıyım

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2018, 21:11:01 ÖS »

Eline sağlık abi monitörde a500 crt lerde acayip tatlı görüntüler veriyor beni büyülemiştir hep ışık görmüş sinek gibi oluyorum bende

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2018, 21:22:33 ÖS »

YAVUZG imzalı amiga projelerine hazır olalım diyorsun yani hocam

Yok ya Fatih, benim Amiga bilgim tecrübem yetmez o işlere. Tabi ufak tefek bir kaç mod kafamda var ki onlar da olmazsa olmaz, kolay şeyler. Ben arada gece kafam yorulunca hemen yana geçip bi disket takayım şlak diye Amiga'ya, iki tur oyun oynayıp kafamı dinlendireyim yeter şimdilik...

Eline sağlık abi monitörde a500 crt lerde acayip tatlı görüntüler veriyor beni büyülemiştir hep ışık görmüş sinek gibi oluyorum bende

Aynen Eşref. Bu monitörleri zamanında alamazdık. Kısmet bu günlereymiş

Ha unuttum söylemeyi, bu arada @oguzog bir yığın disket de hazırlamış bana sağolsun. Çok güzel bir çeşitleme yapmış. Floppy üretmeye başlayana kadar beni fazlasıyla sallayacak... Kahkaha

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2018, 21:48:42 ÖS »

üstad eline sağlık,bu arada resmen atölyeye dönmüş senin orası,kabinlerin iskeletleri çok güzel görünüyor,arayada amiga 500'de sıkıştırmışşın.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 23, 2018, 11:26:14 ÖÖ »

üstad eline sağlık,bu arada resmen atölyeye dönmüş senin orası,kabinlerin iskeletleri çok güzel görünüyor,arayada amiga 500'de sıkıştırmışşın.
resimlere biraz dikkatli bakınca zeminler farklı yapım aşamaşı garaj gibi bir yerde yapılmış montaj evin içine alet edevat saklıyıcak ve bu tarz hobi işlerini yapıcak bir mekan + oda olması çok güzel bir şey . eline sağlık yavuz güzel olmuş. Bu tarz ihtiyaçlarım olduğunda plaka olarak mdf alıp verdiğim ölçülerde kesim yaptırıp kenarlarınıda ihtiyaca göre kaplatıp hazır alıyorum düzgün bir yerde kestirilirse sadece santim değil milimetre ile ölçü kabul ediyorlar ve şimdiye kadar en az 3 defa kestirdim hiç sorun çıkmadı.
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2018, 11:31:28 ÖÖ »

Abi çok güzel bir çalışma olmuş. Yalnız, sağ ve soldaki masaları oynatmamak lazım. Yoksa "workbench" direk aşağı düşer gibi Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2018, 18:07:45 ÖS »

resimlere biraz dikkatli bakınca zeminler farklı yapım aşamaşı garaj gibi bir yerde yapılmış montaj evin içine alet edevat saklıyıcak ve bu tarz hobi işlerini yapıcak bir mekan + oda olması çok güzel bir şey . eline sağlık yavuz güzel olmuş. Bu tarz ihtiyaçlarım olduğunda plaka olarak mdf alıp verdiğim ölçülerde kesim yaptırıp kenarlarınıda ihtiyaca göre kaplatıp hazır alıyorum düzgün bir yerde kestirilirse sadece santim değil milimetre ile ölçü kabul ediyorlar ve şimdiye kadar en az 3 defa kestirdim hiç sorun çıkmadı.

Aynen ibo, evimin garajı atölyem, üstelik oyun odası ve benim çalışma odasıyla da hemzemin ve içeri açılan kapısı var. garajda pişer çalışma odasına düşer yani. daha ne isteyebilirim ki ideal bir ortam

Abi çok güzel bir çalışma olmuş. Yalnız, sağ ve soldaki masaları oynatmamak lazım. Yoksa "workbench" direk aşağı düşer gibi Kahkaha

@Agony, lütfen yani ayıp oluyor, o şekilde bırakırmıyım sence? o destekler 4cm x 2.5 cm kalas. onlara hem masalar hem de "workbench" 4 x 40 mm vidalarla vidalı. tek bütün halinde birleşti yani 3 masa...

Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 23, 2018, 18:26:25 ÖS »

@yavuzg, eheh abi biliyorum ya gözünden kaçmaz o. Tahmin etmiştim zaten. Maksat geyik olsun Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 23, 2018, 19:08:38 ÖS »

@yavuzg, eheh abi biliyorum ya gözünden kaçmaz o. Tahmin etmiştim zaten. Maksat geyik olsun Kahkaha

Bir an vidalama yapmak için altına yatmışken üzerime düşüyor gibi olmuştu o başka

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mayıs 18, 2018, 11:03:55 ÖÖ »

Upgrade!  Kahkaha

Hem Amiga kablolarının üzerinde duran C128'e daha pratik bir yer ayarlamak hem de 1541-II'lere de yer açmak adına "Workbench" üzerinde minik bir güncelleme yaptım

Teleskobik çekmece rayları kullanarak C128'e bir hareket verdim, ki sık kullanım için pek kullanışlı bir yöntem olmasa da GO64 yazıp LOAD'*",8,1 ve RUN yazacak kadar işe yarıyor

Dar alanda cihaz kullanıma almak isteyenlere fikir vermesi amacıyla paylaşayım dedim...

Bunlar da Commodore güç kaynakları. Bahar geldi, çiftleşme mevsimine girdiler

Bu arada, 1084 monitörleri birbirine bu kadar yakın olmasınlar diye üst rafa kısa eklemeler de yapmıştım ancak nafile, her ikisini de açınca birbirlerini etkiliyorlar. Ekranda dalgalanma oluyor, bilginize...

Gerçi ikisini aynı anda açıp çalıştığım yok (çalışmak dedim yaa oyun oynamayı kastediyorum ) sadece yedek 1084'ü koyacak başka yerim yok, satmaya da kıyamadım, buraya koyayım bari demiştim...

onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 18, 2018, 11:12:58 ÖÖ »

masa düzeni çok güzel olmuş dünyayı almış. elinize sağlık

C64 ve A500 gerisi teferruat
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: